سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۶۸۵۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۲۹ ۱۴:۴۷

نامه‌ی عبدالحمید به اعرافی: شفاف کنیدمولوی عبدالحمید در نامه‌ای به آیت‌الله علیرضا اعرافی، با اشاره به مستندات خود درباره‌ی اظهارات اخیرش در مورد جامعة المصطفی العالمیة، هدف‌شان را «اصلاح و خیرخواهی» عنوان کرده و گردانندگان این مرکز را بر لزوم «شفاف‌سازی» و «ایجاد تغییر» توصیه و تاکید کرد.

انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان نوشت: مولوی عبدالحمید در ابتدای این نامه پس از اشاره به پیام آیت‌الله اعرافی به مدیر حوزه علمیه کردستان، «سخنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد» را دلیل اظهارات خود درباره‌ی منشأ شیوع ویروس کرونا در ایران عنوان کرد.

وی ضمن تأکید بر ضرورت تحقیق و بررسی خاطرنشان کرد: در رابطه با منشأ شیوع کرونا، مدرک ما سخنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بود و در این خصوص به بررسی و آسیب‌شناسی توصیه شد، ولی از آنجایی‌که این مسئله توسط مسئولین جامعةالمصطفی رد شده است، ما اصراری بر این حرف نداریم.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به موضوع فعالیت‌های جامعةالمصطفی اشاره کرده و با استناد به مصاحبۀ آیت‌الله اعرافی به‌عنوان رئیس جامعةالمصطفی، تصریح کرد:

«در رابطه با عملکرد جامعةالمصطفی، بزرگترین مدرک ما مصاحبۀ مفصل جنابعالی با خبرگزاری مهر (مورخۀ ۸ مرداد ۱۳۹۶) است. جنابعالی در پاسخ به سؤال خبرنگار که “از طریق شبکه‌ جامعةالمصطفی (ص) تا کنون چند نفر در سراسر جهان شیعه شده‌اند؟” فرمودید: “با عنایت اهل‌بیت (ع) از طریق شبکه جامعةالمصطفی در سطح جهان حدود پنجاه میلیون نفر شیعه شده‌اند.” و در ادامه گفتید: “الآن در جامعة المصطفی حدود هفت هزار طلبه اهل سنت هستند”.

بدیهی است این پنجاه میلیون نفر اهل‌سنت بوده‌اند، چون در ادامۀ پاسخ برای برادران شیعه خارج از کشور توضیح داده‌اید که جامعه چه خدماتی را انجام داده است. در مورد هفت هزار طلبه جامعه نفرمودید که آیا کسی بر مذهب خود مانده یا همه تغییر مذهب داده‌اند. جای افتخار بود که جامعةالمصطفی پنجاه میلیون غیرمسلمان را مشرف به اسلام می‌کرد.»

مدیر دارالعلوم زاهدان با اشاره به سخن آیت‌الله اعرافی مبنی بر «حضور حدود هفت‌هزار طلبه اهل‌سنت در جامعةالمصطفی» نوشته است که اگر عددی بسیار پایین‌تر از این تعداد طلاب،‌ از هر مذهبی که باشند و در مرکزی بدون حضور استادی از هم‌مذهبان خود درس بخوانند، بازهم این امر برخلاف عرف دنیاست.

مولوی عبدالحمید در این نامه «گزارش‌های طلاب فراری» را نیز از دیگر مستندات خود درباره‌ی فعالیت‌های جامعة‌المصطفی عنوان کرده و به نقل از این طلاب نوشته است که آنها با چه شیوه‌ای و با چه وعده‌هایی از کشورهای مختلف جذب می‌شوند، ولی پس از حضور در جامعةالمصطفی با واقعیت‌های دیگری مواجه می‌شوند.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به برخی مراجعات «هم‌وطنان شیعه برای ثبت‌نام در حوزه‌های علمیه اهل‌سنت و یا درخواست برای اختیار مذهب اهل‌سنت» اشاره کرده و نوشته است: افراد زیادی از هم‌وطنان شیعه به حوزه‌های اهل سنت مراجعه نموده و اصرار نموده‌اند که پذیرش شوند، اما ما نپذیرفتیم تا اختلاف درست نشود…. همچنین ما مراجعات مکرری از برادران شیعه‌ای داشتیم که می‌خواهند مذهب اهل سنت را اختیار کنند، ولی ما حاضر به همکاری نشدیم تا اختلاف و بدبینی درست نشود.

مولوی عبدالحمید در ادامه ضمن اظهار تأسف از «افزایش دین‌گریزی در ایران طی سال‌های اخیر»، به مسئولان توصیه کرد: به جای فعالیت در خارج از کشور برای گسترش مذهب، توجه‌شان را به داخل کشور معطوف دارند و با توجه به فقر ملت، هزینه‌ها را صرف مردم ایران ‌کنند.

رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان و بلوچستان در ادامه به نقش دارالعلوم مکی زاهدان و علما و اندیشمندان اهل‌سنت در «برقراری وحدت»، «تأمین امنیت» و «مقابله با افراط‌گرایی و توطئه‌های استکبار جهانی» اشاره کرده‌ و خطاب به آیت‌الله اعرافی نوشته است:

«جناب آیت‌الله اعرافی! بنده را خوب می‌شناسید؛ در کنفرانس‌های مختلف و در خود جامعةالمصطفی با حضرتعالی دیدار کرده‌ام. نه تفرقه‌اندازم و نه افراطی… ما در مسیر اعتدال حرکت می‌کنیم و فرقی بین شیعه و سنی قائل نیستیم و به همین دلیل بارها از سوی تندروهای شیعه و سنی مورد تهدید قرار گرفته‌ایم؛ سوابق و جزئیات این موارد در اختیار دستگاه‌های امنیتی قرار دارد.

مولوی عبدالحمید در پایان این نامه «خیرخواهی» و «اصلاح» را هدفِ اظهارات اخیر خود درمورد جامعة‌المصطفی عنوان کرده و گردانندگان جامعةالمصطفی را به «ایجاد تغییر» و «شفاف‌سازی فعالیت‌هایش مثل دانشگاه تقریب مذاهب و دانشگاه ادیان» توصیه کرده است.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ترامپ در آستانه سقوط؛ آیا بایدن قادر به جذب آرای سندرز خواهد بود؟چرا رای ندادیم؟ - چرا رای دادیم؟ / مناظره سیدمصطفی تاج‌زاده و غلامحسین کرباسچیرقابت پیچیده زاکانی و قالیباف در پارلمان؛ مجلس یازدهم چند فراکسیونی است؟سیر تا پیاز پرونده خواننده معروف/ اعدام در انتظار آقای خوش صدا؟ساکتان انتخابات ۹۸؛ از لاریجانی و ناطق نوری تا باهنر و احمدی‌نژادوزارت فرهنگ یک نفره/حسین گنجیرازگشایی از شکست بزرگ شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان؛ آیا متهم فقط محمد رضا عارف است؟«هانتا ویروس» را بشناسیم؛ آیا ویروس جدیدی جان انسان‌ها را تهدید می‌کند؟قرنطینه با زور عملی نیست/ روحانی خیلی خودش را دربند کسری بودجه نبیند« ۹۸» سال برآیش نیروهای مردمی بود/ «کرونا» حذف نهاد خانواده از چرخه‌ اجتماع ایرانی را متوقف کرد
آخرین اخبار

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۳۸۳۰۹ نفر افزایش یافت/قربانیان ۲۶۴۰ نفرکعبی: اهدای جام قبل از پایان لیگ غیرقانونی است/ غفوری بهترین دفاع راست چند سال اخیر استطبیعت چشم نواز دشت‌های کلزا - مازندرانبا ۳۰۰ میلیون تومان کدام خودرو را می‌توان خرید؟نرخ سکه و طلا در ۱۰ فروردین/ سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیدعابدزاده: گیاه خوار شده ام/ باید از تمام اتفاق‌های زندگی درس گرفتنرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۱۰ فروردین؛ قیمت تمامی ارزها ثابت ماند + جدولافت ۶ درصدی ترامپ/ آیا کرونا به اسم رمز شکست ترامپ در انتخابات تبدیل می‌شود؟ساکتان انتخابات ۹۸؛ از لاریجانی و ناطق نوری تا باهنر و احمدی‌نژاداولین اظهارات محمدرضا خاتمی بعد از مبتلا شدن به کروناترامپ از قرنطینه نیویورک منصرف شدفتوای آیت‌الله سیستانی درباره نحوه غسل و دفن متوفیان کرونامیرزایی: امروز زمان دامن زدن به شکاف‌ها نیست/ همه باید برای مقابله با کرونا به میدان بیایندکرونا و خواب غفلت مسئولان فوتبال ایرانوزیر آموزش و پرورش: زمان بازگشایی مدارس متناسب با آمار و اطلاعات استان‌ها اعلام می‌شودچرا افزایش ۵۰ درصدی حقوق بازنشستگان اعمال نشد؟تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا از ۱۱۶ هزار نفر فراتر رفتساعت کاری بانک‌ها تا ۲۱ فروردین اعلام شدرامبد جوان: عادت کرده‌ایم خبرهای بد را تزیین کنیمتداوم بارش‌ها تا دوشنبه / ورود سامانه بارشی جدید از چهارشنبه


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved