سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۶۸۵۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۲۹ ۱۴:۴۷

نامه‌ی عبدالحمید به اعرافی: شفاف کنیدمولوی عبدالحمید در نامه‌ای به آیت‌الله علیرضا اعرافی، با اشاره به مستندات خود درباره‌ی اظهارات اخیرش در مورد جامعة المصطفی العالمیة، هدف‌شان را «اصلاح و خیرخواهی» عنوان کرده و گردانندگان این مرکز را بر لزوم «شفاف‌سازی» و «ایجاد تغییر» توصیه و تاکید کرد.

انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان نوشت: مولوی عبدالحمید در ابتدای این نامه پس از اشاره به پیام آیت‌الله اعرافی به مدیر حوزه علمیه کردستان، «سخنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد» را دلیل اظهارات خود درباره‌ی منشأ شیوع ویروس کرونا در ایران عنوان کرد.

وی ضمن تأکید بر ضرورت تحقیق و بررسی خاطرنشان کرد: در رابطه با منشأ شیوع کرونا، مدرک ما سخنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بود و در این خصوص به بررسی و آسیب‌شناسی توصیه شد، ولی از آنجایی‌که این مسئله توسط مسئولین جامعةالمصطفی رد شده است، ما اصراری بر این حرف نداریم.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به موضوع فعالیت‌های جامعةالمصطفی اشاره کرده و با استناد به مصاحبۀ آیت‌الله اعرافی به‌عنوان رئیس جامعةالمصطفی، تصریح کرد:

«در رابطه با عملکرد جامعةالمصطفی، بزرگترین مدرک ما مصاحبۀ مفصل جنابعالی با خبرگزاری مهر (مورخۀ ۸ مرداد ۱۳۹۶) است. جنابعالی در پاسخ به سؤال خبرنگار که “از طریق شبکه‌ جامعةالمصطفی (ص) تا کنون چند نفر در سراسر جهان شیعه شده‌اند؟” فرمودید: “با عنایت اهل‌بیت (ع) از طریق شبکه جامعةالمصطفی در سطح جهان حدود پنجاه میلیون نفر شیعه شده‌اند.” و در ادامه گفتید: “الآن در جامعة المصطفی حدود هفت هزار طلبه اهل سنت هستند”.

بدیهی است این پنجاه میلیون نفر اهل‌سنت بوده‌اند، چون در ادامۀ پاسخ برای برادران شیعه خارج از کشور توضیح داده‌اید که جامعه چه خدماتی را انجام داده است. در مورد هفت هزار طلبه جامعه نفرمودید که آیا کسی بر مذهب خود مانده یا همه تغییر مذهب داده‌اند. جای افتخار بود که جامعةالمصطفی پنجاه میلیون غیرمسلمان را مشرف به اسلام می‌کرد.»

مدیر دارالعلوم زاهدان با اشاره به سخن آیت‌الله اعرافی مبنی بر «حضور حدود هفت‌هزار طلبه اهل‌سنت در جامعةالمصطفی» نوشته است که اگر عددی بسیار پایین‌تر از این تعداد طلاب،‌ از هر مذهبی که باشند و در مرکزی بدون حضور استادی از هم‌مذهبان خود درس بخوانند، بازهم این امر برخلاف عرف دنیاست.

مولوی عبدالحمید در این نامه «گزارش‌های طلاب فراری» را نیز از دیگر مستندات خود درباره‌ی فعالیت‌های جامعة‌المصطفی عنوان کرده و به نقل از این طلاب نوشته است که آنها با چه شیوه‌ای و با چه وعده‌هایی از کشورهای مختلف جذب می‌شوند، ولی پس از حضور در جامعةالمصطفی با واقعیت‌های دیگری مواجه می‌شوند.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به برخی مراجعات «هم‌وطنان شیعه برای ثبت‌نام در حوزه‌های علمیه اهل‌سنت و یا درخواست برای اختیار مذهب اهل‌سنت» اشاره کرده و نوشته است: افراد زیادی از هم‌وطنان شیعه به حوزه‌های اهل سنت مراجعه نموده و اصرار نموده‌اند که پذیرش شوند، اما ما نپذیرفتیم تا اختلاف درست نشود…. همچنین ما مراجعات مکرری از برادران شیعه‌ای داشتیم که می‌خواهند مذهب اهل سنت را اختیار کنند، ولی ما حاضر به همکاری نشدیم تا اختلاف و بدبینی درست نشود.

مولوی عبدالحمید در ادامه ضمن اظهار تأسف از «افزایش دین‌گریزی در ایران طی سال‌های اخیر»، به مسئولان توصیه کرد: به جای فعالیت در خارج از کشور برای گسترش مذهب، توجه‌شان را به داخل کشور معطوف دارند و با توجه به فقر ملت، هزینه‌ها را صرف مردم ایران ‌کنند.

رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان و بلوچستان در ادامه به نقش دارالعلوم مکی زاهدان و علما و اندیشمندان اهل‌سنت در «برقراری وحدت»، «تأمین امنیت» و «مقابله با افراط‌گرایی و توطئه‌های استکبار جهانی» اشاره کرده‌ و خطاب به آیت‌الله اعرافی نوشته است:

«جناب آیت‌الله اعرافی! بنده را خوب می‌شناسید؛ در کنفرانس‌های مختلف و در خود جامعةالمصطفی با حضرتعالی دیدار کرده‌ام. نه تفرقه‌اندازم و نه افراطی… ما در مسیر اعتدال حرکت می‌کنیم و فرقی بین شیعه و سنی قائل نیستیم و به همین دلیل بارها از سوی تندروهای شیعه و سنی مورد تهدید قرار گرفته‌ایم؛ سوابق و جزئیات این موارد در اختیار دستگاه‌های امنیتی قرار دارد.

مولوی عبدالحمید در پایان این نامه «خیرخواهی» و «اصلاح» را هدفِ اظهارات اخیر خود درمورد جامعة‌المصطفی عنوان کرده و گردانندگان جامعةالمصطفی را به «ایجاد تغییر» و «شفاف‌سازی فعالیت‌هایش مثل دانشگاه تقریب مذاهب و دانشگاه ادیان» توصیه کرده است.

تبلیغات

پربازدیدترین ها

می‌خواستند ایران را زمین بزنند اما خودشان هم دیگر نیستندسقوط سنگین شاخص بورسپس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/هنوز هم می‌گویم مردم ما مقاومت را انتخاب کرده‌اندشدت آلودگی هوا/برای کاهش ساعت کاری و تعطیلی اقدام شودرئیس سازمان بورس استعفا دادبیانیهٔ جمعی از فعالان سیاسی در حمایت از نامهٔ ارکان دو نهاد علمی دربارهٔ تهیه و خرید واکسن کروناتا انتخابات ۱۴۰۰ مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا اتفاق نمی‌افتدبیم و امید رایزنی اصلاح‌طلبانه / سنت نانوشته رایزنی انتخاباتی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان و حاکمیتاین مجلس محصول کناره‌گیری از انتخابات استروزنامه شرق: موضع ایران در آغاز دولت بایدن باید این باشد که آماده گفت وگو هستیم
آخرین اخبار

عبدی: در مورد بازی کردن یا نیمکت‌نشینی‌ام بهترین کسی که صاحب نظر است خود آقای گل‌محمدی استکرونا جان ۹۳ نفر دیگر را در ایران گرفتمی‌خواستند ایران را زمین بزنند اما خودشان هم دیگر نیستندامام جمعه کاشان: آشپزخانه های اپن نوامیس را در معرض دید دیگران قرار می‌دهدنوسان جزئی دلار در کانال 22 هزار تومانیافزایش قیمت طلا/ سکه ۱۰ میلیون و 400 هزار تومان شدمرعشی: خبری از نامزد اجاره‌ای در انتخابات 1400 نیستدرست کردن ماسک لایه بردار فوق العاده در خانهدو عضو جدید در هیات مدیره پرسپولیسکیفیت هوای تهران در وضعیت مطلوبوزیر آموزش و پرورش: آموزش حضوری اختیاری استزالی: خطر موج بعدی بیماری در نیمه بهمنکاهش قیمت طلای جهانیقیمت خودرو ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان دیگر ارزان می‌شودافزایش نرخ رسمی ۲۶ ارزبلومبرگ: ارزش ریال مقابل دلار ظرف دو هفته ۱۷ درصد بالا رفتتغییر اندک دلار در بازار جهانیلغو فرمان منع صدور ویزا از سوی بایدنروزنامه شرق: موضع ایران در آغاز دولت بایدن باید این باشد که آماده گفت وگو هستیم«لیبرال» برچسب حزب توده برای تخریب بازرگان بود


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved