سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۷۱۵۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۱۴ ۱۲:۰۸

هاشمی‌طبا:

مجلس آینده با دولت مماشات می‌کند/دولت باید سیاست انقباضی در پیش می‌گرفت، اما جسارتش را نداشتمصطفی هاشمی‌طبا گفت: مجلس آینده با دولت مماشت می‌کند. گرچه از حالا به خصوص از سوی نیروهای جبهه پایداری علیه رئیس‌جمهور گارد گرفته شده است و بحث‌هایی مانند استیضاح، طرح سوال از رئیس‌جمهور یا رأی به عدم کفایت او مطرح می‌شد اما در عمل امکان تحقق چنین مسائلی وجود ندارد.

نامه‌نیوز نوشت: اکثریت مجلس یازدهم در دست نمایندگان اصولگرا خواهد بود، نمایندگانی که بعضا سویه‌های تندی هم دارند و از حالا سخنانی مبنی بر مقابله با دولت حسن روحانی را زمزمه می‌کنند که البته بخشی از نقدهای ایشان به دلیل ضعف عملکرد دولت قابل پذیرش است اما نگرانی برخی فعالان سیاسی آن است که مناسبت مجلس آینده با دولت صرفا به انتقاد محدود نشود و نمایندگان مترصد استیضاح وزرای کابینه دولت یا حتی خود رئیس‌جمهور باشند. با چنین وصفی به‌نظر می‌رسد که حسن روحانی تا سال1400 مسیر سختی را در پیش خواهد داشت.

اما مصطفی هاشمی‌طبا چنین باوری ندارد و می‌گوید که مجلس یازدهم به لحاظ زمانی اصلا امکان آن را خواهد داشت که با دولت رویارویی کند. او درباره رویکرد احتمالی مجلس آینده با دولت حسن روحانی به «نامه‌نیوز» گفت: «به نظر می‌رسد که مجلس آینده با دولت مماشت می‌کند. گرچه از حالا به خصوص از سوی نیروهای جبهه پایداری علیه رئیس‌جمهور گارد گرفته شده است و بحث‌هایی مانند استیضاح، طرح سوال از رئیس‌جمهور یا رأی به عدم کفایت او مطرح می‌شد اما در عمل امکان تحقق چنین مسائلی وجود ندارد زیرا تا مجلس یازدهم بیاید هیئت‌رئیسه تعیین و تا شهریور کمیسیون‌ها مشخص شوند، وقت زیادی تا سال1400 باقی نمی‌ماند که بخواهند رئیس‌جمهور را استیضاح کنند. اگر بخواهند کاری هم بکنند می‌دانند که بعد از ثبات مجلس فقط 9ماه از دولت باقی مانده است و مجبور می‌شوند که در عین حال که انتقاد دارد اما تحمل کنند».

او درباره رویکرد مجلس اصولگرای یازدهم اظهار کرد: «جبهه پایداری و اصولگرایانِ مجلس یازدهم طرحی برای اداره کشور ندارند و تنها راهی که می‌توانند در پیش بگیرند، سازش با آمریکاست زیرا نمی‌خواهند سیستمی انقباضی در کشورداری را در پیش بگیرند. در حقیقت به جز دوران نخست‌وزیری آقای موسوی همه دولت‌ها و مجالس بعد از انقلاب سیستم انبساطی را در پیش گرفته‌اند. اصولگرایان هم همین روش را ادامه می‌دهند زیرا نمی‌خواهند صدای مردم در بیاید. به یاد داریم که آقای جلیلی مقامی بود که FATF را پذیرفت و اگر حالا منتقد آن شده به دلیل تخریب دولت است وگرنه اگر دوباره قدرت دست خودشان بیفتند با غرب به خصوص آمریکا کنار می‌آیند».

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به انتقادهایی که برخی اصولگرایان در تمام این سال‌ها نسبت به ارتباط با غرب ایراد کرده‌اند، درصورت تمایل آنها به رابطه با آمریکا چگونه افکار عمومی طرفدار خود را توجیه می‌کنند، گفت: «آنها در پی جذب قشر خاکستری هستند و برای طرفداران سنتی خودشان توجیهاتی مانند نفع انقلاب و کشور را مطرح می‌کنند. آنها همیشه وارد بحث‌های کلامی می‌شوند و هیچگاه خود را در برابر واقعیت قرار نمی‌دهند و می‌توانند هرچیزی را توجیه کنند. یک موقع جنگیدن را و موقعی دیگر صلح را توجیه می‌کنند. آنها فقط می‌خواهند قدرت را به دست بگیرند و می‌گویند اگر قرار هر اتفاقی بیفتد در دوران قدرت ما باید رخ دهد».

او در پایان در تحلیل عملکرد دولت حسن روحانی هم تصریح کرد: «دولت باید سیاست انقباضی در پیش می‌گرفت اما چنین جسارتی در دولت وجود نداشت زیرا تیپ شخصیتی روحانی، نوبخت و طیف آنها این‌طور نیست. آنها می‌خواهند همه چیز عادی باشد. قبل از این دولت هم همین‌طور بوده است و احمدی‌نژاد و هاشمی هم همین‌گونه بودند. آقای خاتمی قدری بر امور کنترل داشت اما او هم انبساطی عمل می‌کرد. کشور ما نیاز به کارهای جسورانه دارد که متأسفانه هر وقت هرکس بخواهد اینگونه عمل کند متهم به کمونیست بودن می‌شود».

تبلیغات

پربازدیدترین ها

بیزینس یک ابربدهکار بانکی از داخل زندان؟خداروشکر که شرِ ترامپ از سر مردم آمریکا و دنیا کم شد/ ایران و آمریکا می توانند به شرایط قبل بازگردندپاسخ به سوالات و ابهامات محدودیت‌های جدید کروناییکوثری: رئیس‌جمهور نظامی یک جنگ روانی علیه بچه‌های سپاه استبرجام۱۴۰۰ از برجام۹۴ موفق‌تر خواهد بود/امکان نرمش قهرمانانه با بایدن فراهم شده استپیغام عراقچی از طریق واسطه‌ها به تیم بایدن: بدون پیش شرط به برجام بازگردیددموکراتیک‌تر شدن فضای انتخابات، شعارها را واقعی‌تر می‌کنددکتر ملک‌زاده: به جای اظهارات بی پایه و اساس کرونا را کنترل کنیدکسانی که به ظریف حمله و اهانت می‌کنند حرف مفت می‌زنندانتقاد تند روحانیِ‌ اصولگرا از فراخوان علیه دولت روحانی در قم
آخرین اخبار

خوزستان زیر سایه کروناپیروزی تیم ملی بسکتبال ایران مقابل عربستان در انتخابی کاپ آسیاتداوم ریزش‌های میلیاردی در بازار خودروهای خارجیتجمع اعتراض آمیز جمعی از طلاب و دانشجویان قم و تهران علیه ترور شهید فخری زادهواکنش خطیب‌زاده به اخبار منتشر شده درخصوص حکم ۲۰ سال حبس برای دیپلمات ایرانیکمالوندی: عوامل ترور فخری‌زاده و حادثه نطنز یکی استهشدار هواشناسی نسبت به تداوم بارش برف و باراناحتمال از سرگیری صدور مجوز سریال‌های شبکه خانگیواکنش صمد مرفاوی به اختلاف مظاهری و حسینی: حل شد!درددل‌های اکبر زنجانپور در غم پرویز پورحسینیسلیمی در چه شرایطی پرسپولیسی می‌شود؟مهاجم جوان پرسپولیس هنوز صد درصد آماده نیستانتخابات ریاست فدراسیون فوتبال اوایل اسفند برگزار می‌شودسیامک نعمتی: شرمنده هوادران پرسپولیس هستمامتحانات دانش آموزان حضوری است مگر اینکه متخصصان بهداشت اجازه ندهندتوقف پروژه ۱۰۰ قسمتی در ۲۵ قسمت!کرونا جان ۳۹۱ نفر دیگر را در ایران گرفتاحتمال بازگشت ترابی به پرسپولیس«امیری» و «پهلوان» بخشیده نشدندتحلیل مطهری از دلایل ترور شهید فخری زاده


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved