سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۷۰۲۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۱۲:۵۲

ائتلاف با روحانی؛ معامله‌ای برد- باخت به زیان اصلاح طلبان؟نگاهی به فرار و فروز روابط اصلاح طلبان و روحانی روشن می‌کند که ائتلاف آنان برای این جریان دستاوردی نداشت اما در عین حال روشن می‌کند که درس لازم گرفته نشده و احتمال تکرار این تجربه کم نیست.

نامه نیوز نوشت: 98 برای هیچ آمد نداشت اما برای اصلاح طلبان و روحانی بدتر از همه بود. روابط آنان البته پیش از آن هم به مو رسیده بود اما آنچه در یک سال گذشته، گذشت کار را تمام کرد. روابط روحانی و اصلاح طلبان در این سال‌ها فراز و فرود بسیاری داشته است و بررسی آن از این جهت مفید است که در سال پیش از انتخابات قرار داریم و احتمال تکرار این قضایا وجود دارد.

ماه عسل
92 را باید ماه عسل روحانی و اصلاح طلبان دانست. درست است که اصلاح‌ طلبان از سر ناچاری و دست خالی ماندن در انتخابات پشت روحانی درآمدند اما این حمایت تاکتیکی برای روحانی بسیار مفید بود و موجبات پیروزی او در مقابل قالیباف و جلیلی را فراهم آورد.جناب رئیس جمهور اما از فردای پیروزی و پاستور نشینی از نگاه برخی اصلاح طلبان به گونه ای دیگر رفتار کرد. از نگاه این اصلاح طلبان ندادن سهم مورد انتظار اصلاح طلبان از کابینه اولین آجر کج دیوار روابطشان شد و آجر دوم نیز بی‌توجهی روحانی به وعده‌های انتخاباتی مثل وزارت زنان و ... که اصلاح طلبان را نزد بدنه اجتماعی خود رو سیاه کرد.

حمایت علنی، مخالفت مخفی
اوضاع بر وفق مراد اصلاح طلبان پیش نمی‌رفت اما هنوز هم باور داشتند که در بدترین شرایط بهترین تصمیم را گرفته‌اند. همچنین به پیشرفت‌های حاصل شده در پرونده برجام وعرصه سیاست خارجی دل بسته و منتظر آثار اقتصادی آن بودند.همین شد که دلخوری‌ها را کنار گذاشته و سعی کردند صورت خود را با سیلی سرخ نگاه دارند. طرح موضوع حمایت علنی و مخالفت مخفی از سوی تئوریسین‌های این جریان مثل سعید حجاریان شاهد همین مدعا است. اصلاح طلبان با در نظر داشتن نیاز دولت روحانی به حمایت برای برآمدن از پس مشکلات داخلی و خارجی، انتقادها را در خفا و مشفقانه طرح کردند اما وضعیت چندان خوب پیش نمی‌رفت.

حمایت دوباره و بی توجهی دوباره
96 که رسید اصلاح طلبان رفاقت را در حق روحانی تمام کردند. خرج کردن اسحاق جهانگیری به عنوان کاندیدای پوششی کم کاری نبود اما از نگاه اصلاح طلبان روحانی قدر این را هم ندانست. دی ماه 96 و آن اعتراضات اما نقطه عطفی در روابط روحانی و اصلاح طلبان شد. هرچه بر تعداد پشیمان‌ها افزوده شد، اصلاح طلبان دریافتند که سرمایه اجتماعی‌شان از کف رفته است لذا آرام آرام فاصله خود با روحانی را افزایش دادند. این را از اظهارنظرهای سیاسیون و تئوریسین‌ها این جریان می‌توان دریافت. خاصه آنجا که حرف از بازیابی سرمایه اجتماعی را پیش کشیده و حضور در انتخابات آتی را مشروط– بگذریم از اینکه ایده حضور مشروط در انتخابات عملیاتی نشد – کردند.

پایان ائتلاف
انتخابات 98 را می‌توان رسما پایان ائتلاف دانست. درست است که انتخابات دوم اسفند برای انتخاب نمایندگان مجلس بود و آن ائتلافی که صورت نگرفت میان اصلاح طلبان و میانه‌روها و تکرار تجربه94 بود اما در اصل نشانه روشنی از پایان روابط نزدیک روحانی و اصلاح طلبان بود. دلیلش نیز روشن است، اصلاح طلبان می‌دانستند که عدم مشارکت در انتخابات مجلس و یا عدم ائتلاف با نیروهایی خارج از جریان خود به منزله واگذاری اکثریت کرسی‌های مجلس است و این کار را برای دولت در یک سال پایانی بسیار سخت می‌کند. اما در دو راهی مذکور مردم و سرمایه اجتماعی خود را برگزیده و روحانی را تنها گذاشتند. جریان سیاسی اصلاح طلب به امید جلب دوباره حمایت مردم و حضور پرقدرت‌تر در انتخابات 1400 مجلس را واگذار کرد و به عبارت را روحانی در کارزاری با جریان اصولگرا به خصوص بخش منتقد تر این جریان تنها گذاشت.

دستاورد ائتلاف
از نگاهب رخی چهره های ارشد جریان اصلاح طلب ، اصلاح طلبان به واقع از ائتلاف با روحانی دست خالی بیرون آمدند. نه تنها در این چند سال پست و مقامی ندیدند بلکه در مواقع حساس و بزنگاه ها شاهد قربانی شدن نیروهای خود بودند، مثلا آنجا که فرمان دو نرخی شدن ارز را جهانگیری اعلام کرد و تا مدت‌ها مورد نقد مردم در فضای واقعی و مجازی قرار گرفت. بعد از آبان 98 نیز وضعیت به مراتب بدتر شد. حسن روحانی وجهه حقوق دانی اصلاح طلبی را کنار گذاشت و آن وجه دیگر خود را عیان ساخت. این رخداد همانا و از دست رفتن سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان همانا. بعد از آن هم که ماجرای تلخ اصابت موشک به هواپیمایی اوکراینی پیش آمد و کرونا از راه رسید، اندک محبوبیت باقی مانده برای اصلاح طلبان از دست رفت. دولت روحانی در ماجرای هواپیما  و در قضیه کرونا مورد انتقاد واقع شد. حساب همه این اقدامات دولت تدبیر و امید هم به پای اصلاح طلبان به عنوان جریان حامی روحانی نوشته شد.

تکرار ائتلاف؟!
علی‌رغم همه این تجربیات هنوز هم احتمال تکرار ائتلاف اصلاح طلبان با اعتدالیون یا حتی اصولگرایان میانه‌رو در انتخاب پیش‌رو وجود دارد. به عبارت دیگر و به گفته بسیاری از تحلیگران و کارشناسان ممکن است که بار دیگر وسوسه حضور در قدرت بر آنان غالب شده و دست به ائتلاف بزنند. طرف ائتلاف علی لاریجانی باشد یا علی مطهری یاهر کس دیگری خیلی فرق ندارد. بحث آنجا است که تاکید اصلاح طلبان بر اصول اصلاح طلبی در انتخابات 98 یک تاکتیک مقطعی بود و از آنجایی که در همان مقطع نیز مخالفانی نداشت، احتمالا در 1400 تکرار نمی‌شود. بر این اساس باید منتظر ماند و دید که چطور همه این داستان‌ها به نحوی دیگر تکرار می‌شود.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدمهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!جزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردممجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگرانزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردبرای اولین بار در ۳۰ سال گذشته ارتش به خیابان‌های آمریکا آمد/ اعتراضات در قاب تصاویراظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانتهیه طرحی برای تعیین تکلیف جا ماندگان سهام عدالت
آخرین اخبار

خاکسپاری غریبانه حسن توفیقنفت گران شدفرصت 72 ساعته فدراسیون فوتبال برای فرار از تعلیققانون در ماجرای آسیه پناهی و خانه زن نابینا چه می‌گوید؟پایان مرحله دوم غربالگری کرونا تا دو هفته دیگرتحریم‌های آمریکا به مرز جنایت علیه بشریت رسیده‌ استمنتجب‌نیا: امام(ره) رای مردم را مشروعیت‌بخش حاکمیت می‌دانستهشتمین روز خشونت علیه معترضان در آمریکا؛ ۱۳ کشته تا کنونسیروس عسگری به ایران بازگشتدو قتل در یک باغ‌ دزفولهر جامعه زنده‌ای احتیاج به تحول دارد/ به نیروز جوان اعتماد کنیمAFC زمان آغاز مجدد رقابت‌های انتخابی جام جهانی را اعلام کردبازهم طلب پادوانی از استقلال وصول نشدزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردماجرای طلب پادوانی به کجا رسید؟شاخص بورس میلیونی شدتبادل زندانی برای عزیمت دکتر عسگری در کار نبوده استروحانی: اتحادیه اروپا به وظیفه خود در قبال اقدامات غیرقانونی آمریکا عمل کندجهانگیری آیین‌نامه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی را ابلاغ کردغلامرضا ظریفیان: کتابخانه‌های ملی می تواند راهی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باشد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved