سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۶۹۴۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۰۷ ۱۲:۴۰

عباس عبدی:

کرونا شعار «اول آمریکا» را شکست می‌دهد/انسجام کافی برای مقابله با این بحران وجود نداردبه گمان بسیاری از صاحب‌نظران، ویروس کرونا نارسایی‌ها و کژکارکردی‌های نهادی در ایران را بر همگان آشکار کرده‌است. هر چند در اینکه مقصر این وضعیت چه جریانی است و یا راه حل برون‌رفت از آن چیست، اختلاف‌نظر وجود دارد، اما تقریبا هیچ‌کس در لزوم بازسازی نظام حکمروایی در «ایران پسا کرونا» تردید ندارد.

آنچه در پی می‌آید، بخش اول گفت‌وگوی ایرنا پلاس با مهندس عباس عبدی، روزنامه‌نگار و سیاستمدار ارشد اصلاح‌طلب در خصوص تبعات سیاسی – اجتماعی کروناست.

کرونا با همه بحران‌های قبلی متفاوت است
عباس عبدی در خصوص آثار سیاسی کرونا به ایرنا پلاس گفت: «فقط کرونا نیست که باید آثار سیاسی آن را در نظر بگیریم. اتفاقاتی در گذشته رخ داده‌است که هنوز مجال بروز آثار سیاسی خود را به دست نیاورده بودند. گویی حکومت ما با هیچ اتفاقی روبرو نبوده‌است که بخواهد خود را تغییر دهد. چه مساله اعتراضات آبان ماه، چه مساله هواپیما و اعتراضات بعدی و چه انتخابات. گویی هیچ‌کدام اتفاقی نبود که واکنش مناسبی در مقابل آنها نشان داده شود. درحالی‌که الزاما باید واکنش‌هایی به وجود بیاید. از این جهت کرونا این ضرورت را تعمیق کرده‌است. کرونا به این دلیل که بحرانی فراگیر است و بخش عمده‌ای از جامعه را درگیر خود کرده است، با تمام بحران‌های قبلی متفاوت است. این نکته‌ای کلیدی است و باید مورد توجه قرار بگیرد.»

باید دید بازیگران چگونه بازی می‌کنند
وی افزود: «نکته دیگر این است که چنین اتفاقاتی لزوما نتایجی قطعی ندارد و فرصت‌هایی است که به‌وجود می‌آید و باید دید بازیگران چگونه بازی می‌کنند و چگونه از این فرصت‌ها به نفع جامعه استفاده می‌کنند. شاید این اصل در حوزه اقتصاد و سایر حوزه‌ها کمتر دیده شود، ولی در حوزه سیاست تقریبا هیچ‌وقت نمی‌توان از قطعیت صحبت کرد. آنچه برای ما مهم است، این خواهد بود که این وضعیت چه فرصت‌هایی برای طرح و برنامه‌های مفید برای مردم و جامعه ایجاد می‌کند.»

این وضعیت شکاف درون ساختار را افزایش می‌دهد
عبدی در خصوص تاثیر کرونا بر ساخت تصمیم‌گیری در ایران گفت: «به نظر من این وضعیت شکاف درون ساختار را زیادتر می‌کند. همین لحظه در مورد این که متولی این کار چه نهادی خواهد بود، مساله وجود دارد. ابتدا وزارت بهداشت را آوردند، در حالی‌که بسیار واضح است که شدنی نیست. چین با آن همه قدرت این کار را در بالاترین سطوح خود انجام می‌دهد. درحالی‌که فقط یک استان چین با این وضعیت روبرو شد، ولی در ایران مساله‌ای با این وسعت و این اهمیت را به وزارت‌خانه‌ای می‌سپارند که اساسا متولی امر بهداشت است، نه سیاست و مسائل اجتماعی و امنیت. این وضعیت سه هفته ادامه پیدا می‌کند و بعد ورود نیروهای مسلح به میدان اعلام می‌شود و هنوز هم مشخص نیست رابطه این‌ها با هم چگونه است.»

انسجام کافی برای مقابله با این بحران وجود ندارد
وی ادامه داد: «بنابراین تمام این موارد نشان می‌دهد در ساخت قدرت انسجام کافی برای مقابله با این بحران وجود ندارد و هر چه این بحران عمیق‌تر می‌شود، این انسجام کاهش می‌یابد. بنابراین چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه برای این کار طرحی اساسی اجرا شود.»

کرونا سبب حرکت به سمت سکولاریسم می‌شود
این سیاستمدار اصلاح‌طلب در خصوص تاثیر کرونا بر وضعیت دینداری در کشور گفت:«در حوزه دین، آثار سیاسی بسیار عمیقی به وجود می‌آید. برداشتی که از اسلام به انقلاب انجامید، چیزی نیست که در این سال‌های اخیر گفته شده است. اینکه دخیل ببندیم و بیمار ما شفا بگیرد و هیات و روضه‌خوانی‌ها و... درکی نیست که در زمان انقلاب از اهداف و رسالت دین داشتیم. این موارد طی فرایندی با پشتوانه قدرت از سال 84 به بعد پررنگ‌تر شد و به پشتوانه حکومت و دین رسمی جلو آمد. با ماجرای کرونا که از قم پیش آمد، حرکت شتابناکی را به‌سوی سکولاریسم -اگر نگوییم لائیسیته - شاهد خواهیم بود. این بحثی جدی است.»

وی افزود: «ضمن اینکه یکی از اقشار مهم ایران که علاقه چندانی به وضع و روند موجود ندارد، قشر پزشکان پرستاران و مجموعه بهداشتی - درمانی جامعه است. امروز این بخش بالا آمده و نجات‌بخش جان مردم و معتبر شده است. بسیاری در این مسیر بیمار و مبتلا شده و فوت کرده‌اند. بطوری که امروز عنوان «شهید» هم برای آنها گذاشته شده است و در حقیقت این تلاش آنها و فوت برخی از افراد جامعه بهداشت و درمان، سرمایه اجتماعی قدرتمندی برای آنها ایجاد می‌کند که در تقابل با ذهنیتی رسمی است که درباره آن حرف زدیم. از نکات جالب این است که از نظر علم میان درمان بیمار و ساختن موشک و خودرو فرقی ندارد ولی برخی از روحانیون، به نام دین بر خلاف امور مهندسی در حوزه پزشکی دخالت می‌کنند و این حوزه را تبدیل به موضوعی دینی می‌کنند. مثلا همیشه از شفا یافتن فلان بیمار بر اثر توسل حرف می‌زنند، ولی از ساخته شدن یک ساختمان به دلیل توسل حرفی نمی‌زنند. بنابر این هنگامی که این ادعا دچار ابهام شود اتفاق گریز از دین حداکثری نیز رخ خواهد داد. از این رو و به نظر من جایگاه روحانیت در حال آسیب خوردن بود و کرونا نیز ضربه‌ بعدی بود. جایگاه دین و به‌ویژه دین «فقه مدار» و دینی که حداکثری است، دچار بحران می‌شود و یکی از استوانه‌های سیستمی که در ۱۵ سال گذشته شکل گرفته بود، متزلزل خواهد شد.»

عملا اصولگرا و اصلاح‌طلب غایب هستند
این پژوهشگر در ادامه در خصوص تاثیر این بیماری بر آرایش نیروهای داخلی سیاست ایران گفت: «در حوزه مردم، برداشت من این است که اثرات پیش‌گفته با همین وضعیت ادامه پیدا می‌کند. در این اوضاع عملا اصولگرا و اصلاح‌طلب غایب هستند. به‌طور مثال آقای قالیباف به‌عنوان سرلیست اصولگرایان عملا وجود خارجی ندارد. این مساله بی‌معنی است کسی که در تهران نفر اول است و می خواهد وارد مجلس شود و اوضاع مملکت را درست کند، در این بحران وجود خارجی ندارد. از همه بدتر این است که بخش عمده‌ای از این افراد وارد خانه‌ها شده‌اند و خود را قرنطینه کرده‌اند تا زنده بمانند. البته اصل قضیه ایرادی ندارد. ولی در صورتی‌که همه قرنطینه شوند، کشور گردش کار نخواهد داشت و شیرازه امور از بین می‌رود. مردم چنین چیزی را نمی‌پذیرند و یک بی‌اعتباری جدی که در جریان انتخابات خود را نشان داد، از این به بعد ژرف‌تر و عمیق‌تر خواهد شد و در فضای عمومی جامعه رسوب می‌کند و مجلس از آن چه که هست بی‌اعتبارتر می‌شود. با تعطیلی مجلس و آنچه که شاهد بودیم و هستیم، به‌نوعی باید گفت کل نهادها دچار بی‌اعتباری مزمنی شده‌اند.»

کرونا شعار «اول آمریکا» را شکست می‌دهد
عبدی در خصوص تاثیر کرونا بر وضعیت سیاست خارجی ایران گفت: «در حوزه سیاست خارجی با اینکه ایران به‌عنوان جایی که دومین اشاعه‌دهنده بود، معرفی شده است، ولی من نگاهی آن‌چنان منفی به نتایج جهانی این پدیده ندارم. حتی ممکن است نکاتی مثبت در مورد ایران به همراه داسته باشد. در نظام جدید وقتی کشوری را محدود و ایزوله می‌کنید باید هزینه‌های آن را بپردازید. البته این به معنای آن نیست که ایران تعمدا اشاعه کرده است، ولی کشوری چون ایران در حال حاضر امکان خرید ندارد و امکان ندارد محصولاتی را وارد کند و یا با محدودیت‌های دیگری درگیر است و این وضعیتی است که ما شاهد آن هستیم، پس در کار مقابله ضعیف خواهد شد. مشکل کرونا در کشورهای اروپایی و آمریکایی تقریبا تازه شروع شده است و تصور این است که در طی هفته‌های آینده به اوج برسد. در حقیقت ماجرای کرونا عامل خیری خواهد شد که نگاه آمریکایی و شعار ترامپ «اول آمریکا» را شکست دهد. چون اولی است که دومی نخواهد داشت، قصد بهره‌کشی از تمامی جهان را دارد و این شدنی نیست.»(گفتگو ۲۳ اسفند انجام شده است)

وی ادامه داد: «من فکر می‌کنم کرونا به جای اینکه کشورهای جهان را از هم دور کند، آنها را مجبور می‌کند به هم نزدیک شوند و حتی در داخل ایران نیز نیروهایی را که گمان می‌کردند همیشه باید با تمام دنیا درگیر شد، مجبور می‌کند به این نکته توجه کنند که با چنین نگاهی حتی از تامین حداقل‌های بهداشتی و درمانی خود عاجز هستند. به عقیده من در داخل تلاش‌هایی برای نزدیکی به نظام بین‌الملل صورت می‌گیرد و این گرایش تقویت می‌شود. ما نمی‌توانیم به‌عنوان جزیره‌ای دورافتاده از نظام بین‌الملل رفتار کنیم. ما باید ضمن حفظ منافع خود با نظام بین‌الملل تعامل داشته باشیم.»

اخبار مرتبط

عباس-عبدی-۹۸-سررسید-همه-بحران‌های-قبلی-بود؛-تا-اینجا-از-جیب-انقلاب-و-اسلام-و-نفت-خوردیم

عباس عبدی: ۹۸ سررسید همه بحران‌های قبلی بود؛ تا اینجا از جیب انقلاب و اسلام و نفت خوردیم


این روزنامه نگار اصلاح طلب می گوید: سال ۹۸ سررسید تمام بحران‌های قبلی ماست که به دلایل مختلف از جیب خورده‌ بودیم و حالا جیب ته کشیده است.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

ترامپ در آستانه سقوط؛ آیا بایدن قادر به جذب آرای سندرز خواهد بود؟رقابت پیچیده زاکانی و قالیباف در پارلمان؛ مجلس یازدهم چند فراکسیونی است؟چرا رای ندادیم؟ - چرا رای دادیم؟ / مناظره سیدمصطفی تاج‌زاده و غلامحسین کرباسچیسیر تا پیاز پرونده خواننده معروف/ اعدام در انتظار آقای خوش صدا؟ساکتان انتخابات ۹۸؛ از لاریجانی و ناطق نوری تا باهنر و احمدی‌نژادوزارت فرهنگ یک نفره/حسین گنجیرازگشایی از شکست بزرگ شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان؛ آیا متهم فقط محمد رضا عارف است؟«هانتا ویروس» را بشناسیم؛ آیا ویروس جدیدی جان انسان‌ها را تهدید می‌کند؟قرنطینه با زور عملی نیست/ روحانی خیلی خودش را دربند کسری بودجه نبیند« ۹۸» سال برآیش نیروهای مردمی بود/ «کرونا» حذف نهاد خانواده از چرخه‌ اجتماع ایرانی را متوقف کرد
آخرین اخبار

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۳۸۳۰۹ نفر افزایش یافت/قربانیان ۲۶۴۰ نفرکعبی: اهدای جام قبل از پایان لیگ غیرقانونی است/ غفوری بهترین دفاع راست چند سال اخیر استطبیعت چشم نواز دشت‌های کلزا - مازندرانبا ۳۰۰ میلیون تومان کدام خودرو را می‌توان خرید؟نرخ سکه و طلا در ۱۰ فروردین/ سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیدعابدزاده: گیاه خوار شده ام/ باید از تمام اتفاق‌های زندگی درس گرفتنرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۱۰ فروردین؛ قیمت تمامی ارزها ثابت ماند + جدولافت ۶ درصدی ترامپ/ آیا کرونا به اسم رمز شکست ترامپ در انتخابات تبدیل می‌شود؟ساکتان انتخابات ۹۸؛ از لاریجانی و ناطق نوری تا باهنر و احمدی‌نژاداولین اظهارات محمدرضا خاتمی بعد از مبتلا شدن به کروناترامپ از قرنطینه نیویورک منصرف شدفتوای آیت‌الله سیستانی درباره نحوه غسل و دفن متوفیان کرونامیرزایی: امروز زمان دامن زدن به شکاف‌ها نیست/ همه باید برای مقابله با کرونا به میدان بیایندکرونا و خواب غفلت مسئولان فوتبال ایرانوزیر آموزش و پرورش: زمان بازگشایی مدارس متناسب با آمار و اطلاعات استان‌ها اعلام می‌شودچرا افزایش ۵۰ درصدی حقوق بازنشستگان اعمال نشد؟تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا از ۱۱۶ هزار نفر فراتر رفتساعت کاری بانک‌ها تا ۲۱ فروردین اعلام شدرامبد جوان: عادت کرده‌ایم خبرهای بد را تزیین کنیمتداوم بارش‌ها تا دوشنبه / ورود سامانه بارشی جدید از چهارشنبه


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved