اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
29946
1399/02/20 10:15

انتخابات پروسه است نه پروژه/ظریفیان


روزنامه «آرمان ملی» در یادداشتی به قلم غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب آورده است: نگاه به مقوله انتخابات بدین امر بستگی دارد که آن را در چه منطقی جست‌وجو کنیم. منطق پروژه‌ای یا پروسه‌ای؟ منطق پروژه‌ای مبتنی بر نظامی است متکی بر قواعدی که در آن انتخابات نقش بسیار مهمی دارد و با فرصت‌هایی که ایجاد می‌کنیم می‌پذیریم که قدرت باید چرخش داشته باشد. طبیعتا در این قاعده عملکرد احزاب است که مشخص می‌کند آیا حزب مد نظر قرار و مداری که با مردم داشته و وعده‌هایی که به مردم داده را محقق کرده یا به گونه‌ دیگری عمل نموده و در نهایت شاهد اقبال یا ادبار مردم به آن حزب خواهیم بود.

البته این مساله در کشورهای توسعه یافته‌ای که نظام حزبی بر آنها حاکم است بیشتر جاری است. در کشورمان که احزاب چندان نقش پر رنگی ندارند تبعا تاثیرگذاری آنچنانی در حد اعلی خود نیز نمی‌توانند داشته باشند. این فرآیند پروسه‌ای است که همیشه ادامه دارد و انتخابات نیز همواره موجب می‌شود که جریانات و گرایش‌های مختلف با اتکا به توانی که دارند حضور پیدا کنند و مبتنی بر عملکرد خود انتخاب شوند. از طرفی زمانی انتخابات را به دید پروژه می‌بینیم که آن را به گونه‌ای سامان دهیم و در مسیر دلخواه سوق دهیم که آنچه می‌خواهیم در نهایت رخ دهد. تجربه ایران نشان داده که خیلی از اوقات این پروژه‌ها موفق بوده و بعضا موجب شده تا مردم بدان پروژه واکنش نشان دهند و عکس آن عمل کنند.

نمونه واضح و روشن این امر را می‌توان در انتخابات ریاست جمهوری هفتم در خردادماه 76 یافت. البته یکی از مشکلات پروژه‌ای برخورد کردن با انتخابات این است که پس از مدتی طروات پروسه‌ای بودن انتخابات را از جامعه می‌گیرد و جامعه از این فرایند خسته می‌شود و ممکن است توجه لازم را به مساله انتخابات که طبیعتا یک امر مهم در تعیین سرنوشت است نکند. هر چند عملکردها و انتخاب یا عدم انتخاب مردم موثر است ولی اگر انتخابات را پروسه‌ای ببینیم طبیعتا مردم گزینش و انتخاب می‌کنند، چرا که انتخابات امری عرفی است. بدین مفهوم که مردم با حضور در انتخابات و رای دادن درصدند که شاهد افزایش کیفیت زندگی خود، امید به آینده، اشتغال و روابط بهتر اجتماعی و فرهنگی باشند.

بنابراین اگر به انتخابات تحت عنوان پروسه بنگریم طبیعی است که اگر حزب یا جناحی موفق نشد جامعه به جناح دیگر رو کند تا آنها شرایط جامعه را و مطالبات مردم را بهبود ببخشند. اما اگر کار را پروژه‌ای تعریف کنیم و مردم نیز بدانند که این فرایند پروژه است طبیعی است که در نوع حضور، نشاط و اهمیت دادن به امر انتخابات تاثیر می‌گذارد. از این جهت باید از این مساله مراقبت کرد چون ممکن است نگاه‌های پروژه‌ای به طور موقت موفق شود، اما در درازمدت حتی جریانی که انتخابات را پروژه‌ای می‌نگرد نیز ضرر می‌کند چرا که امر انتخابات را از شکل طبیعی تغییر سیاست‌ها و رویه‌ها خارج می‌کند و امر دیگری را دخالت می‌دهد. از این رو همه جناح‌ها اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا باید به این مهم توجه داشته باشند که انتخابات را پروسه‌ای ببینند نه پروژه‌ای.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.