سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۷۱۳۱

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۱۲ ۱۲:۳۴

آیا اگر بایدن رئیس جمهور شود به برجام باز می گردد؟ /احتمال تاکید بایدن بر روی گزینه "بازگشت مشروط به برجام"طی ماههای آتی و خصوصا در مناظره های دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میان دونالد ترامپ و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات ناچار شود به صورتی واضح تر در این خصوص سخن بگوید!

نامه نیوز نوشت: برتری جو بایدن در نظرسنجی های عمومی و ایالتی در برابر ترامپ از یک سو و احتمال بالای پیروزی نهایی وی در رقابتهای درون حزبی دموکراتها، منجر به تشدید فعالیتهای کمپین انتخاباتی و مشاوران وی در فاصله 7 ماه باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه در ایالات متحده شده است. هم اکنون، تعداد بسیار بیشتری از شهروندان آمریکایی بر روی وعده ها، برنامه ها و دیدگاههای بایدن در حوزه های مختلف مانند اقتصاد و سیاست خارجی تمرکز دارند. در این میان، رای دهندگان مستقل که اصلی ترین نقش را در پیروزی یا شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ایفا خواهند کرد، با حساسیت ویژه ای برنامه های ترامپ و بایدن را رصد می کنند.

یکی از حوزه هایی که بایدن در مبارزات انتخاباتی مستقیم با ترامپ قصد دارد آن را برجسته و پررنگ سازد، "سیاست خارجی" می باشد. اساسا بایدن در میان سیاستمداران آمریکایی، به عنوان فردی متخصص در امور سیاست خارجی شناخته می شود. بایدن بارها در مواضع خود، ترامپ را بابت اتخاد سیاست خارجی تقابلی و پر هزینه مورد انتقاد شدید قرار داده است. یکی از موضوعاتی که بارها از سوی دموکراتها و حتی بایدن مورد انتقاد قرار گرفته است، خروج ترامپ از توافق هسته ای با ایران می باشد. اما سوال اصلی اینجاست که بایدن در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری امسال، در قبال برجام چه تصمیمی را اتخاد خواهد کرد؟ آیا معاون رئیس جمهور سابق آمریکا بدون هیچ گونه قید و پیش شرطی به توافق هسته ای باز می گردد؟ به نظر می رسد پاسخ این سوال مثبت نیست!

اخیرا جوبایدن در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر رئیس‌جمهور بود، در شرایط کنونی همه‌گیری ویروس «کووید۱۹» تحریم‌های ایران را لغو می‌کرد یا نه، اظهار داشت :
"من اطلاعات کافی درباره وضعیت کنونی ایران ندارم… تیم سیاست خارجی من حدس‌وگمان‌های زیادی دارد که آنها واقعا در اوضاع دشواری هستند و دروغ می‌گویند! من «برای تصمیم گرفتن» درباره لغو تحریم‌های ایران، «به اطلاعات بیشتری» نیاز دارم!"

اظهارات اخیر بایدن به خوبی نشان می دهد که وی تصمیم نهایی و قطعی خود را در خصوص مواجهه با برجام و تعلیق تحریمهای کشورمان (وفق توافق هسته ای ) اتخاذ نکرده است. با همه این اوصاف، مشاوران و افراد صاحب نظر در حزب دموکرات، پاسخ این سوال را به خوبی داده اند! امثال "جاکوب سولیوان"،" ویلیام برنز" و " ایلان گلدنبرگ" که در صورت بازگشت دموکراتها به کاخ سفید، از افراد تاثیرگذار و صاحب نظر در حوزه سیاست خارجی واشنگتن می باشند، معتقدند که بازگشت دولت بعدی آمریکا به توافق هسته ای، باید به صورتی "مشروط" صورت گیرد: یعنی اینکه ایران برخی شروط جدید ایالات متحده آمریکا در خصوص اختلافات منطقه ای و مسائل موشکی را بپذیرد!

حدود یکسال قبل، ایلان گلدنبرگ در "فارین پالیسی" به خوبی مواضع دولت دموکرات بعدی آمریکا در قبال برجام را تبیین کرد. وی در این خصوص می نویسد :
" رئیس‌جمهور بعدی بایستی از اهرم فشاری که پس از خروج ترامپ از برجام ایجاد شده برای رسیدن به تفاهم اولیه بر سر بسیاری از مسائل محل اختلاف با ایران و آینده برنامه هسته‌ای این کشور استفاده کنند. پیامی که باید به ایران و دنیا بدهیم این است: ما انتظار داریم که بار دیگر به توافق برگردیم، اما قبل از آن لازم است صحبت کنیم! ما باید برای بازگشت به برجام امتیازات بیشتری از ایران بگیریم."

همان گونه که مشاهده می شود، بایدن در حال حاضر قصد ندارد مواضع صریحی را در خصوص بازگشت به توافق هسته ای و چگونگی آن اتخاذ کند. در جریان رقابتهای انتخاباتی مقدماتی دموکراتها، اکثر نامزدهای این حزب، صرفا خروج ترامپ از برجام را نادرست دانسته و آن را بر خلاف اصل "دیپلماسی مبتنی بر همه جانبه گرایی" قلمداد کردند اما سخنی از چگونگی بازگشت به توافق هسته ای پس از حضور در کاخ سفید به میان نیاورده اند. در این میان، بایدن نسبت به دیگر نامزدهای حزب دموکرات، سعی دارد مواضع مبهم تری در خصوص ایران و برجام اتخاذ کند. وی سعی دارد از کنار سوالات صریحی که در خصوص بازگشت به توافق هسته ای با ایران از وی پرسیده می شود، با ظرافت و البته بعضا ناشی گری بگذرد و با استفاده از الفاظ و واژگان مبهم ، تصمیم گیری نهایی در این خصوص به مشاوران دولت خود ( در صورت پیروزی در انتخابات 2020) واگذار کند. بنابراین، پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امسال ،تضمینی برای بازگشت ایالات متحده به برجام نخواهد بود. در هر حال، به نظر می رسد طی ماههای آتی و خصوصا در مناظره های دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میان دونالد ترامپ و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات ناچار شود به صورتی واضح تر در این خصوص سخن بگوید!

اخبار مرتبط

بایدن-با-اختلاف-۹-درصدی-از-ترامپ-جلو-افتاد

بایدن با اختلاف ۹ درصدی از ترامپ جلو افتاد


نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که جو بایدن معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا و نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا با کسب ۴۹ درصد آرا از حمایت بیشتری در مقایسه با دونالد ترامپ با کسب فقط ۴۰ درصد آرا برخوردار است.

ترامپ-در-آستانه-سقوط؛-آیا-بایدن-قادر-به-جذب-آرای-سندرز-خواهد-بود؟

ترامپ در آستانه سقوط؛ آیا بایدن قادر به جذب آرای سندرز خواهد بود؟


یک نظرسنجی دیگر در آمریکا نشان می دهد که بایدن در ایالات خاکستری فعلا وضعیت بهتری نسبت به ترامپ دارد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدمهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!زم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیآموزش احراز هویت غیرحضوری سجامعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردممجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستاظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگرانبرای اولین بار در ۳۰ سال گذشته ارتش به خیابان‌های آمریکا آمد
آخرین اخبار

ماجرای دعوای وریا غفوری و خلیل‌زاده چیست؟جست‌و‌جوی "نان" در بین زباله‌های کروناییبحران بی آبی در روستاهای آبادانپنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زمطبیعت الموتحناچی: راه‌ حل دستفروشی در تهران، بازارهای محلی استدولت ایران چقدر دارایی دارد؟بریدن کابل‌های سرسره بادی، کودک ۵ ساله را به بیمارستان فرستادقرارداد عجیب فدراسیون با ویلموتس دوباره خبرساز شدآقای وزیر، می‌دانید چرا گل‌آقا بی‌جانشین مانده است؟تعداد بازداشت‌شدگان اعتراضات آمریکا از ۱۰ هزار تن گذشتبا معترضان آمریکایی همدردی می‌کنیم/ تکیه‌کردن به انجیل برای صدور فرمان قتل مردم شرم‌آور استآیا ورود سران قوا به حوادث آسیه پناهی و رومینا اشرفی مشکل را حل می‌کند؟چرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟مامور پلیس بازداشت کننده جورج فلوید به قتل درجه دو متهم شدنامه محمود صادقی به جنتی در مورد ردصلاحیت‌هاآغاز دوباره فعالیت مرزی ایران و ترکیهآموزش احراز هویت غیرحضوری سجامامام می‌گفت به دنبال این باشید که حق را به ذی‌حق برسانیدبیرانوند دیگر حق بازگشت به تمرینات پرسپولیس را ندارد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved