سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۷۱۲۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۱۲ ۱۲:۰۱

ظریف:

با ویروس بجنگید، نه با ما/تحریم آمریکا جنایت علیه بشریت استوزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی مقاله‌ای در نشریه کامرسانت روسیه با اشاره به این موضوع که تحریم آمریکا علیه ایران جنایت علیه بشریت است، گفت: با ویروس بجنگید، نه با ما.

مهر نوشت: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه طی مقاله‌ای در نشریه «کامرسانت» روسیه گفت: جهان ما با پدیده جدید و تهدید جدی «همه گیری کرونا ویروس» مواجه شده است. اگر در مقطعی با «جهانی شدن» مواجه بودیم، اینک با پدیده «کرونایی شدن» و «جهانی شدن کرونا» مواجه هستیم.

وی ادامه داد: این ویروس ناخوانده جهانی فرایندی را ایجاد کرده است که بر اساس آن مردم جهان در یک جامعه واحد و فراگیر جهانی به یکدیگر می‌پیوندند و در بلیه پیش آمده هم سرنوشت می‌شوند.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: این پدیده باعث شکل‌گیری شبکه‌ای از آسیب پذیری ها شده است که طی آن اجتماعاتی که پیش از این در کره خاکی دور افتاده و منزوی بودند، به واسطه این ویروس در وابستگی متقابل و وحدت جهانی ادغام شده اند. به این ترتیب فرایندی ایجاد شده است که در آن هر چند کشورها برای کنترل بیماری مرزهای جغرافیایی خود را می‌بندند؛ ولی همزمان مبارزات ضد کرونایی خود را شروع کرده و مرزهای کمک رسانی میان کشورها را از میان بر می‌دارند.

ظریف افزود: این ویروس جهانی حد و مرز نمی‌شناسد و بی رحمانه به بشریت حمله ور شده است، لذا مردم دنیا با مشاهده خطر کرونا، مرزبندی‌های جغرافیایی، سیاسی، نژادی و قومی را به کناری نهاده و مبارزه جمعی برای غلبه بر این پدیده را در پیش گرفته و سلامتی و بقای بشریت را بر صدر همه مرزبندی‌ها نشانده اند.

وی عنوان کرد: شیوع سریع ویروس کرونا در گستره زمین نشان داد که الگوهای از پیش تعیین شده گذشته برای تعاملات جمعی، چه درسطح گروهی چه در سطح ملی و بین المللی با چالش‌های جدی مواجه هستند. به این ترتیب که به هم پیوستگی سرنوشت جامعه جهانی متأثر از شیوع ویروس کرونا، جامعه جهانی را به باز تعریف مسئولیت‌های فردی، جمعی و جهانی وا داشته است.

مقابله با کرونا مستلزم همکاری‌های منطقه‌ای، جهانی و اقدام مشترک بشریت است

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: در این باز تعریف، مسئولیت جامعه جهانی سنگین‌تر می‌شود و دولت‌های زیادی به این درک واقعی می رسند که مبارزه با این بلای خانمان سوز مسأله‌ای جهانی تلقی شده و مستلزم همکاری‌های منطقه‌ای، جهانی و اقدام مشترک بشریت است.

ظریف تصریح کرد: با این وجود رژیم آمریکا با خودخواهی و عدم درک شرایط حساس کنونی، سیاست خصومت ورزی و فشار حداکثری خود بر جامعه جهانی را به سطح بی سابقه‌ای از ضدیت با انسانیت و حیات انسان‌ها رسانده است، به گونه‌ای که متأسفانه مبارزه با این ویروس کشنده توسط برخی دولت‌های تحت تحریم از سوی آمریکا از جمله در جمهوری اسلامی ایران با مشکل مواجه شده و به گونه تلخ‌تر و غم انگیز تری در جریان است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با وجود توانمندی در نظام سلامت و درمان که مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و تلاش بی امان مسئولان آن برای مبارزه و مهار این بیماری، به خاطر انسداد غیر قانونی منابع مالی و ایجاد مانع در دسترسی به منابع مالی ایران در خارج از کشور متأثر از تحریم‌های شدید دولت آمریکا از یک طرف و عدم امکان دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی به علت مانع تراشی این کشور از طرف دیگر با بروز فاجعه انسانی مواجه شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو مسئول جامعه جهانی، وظیفه خود می‌داند که از جان شهروندان خود و همه شهروندان جامعه جهانی صیانت کند و برای این مهم تمامی مساعی خویش را به کار گرفته است؛ ولی متأسفانه برای ایفای این وظیفه با محدودیت ها و تحریم‌های گسترده و ظالمانه دولت آمریکا مواجه است.

ظریف بیان کرد: هر چند ایران کشوری ثروتمند و دارای ذخایر غنی از جمله نفت و گاز است؛ ولی به دلیل تحریم‌های آمریکا منابع مالی لازم برای خدمت رسانی به مردم آسیب دیده از کرونا را در اختیار ندارد. تحریم‌های ظالمانه آمریکا منابع اقتصادی ایران از جمله ذخایر نفتی و بخش خصوصی را تحت تأثیر قرار داده است. سیاست فشار حداکثری آمریکا مانع صادرات ایران شده و منابع کم‌تری برای سرمایه گذاری در اختیار ایران است.

وی گفت: تحریم‌ها بخش‌های اصلی نظام اقتصادی ایران را هدف قرار داده و منابع مالی و توان ایران برای مقابله با کرونا عملاً محدود شده و مانعی مهم بر سر راه مبارزه جمهوری اسلامی ایران با این ویروس خطرناک ایجاد شده است. در شرایطی که صادرات نفت به عنوان مهم‌ترین منبع درآمد ایران، به خاطر تحریم‌های آمریکا به کمترین حد رسیده و بهای نفت نیز به شدت سقوط کرده، طبیعی است که توان مالی ایران به شدت افت کرده باشد.

تحریم‌های ایالات متحده تلاش‌ها برای مبارزه باکرونا در ایران را با مشکل مواجه کرده است

وی افزود: تحریم‌های ضد ایرانی همچنین مانع خرید دارو و تجهیزات از سوی دولت ایران می‌شود. محدودیت‌های بانکی و مالی اعمال شده علیه ایران مشخص نمی‌کند که کالاهای خریداری شده برای اهداف بشردوستانه است یا خیر. بانک‌های کشورهای مختلف زمانی که در تجارت با ایران با تهدیدات خطرآفرین آمریکا مواجه می‌شوند، از مراودات بانکی با ایران خودداری می‌کنند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی کشورمان تصریح کرد: شرکت‌های سازنده تجهیزات پزشکی اروپا به دلیل تهدیدات آمریکا با ایران تجارت نمی‌کنند و کالاهای پزشکی را به ایران نمی‌فروشند. تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت قانونی و پیش‌شرط های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع کووید -۱۹ در ایران را همچنان با مشکل مواجه کرده است.

ظریف عنوان کرد: تلاش آمریکا جهت افزایش مستمر لایه‌ها و عمق تحریم‌ها و عدم تأمین لوازم و نرم‌افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت‌های هواپیمایی ایران با هدف زمین‌گیر کردن بخش هوایی ایران و مانع‌تراشی در استفاده از فناوری اطلاعات در جلوگیری از شیوع کووید -۱۹ همچنان ادامه دارد. بنابراین اعمال تروریسم اقتصادی و درمانی علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا، اشکال مختلفی به خود گرفته است. این اقدامات از منظر حقوقی، نه تنها یک تروریسم اقتصادی و بهداشتی علیه ایران بلکه جنایت علیه بشریت و جامعه جهانی است.

وی ادامه داد: در مقطع حساس کنونی تنها کار مفیدی که آمریکا می‌تواند انجام دهد این است که در مبارزه ایران با کرونا سنگ اندازی و در کمک رسانی بین المللی ایجاد وقفه نکند. در این رابطه شمار زیادی از سران کشورها از جمله فدراسیون روسیه، چین، ترکیه، پاکستان و دبیرکل سازمان ملل متحد به دنبال شیوع این بیماری خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده‌اند. تلاش‌های روز افزون این دولت‌ها اخلاقی و انسانی و قابل ستایش است.

دوره نشستن و تماشای قلدری آمریکا گذشته است

ٰرئیس دستگاه سیاست خارجی ایران اظهار داشت: اکنون وقت آن فرا رسیده که جامعه جهانی نقش واقعی خود را ایفا کرده تا صدای بلند آن شنیده شده و آمریکا به تحریم‌های بی شرمانه، غیر قانونی و ظالمانه خود که جنایت علیه بشریت است، پایان دهد. جامعه جهانی باید به خود بیاید و به ایران کمک کند تا بتواند تروریسم اقتصادی و بهداشتی- دارویی را متوقف کند. دوره نشستن و تماشای قلدری آمریکا گذشته است.

ظریف تاکید کرد: در شرایط کنونی، رویکرد جامعه جهانی در قبال مخالفت با تحریم‌های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، می‌تواند محکی برای وجدان بیدار و همچنین پایبندی کشورهای جهان به حقوق بشر باشد. مقابله با مجازات جمعی مردم ایران و برخی دیگر از ملت‌های تحت تحریم توسط آمریکا الزامی اخلاقی و عمل گرایانه است.

وی اضافه کرد: رفتار خیره سرانه رژیم آمریکا نشان داده که در برابر فشار افکار عمومی جهانی مقاومت کرده و امیدوار است با زورگویی و قلدری سیاست ضد انسانی فشار حداکثری را علی رغم کرونا ادامه و حتی تشدید کند. لذا تنها راه اخلاقی و عمل گرایانه، اتحاد جامعه بین‌المللی برای رعایت نکردن تحریم‌های غیر قانونی و ضدانسانی آمریکاست.

وزیر امور خارجه در خاتمه مقاله خود خاطرنشان کرد: مردم ایران به کارزار روزافزون جهانی دولت‌ها و رهبران جامعه مدنی که خواهان لغو تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده هستند، ارج می‌نهند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدمهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!زم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیآموزش احراز هویت غیرحضوری سجامعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردممجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستاظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگرانبرای اولین بار در ۳۰ سال گذشته ارتش به خیابان‌های آمریکا آمد
آخرین اخبار

ماجرای دعوای وریا غفوری و خلیل‌زاده چیست؟جست‌و‌جوی "نان" در بین زباله‌های کروناییبحران بی آبی در روستاهای آبادانپنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زمطبیعت الموتحناچی: راه‌ حل دستفروشی در تهران، بازارهای محلی استدولت ایران چقدر دارایی دارد؟بریدن کابل‌های سرسره بادی، کودک ۵ ساله را به بیمارستان فرستادقرارداد عجیب فدراسیون با ویلموتس دوباره خبرساز شدآقای وزیر، می‌دانید چرا گل‌آقا بی‌جانشین مانده است؟تعداد بازداشت‌شدگان اعتراضات آمریکا از ۱۰ هزار تن گذشتبا معترضان آمریکایی همدردی می‌کنیم/ تکیه‌کردن به انجیل برای صدور فرمان قتل مردم شرم‌آور استآیا ورود سران قوا به حوادث آسیه پناهی و رومینا اشرفی مشکل را حل می‌کند؟چرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟مامور پلیس بازداشت کننده جورج فلوید به قتل درجه دو متهم شدنامه محمود صادقی به جنتی در مورد ردصلاحیت‌هاآغاز دوباره فعالیت مرزی ایران و ترکیهآموزش احراز هویت غیرحضوری سجامامام می‌گفت به دنبال این باشید که حق را به ذی‌حق برسانیدبیرانوند دیگر حق بازگشت به تمرینات پرسپولیس را ندارد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved