سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۶۷۹۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۲۸ ۱۱:۴۲

تفکر خوارجی و بازی با جان مردم/فاضل میبدی
روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم محمدتقی فاضل میبدی، محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم آورده است:

در کشور ما همیشه یک جریانی وجود داشته که جلوی هرگونه نوآوری، بهزیستی و توسعه‌ای که در آن سازندگی باشد، با لباس دین می‌ایستاده و در تاریخ 150 سال اخیر، برخی حرکت‌ها در لباس مذهبی اینگونه زیاد است.

با انقلاب اسلامی هم این جریان وجود داشت اما در زمان امام(ره) جرات بروز وجود نداشت. در سال‌های اخیر جریانی که به خیال خود خدمت به اسلام می‌کند درحالی که اینطور نیست. نمونه اخیر و هتک حرمتی که صورت گرفته، بار اول نبوده و بارها در حمله‌هایی که به افراد، بیوت و مراجع می‌شد، شاهد بوده‌ایم. حرکت زشت و غیرعقلانی که در برابر مصوبه مربوط به دولت و استان صورت گرفت و طی آن ایستادند و شعارهای زشت سر دادند.

اما سوال این است که چرا این جریان به حیات خود ادامه می‌دهد و جلوی آنها گرفته نمی‌شود؟ آن نگاهی که روی مسائلی مانند حضور خانم‌ها در ورزشگاه‌ها حساس است، چرا روی این مساله که هم یک جریان ضدملی و هم ضدمذهبی بود، حساسیت لازم به خرج نمی‌دهد؟ در اسلام یک اصل عقلانی به نام حفظ جان انسان به هر قیمت داریم که اگر جان انسان در خطر باشد دیگر احکام باید حول همین باشد و می‌توان از واژه فدا استفاده کرد. مثل وقتی که روزه را فدا می‌کنیم تا بیماری نجات پیدا کند.

الان کرونا ویروسی خطرناک است که جان انسان‌ها را هدف گرفته. ما نباید مقابل مصوبات قانونی بایستیم و صرفا بگوییم ما دارالشفا داریم، نماز جمعه داریم. دنیا، دنیای اسباب و مسببات است. کرونا هم که زمان و مکان نمی‌شناسد. ممکن است در خانه خدا و مقدس‌ترین مکان‌ها هم برود و به انسان‌ها ضربه وارد کند. همانطور که نماز جمعه‌ها را تعطیل کردند که کار خوبی بود، هرگونه اماکن عمومی که مردم جمع شوند به‌ویژه حرم‌ها که سر وصورت خود را به ضریح می‌مالند ویروس خطرناکی که نه خدا می‌شناسد، نه پیامبر و نه امام سرایت می‌کند.

باید جلوی عده‌ای که اینطور وقیحانه با شعارهای مذهبی خواستار شکستن درِ حرم هستند و مصوبه‌ای که طی آن مدتی در حرم‌ها بسته شود را نادیده می‌گیرند، ایستاد. مراجع، دولت، دستگاه قضائی و دستگاه اطلاعاتی کشور این اتفاق را ریشه‌یابی کنند که از کجا آب می‌خورد. پدید‌ه‌ای که تابه‌حال ضررهای زیادی متوجه کشور کرده است.

همین افرادی که به سفارت‌های انگلیس و عربستان حمله کردند و برای کشور هزینه تراشیدند. اتفاقی که در قم و مشهد افتاد، نمونه آخر نیست. ممکن است روزی در خانه مرجعی را هم بشکنند تا مقاصدشان برآورده شود. درواقع نباید فقط رخداد اخیر را نگاه کنیم چون مساله‌ای است که سال‌ها وجود دارد و گاهی شاهد آن هستیم که افرادی کرونا را مقدمه ظهور تحلیل می کنند.

به‌عنوان دین و مذهب، عقلانیت در کشور تهدید می‌شود و هیچ خطری هم بالاتر از این نیست. چرا برخی از علما وقت بیماری برای معالجه به خارج هم می‌روند؟ این علم است که مداوا می‌کند. توصیه مراجع در موقع بیماری مراجعه به بیمارستان کشورهایی که دکترهای حاذق‌تر و درمان قوی‌تر دارند، چون حفظ نجات جان انسان واجب است و انسان باید جایی برود که جان خودش را حفظ کند و نجات دهد.

بنابراین کرونا را جدی بگیریم و اجازه ندهیم عده‌ای نابخردانه جلوی سلامتی افراد را بگیرند و جان انسان‌ها را به خطر بیندازند. خوارج هم به‌عنوان دین علی ابن ابیطالب را شهید کردند. خوارج کسانی بودند که به قول علی(ع) خشک مغز بودند و دینداری شان در سطح یک عقل و عقلانیت نبود و روی شعارهایی تعصب می‌ورزیدند و در این راه هم آدم‌ها را می‌کشتند. ریختن خون افراد برایشان راحت بود تا شعارهایشان زنده بماند. هر حرکت و فکری که دور از تعقل و عقلانیت باشد و بخواهد به نام دین صورت بگیرد، خلاف آن است و می‌شود خوارج. خوارج از بین رفته‌اند ولی تفکرشان باقی است.

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

پاسخ کدخدایی به احتمال تائید صلاحیت خاتمی و احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰روایت نماینده مجلس از تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان تحت فشار بیرونیپاسخ به سوالات و ابهامات محدودیت‌های جدید کروناییکوثری: رئیس‌جمهور نظامی یک جنگ روانی علیه بچه‌های سپاه استلغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات زمانبر نیست/به برجام برگردید، برمی‌گردیماصلاح‌طلبان استقبال نبینند، نمی‌آیندپیغام عراقچی از طریق واسطه‌ها به تیم بایدن: بدون پیش شرط به برجام بازگردیدتست کرونای زهرا رهنورد و میرحسین موسوی مثبت شددکتر ملک‌زاده: به جای اظهارات بی پایه و اساس کرونا را کنترل کنیدکسانی که به ظریف حمله و اهانت می‌کنند حرف مفت می‌زنند
آخرین اخبار

پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از صندوق توسعهکاهش قیمت طلا به پایین ترین رقم در ۴ ماه گذشتهاوباما: تغییر سیاست‌های ترامپ زمان‌بر استورود سامانه بارشی جدید به کشورآیا قالیباف از نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰منع شده است؟آمار مراجعه کرونایی‌ها به مراکز درمانی ۴۰ درصد کاهش یافته استنرخ رسمی ۱۸ ارز کاهش یافتتعادل در معاملات بورس تا پایان سال جاریبایدن اعضای دولت تازه آمریکا را معرفی کردمهدوی‌کیا: قهرمانی پنجم پرسپولیس؟ چرا که نهترامپ آغاز روند انتقال قدرت به بایدن را تائید کردچرا نظامیان می‌خواهند خدمت به امنیت وطن را رها کنند و وارد سیاست شوند؟نعمت احمدی: طرح‌های خام مجلس یازدهم حیثیت کشور را می‌برداجماع علیه سرعت‌گیر بورسدلایل وضعیت بدخیم اقتصاد ایران/پوست کندن یا پوست‌اندازیدیاکو حسینی: لغو تحریم ها با اجرای قطعنامه 2231 هم میسر استجزئیات و پیش‌بینی ارقام بودجه/دخل و خرج 1400چه خبر از طرح دو‌فوریتی خروج از پروتکل الحاقی؟/هیاهو برای هیچمددی: اتفاقات بازی با فولاد مثل کوه یخ و سناریو بودشهاب حسینی بهترین بازیگر جشنواره اسپانیایی شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved