سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۰۱۶۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۰:۱۵

آذر منصوری:

اصلاح‌طلبان با افکار عمومی همراه نباشند، حذف می‌شوندفعال سیاسی اصلاح‌طلب می گوید: نگاه یکسویه به قدرت و حضور در قدرت به هر قیمتی مضموم است و اصلاح‌طلبان اگر نتوانند با حضور خود حتی در شرایط حداقلی موجبات رضایت‌مندی افکار عمومی را فراهم نکنند عملا از صحنه سیاسی کشور حذف خواهند شد

روزنامه «آرمان ملی» نوشت: با نزدیک شدن به یکسال پایانی دولت روحانی، عملکرد هشت‌ساله او روزبه‌روز بیشتر زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد و این بار هم این ذره‌بین بیشتر در دست مخالفان او و کابینه‌اش قرار دارد. کسانی که برانداز نامیده می‌شوند هم با مخالفان روحانی همنوا هستند، چراکه برخی از ناکامی‌های دولت ملعبه‌ای برای تخریب سیاست‌های کلی نظام توسط آنها شده است. اما امروز با وجود تمام ناکامی‌ها و فشارها در داخل و خارج روحانی توانست از بحران کرونا با بسیاری از کشورهای توسعه یافته برابری کند. آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این باره معتقد است: «دوران کرونا و عبور از این بحران با خسارت‌های کمتر نقطه قوتی برای دولت است و به همین ترتیب به میزانی که دولت بتواند از پس مشکلات داخلی و بیرونی برآید قاعدتا جایگاه دولت هم بهتر از چندین سال گذشته خواهد بود. یکسال پیش‌رو بهترین فرصت برای آقای روحانی است تا با اتخاذ تصمیمات درست و گفت‌وگوی بیشتر با مردم پیوندها را تقویت کند و مردم را با خود همراه کند، اما در مجموعه فشارهایی که دولت آقای روحانی داشت با هیچ‌یک از دولت‌ها در طول عمر نظام قابل مقایسه نیست.» این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

فکر می‌کنید صحبت‌های اخیر رئیس دولت اصلاحات چه تاثیری در روند سیاست‌ورزی‌های جریان اصلاحات خواهد داشت؟

به‌نظر من توجه به صحبت‌های اخیر رئیس دولت اصلاحات بدون در نظر گرفتن اینکه مواضع او با اتکا به اظهارنظرهای گذشته‌اش بوده، ما را دچار قضاوت‌های غلط و افق دید خطا خواهد کرد. رئیس دولت اصلاحات از انتخابات 92 و حتی قبل از انتخابات 92 هم محور و بحث اصلی را در آشتی ملی قرار داد در واقع تاکید او همیشه بر اصلاحات بوده است. رئیس دولت اصلاحات تاکید کرده که جریان اصلاحات باید همواره در جامعه و در کنار مردم حضور داشته باشد و از همه ظرفیت‌های موجود برای نجات کشور، تقویت همبستگی، وحدت ملی، بهبود شیوه حکمرانی و اعمال اصلاحات استفاده شود.

با این وجود نقدهایی که مطرح می‌کنند او محافظه‌کارانه عمل می‌کند را می‌پذیرید؟

رئیس دولت اصلاحات حتی در انتخابات مجلس و بعد از آن هم رای و حمایت خود را اعلام کرد و تنها دلیل او برای اینکار هم همین باورهای عمیق و قوی رئیس دولت‌های هفتم و هشتم به اصلاحات تدریجی در کشور بود. اما فکر می‌کنم صحبت‌های اخیر او به این جهت مهم بود که سعی داشت با نهیبی به اصلاح‌طلبان یادآور شود که آنها باید در جهت احیای سرمایه اجتماعی خود گام بردارند. در واقع بعد از حضور قدرتمند اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های اخیر و به لحاظ استفاده از همه توان و مقدورات خودشان امروز به نقطه‌ای رسیدند که سرمایه اجتماعی آنها بیش از همیشه فروکش کرده است. اصلاح‌طلبان همیشه سعی داشته‌اند با به کار گرفتن تمام قوا کشور را از مشکلات نجات دهند و به تقویت نهادهای دموکراتیک کمک کنند.

فکر می‌کنید مهم‌ترین اقدام جریان اصلاح‌طلبی در یکسال باقی مانده دولت روحانی برای احیای پایگاه اجتماعی خود در چه راستایی باید باشد؟

اصلاح‌طلبان باید بتوانند به جریان‌سازی اصلاحات دموکراتیک در مناسبات حقیقی و حقوقی قدرت امروز دست پیدا کنند، چراکه همگان شاهد افت مشارکت مردم در پای صندوق‌های رای در انتخابات اسفندماه بودیم. در انتخابات اخیر مقاومت در برابر اصلاحات با توجه به مسائل مربوط به بررسی صلاحیت‌ها آسیب زیادی به این جریان و نیز اعتماد عمومی وارد کرد در نتیجه همه این اتفاقات اصلاحات به نقطه‌ای رسید که برای احیای سرمایه اجتماعی خود باید بتواند پیوندهای بین گفتمان و رویکرد خود و مطالبات مردم را عمیق‌تر کند. از دیدگاه من این نکته مهم است. در زمانی که رئیس دولت اصلاحات از اصلاح‌طلبان پرسش می‌کند برنامه آنها برای پساکرونا در ایران و شرایط امروز کشور چیست ناظر به همین موضوع مهم است. درواقع نوع سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبان و برنامه‌ای که برای بهتر شدن شیوه‌های حکمرانی ارائه می‌کنند و افرادی که سرمایه‌های اجتماعی خودشان را هزینه می‌کنند تا برنامه‌ها پیگیری شوند باید بتوانند تاثیر لازم و عینی را در رضایت‌مندی مردم داشته باشند و این کمک به سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان است.

کادرسازی در جریان اصلاحات چه کمکی می‌تواند به پایگاه اجتماعی آنها کند؟

هرقدر این پایگاه قوی‌تر باشد به شکل موثرتری می‌توانند در مناسبات حقیقی و حقوقی قدرت حضور پیدا کنند، اصلاح‌طلبان باید بدانند در چه شرایطی چه در بزنگاه انتخابات و چه در نوع تقویت اصلاحات جامعه‌محور و مشارکت سازمان یافته مردم می‌توانند در کنار مردم قرار بگیرند. بخشی کمک می‌کند جامعه نهادمند شود و بخشی لازم است کادر‌سازی کند تا افراد موثر در قدرت حضور پیدا کنند. تاکید رئیس دولت اصلاحات در آشتی ملی هم برگرفته از همین رویکرد و نگاه است، قاعدتا اصلاح‌طلبی با توجه به نقطه عزیمت خود از دوم خرداد 76 مجموعه تلاش خود را به کار گرفته که از یکسو تقویت‌کننده منافع ملی کشور باشد و از سوی دیگر بتواند نهاد جمهوریت نظام را تقویت کند. بنای انقلاب اسلامی تقویت خواست و مطالبات مردم بود و کلیدواژه و رمز وحدت ملی هم توجه به همین مطالبات بوده است. اصلاحات باید بتواند تاثیرات لازم و عینی را برای رضایت‌مندی افکار عمومی در جامعه فراهم کند و همچنین بتواند به قوی‌تر شدن کارگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان و احیای سرمایه اجتماعی آنها کمک کند. قاعدتا هرقدر این کارگاه قوی‌تر باشد به شکل قوی‌تر می‌توانند در مناسبات حقیقی و حقوقی قدرت حضور پیدا کنند، البته کمک شایانی هم به نحوه حضور جریان اصلاحات در بزنگاه‌های انتخاباتی می‌شود.

اگر به کلیدواژه‌هایی که شامل وحدت ملی و توجه به خواست مردم است، اهمیت لازم داده نشود شامل چه پیامدهایی برای کشور خواهد بود؟

مسائلی که در دی‌ماه 96 و آبان 98 شنیدیم برای اینکه بدانیم مسئولان و مردم نیاز به آشتی و همگرایی بیشتر دارند. از دیدگاه من مجموعه بحث‌های رئیس دولت اصلاحات و رویکرد نگاه او در امتداد مجموعه مواضعی بود که او از گذشته هم داشته و اصلاح‌طلبی جز این هم نمی‌تواند باشد. نگاه یکسویه به قدرت و حضور در قدرت به هر قیمتی مضموم است و اصلاح‌طلبان اگر نتوانند با حضور خود حتی در شرایط حداقلی موجبات رضایت‌مندی افکار عمومی را فراهم نکنند عملا از صحنه سیاسی کشور حذف خواهند شد، تاکید رئیس دولت اصلاحات هم بیشتر به همین منظور بود.

شرایط را در انتخابات 1400 چطور پیش‌بینی می‌کنید؟ چه میزان این امکان وجود دارد شرایطی مشابه انتخابات اسفندماه را شاهد باشیم؟

من فکر می‌کنم اگر تاکید بر گفتمان و برنامه مدنظر اصلاح‌طلبان باشد قاعدتا کاندیدایی که مورد حمایت اصلاح‌طلبان قرار می‌گیرد، باید کسی باشد که بتواند مدافع این برنامه باشد و توان لازم را برای اجرای این برنامه‌ها داشته باشد. کلید این عملکرد را در انتخابات 98 زدیم اما بخش زیادی از سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان فرو ریخته که باید احیا شود. بنابراین در انتخابات 1400 هم اصلاح‌طلبان باید کلیدواژه هر نوع کنش و سیاست‌ورزی که می‌خواهند اجرا کنند، با توجه به دستورالعمل‌های خود باشد. این مساله مهم‌ترین مساله است فارغ از اینکه برخی مسائل قابل پیش‌بینی نیست اما باید بدانند با کدام کنش می‌توانند سرمایه اجتماعی خود را احیا کنند به هر ترتیب اگر شرایط پیش رو در انتخابات 1400 به مانند انتخابات 98 باشد همان تصمیمی که در انتخابات 98 گرفته شد در انتخابات آتی هم همان خواهد بود، البته شرایط مهم است. اما از امروز اینکه شرایط پیش رو را مشابه انتخابات 92، ،94 98، بدانیم زود است و باید قضاوت را به زمان دیگری موکول کنیم. باید دید چه تحولاتی که در یکسال پیش رو رخ می‌دهد و براساس آن کدام سیاست‌ورزی موثر است که بتواند جمهوریت نظام را تقویت کند و رضایت‌مندی مردم را هم تامین کند. در نهایت باید به دستورالعملی دست پیدا کنیم که براساس آن تشخیص بدهیم اصلاحات دموکراتیک در ایران چه هندسه‌ای دارد و اصلاح‌طلبان هم با همین شرایط برای مدل حضور در انتخابات 1400 تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنند.

در یکسال پایانی دولت روحانی هجمه‌ها علیه دولت و جریانی که آن را حمایت کرد شدت گرفته است. علت را چه می‌دانید؟

هجمه‌ها علیه دولت و اصلاح‌طلبان از دو ناحیه ادامه دارد یک براندازان هستند که اساسا حتی برای آنها چیزی به نام ایران هم موجودیت ندارد و از اعمال تحریم‌های ظالمانه تا مجموعه فشارهایی که به ایران وارد می‌شود در این قالب قابل تعریف است، آنها می‌خواهند از فشارهای حداکثری سوءاستفاده کنند و حتی ورود کرونا به ایران هم نتوانست مانع از رویکردهای آنها شود. سوی دیگر رقبای سیاسی روحانی و اصلاح‌طلبان هستند که به رغم تاکید اصلاح‌طلبان به تقویت مولفه‌های آشتی ملی و وحدت ملی، همچنان متوسل به سنگ‌اندازی و فشار هستند البته این نافی بخش‌هایی از دولت که می‌تواند کارآمدی بیشتری داشته باشد نیست اما از این دو ناحیه بیشترین فشار به دولت وارد می‌شود.

این نقدها را تا چه‌اندازه منصفانه می‌دانید؟

اما شرایط امروز کشور شرایط ساده‌ای نیست و همه باید کمک کنند که مشکلات پیش روی دولت به حداقل برسد، هرچند به هر ترتیب مقایسه شرایط کشور ایران با بسیاری کشورها به رغم تحریم‌هایی که بر ما وارد است و تنگناهای پیش رو، عملکرد قابل دفاعی است به جهت خسارت‌هایی که ایران متحمل شده است. درنهایت فکر می‌کنم دوران کرونا و عبور از این بحران با خسارت‌های کمتر نقطه قوتی برای دولت است و به همین ترتیب به میزانی که دولت بتواند از پس مشکلات داخلی و بیرونی بربیاید قاعدتا جایگاه دولت هم بهتر از چندین سال گذشته خواهد بود. یکسال پیش رو بهترین فرصت برای روحانی است تا با اتخاذ تصمیمات درست و گفت‌و‌گوی بیشتر با مردم پیوند ها را تقویت کند و مردم را با خود همراه کند اما در مجموعه فشارهایی که دولت روحانی داشت با هیچ‌یک از دولت‌ها در طول عمر نظام قابل مقایسه نیست.

با توجه به اینکه روحانی در دولت خود با مشکلات عدیده‌ای مواجه شد که بخشی از آنها هم سنگ‌اندازی‌های داخلی بود، فکر می‌کنید آیا اصلاحات در انتخابات آتی بازهم فردی منتسب به اصلاح‌طلبی یا محافظه‌کار معرفی کند؟

هجمه در خارج از ایران و هجمه‌هایی که برخی در داخل به دولت می‌آوردند این نهاد بزرگ را در دستیابی به بسیاری از اهداف خود ناکام گرداند، به همین ترتیب فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان باید در سیاست‌ورزی خود مجموعه ملاحظات و متغیر‌های اثر گذار را مورد بررسی و کنکاش قرار بدهند تا بهترین تصمیم را در نوع سیاست‌ورزی خود مشخص کنند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

چرا انتقاد از دولت به آقای قالیباف نمی‌آید؟آموزش احراز هویت غیرحضوری سجاممهریه‌ گل‌ های‌ رز‌ دردسر ‌ساز ‌شد!روحانی شیعه‌ای که با زنان خارجی دست می‌داد+عکسزم: هنگامه شهیدی اخبار و مطالبی را ارسال می کرد/ هنگامه شهیدی: زم از من خواستگاری کردجزئیات تازه از قتل رومینا، دختر 14 ساله تالشیعارف: نقدها را می‌پذیرم/در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار نمی‌شوم/برای رفع حصر تلاش کردماظهارات آیت‌الله ‌یزدی درباره بازرگانمجلس یازدهم نشان دهد تابع «هسته‌های قدرت»نیستآغاز گمانه‌زنی ها در مورد گزینه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری/احمدی نژاد، رییسی، ظریف و دیگران
آخرین اخبار

پایان مشخصی برای کرونا وجود نداردFIFA اساسنامه جدید فدراسیون را پذیرفت؟2886 بیمار مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته/ 63 بیمار دیگر جان خود را از دست دادندعارف انگیزه‌ای برای تشکیل جلسات شورای عالی ندارد/ پیام اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۸ حضور با کاندیدای اصلاح‌طلب بودبریتانیا منتظر نتیجه انتخابات آمریکا است/ اروپایی‌ها بی‌عملی را بهترین اقدام می‌دانندجاستین ترودو برای جورج فلوید زانو زد + عکسایران اولین کشوری است که موج دوم شیوع کرونا را تجربه می‌کندتکرار تقاضای مذاکره با ایران؛ نوبت به هوک رسیدمنافع گروه‌های قدرتمند، مانع اصلاحات اقتصادی می‌شودکشورهای توسعه یافته با استفاده از چه مکانیسمی توانسته‌اند فاصله خود با توسعه پایدار را کمتر کنند؟برکشتی بدون قطب‌ نما‌ سواریم/ چرا امر توسعه در کشورمان محقق نشده است؟سرمایه گذاران بورس از خرید سهامی که رشد چند برابری داشته دوری کنندحذف 384 هزار نفر در فرآیند پیش ثبت‌نام ایران‌خودرومشتریان ایران خودرو تا چه زمانی فرصت واریز وجه دارند؟رشد چهل‌هزار واحدی شاخص بورسنظامیان میدان سیاست را ترک کنندموسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد«انصاف» زیر دست‌وپایمان تکه‌تکه شده است/ علیرضا بهشتیمقامات فرانسه به دخالت در امور داخلی ایران خاتمه دهندتبادل پیام میان تهران و واشینگتن درباره نفتکش‌های ایرانی/ آیا سیاست‌های ترامپ بی‌اثر شده است؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved