سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۶۹۰۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۰۵ ۱۲:۰۵

محمدرضا خباز:

اکثریت اعضای شورای عالی نظر عارف را وتو کردند/ اشتباه بزرگ گنجاندن افرادی در لیست بود که مغازه دونبش سیاسی بودندمحمدرضا خباز گفت: شورای عالی سیاست‌گذاری باید آیین‌نامه‌ای بنویسد و در اجرای آن با هیچکس مماشات نکند زیرا اگر از حالا چنین برنامه‌ریزی‌هایی صورت نگیرد، شب انتخابات ریاست جمهوری سال1400 برای برنامه‌ریزی انتخاباتی دیر خواهد بود.

نامه‌نیوز نوشت: شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفندماه مجلس تصمیم به عدم ارائه لیست گرفت و به دلیل نداشتن کاندیدای شاخص سعی کرد که بار نتیجه انتخابات را از دوش خود زمین بگذارد. این تصمیم درحالی بود که تعداد زیادی از احزاب اصلاح‌طلب لیست دادند و این‌طور به‌نظر رسید که گویا شورای عالی سیاست‌گذاری در میان عموم اصلاح‌طلبان دارای مرجعیت نیست. بررسی این مهم زمانی دارای اهمیت بیشتری می‌شود که سال آینده انتخابات ریاست جمهوری در پیش است و اگر قرار باشد این شورا تا سال آینده وجود داشته باشد، این انتظار می‌رود که در آن رخداد مهم سیاسی نقش‌آفرین باشد.

محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب باور دارد که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز عدم ارائه لیست نداشت. او درباره نقش‌آفرینی انتخاباتی این شورا به «نامه‌نیوز» گفت: «یکی از ویژگی‌های اصلاح‌طلبان این است که به وضع موجود راضی نباشند و برای وضع مطلوب تلاش کنند. یعنی اگر به وضع موجود راضی باشند و تلاشی برای بهبود شرایط نکنند، نمی‌توانند بگویند ما اصلاح‌طلبیم. در خصوص انتخابات هم همین شرایط وجود دارد و شکی در آن نیست که وضع موجود مورد رضایت شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیست اما باید بررسی کنیم که چه عواملی در انتخابات زمینه چنین نارضایتی را فراهم کرد. آیا شورای سیاست‌گذاری با اراده خودش لیست نداد یا آنکه مجبور به انتخاب این راه شد؟ واقعیت این است که رقیب تعیین کرده بود که یک انتخابات حداقلی برگزار شود و در چنین شرایطی چاره‌ای وجود نداشت جز آنکه کم‌هزینه‌ترین راه انتخاب شود. به دلیل ردصلاحیت‌های گسترده‌ اصلاح‌طلبان، جبهه اصلاحات عملا به حاشیه رانده شد و تردیدی نیست که اگر بررسی صلاحیت‌ها به طور منطقی انجام می‌شد هم قابلیت ارائه لیست وجود داشت و هم آنکه انتخابات با رأی‌دهندگان بیشتری برگزار می‌شد که متأسفانه نشد. در چنین شرایطی باید دید که تصمیم شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان درست بوده است یا نه».

او درباره راهبرد شورای عالی سیاست‌گذاری خاصه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال1400 اظهار کرد: «شورای سیاست‌گذاری باید از همین حالا برنامه‌ریزی کند نه آنکه در ایان منتهی به انتخابات به فکر راهبرد انتخاباتی باشد. باید شرایط سیاسی از امروز سنجیده و در این ارزیابی تمام گرفتاری‌های کشور لحاظ شود؛ به‌خصوص آنکه احتمالا ما شاهد مجلسی ضعیف خواهیم بود زیرا سالی که نکوست از بهارش پیداست و معلوم است که مجلس با نمایندگانی تندرو نمی‌تواند باری از مشکلات کشور را بکاهد و می‌دانیم که مشارکت حداقلی چنین شرایطی را برای مجلس رقم زد؛ شرایطی که نمایندگان مجلس آینده از حالا شمشیر خود را علیه دولت تیز کرده‌اند و قصد کارشکنی در کار دولت را دارند و می‌گویند که به محض تشکیل مجلس جدید رئیس‌جمهور را استیضاح می‌کنیم. احتمالا مردم با تجربه مجلس یازدهم تا سال1400 در می‌یابند که قهر با صندوق‌های رأی دردی از دردهای کشور را دوا نمی‌کند و بازهم به سمت صندوق‌های رأی می‌آیند و سعی می‌کنند که شخصی شایسته و کارآمد را انتخاب کنند. من تصور می‌کنم در سال1400 اقبال مردم به سمت کاندیدای اصلاح‌طلب خواهد بود؛ مشروط به آنکه اتفاقات دیگری رخ دهد. عملکرد شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان برای شفاف‌کردن عرصه سیاسی نزد مردم در یک مدتی که تا انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده بسیار مهم است. شورای عالی سیاست‌گذاری باید آیین‌نامه‌ای بنویسد و در اجرای آن با هیچکس مماشات نکند زیرا اگر از حالا چنین برنامه‌ریزی‌هایی صورت نگیرد، شب انتخابات ریاست جمهوری سال1400 برای برنامه‌ریزی انتخاباتی دیر خواهد بود».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این پرسش که عملکرد محمدرضا عارف در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت:‌ »تردیدی وجود ندارد که هیچکس بی‌نقص نیست اما باید عملکرد افراد به طور کلی ارزیابی شود. آقای عارف در بسیاری از وجوه یک شخصیت نخبه است و فراموش نکنید که اگر فداکاری او در انتخابات سال92 نبود، چه بسا اصولگرایان تندرو روی کار می‌آمدند. برخی هم که به آقای عارف انتقاد می‌کنند که چرا نطق‌های تندی در مجلس نداشت، باید بدانند که او به لحاظ شخصیتی معتدل است و نباید از او انتظار نطق‌های آتشین داشت. البته این موضوع را نباید از نظر دور داشت که در سال94 یک اشتباه بزرگ جمعی این بود که افرادی در لیست امید گنجانده شدند که مغازه دونبش سیاسی بودند و اصلا اصلاح‌طلب نبودند و حقیقت این بود که با اصرار اعتدالیون و حزب اعتدال و توسعه افراد غیراصلاح‌طلب به لیست امید تحمیل شد».

خباز در پایان در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه ماجرای اختلاف نظر عارف با اکثریت اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری درباره ارائه یا عدم ارائه لیست، چه بود، گفت: «آقای عارف در شورای عالی سیاست‌گذاری یک رأی داشت و می‌گفت که باید لیست بدهیم اما اکثریت نظر او را وتو کردند. به هر روی وقتی یک کار جمعی رخ می‌دهد و باید نظر اکثریت حاکم باشد؛ اصلاح‌طلبان هم اجماع را یک امر عقلانی می‌دانند. به یاد داریم که در دوران ریاست‌جمهوری آقای خاتمی یک طرح ولو آنکه با نظر مثبت رئیس‌جمهور همراه بود اما اکثریت هیئت دولت بر آن نظر منفی داشتند، اجرا نمی‌شد؛ در مقابل وقتی احمدی‌نژاد طرحی را مطرح می‌کرد، هیچ‌یک از وزرا جرئت نظر مخالفت‌دادن را نداشتند. امروز هم اگر آقای عارف می‌گوید و اعضای شورای عالی می‌گویند که ندهیم و در نهایت لیست ارائه نمی‌شود، نشان از آزاداندیشی آقای عارف دارد».

تبلیغاتپربازدیدترین ها

چرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟آموزش احراز هویت غیرحضوری سجاممهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!روحانی شیعه‌ای که با زنان خارجی دست می‌داد+عکسزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگران
آخرین اخبار

پایان مشخصی برای کرونا وجود نداردFIFA اساسنامه جدید فدراسیون را پذیرفت؟2886 بیمار مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته/ 63 بیمار دیگر جان خود را از دست دادندعارف انگیزه‌ای برای تشکیل جلسات شورای عالی ندارد/ پیام اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۸ حضور با کاندیدای اصلاح‌طلب بودبریتانیا منتظر نتیجه انتخابات آمریکا است/ اروپایی‌ها بی‌عملی را بهترین اقدام می‌دانندجاستین ترودو برای جورج فلوید زانو زد + عکسایران اولین کشوری است که موج دوم شیوع کرونا را تجربه می‌کندتکرار تقاضای مذاکره با ایران؛ نوبت به هوک رسیدمنافع گروه‌های قدرتمند، مانع اصلاحات اقتصادی می‌شودکشورهای توسعه یافته با استفاده از چه مکانیسمی توانسته‌اند فاصله خود با توسعه پایدار را کمتر کنند؟برکشتی بدون قطب‌ نما‌ سواریم/ چرا امر توسعه در کشورمان محقق نشده است؟سرمایه گذاران بورس از خرید سهامی که رشد چند برابری داشته دوری کنندحذف 384 هزار نفر در فرآیند پیش ثبت‌نام ایران‌خودرومشتریان ایران خودرو تا چه زمانی فرصت واریز وجه دارند؟رشد چهل‌هزار واحدی شاخص بورسنظامیان میدان سیاست را ترک کنندموسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد«انصاف» زیر دست‌وپایمان تکه‌تکه شده است/ علیرضا بهشتیمقامات فرانسه به دخالت در امور داخلی ایران خاتمه دهندتبادل پیام میان تهران و واشینگتن درباره نفتکش‌های ایرانی/ آیا سیاست‌های ترامپ بی‌اثر شده است؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved