سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۶۷۳۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۲۴ ۱۲:۴۴

محمد هاشمی:

مجلس به تنهایی تصمیم‌گیر نیست که بخواهد در کار دولت سنگ‌اندازی کندعضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اداره کشور بر عهده سه قوه و دیگر نهادهای تصمیم‌گیر و امنیتی است. مجلس به تنهایی تصمیم‌گیر نیست که بخواهد کارشکنی کند یا با دولت همراهی نکند.

محمد هاشمی، عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره شرایط دولت با توجه به ترکیب مجلس آینده گفت: در کشور ما و بر اساس قانون اساسی، اصل تفکیک قوا وجود دارد و هر قوه‌ای هم در کشور مسئولیت مشخصی را عهده‌دار است.

 

اداره کشور هم بر عهده سه قوه و هم نهادهای تصمیم‌گیر و امنیتی است
 

او در ادامه افزود: اداره کشور هم بر عهده سه قوه و هم نهادهای تصمیم‌گیر و امنیتی است. مجلس به تنهایی تصمیم‌گیر نیست که بخواهد کارشکنی کند یا با دولت همراهی نکند؛ پس طبعاً به این شکل نیست که هر کاری بخواهد انجام دهد.

هاشمی با اشاره به وظایفی که بر عهده مجلس است عنوان کرد: مجلس 2 وظیفه دارد؛ اول قانون‌گذاری که بعد از تصویب مصوبات در مجلس شورای اسلامی نتیجه به شورای نگهبان می‌رود و شورای نگهبان از جهت خلاف شرع و خلاف قانون اساسی نبودن آن را بررسی می‌کند. اگر قانونی از مجلس بگذرد که خلاف قانون اساسی باشد و اختیارات دولت را محدود کند یا چوب لای چرخ دولت بگذارد، شورای نگهبان آن را تایید نمی‌کند و به قانون تبدیل نخواهد شد.

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: وظیفه دوم مجلس نظارت است. در این زمینه هم هر چقدر نظارت مجلس دقیق‌تر و موثرتر باشد برای خود، کشور و کل نظام مفیدتر خواهد بود (بیشتر بخوانیم).

 

نظارت مجلس قوی بود این مشکلات اقتصادی پیش نمی‌آمد
 

او با پرداختن به مشکلات اقتصادی‌ای که در کشور وجود دارد گفت: اگر نظارت قوی‌ای در مجلس حاکم بود، مشکلاتی را که این سال‌ها در زمینه اقتصادی و مسائل گوناگون به وجود آمده است نمی‌دیدیم. بنابراین مجلس و سایر دستگاه‌های نظارتی در این سال‌ها به وظیفه خود خوب عمل نکرده‌اند.

اگر نظارت قوی‌ای در مجلس حاکم بود، مشکلاتی را که این سال‌ها در زمینه اقتصادی و مسائل گوناگون به وجود آمده است نمی‌دیدیم. بنابراین مجلس و سایر دستگاه‌های نظارتی در این سال‌ها به وظیفه خود خوب عمل نکرده‌اند.

هاشمی ادامه داد: نظارت فقط مختص مجلس نیست، سازمان بازرسی کل کشور و برخی قسمت‌های دادرسی در داخل دولت و... هم این وظیفه را بر دوش دارند.

 

مجلس جدید نباید جناحی با مسائل برخورد کند
 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره احتمال جناحی برخورد کردن مجلس یازدهم با دولت توضیح داد: مجلس جدید باید بتواند نظارت قوی و منصفانه‌ای داشته باشد نه اینکه بخواهد جناحی با مسائل برخورد کند، چون بالاخره نظارت برای همه جاست. خود مجلس هم در قبال مسائل مملکت، اوضاع اقتصادی، کسب و کار و مسائل گوناگون مسئول است.

مجلس جدید باید بتواند نظارت قوی و منصفانه‌ای داشته باشد نه اینکه بخواهد جناحی با مسائل برخورد کند، چون بالاخره نظارت برای همه جاست.

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: از نماینده سوال می‌شود و از او توقع دارند، این‌طور نیست که نمایندگان مسئولیتی نداشته باشند و همه مسئولیت بر عهده دولت باشد. مجلس هم مکلف است و باید سهمی در اداره کشور داشته باشد.

هاشمی با اشاره به لزوم تلاش مجلس برای پیشبرد اهداف کشور عنوان کرد: اگر مجلس در راه برداشتن موانع و مشکلات کشور به وظیفه خود به خوبی عمل نکند هم به هر حال نهادهای دیگری هستند که اجازه این کار را به مجلس ندهند.

 

احتمال مشکل ایجاد کردن برای دولت وجود دارد
 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره احتمال مشکل ایجاد کردن برای دولت، با توجه به ترکیبی که در مجلس یازدهم شکل گرفته است، گفت: امکان مشکل ایجاد کردن برای دولت وجود دارد، به هر حال یک تریبون آزاد در اختیار نماینده مجلس است و می‌تواند هر آنچه را که می‌خواهد از این تریبون بگوید.

او ادامه داد: این اتفاقات در مجالس گذشته هم رخ داده و تندروهایی در آن مجالس حضور داشته‌اند و مباحثی را هم مطرح کرده‌اند. اینها تاثیر اجرایی ندارد و فقط کمی اعصاب و روان مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، فضا را به هم می‌ریزد، و گاه به دست دشمن و رسانه‌های معاند سوژه می‌دهد.

هاشمی در پایان با تاکید بر لزوم همراهی مجلس با دولت برای رفع مشکلات و بحران‌هایی که در کشور پیش آمده توضیح داد: اگر مجلس این کار را انجام ندهد و در این مسیر سنگ‌اندازی کند شرایط بدتر می‌شود و این بد شدن دامن همه را می‌گیرد. این‌طور نیست که دامن دولت را بگیرد، اما دامن مجلس و قوه قضاییه را نگیرد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدچرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟آموزش احراز هویت غیرحضوری سجاممهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!زم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردروحانی شیعه‌ای که با زنان خارجی دست می‌داد+عکسجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیست
آخرین اخبار

موسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد«انصاف» زیر دست‌وپایمان تکه‌تکه شده است/ علیرضا بهشتیمقامات فرانسه به دخالت در امور داخلی ایران خاتمه دهندتبادل پیام میان تهران و واشینگتن درباره نفتکش‌های ایرانی/ آیا سیاست‌های ترامپ بی‌اثر شده است؟بحران نمایندگی دولت‌ها و درس‌های سیاسی آن برای ما ایرانیانعلیرضا بیرانوند نامزد حضور در تیم طلایی قاره آسیامبتلایان کرونا به ۱۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر رسید/ ۶۳ نفر از مبتلای دیگر جان خود را از دست دادندامکان تعطیلی مدارس در پاییز در صورت رعایت نکردن بهداشت/ گرما پاشنه آشیل کرونا نیستبهبود دیابت با رژیم غذایی و ورزشطرح متری مسکن در بورس کالا منجر به افزایش سرمایه‌گذاری و تولید مسکنروسیه: فردا نشست اوپک پلاس در سطح وزیران برگزار می‌شودتورم سال ۹۹ چگونه مهار خواهد شد؟۱۷ خرداد، تاریخ قرعه کشی فروش فوق العاده/ آغاز پیش فروش 12 محصول ایران خودرو از یکشنبهجزییاتی از حادثه کشتی باری «بهبهان» در آب‌های عراقحیات سیاسی آقای علی لاریجانی به آخر خط رسیده استمبلغ: اصلاح‌طلبان آسیب دیده‌اند اما اصلاح‌طلبی نهتلاش‌ها برای رفع انسداد منابع ارزی کشور در بانک‌های خارجی را با جدیت ادامه دهیدمجازات نگهداری اسپری فلفل و شوکر چیست؟برای افزایش طول عمر باتری خودرو چه کار می توان کرد؟شرایط قانونی پذیرش فرزندخوانده برای زوجین چیست؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved