سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۲۹۸۸۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۲/۱۷ ۱۲:۴۴

حق‌شناس:

حساب اصلاح‌طلبان از فرصت‌طلبان جداستعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: امروز نقدهایی را می‌بینیم که جریان اصلاحات و رهبری این جریان را مورد تعرض قرار می‌دهد که اگر این نقد بخواهد نوعی بازگشت به قهقرا، عقبگرد و اعلام تبری و اعلام فاصله از جریان اصلاح‌طلب باشد تا منتقدان خود را به دامان قدرت پرتاب کنند یا از گذشته خود اعلام برائت کنند حرکتی ناپسند و غیراخلاقی است که جامعه نیز این را درک می‌کند و به هیچ‌وجه نمی‌بخشد.

روزنامه «آرمان ملی» نوشت: برخلاف اصولگرایان که طی روزها و هفته‌های اخیر در جلسات مختلف درصدد چینش و آرایش مجلس یازدهم و کرسی‌های هیات رئیسه و صندلی رئیس برآمده‌اند؛ اصلاح‌طلبان وضعیت دگرگونه‌ای داشتند و روز از پی روز دیگر به تقابل رسانه‌ای با یکدیگر پرداختند. از اظهارات کرباسچی دبیرکل کارگزاران در ناکارآمد جلوه دادن برخی سران اصلاحات تا واکنش‌های مختلف به اظهارات وی، برخی انتقادات به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و استعفای موسوی لاری اوضاع جبهه اصلاحات حداقل در رسانه‌ها مشوش بود. این در حالی است که بسیاری معتقدند اصلاح‌طلبان باید از فرصت مجلس یازدهم استفاده کنند، به مردم بازگردند، سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی از دست رفته را برای حضوری موثر و پر قدرت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و مجلس ۱۴۰۲ بازیابی کنند. آنچه مسلم است نوعی بازنگری و تجدید نظر در ساختارها، سازوکارها و راهبردها در جریان اصلاح‌طلبی از ضروریات انکار ناشدنی است که باید هرچه زودتر شکل گیرد، چراکه اصلاح‌طلبی با گفتمان خرداد ۷۶ امروز دیگر مورد پذیرش و نیاز جامعه نیست و اصلاحات باید خود را با جامعه به روز کند تا ماندگاری و کارآمدی داشته باشد؛ اگر نه در تندباد تغییرات سریع جامعه به بوته فراموشی تاریخ خواهد رفت. هرچند بسیاری در این بحبوحه اظهارنظرهای متعدد و متفاوت به لزوم ورود ریش‌سفیدان و بزرگان اصلاح‌طلب مثل رئیس دولت اصلاحات یا آیت‌ا... موسوی‌خوئینی‌ها تاکید دارند. باید دید اصلاح‌طلبان تا ۱۴۰۰ چه رویکردها و راهبردهایی را در پیش خواهند گرفت.

برای بررسی حواشی به‌وجود آمده در جریان اصلاحات، لزوم بانگری و تجدید نظر در این جریان سیاسی و نحوه بازیابی سرمایه اجتماعی جهت حضور موثر در انتخابات ۱۴۰۰ «آرمان ملی» با محمدجواد حق‌شناس عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به گفت‌وگو پرداخته است که می‌خوانید.

طی چند وقت اخیر شاهد اظهار نظرهای متفاوتی پیرامون عملکردها و ناکارآمدی برخی افراد و سازوکارها در درون اصلاح‌طلبان بودیم؛ اساسا این حواشی پیرامون جریان اصلاحات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر ما اصلاحات را به‌عنوان یک گفتمان زنده، بالنده، مفید و موثر برای رشد، توسعه و پیشرفت کشور تعریف کنیم این گفتمان علی القاعده مختصاتی دارد و با صفات و ویژگی‌هایی شناخته و تعریف می‌شود. قطعا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این گفتمان برای حفظ بالندگی و تاثیرگذاری بحث نقد از درون است. یعنی این گفتمان زمانی می‌تواند به رشد و بالندگی خود امیدوار باشد که در عین حال بتواند فضایی را برای نقد درونی خود و حتی نقد از بیرون مهیا کند. اگر ما این گفتمان را نقد ناپذیر تعریف کنیم اساسا سرنوشت محتومی جز مرگ و فروپاشی از درون یا بیرون نخواهد داشت. پس در این خصوص که با نقد گفتمان اصلاحات باید چه رویارویی و مواجهه‌ای داشته باشیم باید بگویم قطعا اگر بخواهیم کامل‌بودن و عدم انتقاد به این گفتمان را بپذیریم این رویکرد نمی‌تواند تعریف درستی از گفتمان اصلاحات باشد و پایان ماجراست، اما اینکه این نقد باید چه مختصاتی داشته باشد فکر می‌کنم طبیعتا باید فضا را برای یک گفت‌وگوی روشن، مناسب، علمی و مستمر فراهم کنیم و حتی اگر لازم باشد باید یک دعوت عام شکل بگیرد که تمام نیروهای فکری درون گفتمان اصلاحات و حتی نیروهای منتقدی که از بیرون این گفتمان را رصد می‌کنند و حتی برای گفتمان رقیب که در خصوص زوایا، کارویژه‌ها و توانایی‌ها یا ناتوانی‌های این گفتمان سخن می‌گویند این امکان فراهم شود که اظهاراتشان شنیده شده و در عین حال اگر لازم است پاسخ داده شود و مشکلات این گفتمان مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا اصلاحات پالایش شده، به رشد و توسعه کشور کمک کند و در عین حال خودش نیز به‌عنوان بستری مناسب برای کسانی که می‌خواهند درون این گفتمان حرکت کنند، بهره بگیرند و از این آبشخور سیراب شوند و برای جامعه مفید باشند فراهم کند. لذا معتقدم که شاید مقداری هم برای این بحث نقد دیر باشد و باید بحث نقد از دورن را از همان سال‌های آغازین تولد و رشد این گفتمان به‌عنوان یک شاخصه می‌پذیرفتیم، برای آن کتاب و مقاله نوشته می‌شد و حتی مناظره و کرسی‌های مناسب برای نقد آن فراهم می‌گشت و به‌طور منظم منتشر می‌شد تا بدون عیب و مشکلات کمتر حرکت و زایش را برای جامعه فراهم باشد. امروز در زمانه و موقعیتی هستیم که وقتی متن جامعه این پیام را ارائه می‌کند که «اصلاح‌طلب؛ اصولگرا؛ دیگه تمومه ماجرا»، نباید از کنار آن به سادگی گذشت و باید بدان توجه نمود. از طرف دیگر در حوزه عملکردی نیز در نتیجه عملکرد و رفتاری که منجر به تولید دولت، مجلس و نهادهای انتخابی گردید جریان اصلاح‌طلب باید بتواند سهم یا حداقل نظرات خود را درخصوص ناکارآمدی و مشکلاتی که وجود دارد و فضایی که برای کشور فراهم شده، صریح و روشن بیان کند.

اخیرا نوک پیکان انتقادات و حملات درون گفتمانی برخی اصلاح‌طلبان به افراد و سازوکارهای رئیس جریان اصلاحات نشانه رفته و برخی معتقدند وی باید پاسخگوی شرایط به‌وجود آمده برای اصلاح‌طلبان باشد؛ اساسا این چنین رویکردی قابل پذیرش و پسندیده است؟

بعضا امروز نقدهایی را می‌بینیم که جریان اصلاحات و رهبری این جریان را مورد تعرض قرار می‌دهد که اگر این نقد بخواهد نوعی بازگشت به قهقرا، عقبگرد و اعلام تبری و اعلام فاصله از جریان اصلاح‌طلب باشد تا منتقدان خود را به دامان قدرت پرتاب کنند یا از گذشته خود اعلام برائت کنند حرکتی ناپسند و غیراخلاقی است که جامعه نیز این را درک می‌کند و به هیچ‌وجه نمی‌بخشد. این رویکرد فرصت‌طلبانه‌ای که برخی در مقطعی پوستین اصلاح‌طلبی پوشیدند و امروز که به زعم آنها جریان اصلاح‌طلب توانمند نیست و ممکن است که از اسب قدرت پایین بیاید، برای اینکه همچنان در قدرت حضور داشته باشند دست به چنین کارهایی می‌زنند. ناسزا گفتن به سران اصلاحات و تبری جستن برخی از آنچه که از آن بهره گرفته‌اند، ناسپاسی و بی‌اخلاقی محض است که قطعا ثبت خواهد شد و جامعه نیز چنین منتقدانی را شناخته و حساب آنها را از منتقدان راستین و دلسوز جدا خواهد کرد.

بسیاری مطرح می‌کنند که با گذشت بیش از 2 دهه از تولد جریان اصلاحات امروز با توجه به نیازهای جامعه لزوم بازنگری و تجدیدنظر ساختاری، راهبردی و رویکردی در جریان اصلاحات احساس می‌شود چه میزان با این مساله موافقید و این تجدیدنظر چگونه باید شکل گیرد؟

این مساله نیاز جدی زمانه ما است. وضعیتی که کشور بدان مبتلا شده در خیلی از حوزه‌ها وضعیت خوبی نیست و صرف نظر از موفقیت‌هایی که در برخی از حوزها داشتیم و آنها نیز قابل تقدیر است اما جمع جبری یا کارنامه کلانی که پیش آمده وضعیتی نیست که بتوان ابراز رضایت از آن کرد. قطعا با رضایت حداقلی که مردم از وضعیت اداره کشور دارند فاصله جدی داریم. برای اینکه بتوانیم به وضع مطلوب برسیم علی‌القاعده همه جامعه باید برای بهبود وضعیت کشورشان تلاش کنند. این تلاش در حوزه فردی، اجتماعی و گروهی تعریف و دنبال می‌شود که در حوزه ‌اندیشه و عمل باید صورت بگیرد. خیلی اتفاقات باید رخ دهد تا جامعه بتواند خود را از این مهلکه نجات دهد. طبیعتا ممکن است که برخی راه‌های بسیار خشونت‌آمیز و خشونت بار را که نسل ما آن را تجربه کرده پیشنهاد کنند که من به لحاظ تعریف سیاسی اینها را در چارچوب و قالب براندازان ارزیابی می‌کنم. این مسیر هیچگاه به نفع کشور نیست و به نتیجه نخواهد رسید و اگر هم دوباره بخواهد شکل بگیرد آسیبی که به چارچوب سرزمین و مردم خواهد زد ممکن است آثار سوء و زیانباری را به‌جا گذارد و هزینه‌هایی را ایجاد کند که به هیچ‌وجه قابل جبران نباشد. به هر حال برخی ممکن است نوعی انزواگرایی یا بی‌عملی و یأس عملی و فلسفی را دنبال کنند که ما از بهبود و اصلاح امر ناامید، مأیوس و ناتوان هستیم و لذا گوشه‌ای را بگیرند و اگر اهل قلم و کتاب باشند در گوشه کتابخانه‌ای بروند یا اگر اهل هنر باشند به سراغ ساز و نقاشی و هنر بروند. این هم باز مقبول نیست و کمکی به بهبود اوضاع نخواهد کرد. نهایتا تنها مسیر همین است که افراد باید همچنان به‌عنوان عضو فعال در عرصه اجتماع، خانواده خود و جامعه را ارتقا دهند و از فساد و رفتاری که موجب ایجاد اختلال در بهبود وضعیت جامعه می‌شود فاصله گرفته و معترض و منتقد جدی آن باشد. بر روی این مسیر نیز می‌توان هر اسمی گذاشت اما اسم علمی که همه دنیا آن را می‌شناسند و بدان اعتقاد دارند دقیقا اصلاح‌طلبی است. اصلاح‌طلبی به چه معنا است؟ اصلاح‌طلبی یعنی اینکه شما از وضع موجود راضی نیستید؛ برای بهبود وضع موجود به وضع مطلوب تلاش می‌کنید؛ برای این تلاش وارد عرصه خشونت و ایجاد هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی نمی‌شوید و در واقع کمک می‌کنید که وضعیت موجود و وضعیت مطلوب نزدیک‌تر شوند و هیچ‌وقت نیز نا امید نمی‌شوید. من فکر نمی‌کنم هیچ‌کس با این تعریف از اصلاح‌طلبی مشکل داشته باشد، اما طبیعتا این تعریف نیاز به ارائه راهکارهایی برای چگونه محقق شدن، شناسایی مسیر، موانع و دور زدن موانع دارد. اینکه رقیب و کسانی را که بنا به ده‌ها دلیل ازجمله منفعت‌طلبی، شرایط نامطلوب موجود و قدرت‌طلبی انحصارگرایانه اجازه ندهند این اتفاق بیفتد. لذا فکر می‌کنم اینها نیاز به کار جدی، مطالعه، روشنگری و نا امید نشدن دارد که بتواند وضعیت کشور را به نقطه مطلوب و تا حد ممکن ایجاد رضایت نسبی برساند و فضای حرکتی درون گفتمان جامعه را ترسیم کرده و به پیش ببرد.

این عدم شکل‌گیری تعریف دقیق و علمی از مسیر ناشی از نبود مانیفست یا استراتژی مشخص از سوی جریان اصلاحات و ارائه آن به جامعه طی سال‌های متمادی نیست؟

این مساله دوسویه است که بخشی از آن به خود مجموعه اصلاح‌طلبی مربوط می‌شود که لازم است این اتفاق بیفتد و این پوسته از درون امکان رشد این نهال را فراهم کند. بخش دیگر نیز به فضای پرهزینه‌ فعلی باز ‌می‌گردد. امروز برای هر کسی که بخواهد در جامعه تحول ایجاد کند و در مسیر توسعه و اصلاح‌طلبی حرکت کند شرایطی فراهم می‌شود که باید هزینه‌های زیادی را تحمل کند. به نوعی می‌شود گفت که شاید هسته‌هایی در قدرت اجازه نمی‌دهند در حوزه‌ها و بخش‌هایی که به نفع جامعه است این تحولات به‌وقوع بپیوندند. درست اداره شدن بخش‌هایی که هسته سخت قدرت اداره می‌کند نیازمند ملزومات اصلاح‌طلبانه است. اما میل پایان ناپذیری که وجود دارد تا در حوزه قدرت همه قدرت را از آن خود کند طبیعتا مشکلات جدی را پیش پای هر حرکت اصلاحی می‌گذارد و کار را سخت می‌کند. این اتفاقی است که امروز می‌توانیم از آن به‌عنوان یک نقطه آسیب یاد کنیم.

این پرسش به کرات مطرح شده و می‌شود که چرا اصلاح‌طلبان در بیرون قدرت به خوبی به نقد روندها و عملکردها می‌پردازند اما زمانی که خود وارد نهادهای قدرت می‌شوند نمی‌توانند آنطور که باید و شاید به تفکرات، وعده‌ها و رویکردهای خود عمل کنند این تناقض ناشی از چیست؟

محدودیت‌های زیاد و منفعت‌طلبی آنهایی که مدعی اصلاح‌طلبی هستند و امروز در جایگاه قرار می‌گیرند از یکسو و هزینه‌های زیادی که برای این جایگاه از حوزه قدرت ایجاد می‌شود هر دو دست به دست هم می‌دهند تا این جمع نسبت به تحقق وعده‌ها و قول‌های داده شده به‌خوبی نتوانند عمل کنند، البته فکر می‌کنم بخشی از آن نیز به حوزه‌ها و روندهایی بازگردد که اگر شکل بگیرد و مطالبات همیشگی مردم فراهم شود طبیعتا می‌توانیم این انتظار را به شکل نهادینه تعریف کنیم تا کسانی که در حوزه قدرت قرار می‌گیرند حال اصلاح‌طلب یا غیراصلاح‌طلب بتوانند پاسخگو باشند و در حوزه‌هایی که نسبت به آن مردم از آنها انتظار دارند اگر اشکال پیش آمد هزینه‌های این رفتار نادرست را پرداخت کنند و به قول معروف قسر در نروند. اینها لوازمی است که در این بخش نسبت به وضع مطلوب فاصله داریم و باید تلاش زیادی انجام دهیم تا این مطالبات به مطالبه ملی و عمومی تبدیل شود و جامعه هیچگاه نسبت حقوق خود بی‌توجه نباشد و هیچگاه مطالبه‌گری خود را از دست ندهد.

با توجه اینکه سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان به علل و عوامل متعددی ریزش محسوسی داشته چه روندی باید در پیش گرفته شود که از سویی سرمایه اجتماعی بازیابی شود و از سوی دیگر شاهد کنش مثبت و فعال اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 باشیم؟

جریان اصلاح‌طلب باید برای این امور هدف‌گذاری کند که به‌نظرم مهم‌ترین چیز رسیدن به سعادت جامعه و وضع مطلوب در جهت رضایت جامعه است. به هر حال باید بدانیم که در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ، تولید علم و دانش و فضاها و شاخص‌هایی مثل مشارکت‌های شهروندان در حق تعیین سرنوشت خودشان به‌عنوان شاخص‌های جدی روشن بیان شود و آحاد جامعه نیز به نوعی مطالبه‌گر این خواسته‌ها باشند تا بتوانند به آن دست یابند. من فکر می‌کنم باید بتوانیم کل جامعه را نسبت به این حقوق آشنا و علاقه‌مند کنیم تا برای حقوق خودشان دست از تلاش برندارند و در عین حال به این تجربه برسند که مسیر اسلامی خواسته نه انزوا و حرکت‌های خشونت‌طلبانه است و نه امید بستن به حوزه‌هایی که قطعا هیچ‌امیدی به آنها نیست. نباید شاهد یکسری امیدواری‌های کاذب در فضای جامعه بود. ما اگر بپذیریم که این کشور و جامعه متعلق به ماست و هیچ‌کسی سالم‌تر از فرزندان این کشور برای بهبود و ارتقای وضعیت، فساد ستیزی، ایجاد نظم مطلوب و شاخص‌های مناسب برای زندگی در خور شأن مردم نیستند. آن زمان است که هر کس می‌خواهد سهم خود را ایفا کند و حتما جامعه می‌تواند در ریل مناسب خود بیفتد و مسیر درست را خودش پیدا کند.

تبلیغات

پربازدیدترین ها

اصلاح‌طلبان تجربه سال ۹۲ را تکرار خواهند کرد؟الزام یا التزام؛ مساله همچنان «حجاب» استخباز: اصولگرایان با مشارکت حداکثری رای ندارندغیرقابل پیش بینی ترین انتخابات: ایالت های سرنوشت ساز در انتخابات آمریکا کدامند؟طرح اولیه مجلس قطعا در جهت کاهش مشارکت مردم خواهد بودسردار سلامی: آمریکایی‌ها بدانند هر کسی را که در ماجرای ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی نقش داشته است، می‌زنیمرهبر انقلاب اسلامی: دفاع مقدس یکی از عقلانی‌ترین حرکات ملت ایران بودچرا تعاون در اقتصاد ایران همچنان حاشیه‌نشین است؟سریال «آقازاده» بدآموزی دارد/ چه ضرورتی دارد یک داستان اطلاعاتی را به خانواده بکشیم؟!فریدون‌ مجلسی: اسرائیل می‌خواهد خود را تا پشت خاک ایران برساند
آخرین اخبار

شکست الدحیل برابر التعاون/ یاران رضاییان ناباورانه حذف شدندپرسپولیس الشارجه را از برق کشید؛ شاگردان یحیی در یک هشتم دوباره به ژاوی رسیدندعربشاهی: صعود پرسپولیس به مرحله بعد دور از دسترس نیستبهرام رادان و علی مصفا، همسفر لهستان شدندبرنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع باید اجرایی شودکرونا جان ۱۷۵ دیگر را در ایران گرفتپیشکسوت پرسپولیس: گل محمدی باید به بازیکنان جوان خود توجه کندرسول‌پناه: قطر نباید میزبان جام جهانی باشد؛ همه چیز در لیگ قهرمانان علیه ماستبرگزاری نخستین آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاراناصلاح شاخص بورس در روزهای پایانی تابستاناختصاص ۵۹ هزار میلیارد ریال برای تامین سرمایه در گردش صنایع۴۰ درصد صادرات کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی استرشد ۳۲ درصدی طرح‌های صنعتی در ۵ ماه نخست امسالزنان شهیده الگوی حیات طیبه و سبک زندگی جهادی هستندنمکی: طب ایرانی و سنتی نباید در دست جهل و خرافه قربانی شودفیلم های بحث برانگیزی که بازیگران مطرح تاریخ سینما را از دنیای بازیگری فراری دادنداخاذی از مهندس پولدار با تهیه فیلم سیاه از اومتهم به قتل رفیق از طناب دار نجات پیدا کردافشاگری درباره مذاکره عجیب با استراماچونینبی، پیروزی استقلال مقابل الاهلی را تبریک گفت


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved