سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۷۱۳۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۱۳ ۱۱:۵۳

آیا محمد جواد ظریف نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود؟دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات گفت: هرچند دیپلمات ها از ورود به جناح بندی های سیاسی منع هستند اما گرایشات سیاسی آقای ظریف اصلاح‌طلبانه محسوب می شود. آقای ظریف با آقای روحانی کاملا فرق دارد چون آقای روحانی پیشینه اصولگرایی دارد اما این ویژگی در کارنامه آقای ظریف دیده نمی شود.

نامه‌نیوز نوشت: انتخابات مجلس شورای اسلامی طبق پیش بینی ها به پایان رسید و اصلاح طلبان شکست سنگینی متحمل شدند اما آیا آنها دست از انتخابات ریاست جمهوری خواهند شست. علی صوفی دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات می گوید خیلی فعال و پرتلاش به صحنه می آییم.

مشروح گفتگوی نامه نیوز با علی صوفی را در ادامه بخوانید.

*****

اصلاح طلبان با توجه به نتیجه ای که در انتخابات مجلس کسب کردند آیا برای انتخابات ریاست جمهوری برنامه ای دارند یا خیر؟

اصلاح طلبان در مجلس دهم رویکرد خود را بر حمایت از دولت گذاشتند اما به شدت از این قضیه آسیب دیدند. آنها در انتخابات این دوره مجلس برای احیای اعتبار خود با تابلوی اختصاصی به میدان آمدند اما حذف شدند. با توجه به آنکه جنس انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات مجلس فرق می کند چون جنبه ملی دارد نه منطقه ای-محلی بنابراین کافی است اصلاح طلبان یک نامزد مورد تأیید شورای نگهبان داشته باشند بنابراین قطعا اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 حضور فعال خواهند داشت و تلاش خودشان را خواهند کرد.

پس اصلاح طلبان از انتخابات ریاست جمهوری 1400 قهر نمی کنند؟

اصلاح طلبان نمی توانند از انتخابات ریاست جمهوری قهر کنند چون با براندازها مرزبندی جدی و مشخص دارند و در چارچوب نظام فعالیت های حزبی و سیاسی خود را شکل دادند. اصلاح طلبان منتقد وضع موجود هستند و معتقدند تنها راه اصلاح نحوه اداره کشور، شرکت در انتخابات است.

چه کسانی احتمالا نامزد اصلاح طلبان خواهند بود؟

آقای عارف در سال 92 و آقای جهانگیری در سال 96 با تابلوی اصلاح طلبی به میدان انتخابات ریاست جمهوری آمدند و البته هر دو بعد از مناظرات نامزدها، قبل از روز انتخابات کنار رفتند تا شرایط برای رأی آوری آقای روحانی مساعد شود. این دوره نیز امکان دارد اصلاح طلبان علاوه بر آقایان عارف و جهانگیری کسانی دیگری را هم به صحنه انتخابات بیاورند؛ منتها باید دید که شورای نگهبان چه کسی را تأیید صلاحیت خواهد کرد بنابراین از الان نمی توان گفت اصلاح طلبان روی چه کسی سرمایه گذاری می کنند و چه کسی زمینه رأی آوری دارد.

آیا آقایان پزشکیان، قاضی زاده هاشمی یا آقای ظریف می توانند نامزد اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری باشند؟

بعد تجربه حمایت از آقای روحانی، قطعا اصلاح طلبان مثل انتخابات مجلس یازدهم راهبرد حضور با نامزد 100 درصد اصلاح طلب را برای انتخابات 1400 دنبال می‌کنند اما در کنار انتخاب نامزد کارآمد، با تجربه و خوشنام نزد مردم، آنچه اهمیت دارد تأیید صلاحیت نامزد توسط شورای نگهبان است.

خیلی ها معتقدند آقایان جهانگیری وعارف آن قدرت رأی آوری گذشته را ندارند، به طور مشخص آقای ظریف می تواند نامزد اصلاح طلبان در انتخابات 1400 باشد؟

هرچند دیپلمات ها از ورود به جناح بندی های سیاسی منع هستند اما گرایشات سیاسی آقای ظریف اصلاح‌طلبانه محسوب می شود. آقای ظریف با آقای روحانی کاملا فرق دارد چون آقای روحانی پیشینه اصولگرایی دارد اما این ویژگی در کارنامه آقای ظریف دیده نمی شود. البته نکات جدی است که باید آنها را در نظر گرفت. الان جریان تندرو آقای ظریف را متهم به خیانت می کند با این وجود آیا آقای ظریف از اتهامات غربگرایی مبری است؟ آیا آقای ظریف توسط شورای نگهبان تأیید صلاحیت می شود؟ در مجموع باید همه جوانب را دید و تصمیم گرفت. همان طور که گفتم شاید کسان دیگری هم ظرفیت و پتانسیل کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشد اما باید دید زمینه تأیید صلاحیت برای آنها وجود دارد یا خیر. البته نکته مهم و اساسی آن است که حتی اگر اصلاح طلبان یک نامزد قوی هم به صحنه بیاورند که مورد تأیید شورای نگهبان باشد، از آنجاکه آسیب وارده به جریان اصلاحات بر اثر حمایت از روحانی هنوز بازسازی نشده، معلوم نیست نامزد اصلاح طلبان مورد اقبال مردم قرار گیرند. اگر اصلاح طلبان امروز بر هویت مستقل خود تکیه می کنند برای این است که می دانند دیگر با حمایت آنها مردم به یک نامزد اقبال نشان نمی دهند بنابراین نامزدی باید مورد حمایت قرار گیرد که گرایشات اصلاح طلبانه دارد و به خود اجازه ندهد که خلاف این مشی عمل کند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

هیچ‌کس صدای رومینا را نشنیدمهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!جزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردممجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگرانزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردبرای اولین بار در ۳۰ سال گذشته ارتش به خیابان‌های آمریکا آمد/ اعتراضات در قاب تصاویراظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانتهیه طرحی برای تعیین تکلیف جا ماندگان سهام عدالت
آخرین اخبار

خاکسپاری غریبانه حسن توفیقنفت گران شدفرصت 72 ساعته فدراسیون فوتبال برای فرار از تعلیققانون در ماجرای آسیه پناهی و خانه زن نابینا چه می‌گوید؟پایان مرحله دوم غربالگری کرونا تا دو هفته دیگرتحریم‌های آمریکا به مرز جنایت علیه بشریت رسیده‌ استمنتجب‌نیا: امام(ره) رای مردم را مشروعیت‌بخش حاکمیت می‌دانستهشتمین روز خشونت علیه معترضان در آمریکا؛ ۱۳ کشته تا کنونسیروس عسگری به ایران بازگشتدو قتل در یک باغ‌ دزفولهر جامعه زنده‌ای احتیاج به تحول دارد/ به نیروز جوان اعتماد کنیمAFC زمان آغاز مجدد رقابت‌های انتخابی جام جهانی را اعلام کردبازهم طلب پادوانی از استقلال وصول نشدزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردماجرای طلب پادوانی به کجا رسید؟شاخص بورس میلیونی شدتبادل زندانی برای عزیمت دکتر عسگری در کار نبوده استروحانی: اتحادیه اروپا به وظیفه خود در قبال اقدامات غیرقانونی آمریکا عمل کندجهانگیری آیین‌نامه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی را ابلاغ کردغلامرضا ظریفیان: کتابخانه‌های ملی می تواند راهی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باشد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved