سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۶۸۲۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۲۹ ۱۱:۳۳

ربیعی:نگوییم دولت مخالف قرنطینه بود/متهم به کرونای بنفش شدیمسخنگوی دولت گفت: نگوییم دولت با قرنطینه مخالفت کرد، باید اول قرنطینه را تعریف کنیم، می‌تواند از دم در خانه انجام شود یا روش دیگری داشته باشد. در کشورهای اروپایی هم هرکدام به شکلی عمل کردند اما باید به زیرساخت‌های اقتصادی و فرهنگی هر کشور هم توجه شود و بعد تصمیم به قرنطینه بگیریم ما باید اقتصاد کشور را هم در نظر بگیریم.

ایسنا نوشت: علی ربیعی با حضور در شبکه خبر سیما با اعلام آخرین اقدامات دولت در مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: خیلی دلم میخواست که با مردم در شرایط سختی که با این ویروس بی عاطفه مواجه شدیم همدلی داشته باشیم. ما سال ساختی را پشت سر گذاشتیم و فکر میکنم 10 حادثه سخت را پشت سر گذاشتیم.

وی افزود: البته امروز وضعیت متعادلی داریم و سرپا هستیم و در حوزه بهداشت و درمان یکی از دلایلی که وزارت بهداشت ما خوب عمل کرد جدای از کادر پزشکی حرفه‌ای کشور و مدیریت این مجموعه توسط آقای نمکی، زیرساخت‌های درمانی ما در شش سال گذشته به خوبی تقویت شده بود و بیش از همه چهل سال گذشته در این شش سال تخت به بیمارستان‌ها اضافه کردیم یا آنها را بازسازی کردیم که این مورد در کنار بیمه شدن حدود ۶ میلیون نفر امروز به کار آمده و خود را نشان داده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما از زمانی که متوجه ورود کرونا به کشور شدیم آن را اعلام کردیم، گفت: اولین جلسه ستاد مقابله با ویروس کرونا بدبینانه‌ترین سناریو را برای مقابله با آن در نظر گرفت و ۳ هزار تخت خواب از سوی نیروهای مسلح به مجموعه درمانی اضافه شد.

ربیعی با اشاره به اینکه در روزهای اول همه جامعه در شوک مواجه با این بیماری بودند، تأکید کرد: این موضوع البته از سوی مردم طبیعی است و در همه جای دنیا هم مشابه آن را دیدیم اما مردم باید کمک کنند که در این زمینه خیرین در استان‌های مختلف به کمک دولت آمدند.

وی با بیان اینکه ماسک‌های زیادی به کشور وارد کردیم و ظرفیت تولید ماسک را هم بالا بردیم، اظهار کرد: ما سمت و سوی تولید را به سمت لوازم ضدعفونی‌ کننده بردیم و امروز محموله ماسک هم وارد کشور شده و دیگر از این جهات مشکلی نخواهیم داشت. هرچند که در این زمینه بحران ماسک تمام دنیا با چنین موضوعی مواجه شده‌اند.

سخنگوی دولت با اشاره به تعطیلی مدارس دینی در کشور گفت: علما در این زمینه با ما همکاری خوبی کردند و از آنان ممنونیم. معمولا بستن چنین مکان‌هایی کار راحتی نیست اما با همراهی علما انجام شد.

وی با بیان اینکه مکان‌هایی که لزومی به بازگذاشتن آنها نباشد و تجمع در آن صورت می‌گیرد حتما کنترل می‌شود، اظهار کرد: در این زمینه کار به آقای وزیر کشور سپرده شده است و اختیاراتی به استان‌ها و تشکیلات محلی هم داده‌ایم. اما فروشگاه‌های بزرگ و مکان‌های ضروری باز خواهند بود و اصنافی که کالاهای اساسی ارایه می‌کنند کار خواهند کرد و حتی برخی خدمات ۲۴ ساعته خواهد بود اما برخی مراکز تجمعی نظیر بازارها تعطیل می‌شود.

ربیعی با بیان اینکه در ۱۳ استان اول درگیر با کرونا کنترل عبور و مرور انجام می‌شود، اظهار کرد: ما باید اقتصادمان را سرپا نگه داریم و در عین حال از اقشار ضعیف و کسانی که فشار بیشتری در این روزها به آنان می‌آید حمایت کنیم. هرچند که تحریم‌ها هم تاثیر زیادی در این فشارهای سخت به مردم داشته است.

وی با بیان اینکه ما در ششم اسفند آژیر کرونا در کشور را نواختیم، اظهار کرد: اگر در قم هم زودتر متوجه می‌شدیم شاید تمهیدات بهتری ارائه می‌کردیم. ولی مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کردیم.

ربیعی تاکید کرد: ما سمت و سوی تولید را به سمت لوازم ضدعفونی‌ کننده بردیم. سازمان برنامه و تامین اجتماعی کمک کردند و طلب تامین اجتماعی را صفر کردیم، فعلا وام خرید و قرض الحسنه را به ۴ میلیون نفر می‌دهیم که سود ۱۲ درصدی آن را ۴ درصد مردم و ۸ درصد دیگر را دولت پرداخت می‌کند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: به ۳ میلیون خانوار بسته‌های معیشتی پرداخت خواهد شد که تمام مراحل آن بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

وی افزود: ما کالاهای پایه سلامت را مورد حمایت دولت قرار دادیم و برخی کالاها را بدون رعایت تشریفات لازم در زمینه دلار و سایر موارد آماده کردیم و کار خوبی که وزارت راه و معاون اقتصادی وزارت خارجه دارند انجام میدهند کار صادرات در حال انجام است و در مجموع با این فعالیت‌ها هم حمایت اجتماعی انجام شد و هم اقتصاد سرپا ماند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ما در پس کرونا تجربه خوبی از آموزش را با فضای مجازی و صداوسیما تجربه کردیم، گفت: اما باید در بحث آموزش و پرورش با توجه به جغرافیای کشور هفته‌هایی را برای آموزش دانش آموزان در نظر گیرند و نیز ۱۷ جلسه تحصیلات تکمیلی باید انجام شود. من از مردم می‌خواهم که خریدها را به سمت فضای آنلاین ببرند تا آن کسب و کارها هم سامان بگیرد و اینکه پست هم مرسولات را با تخفیف ارسال خواهد کرد.

وی افزود: همچنین می‌کوشیم با تامین بار مالی لازم پیشنهاد وزارت کار را برای اینکه کارگری در این روزها اخراج نشود و حمایت‌های مالی از آنان صورت پذیرد را انجام دهیم.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که چرا دولت با قرنطینه مخالفت کرد، گفت: نگوییم دولت با قرنطینه مخالفت کرد، باید اول قرنطینه را تعریف کنیم، می‌تواند از دم در خانه انجام شود یا روش دیگری داشته باشد. در کشورهای اروپایی هم هرکدام به شکلی عمل کردند اما باید به زیرساخت‌های اقتصادی و فرهنگی هر کشور هم توجه شود و بعد تصمیم به قرنطینه بگیریم ما باید اقتصاد کشور را هم در نظر بگیریم.

وی افزود: ما در این زمینه هم مسائل اقتصادی هم اجتماعی و هم فرهنگی را در نظر گرفتیم و در عین حال توصیه‌های وزارت بهداشت را هم مورد توجه قرار دادیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره شبهات اعلام دیرهنگام ورود کرونا به کشور اظهار کرد: سه شنبه شب به ما آقای نمکی در دولت گفت که قم دارد مثبت می‌شود، شاید پزشکانی در آنجا پیش بینی‌هایی هم داشتند که زودتر وارد شده است اما لازم بود که آزمایشگاه‌های ما اعلام می‌کردند و بعد ما می‌گفتیم. ما همان روز چهارشنبه که فردای اعلام آقای نمکی بود در جلسه هیئت دولت این موضوع را با خبرنگاران مطرح کردیم و این در حالی بود که هنوز چند روز به انتخابات مانده بود و ما حتی به کرونای بنفش متهم شدیم. یعنی اینکه چرا دم انتخابات این موضوع را اعلام کردیم.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که چرا روحانی از ابتدا فرماندهی ستاد مقابله با کرونا را به عهده نگرفت، گفت: شاید گاهی اطلاع رسانی درست نکردیم که رییس جمهور در این مدت چه کرده است. الان رییس جمهوری، سران قوا و ستاد کل درگیر این موضوع هستند و حتی آقا هم پیگیری‌های زیادی انجام می‌دهند.

سخنگوی دولت ادامه داد: تصمیمی که روز اول گرفتیم این بود که رئیس ستاد مبارزه با کرونا را وزیر بهداشت معرفی کنیم، حتی اولین جلسه مقابله با ویروس کرونا را معاون اول برگزار کرد. ما مدیریت دوسطحی داریم و در یک سطح با آقای نمکی تصمیمات پخته می‌گیریم. آقای رئیس جمهور هم جلسه دارد، ایشان هفته‌ای دو بار در جلسات حاضر می‌شوند.

ربیعی تاکید کرد: در این مدت برخی‌ها شش منطقه را به عنوان مراکز سفر آقای رئیس جمهور عنوان کردند، این موضوع شاید تقصیر من به عنوان سخنگوی دولت است که نتوانستم به مردم بگویم تمام جلساتی که آقای رئیس جمهور حضور داشتند، چه بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا هواپیمایی ماهان پروازهای خود را به چین ادامه داد یا نه، گفت: ما از جمعه‌ای که تصمیم گرفتیم دیگر پروازها به چین ادامه پیدا نکند تا سه شنبه‌ای که آخرین ایرانیانی که علاقه مند بودند به کشور برگردند، پروازهای چین را ادامه دادیم اما بعد که آخرین ایرانیان به کشور بازگشتند ما دیگر پروازها را قطع کردیم و آنچه که بعد از آن انجام شد بردن کالاها و بحث هواپیمای باری بود نه مسافر. تمام مسائل مربوط به پروتکل‌های بهداشتی در آن رعایت شد و صرفا کالاها جابجا شدند. خود هواپیمایی ماهان هم یکی از تمیزترین سرویس‌های هوایی کشور است بنابراین اصلا پروازی بعد از آن به چین انجام نشد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدچرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟مهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!آموزش احراز هویت غیرحضوری سجامزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردروحانی شیعه‌ای که با زنان خارجی دست می‌داد+عکسجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیست
آخرین اخبار

موسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد«انصاف» زیر دست‌وپایمان تکه‌تکه شده است/ علیرضا بهشتیمقامات فرانسه به دخالت در امور داخلی ایران خاتمه دهندتبادل پیام میان تهران و واشینگتن درباره نفتکش‌های ایرانی/ آیا سیاست‌های ترامپ بی‌اثر شده است؟بحران نمایندگی دولت‌ها و درس‌های سیاسی آن برای ما ایرانیانعلیرضا بیرانوند نامزد حضور در تیم طلایی قاره آسیامبتلایان کرونا به ۱۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر رسید/ ۶۳ نفر از مبتلای دیگر جان خود را از دست دادندامکان تعطیلی مدارس در پاییز در صورت رعایت نکردن بهداشت/ گرما پاشنه آشیل کرونا نیستبهبود دیابت با رژیم غذایی و ورزشطرح متری مسکن در بورس کالا منجر به افزایش سرمایه‌گذاری و تولید مسکنروسیه: فردا نشست اوپک پلاس در سطح وزیران برگزار می‌شودتورم سال ۹۹ چگونه مهار خواهد شد؟۱۷ خرداد، تاریخ قرعه کشی فروش فوق العاده/ آغاز پیش فروش 12 محصول ایران خودرو از یکشنبهجزییاتی از حادثه کشتی باری «بهبهان» در آب‌های عراقحیات سیاسی آقای علی لاریجانی به آخر خط رسیده استمبلغ: اصلاح‌طلبان آسیب دیده‌اند اما اصلاح‌طلبی نهتلاش‌ها برای رفع انسداد منابع ارزی کشور در بانک‌های خارجی را با جدیت ادامه دهیدمجازات نگهداری اسپری فلفل و شوکر چیست؟برای افزایش طول عمر باتری خودرو چه کار می توان کرد؟شرایط قانونی پذیرش فرزندخوانده برای زوجین چیست؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved