سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۷۱۹۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۱۵ ۱۴:۱۱

پزشکیان:

وقتی با آمریکا می‌جنگیم باید هزینه‌اش را هم بدهیممسعود پزشکیان، نماینده مجلس دهم و منتخب مردم تبریز در مجلس یازدهم درباره‌ی ترکیب مجلس آینده و فراکسیون اقلیت احتمالی آن به گفت‌وگو پرداخت.

انصاف نیوز نوشت: او با تاکید بر اینکه راهیابی اکثریت جناح مقابل به مجلس اتفاق خیلی خوبی است، گفت «بیایند تا ببینیم اینها که ادعاهای فراوانی داشتند چه گلی به این مملکت خواهند زد این ادعاهایی که تا حالا داشتند و این هم ابراز می‌کردند که دولت و مجلس و نمایندگان ضعیف‌اند حالا اینها که قوی هستند بیایند تا ببینیم چکار می‌کنند.

او همچنین چالش‌ها برسر شکل بررسی بودجه‌ی امسال در مجلس را فاقد اهمیت می‌داند و می‌گوید باتوجه به مشکلات فراوانی که درحال حاضر با آن روبرو هستیم کار سختی است که با بودجه مملکت را اداره کنند و بودجه را بنویسند یا ننویسند در این شرایط فرقی ندارد. او همچنین توصیه می‌کند که یکی تحقیق کند و ببیند تاکنون بودجه‌هایی که در جمهوری اسلامی نوشته شده است در مجلس چه تغییراتی کرده که به کار مردم بیاید.

پزشکیان در بخش دیگری از این گفت‌وگو به امکان‌پذیر نبودن حل مشکلات اساسی چون رانت و فساد با سیاست‌ها فعلی پرداخته و می‌گوید که تنها راه ممکن ایجاد یک «سیستم داده» است و بعد تاکید می‌کند که سیستم داده همان fatf است که با آن مخالفند.

گفت‌وگو با مسعود پزشکیان را در ادامه بخوانید:

مسعود پزشکیان درباره‌ی انتقادات به مجلس درمورد بودجه‌ی امسال و اینکه در قیاس با مجلس ششم بعد از انتخابات بنظر می‌رسد که کار را به‌نوعی رها کرده‌اند، گفت: چیزی که اینها از بودجه می‌خو‌اهند چیز بی‌ربطی است، اینهایی که بودجه را نوشته‌اند، مثلا اگر نمی‌نوشتند چه اتفاقی می‌افتاد؟ الان هم بیخود چانه می‌زنند و بودجه‌ای که دولت نوشته را بهم می‌ریزند و در نهایت هم دولت آنچه خود می‌خواهد را عمل می‌کند. یکی تحقیق کند و ببیند تاکنون بودجه‌هایی که در جمهوری اسلامی نوشته شده است در مجلس چه تغییراتی کرده که به کار مردم بیاید. بنظر من این مسئله را نباید خیلی جدی بگیرند.

در مجلس نمایندگان بودجه را دستکاری می‌کنند و نتیجه این می‌شود که هم سیاست دولت بهم می‌خورد و هم آنچه نمایندگان گفتند را دولت عمل نمی‌کند. در نتیجه اگر کار هم مشکلی پیدا کند می‌گویند که ما می‌گفتیم نمی‌شود و شما پافشاری کردید! بنابراین من زیاد اعتقادی ندارم که مجلس در بودجه خیلی می‌تواند تاثیری بگذارد؛ بخصوص که امسال محدودیت‌ها جدی‌تر و بیشتر بود، یعنی کار سختی است که الان با بودجه مملکت را اداره کنیم؛ این روند به این آسانی‌ها درست شدنی نیست، چون الان نمی‌توانند نفت را بفروشند، مشکلات وجود دارد و از سوی دیگر هم که با کرونا درگیر هستیم، حالا بودجه را بنویسند یا ننویسند در این شرایط فرقی ندارد.

او در پاسخ به اینکه «در مجلس آینده باتوجه به ترکیب آن، که شاید از فراکسیونی که بعنوان حامیان دولت شناخته می‌شوند بیشتر از ۱۵-۱۶ نفر در مجلس نباشند، پیش‌بینی شما از فراکسیون اقلیت در مجلس آینده چیست؟» گفت: اینکه خیلی خوب است؛ این حرف‌هایی که اینها می‌گفتند مجلس فلان کند و بیسار کند را در مجلس آینده خودشان عمل کنند، بسم الله، شروع کنند! این گوی و این میدان. ببینیم اینها چکار می‌کنند و چه گلی برسر این مملکت می‌زنند.

این ادعاهایی که تا حالا داشتند و این همه ابراز می‌کردند که دولت و مجلس و نمایندگان ضعیف‌اند، حالا اینها که قوی هستند بیایند تا ببینیم چکار می‌کنند. اگر اینها توانستند مشکل بیکاری و فقر و رانت و دزدی و تورم و گرانی را حل کنند حق با آنهاست؛ ما هم دعای‌شان می‌کنیم و هم کمک‌شان می‌کنیم؛ اما اگر نتوانستند –که بنظر من نخواهند توانست- متوجه می‌شوند که بهتر بود بجای فحش دادن به کسانی که در خط هستند، کمک‌شان می‌کردند.

من تصور نمی‌کنم اینها یا هرکس دیگری بیاید می‌تواند مشکلات از جمله بیکاری و رانت و فساد را به همین سادگی حل کند. در رابطه با رانت و فساد همانطور که بارها گفته‌ام راهکار ایجاد «سیستم داده» است. داده، چپ و راست و مسلمان و کافر نمی‌شناسد. هرکسی پول اضافه بگیرد معلوم شده و با آن برخورد می‌شود. داده همان fatf است که اینها با آن مخالف‌اند. حالا می‌گویند ما اطلاعات را به امریکا و اروپا نمی‌دهیم –که البته هیچ ربطی ندارد- اما حتی اگر هم درست باشد و بگوییم ربط دارد بیایند اف‌ای‌تی‌اف مملکت را درست کنند؛ چرا اینها پولی که در این مملکت قاچاق می‌شود یا رانت می‌شود و طرف وامش را یا مالیاتش را نمی‌دهد، درست نمی‌کنند؟ اینها که می‌گویند با اف‌ای‌تی‌اف می‌خواهند ما را رصد کنند تا ببینند چکار می‌کنیم، چرا خودشان دزدها را در ممکت رصد نمی‌کنند؟ باید اینها را رصد کنند دیگر؛ یعنی اگر ما راست می‌گوییم بسم الله، برویم آنها که رانت می‌خورند، پول مردم را می‌خورند، مالیات نمی‌دهند و… را رصد کنیم. اینکه خیلی ساده و روشن است.

حالا بگوییم که اینها به این خاطر اینکه اعتقاد دارند اطلاعات ما را آمریکایی‌ها می‌خواهند، با اف‌ای‌تی‌اف مخالفند، ولی در این مملکت که اینهمه زمین‌خواری کردند، قاچاق می‌کنند و پول می‌خورند، اینهمه پول بانک‌ها را می‌خورند و می‌روند، حالا ما می‌گوییم یک نفر را پیدا کردیم که ۱۰ هزار میلیارد خورده، شق القمر کردیم؟! اگر آن اف‌ای‌تی‌اف را پیاده می‌کردیم ۱۰ هزار میلیارد که سهل است، اگر ۱۰ میلیون یا ۱۰۰ میلیون پول جایجا می‌شد همان لحظه مشخص می‌شد و یقه‌ی آن طرف را می‌گرفتند که تو این پول را کجا می‌بری؟! نه اینکه پول را بردند و حالا ما هنر کردیم و گفته‌ایم که «ما گرفتیم»، چه چیز را گرفتید؟ ردیف چهارم و پنجم را گرفتید.

در صورتیکه اگر در داخل کشور اف‌ای‌تی‌اف را داشتند، اصلا نمی‌شد از این کارها کرد. من دزد هم باشم به این راحتی‌ها نمی‌توانم دزدی کنم. اگر ما می‌خواهیم جلوی دزدی را بگیریم، باید همین مسائل علمی که در دنیا طرفش رفتند را بکار بگیریم، حالا می‌گوییم اینها ما را رصد می‌کنند، خب اطلاعات ندهیم، اما در داخل مملکت ما دزدها را رصد کنیم یا نکنیم؟ این مشکل کشور ماست و به نظرم، ما داریم راه را اشتباه می‌رویم و اینجا هم داریم اشتباه می‌کنیم. یا قصد این کار را نداریم؛ چون اگر قصدش را داشتیم که پیدا کردن چنین چیزی کاری ندارد.

اینها می‌دانند که با سیستم اف‌ای‌تی‌اف کسی نمی‌تواند پول را جابجا کند، خب اگر این را می‌دانند حداقل در داخل مملکت نگذاریم دزدها و گردن کلفت‌ها پول مردم را بخورند، بقیه‌اش پیشکش. این خیلی روشن است، اگر ما راست می‌گوییم اف‌ای‌تی‌اف را به داخل مملکت بیاوریم که دیگر کسی نتواند پول مردم را بخورد.

این نماینده‌ی مجلس در مورد فراکسیون اقلیت در ترکیب مجلس آینده توضیح داد: اقلیت در مجلس آینده بنظر من خیلی راحت‌ترند. الان اینهمه گفتند که «مگر فراکسیون امید چکار کرد؟»، اینها بیایند ببینیم چکار می‌کنند. ۴۰ سال است در مملکت از این حرف‌ها می‌زنیم؛ ایراد ما این است که بجای اینکه مشکل را حل کنیم گیرهای‌مان را بدوش یکدیگر می‌اندازیم. فرقی نمی‌کند چپ بیاید یا راست بیاید، مشکلات به این سادگی قابل حل نیست. ما باید بپذیریم که وقتی با آمریکا می‌جنگیم هزینه‌اش را هم باید بدهیم، مرد و مردانه بایستیم و بگوییم. وقتی می‌جنگی بالاخره زخمی می‌شوی، کشته می‌شوی، تخریب می‌کنند و می‌زنند و نابود می‌کنند، ما می‌خواهیم بجنگیم و از آنطرف هم می‌گوییم هیچ تلفات هم ندهیم، مگر می‌شود؟ آن آدمی که می‌تواند چنین کاری کند، اصلا وجود خارجی ندارد. آمریکا که دارد با ما می‌جنگد و ما  از نظر قدرت نظامی از او بسیار پایین‌تریم، کلی هزینه می‌دهد؛ یعنی نمی‌تواند با ما بجنگد و هزینه ندهد، آنوقت ما می‌خواهیم بجنگیم و هزینه ندهیم؟! هزینه‌اش هم این است که در اقتصاد مشکل پیدا کردیم؛ در اقتصاد مشکل پیدا کردیم و حالا به همدیگر فحش می‌دهیم. این جنگ باعث شده که مشکلات اقتصادی پیدا کردیم و این هم بخاطر سیاستی است که داریم. اگر می‌خواهیم چنین نباشد پس بهتر است این سیاست را رها کنیم.

آنها که پرچم را پاره می‌کنند، اف‌ای‌تی‌اف را پاره می‌کنند و… بپذیرند که این مشکلات هم هست، بعد نگویند که ما گفتیم و اینها نکردند. نماینده بیخود نیاید پشت تریبون و بگوید که اقتصاد و دلار و… این‌گونه شد. دلار این وضعیت را خواهد داشت، هرکسی که می‌خواهد درستش کند بیاید ببینیم چگونه درستش می‌کند؛ اصلا امکان ندارد و این روند همچنان ادامه دارد.

پزشکیان در پاسخ به اینکه «یک سال از مجلس آینده مصادف با دولت روحانی خواهد بود، برای آن یکسال اگر فراکسیون اقلیتی شکل بگیرد، چه‌کارهایی می‌تواند بکند؟» گفت: الان نمی‌توانم قضاوت کنم، اما در فراکسیون اقلیت آنچه که من به آن معتقد بودم این بوده که آدم باید بدنبال حق برود و منصفانه برخورد کند. من از الان کسی را محکوم نمی‌کنم و به کسی هم تهمت نمی‌زنم. آنچه که می‌گویم این است، این تیمی که آمده با تیمی که رفته هیچ فرقی نمی‌کند، ممکن است بدتر عمل کند و بهتر نه. اگر تندروی کند وضعیت را بدتر خواهد کرد. حداقل این تیم یک مقدار مسئله را کمتر دامن می‌زد اما اگر اینها بخواهند تندروی کنند و به این مشکلات دامن بزنند، وضیت اقتصادی مردم، اشتغال مردم، کارخانه‌ها و تولید مشکلات بیشتری پیدا خواهند کرد. یعنی با تندروی و دعوا کردن مشکل حل نمی‌شود و باید با منطق و علم و عقل با مسائل روبرو شد و جلو برویم. عقل و علم هم عدد و رقم است نه زور گفتن. اگر بخواهند کاری کنند که زور بگویند وضعیت مملکت را بدتر خواهند کرد. اینگونه نیست که ما زور بگوییم و آنهای دیگر بایستند و اطاعت کنند، معامله است؛ می‌زنند و می‌زنیم و در این زدن بیشتر طبقات پایین هستند که آسیب می‌بینند تا طبقات بالا.

هر بلایی که در این مملکت اتفاق بیافتد، آنها که پول و دارایی و ارتباطات خارجی دارند، مشکلات‌شان را حل خواهند کرد و کمترین صدمه را آنها خواهند خورد و بیشترین آسیب متوجه طبقات فقیر خواهد بود. آنها که زور می‌گویند و از مردم و فقرا حرف می‌زنند بهتر است مثل فقرا زندگی کنند و مثل آنها هم مطالبه و ادعا کنند.

او در پاسخ به اینکه «فکر می‌کنید بتوانید یارگیری کنید فراکسیون اقلیت قوی که عقلانیت بر آن حاکم باشد را شکل دهید؟»، گفت: من اصلا بدنبال این نیستم. هرکسی دنبال حق و حقوق مردم باشد ما می‌توانیم با آنها همراه شویم؛ هرکسی که می‌خواهد باشد. هرکاری از دستمان بر بیاید را انجام می‌دهیم. در مجلس هشتم هم در اقلیت بودیم ولی در همان جا هم کارهایی که از دست‌مان برآمد را انجام دادیم؛ در بهداشت و درمان یا حوزه‌هایی که لازم بود، حرف‌مان را زدیم. الان هم همان است و فرقی نمی‌کند؛ ما راهمان را می‌رویم و رسالت‌مان را انجام می‌دهیم و هرچه پیش بیاید و خواست خدا باشد، به همان راضی و قانعیم.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمادامه واکنش‌ها به واگذاری تکه‌ای از جنگل هیرکانی به یک شخصهاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟صدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟بورس چگونه از حباب خارج می‌شود؟«بی قدرتی» اصلاح‌طلبی به دلیل«درقدرتی» است/اصلاح‌طلبی حیات خود را به بند ناف قدرت گره زدهمحمد مهاجری: اصولگرایان از رسیدن به پاستور اطمینان دارندجنایت مرد قناد به خاطر همسر سابقسیاسیون عادل را برمی‌گردانند؟
آخرین اخبار

ایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوریچه کسی می‌گوید که جامعه تاب اقتصاد ریاضتی را ندارد؟اصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیستبالاخره حجاریان از نماینده مجلس به هیات نظارت شکایت کرده است؟منشأ خیلی مفاسد آنجاست که قدرت انتخاب را از مردم سلب یا محدود کنیم / آیا می‌توان نماینده را از حق نمایندگی محروم کرد؟روزنامه کیهان یادش افتاد به سخنرانی چند سال قبل مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حمله کنداصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستانفجار مهیب در بیروت+تصاویراولین واکنش داماد نعمت زاده به فرارش از کشوربازداشت دو مدیر پرسپولیس تکذیب شدشکایت حجاریان از نماینده عضو جبهه پایداری به کجا رسید؟حسادت یک زن به شوهرش، او را بالای دار برداجیر کردن مرد ایدزی برای قتل مشاور املاک/ دفترچه ای که نقشه قتل را لو داد!القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمن استعضو جامعه روحانیت مبارز: احمدی‌نژاد مهره سوخته استابلاغ پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا هفته آیندهدلایل عمده نگرانی صهیونیست ها از سند همکاری ایران-چین از نگاه شبکه اسرائیلیتعرفه تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی اعلام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved