سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۰۰۶۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۲/۲۴ ۱۴:۵۳

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری/ رضا خانکی
رضا خانکی کارشناس مسائل اقتصادی نوشت: 2نوع اصلی صندوق حال حاضر صندوق های سرمایه گذاری در ابتدای کار بر 2 نوع هست

1-صندوق های کلاسیک که اکثر مردم ذهنیتشون بر این نوع صندوق ها استوار هست صندوق سهامی و صندوق با درآمد ثابت است.
این صندوق ها به جهت خرید و فروش هم بر دو نوع هستند. صندوق های ETF که شما میتونید به وسیله کد بورسی خودتون مثل یک سهم آنها رو بخرید و بفروشید و صندوق هایی که باید از طریق سایت خود صندوق و با یکبار مراجعه به دفتر مدیر صندوق (برای حراز هویت میتوانید سرمایه گذاری کنید.
عموما سرمایه گذاری در صندوق ها توسط مدیر صندوق و در دفاتر آنها و از طریق سایت خود صندوق صورت میگیرد و کمتر به شکل ETF سرمایه گذاری میشود.
حال شما برای انتخاب صندوق مورد نظر چه باید بکنید و چه ویژگی هایی باید داشته باشد:
در ابتدا باید سایت مرجع fipiran رو در نظر بگیرد و از منوی صندوقها نوع صندوق مورد نظر رو انتخاب کنید. بیشتر توضیحاتی که میدم مربوط به صندوق سهامی است پس از این به بعد موارد مستقیما اشاره به این نوع صندوق دارد و بعدتر در مورد صندوق های درآمد ثابت نیز توضیحاتی خواهم داد که به مراتب وضعیتشان مشخص تر و قابل قیاسترند در قسمت صندوق های سهامی در سایت http://fipiran.com در ابتدا شما با اسم صندوق های فعال در بازار مواجه میشوید و نوار بالایی قابلیت فیلترهای مختلف رو به شما میدهد.
این موارد رو بنظرم در انتخاب صندوق در نظر بگیرید.
ابتدا به تاریخ بروز رسانی شده در اطلاعات صندوق ها نگاه بیاندازید هر صندوق موظف است اطلاعات مربوط به NAV روز کاری قبل صندوق را تا ساعت 14 بروز رسانی کند و معمولا سایت fipiran با یکروز تاخیر این داده ها را در سایت به روز رسانی میکند. طبعا صندوقی را که اطلاعات سایت را آپدیت نکرده از انتخاب ما حذف خواهند شد.
مهمترین مسئله در صندوق ها بازدهی آنهاست پس ابتدا صندوق ها را به ترتیب بازدهی مرتب کنید (مثلا سالانه که معیار بلند مدت تری است) بدین شکل میتوانید تقریبا صندوق هایی که در یکسال گذشته بیشترین بازدهی رو ثبت کردند مشاهده نمایید. اگر این چینش رو بر اساس 6 ماهه و 3ماهه و ماهانه نیز انجام دهید معمولا صندوق های مشخصی رو میبینید که این به شما نشان میده که معمولا صندوق های برتر از تعداد مشخصی فراتر نمیروند و آنهایی که خوب هستند در بازه های زمانی مختلف نیز جز صندوق های برتر بازارند.
در این لیست شاخص کل بورس نیز برای معیار شما قرار داده شده و اگر صندوقی در بازه ای زمانی از شاخص بورس عقبتر باشد میشود نتیجه گرفت که مدیریت خوبی در صندوق صورت نگرفته است. که شاخص بورس از پرتفوی تشکیل داده شده بازدهی کمتری داشته.
حال توجه کنید اگر صندوقی مثلا در بازدهی سالانه وضعیت خوبی دارد اما در بازدهی 6 ماهه خوب نیست به این معنیست که احتمالا اکثر بازدهی برای دوره ی قبلی بوده و از بازدهی جدید بازار جا مانده یا در حال چینش مجدد پرتفو برای حرکت بعدی بازار است یا اگر صندوقی بازدهی سال خوب نداشته اما ماهانه ی خوبی دارد شاید انتخاب مناسبی نباشد چون ممکن است این بازدهی دفعتا ایجاد شده باشد. پس حواستان باشد که لزوما بازدهی در یک دوره ی خاص دلیلی بر خوب بودن صندوق نیست و باید بازدهی آن را در دوره های مختلف تحلیل کرد که خودتون با کمی درنگ کردن در بازده های زمانی داده شده در سایت fipiran تا حدودی به این موضوع پی میبرید.
نکته ی بعدی به نظرم اندازه ارزش دارایی صندوق است. طبعا سود ساختن در صندوق کوچکتر راحت تر از صندوق های بزرگتر میباشد و اصطلاحا این سود در صندوق های بزرگتر تعدیل شده است. توجه داشته باشید که یک صندوق نمیتواند همه ی پرتفوی خود را نقد کند پس باید همیشه مقدار مشخصی سهم داشته باشد!
برای همین صندوق های کوچکتر سرعت رشد بالاتری (معمولا) دارند.
نکته ی دیگر در انتخاب صندوق ها میزان موجودی نقد آنهاست که شمشیری دو لبه استفرض اصلی بر این است که صندوق ها باید تمام یا اکثر موجودی خود را سهم بخرند و اگر موجودی نقدی در صندوق باشد این نشان دهنده ی این است که آن پرتفو با نسبت کمتری (بتا) نسبت به شاخص بورس حرکت میکند و طبعا بازدهی کمتری خواهد داشت اما این همه ی داستان نیست. در روند های نزولی بازار موجودی نقد میتواند فرصت خوبی برای ورود به سهم های ارزنده با قیمت پایین برای صندوق فراهم کند و این موضوع میتواند برگ برنده باشد پس در تحلیلتون برای خرید واحد صندوق این موضوع رو نیز در نظر بگیرید.
ضمانت نقدشوندگی در صندوق های سهامی معنای خاصی ندارد چون از محل فروش سهام و موجودی نقد صندوق مبالغ سرمایه گذاری شده عودت داده میشه پس معمولابین 2 تا 7 روز کاری (بسته به نوع امیدنامه صندوق) این مبالغ بازپرداخت خواهند شد که تا کنون غیر از این در صندوق ها اتفاق نیافتاده و یکی از ریسک های بازار سرمایه (نقد شوندگی) رو برای سرمایه گذار مرتفع کرده چون درگیر بسته بودن نماد نقد شونده بودن سهم (صف خرید یا فروش) سود مجامع و ... نخواهید بود. نکته ی بعدی در صندوق ها میزان بتا صندوق میباشد که اخیرا این در سایت fipiran آپدیت نشده ولی به عنوان یک فاکتور مهم در نظر بگیرید که بتا میزان تغییرات ارزش صندوق به شاخص بورس است. اگر بتا برابر یک باشد یعنی پرتفو صندوق مطابق با شاخص بورس بسته شده است و اگر کمتر باشد یعنی پرتفو passive بوده و از شاخص کندتر حرکت میکند که در روند های نزولی نکته ی مثبتی است و اگر بتا بیشتر از یک باشد یعنی پرتفو aggressive و تهاجمی است و با سرعتی بیشتر از شاخص رشد و یا نزول خواهد داشت. بعضی از سایت های مقایسه این اطلاعات رو بروز رسانی میکنند مثل سایت رسام یا پردازش پارت.
آیتم بعدی نسبت دوره ی برتر است که نشان میدهد در چند درصد موارد پرتفو عملکردی بهتر از شاخص داشته که طبعا هر چه بالاتر باشد نشان دهنده ی عملکرد خوب صندوق است.
موارد دیگری همچون حداقل میزان سرمایه گذاری در بعضی از صندوق های یا حداقل زمان سرمایه گذاری، هزینه ی صدور و ابطال موضوعاتی است که باید به آنها توجه شود و از مدیر صندوق پرسیده شود. بعضی از صندوق ها هیچ کدام از این موارد را ندارند و بعضی دیگر دارند. طبعا صندوقی که محدودیت کمتری دارد گزینه ی بهتری است.
نکته ی بعدی ستون تقسیم سود است که موضوعی است که تقریبا در حال انقراض هست که هنوز متاسفانه بعضی از صندوق ها برای کوچک کردن پرتفو از آن استفاده میکنند بدین معنی که صندوق ها در بازه ی زمانی مشخصی مثلا هر 6 ماه یا 12 ماه یکبار مبلغی رو به عنوان پیش بینی سود در امید نامه اعلام کرده (مثلا 24 درصد) و معادل آن مبلغ را از محل افزایش ارزش صندوق به سرمایه گذار پرداخت میکنند و عملا این پول را از صندوق خراج میکنند (به شکل DPS) و NAV صندوق را دقیقا به همان میزان کم میکنند عملا برای شما سرمایه گذار تفاوتی ایجاد نمیکند چون بخشی از سود ایجاد شده نقدا به شما بازمیگردد و اگر تمایل داشته باشید میتوانید آن مبلغ را دوباره عینا سرمایه گذاری کنید و یا از مدیر صندوق بخواهید به صورت اتوماتیک به جای واریز این سود برای شما reinvest انجام دهد.
هر صندوقی یک امید نامه و اساسنامه دارد که در سایت صندوق موجود است و خواندن امیدنامه ی آن رو بهتون توصیه میکنم. هر صندوق موظف است اطلاعات مربوط به پرتفوی خود را در سامانه codal(مربوط به سازمان بورس)ماهانه افشا کند. طبعا صندوقی که این گزارشات رو نمیده یعنی مدیریت خوب و شفافی ندارد و این نیز میتواند نکته ی مهمی در انتخاب صندوق مورد نظر شما باشد.
مجموع این موارد میتواند به شما در انتخاب صندوق خوب برای سرمایه گذاری راهگشا باشد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

چرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟آموزش احراز هویت غیرحضوری سجاممهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!روحانی شیعه‌ای که با زنان خارجی دست می‌داد+عکسزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگران
آخرین اخبار

پایان مشخصی برای کرونا وجود نداردFIFA اساسنامه جدید فدراسیون را پذیرفت؟2886 بیمار مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته/ 63 بیمار دیگر جان خود را از دست دادندعارف انگیزه‌ای برای تشکیل جلسات شورای عالی ندارد/ پیام اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۸ حضور با کاندیدای اصلاح‌طلب بودبریتانیا منتظر نتیجه انتخابات آمریکا است/ اروپایی‌ها بی‌عملی را بهترین اقدام می‌دانندجاستین ترودو برای جورج فلوید زانو زد + عکسایران اولین کشوری است که موج دوم شیوع کرونا را تجربه می‌کندتکرار تقاضای مذاکره با ایران؛ نوبت به هوک رسیدمنافع گروه‌های قدرتمند، مانع اصلاحات اقتصادی می‌شودکشورهای توسعه یافته با استفاده از چه مکانیسمی توانسته‌اند فاصله خود با توسعه پایدار را کمتر کنند؟برکشتی بدون قطب‌ نما‌ سواریم/ چرا امر توسعه در کشورمان محقق نشده است؟سرمایه گذاران بورس از خرید سهامی که رشد چند برابری داشته دوری کنندحذف 384 هزار نفر در فرآیند پیش ثبت‌نام ایران‌خودرومشتریان ایران خودرو تا چه زمانی فرصت واریز وجه دارند؟رشد چهل‌هزار واحدی شاخص بورسنظامیان میدان سیاست را ترک کنندموسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد«انصاف» زیر دست‌وپایمان تکه‌تکه شده است/ علیرضا بهشتیمقامات فرانسه به دخالت در امور داخلی ایران خاتمه دهندتبادل پیام میان تهران و واشینگتن درباره نفتکش‌های ایرانی/ آیا سیاست‌های ترامپ بی‌اثر شده است؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved