سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۶۹۰۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۰۵ ۱۲:۰۵

محمدرضا خباز:

اکثریت اعضای شورای عالی نظر عارف را وتو کردند/ اشتباه بزرگ گنجاندن افرادی در لیست بود که مغازه دونبش سیاسی بودند



محمدرضا خباز گفت: شورای عالی سیاست‌گذاری باید آیین‌نامه‌ای بنویسد و در اجرای آن با هیچکس مماشات نکند زیرا اگر از حالا چنین برنامه‌ریزی‌هایی صورت نگیرد، شب انتخابات ریاست جمهوری سال1400 برای برنامه‌ریزی انتخاباتی دیر خواهد بود.

نامه‌نیوز نوشت: شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفندماه مجلس تصمیم به عدم ارائه لیست گرفت و به دلیل نداشتن کاندیدای شاخص سعی کرد که بار نتیجه انتخابات را از دوش خود زمین بگذارد. این تصمیم درحالی بود که تعداد زیادی از احزاب اصلاح‌طلب لیست دادند و این‌طور به‌نظر رسید که گویا شورای عالی سیاست‌گذاری در میان عموم اصلاح‌طلبان دارای مرجعیت نیست. بررسی این مهم زمانی دارای اهمیت بیشتری می‌شود که سال آینده انتخابات ریاست جمهوری در پیش است و اگر قرار باشد این شورا تا سال آینده وجود داشته باشد، این انتظار می‌رود که در آن رخداد مهم سیاسی نقش‌آفرین باشد.

محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب باور دارد که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز عدم ارائه لیست نداشت. او درباره نقش‌آفرینی انتخاباتی این شورا به «نامه‌نیوز» گفت: «یکی از ویژگی‌های اصلاح‌طلبان این است که به وضع موجود راضی نباشند و برای وضع مطلوب تلاش کنند. یعنی اگر به وضع موجود راضی باشند و تلاشی برای بهبود شرایط نکنند، نمی‌توانند بگویند ما اصلاح‌طلبیم. در خصوص انتخابات هم همین شرایط وجود دارد و شکی در آن نیست که وضع موجود مورد رضایت شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیست اما باید بررسی کنیم که چه عواملی در انتخابات زمینه چنین نارضایتی را فراهم کرد. آیا شورای سیاست‌گذاری با اراده خودش لیست نداد یا آنکه مجبور به انتخاب این راه شد؟ واقعیت این است که رقیب تعیین کرده بود که یک انتخابات حداقلی برگزار شود و در چنین شرایطی چاره‌ای وجود نداشت جز آنکه کم‌هزینه‌ترین راه انتخاب شود. به دلیل ردصلاحیت‌های گسترده‌ اصلاح‌طلبان، جبهه اصلاحات عملا به حاشیه رانده شد و تردیدی نیست که اگر بررسی صلاحیت‌ها به طور منطقی انجام می‌شد هم قابلیت ارائه لیست وجود داشت و هم آنکه انتخابات با رأی‌دهندگان بیشتری برگزار می‌شد که متأسفانه نشد. در چنین شرایطی باید دید که تصمیم شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان درست بوده است یا نه».

او درباره راهبرد شورای عالی سیاست‌گذاری خاصه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال1400 اظهار کرد: «شورای سیاست‌گذاری باید از همین حالا برنامه‌ریزی کند نه آنکه در ایان منتهی به انتخابات به فکر راهبرد انتخاباتی باشد. باید شرایط سیاسی از امروز سنجیده و در این ارزیابی تمام گرفتاری‌های کشور لحاظ شود؛ به‌خصوص آنکه احتمالا ما شاهد مجلسی ضعیف خواهیم بود زیرا سالی که نکوست از بهارش پیداست و معلوم است که مجلس با نمایندگانی تندرو نمی‌تواند باری از مشکلات کشور را بکاهد و می‌دانیم که مشارکت حداقلی چنین شرایطی را برای مجلس رقم زد؛ شرایطی که نمایندگان مجلس آینده از حالا شمشیر خود را علیه دولت تیز کرده‌اند و قصد کارشکنی در کار دولت را دارند و می‌گویند که به محض تشکیل مجلس جدید رئیس‌جمهور را استیضاح می‌کنیم. احتمالا مردم با تجربه مجلس یازدهم تا سال1400 در می‌یابند که قهر با صندوق‌های رأی دردی از دردهای کشور را دوا نمی‌کند و بازهم به سمت صندوق‌های رأی می‌آیند و سعی می‌کنند که شخصی شایسته و کارآمد را انتخاب کنند. من تصور می‌کنم در سال1400 اقبال مردم به سمت کاندیدای اصلاح‌طلب خواهد بود؛ مشروط به آنکه اتفاقات دیگری رخ دهد. عملکرد شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان برای شفاف‌کردن عرصه سیاسی نزد مردم در یک مدتی که تا انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده بسیار مهم است. شورای عالی سیاست‌گذاری باید آیین‌نامه‌ای بنویسد و در اجرای آن با هیچکس مماشات نکند زیرا اگر از حالا چنین برنامه‌ریزی‌هایی صورت نگیرد، شب انتخابات ریاست جمهوری سال1400 برای برنامه‌ریزی انتخاباتی دیر خواهد بود».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این پرسش که عملکرد محمدرضا عارف در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت:‌ »تردیدی وجود ندارد که هیچکس بی‌نقص نیست اما باید عملکرد افراد به طور کلی ارزیابی شود. آقای عارف در بسیاری از وجوه یک شخصیت نخبه است و فراموش نکنید که اگر فداکاری او در انتخابات سال92 نبود، چه بسا اصولگرایان تندرو روی کار می‌آمدند. برخی هم که به آقای عارف انتقاد می‌کنند که چرا نطق‌های تندی در مجلس نداشت، باید بدانند که او به لحاظ شخصیتی معتدل است و نباید از او انتظار نطق‌های آتشین داشت. البته این موضوع را نباید از نظر دور داشت که در سال94 یک اشتباه بزرگ جمعی این بود که افرادی در لیست امید گنجانده شدند که مغازه دونبش سیاسی بودند و اصلا اصلاح‌طلب نبودند و حقیقت این بود که با اصرار اعتدالیون و حزب اعتدال و توسعه افراد غیراصلاح‌طلب به لیست امید تحمیل شد».

خباز در پایان در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه ماجرای اختلاف نظر عارف با اکثریت اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری درباره ارائه یا عدم ارائه لیست، چه بود، گفت: «آقای عارف در شورای عالی سیاست‌گذاری یک رأی داشت و می‌گفت که باید لیست بدهیم اما اکثریت نظر او را وتو کردند. به هر روی وقتی یک کار جمعی رخ می‌دهد و باید نظر اکثریت حاکم باشد؛ اصلاح‌طلبان هم اجماع را یک امر عقلانی می‌دانند. به یاد داریم که در دوران ریاست‌جمهوری آقای خاتمی یک طرح ولو آنکه با نظر مثبت رئیس‌جمهور همراه بود اما اکثریت هیئت دولت بر آن نظر منفی داشتند، اجرا نمی‌شد؛ در مقابل وقتی احمدی‌نژاد طرحی را مطرح می‌کرد، هیچ‌یک از وزرا جرئت نظر مخالفت‌دادن را نداشتند. امروز هم اگر آقای عارف می‌گوید و اعضای شورای عالی می‌گویند که ندهیم و در نهایت لیست ارائه نمی‌شود، نشان از آزاداندیشی آقای عارف دارد».

تبلیغات











پربازدیدترین ها

ترامپ در آستانه سقوط؛ آیا بایدن قادر به جذب آرای سندرز خواهد بود؟



بیرانوند: من و سیدجلال قهرمانی را از پرسپولیس گرفتیم!



چرا رای ندادیم؟ - چرا رای دادیم؟ / مناظره سیدمصطفی تاج‌زاده و غلامحسین کرباسچی



سیر تا پیاز پرونده خواننده معروف/ اعدام در انتظار آقای خوش صدا؟



رقابت پیچیده زاکانی و قالیباف در پارلمان؛ مجلس یازدهم چند فراکسیونی است؟



نشت اطلاعات تلگرام چه تبعاتی دارد؟



بهترین فیلم‌های درام سال را بشناسید



ماجرای قتل موبایل‌فروشی که نباید مغازه‌اش را باز می‌کرد



ساکتان انتخابات ۹۸؛ از لاریجانی و ناطق نوری تا باهنر و احمدی‌نژاد



8 پیشنهاد دکتر معین به رییس‌جمهور برای پیشگیری و درمان کرونا در کشور




آخرین اخبار

تلگرام! وقت است که بازآیی/ محمد رهبری



تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۵۳۱۸۳ نفر افزایش یافت/قربانیان ۳۲۹۴ نفر



وقتی با آمریکا می‌جنگیم باید هزینه‌اش را هم بدهیم



برجام اگر تا حالا مانده بخاطر مقاومت روحانی بوده است /مجلس با جا به‌جایی وزرا به کجا رسید؟



هشدار وزیر بهداشت درباره بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار



کارشناس سازمان هواشناسی: تداوم بارش‌ها تا پایان هفته در کشور



٢٢میلیارد برای سرمربی پرسپولیس!



اعتراف جدید ترامپ در مورد تحریم ارسال تجهیزات پزشکی به ایران



نباید با تصمیمات شتابزده طرح فاصله گذاری اجتماعی مخدوش شود/ مردم باید همچنان در خانه بمانند



علی لاریجانی به کرونا مبتلا شد



دولت به بی‌بضاعت‌ها یارانه ویژه بدهد/ مردم روزهای پرفشاری را تحمل می‌کنند



علی نصیریان: وقتی اینقدر آسیب‌پذیریم، این‌همه غرور و قلدری چه معنایی دارد؟



ستاره ذوبی‌ها در رادار استقلال و پرسپولیس



دیدار آیت‌الله موسوی خویینی و مشایی تکذیب شد



زالی: پیش بینی دقیقی از زمان پایان کرونا نداریم



تخت‌روانچی: کسی از دروغ‌پراکنی آمریکا فریب نمی‌خورد



ستاری: ۳ گروه مستقل برای تولید واکسن کرونا کار می‌کنند



مشکل بودوروف حل می‌شود/ میلیچ به استقلالی‌ها فرصت داد



رئیس ستاد کل نیروهای مسلح: فعالیت های آمریکا را در منطقه لحظه به لحظه زیر نظر داریم



تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۵۰۴۶۸ نفر افزایش یافت/قربانیان ۳۱۶۰ نفر






درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید




ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved