سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۷۱۳۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۱۲ ۱۲:۳۱

خداحافظی یاران لاریجانی ؛ همراهان آقای دکتر از قدرت رسمی کوچ کردندانصراف علی لاریجانی از ثبت نام در انتخابات مجلس یک نشانه مهم در سپهر سیاسی کشور محسوب می‌شود؛ نشانه‌ای که شاید حکایت از حذف جریان اعتدال‌گرای اصولگرایی از صحنه سیاسی باشد. این گزاره با معلوم‌شدن نتیجه انتخابات و حضور تعداد زیادی از نیروهای جبهه پایداری در مجلس در این مرحله خود را منصه ظهور رسید.

نامه‌نیوز نوشت: انصراف علی لاریجانی از ثبت نام در انتخابات مجلس یک نشانه مهم در سپهر سیاسی کشور محسوب می‌شود؛ نشانه‌ای که شاید حکایت از حذف جریان اعتدال‌گرای اصولگرایی از صحنه سیاسی باشد. این گزاره با معلوم‌شدن نتیجه انتخابات و حضور تعداد زیادی از نیروهای جبهه پایداری در مجلس در این مرحله خود را منصه ظهور رسید؛ به‌نحوی که جایگزین نیروهای اعتدال‌گرای اصولگرا نیروهایی بعضا پیش رو و منتقدان دولت روانه مجلس شدند. شاید حتی بتوان پا را فراتر شخص لاریجانی گذاشت و بتوان گفت که تفکر او دیگر در مجلس حضور نخواهند داشت زیرا علاوه بر او یاران او هم دیگر در مجلس نیستند؛ افرادی مانند بهروز نعمتی، کاظم جلالی، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، مهرداد لاهوتی، محمدرضا باهنر و محمدحسن ابوترابی‌فرد هم دیگر در مجلس نیستند و عملا نوع روش علی لاریجانی که توسط شخصیت‌های اینچنینی پیگیری می‌شد هم دیگر نیستند. شاید بتوان گفت که علی لاریجانی برای دورخیز ریاست‌جمهوری از انتخابات مجلس انصراف داد اما این موضوع وقتی در کنار نبود نزدیکان او در مجلس همراه می‌شود، قدری در تردید قرار می‌گیرد زیرا لاریجانی عملا در مجلس پایگاه ویژه‌ای ندارد که در بزنگاه انتخابات ریاست‌جمهوری سال1400 بتواند کمک‌حال او باشد؛ از سوی دیگر او با سابقه سال‌ها ریاست مجلس اگر بنای رفتن به پاستور را داشت شاید از بهارستان و خاصه از ریاست مجلس راحت‌تر می‌توانست به کرسی ریاست جمهوری برسد تا آنکه با یک سال و اندی دوری از عالم سیاست. به هر روی نبود یاران علی لاریجانی در مجلس می‌تواند پایگاه سیاسی او را تضعیف کند. در این مجال به بررسی رویکرد و عملکرد مهم‌ترین بازوان سیاسی او می‌پردازیم.

کاظم جلالی

کاظم جلالی یکی از نمایندگانی است که توانست با استفاده از ائتلاف اصلاح‌طلبان با اصولگرایان میانه‌رو ذیل لیست امید وارد مجلس شود. او یکی از نمایندگی بود که نیروهای اصلاح‌طلب بعد از چندی منتقد او شدند زیرا او بعد از ورودش به مجلس دیگر خود را تحت عنوان لیست امید تعریف نکرد و خود را جزو مستقلین مجلس معرفی کرد. این موضوع انتقاد اصلاح‌طلبان لیست امید را برانگیخت. او یکی از مهم‌ترین یاران لاریجانی در مجلس دهم محسوب می‌شد؛ به‌نحوی که ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس که معمولا زیر نظر رئیس‌مجلس اداره می‌شود را برعهده داشت و پر واضح است که مرکز پژوهش‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های استراتژیک قوه مقننه است. جلالی در مجلس دهم ریاست فراکسیون مستقلین ولایی را برعهده داشت. او همچنین در دوره‌های هشتم و نهم مجلس هم رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا و نایب‌رئیس کمیته اجرایی اتحادیه بین‌المجالس جهانی بوده است. جلالی پس از انتصاب به عنوان سفیر جدید ایران در مسکو از نمایندگی مجلس استعفا داد و در ۱۹ آبان ۱۳۹۸ با این استعفا موافقت شد و اکنون سفیر ایران در روسیه است.

بهروز نعمتی

بهروز نعمتی هم با استفاده از لیست امید توانست وارد مجلس شود و مانند کاظم جلالی بعد از ورود به مجلس خود را از اصلاح‌طلبان جدا کرد و او هم در معرض انتقاد نمایندگان اصلاح‌طلب قرار گرفت. نعمتی در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی، موفق شد با کسب 48درصد از آراء حوزه انتخابیه اسدآباد در استان همدان وارد مجلس شود. او در مجلس نهم سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، نایب رئیس فراکسیون رهروان ولایت، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و عضو فراکسیون ورزش مجلس بود. او از منتقدان جدی در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بود. او همچنین از حامیان دولت حسن روحانی است و از یاران نزدیک به علی لاریجانی به‌شمار می‌آید.

نعمتی در دهمین دوره انتخابات مجلس در لیست ۳۰نفره ائتلاف لیست امید قرار گرفت و به عنوان نفر بیستم تهران وارد مجلس شود. او در مجلس دهم عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، عضو کمیسیون صنایع و معادن، عضو هیئت رئیسه کمیسیون ویژه اصل۴۴ قانون اساسی بود که بعضی از این عناوین نشان می‌دهد که او هم یکی دیگر از بازوان سیاسی لاریجانی در مجلس بود. او در دوره اخیر انتخابات مجلس به عنوان نیروی مستقل در انتخابات ثبت نام کرد که رأی نیارود و از ورود به مجلس بازماند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی

جعفرزاده ایمن‌آبادی هم یکی دیگر از یاران لاریجانی در مجلس دهم به حساب می‌آید. او پیشتر در دوره نهم مجلس شورای اسلامی نیز یکی از سه نماینده رشت در مجلس بود. ایمن‌آبادی قبل از آنکه به مجلس وارد شود رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان بود. ایمن‌آبادی در انتخابات مجلس یازدهم شرکت کرد اما صلاحیت او توسط شورای نگهبان رد شد.

مهرداد بائوج لاهوتی

لاهوتی هم یکی از طرفداران و حامیان علی لاریجانی در مجلس بود. او نماینده حوزه انتخابیه لنگرود در دوره هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی بوده است. او نامزد انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی شد که از طرف شورای نگهبان تایید صلاحیت شد اما رأ نیاورد. از سوابق او می‌توان به این موارد اشاره کرد: عضویت در فراکسیون تعاون و گردشگری مجلس، عضویت در هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری، نایب رئیس فراکسیون محیط زیست، عضویت در کمیسیون آیین‌نامه داخلی، عضویت در هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس، رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس، عضویت در هیئت رئیسه فراکسیون گردشگری، عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، مدیر کل دفتر امور شهری استانداری گیلان.

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر سیاست‌مداری است که در سال‌های متمادی به عنوان یکی از نیروهای معتدل جبهه اصولگرایی شناخته می‌شود. او در دوران حضورش در مجلس مشاور رئیس‌مجلس یعنی علی لاریجانی بوده است. باهنر همچنین دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام است. باهنر نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره‌های دوم، سوم، چهارم، پنجم، هفتم، هشتم و نهم بوده‌ است و ریاست فراکسیون اکثریت مجلس پنجم و عضو هیئت رئیسه مجالس چهارم، پنجم، هفتم، هشتم و نهم و نیابت رئیس مجالس هفتم و هشتم و نهم را بر عهده داشته است. او برای شرکت در دهمین دوره انتخابات مجلس نامزد نشد و به نظر می‌رسد که عدم نامزدی‌اش در انتخابات مجلس یازدهم و عدم تمایل او برای بازگشت به مجلس حکایت از کناره‌گیری او از سیاست‌ورزی رسمی است. نبود باهنر در مجلس دهم بیش از همه برای علی لاریجانی حس می‌شد و نیامدن او به صحنه انتخابات اخیر بر موضوع فقدان تفکر اعتدالی اصولگرایان در عرصه سیاسی دامن زد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدمهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!زم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیآموزش احراز هویت غیرحضوری سجامعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگرانبرای اولین بار در ۳۰ سال گذشته ارتش به خیابان‌های آمریکا آمد
آخرین اخبار

ماجرای دعوای وریا غفوری و خلیل‌زاده چیست؟جست‌و‌جوی "نان" در بین زباله‌های کروناییبحران بی آبی در روستاهای آبادانپنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زمطبیعت الموتحناچی: راه‌ حل دستفروشی در تهران، بازارهای محلی استدولت ایران چقدر دارایی دارد؟بریدن کابل‌های سرسره بادی، کودک ۵ ساله را به بیمارستان فرستادقرارداد عجیب فدراسیون با ویلموتس دوباره خبرساز شدآقای وزیر، می‌دانید چرا گل‌آقا بی‌جانشین مانده است؟تعداد بازداشت‌شدگان اعتراضات آمریکا از ۱۰ هزار تن گذشتبا معترضان آمریکایی همدردی می‌کنیم/ تکیه‌کردن به انجیل برای صدور فرمان قتل مردم شرم‌آور استآیا ورود سران قوا به حوادث آسیه پناهی و رومینا اشرفی مشکل را حل می‌کند؟چرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟مامور پلیس بازداشت کننده جورج فلوید به قتل درجه دو متهم شدنامه محمود صادقی به جنتی در مورد ردصلاحیت‌هاآغاز دوباره فعالیت مرزی ایران و ترکیهآموزش احراز هویت غیرحضوری سجامامام می‌گفت به دنبال این باشید که حق را به ذی‌حق برسانیدبیرانوند دیگر حق بازگشت به تمرینات پرسپولیس را ندارد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved