سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۱۴۱۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۳/۱۰ ۱۱:۳۱

محمد نعیمی‌پور: اعتمادسازی در بستر جامعه در اولویت قرار گیردمجلس یازدهم از نمایندگانی تشکیل شده که رویکرد اصولگرایانه و دلواپسانه آنها مشهود است و نسبتی با اصلاحات دارند که خواست اکثر افراد جامعه است.

روزنامه «آرمان ملی» نوشت: اما اصلاح‌طلبان به دنبال قدرت نیستند بلکه تاکید دارند باید اصلاحاتی در رفتار افراد دارای قدرت در دولت و مجلس و... لحاظ شود و اعتماد از دست رفته به جامعه بازگردانده شود. محمد نعیمی‌پور نماینده دوره ششم مجلس و عضو حزب اتحاد با «آرمان ملی» به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

نخستین چالش پیش‌روی مجلس یازدهم را چه مقوله‌ای می‌دانید؟

تکیه محمدباقر قالیباف بر کرسی ریاست مجلس با حاشیه‌هایی مواجه شده که از جمله آنها می‌توان به مسائل مربوط به دوران شهرداری اشاره کرد و خود سازمان شهرداری نیز به عنوان شاکی در این بین حضور دارد. نکاتی از سوی برخی نمایندگان مجلس یازدهم مطرح شده اما تا زمانی که این پرونده‌ها تعیین‌تکلیف نشود ابهامات، حواشی و حرف و حدیث‌ها وجود خواهد داشت. چنین صحبت‌هایی مانع از عملکرد خوب مجلس می‌شود و شاید به عنوان اولین چالش مجلس یازدهم بتوان از آن یاد کرد. از سوی دیگر برخی معتقدند نگاه پادگانی به مقولات سیاسی وجود خواهد داشت که من به شخصه مخالف آن هستم که چنین نگاهی در این جایگاه وجود داشته باشد.

اختلافات اصولگرایان را که منجر به موضع‌گیری تند برخی اعضای موتلفه شده است چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اختلافاتی که میان اصولگرایان به وجود آمده امری سابقه‌دار است؛ اما همیشه در این راستا تلاش می‌شد به یک اجماع برسند. این امر همواره منجر به اتحاد نشده است و در عرصه‌های مختلف نیز شاهد بوده‌ایم که اصولگرایان با یکدیگر اختلاف داشته‌اند، همانطور که در انتخاب نامزد نهایی در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در پشت پرده با یکدیگر بحث‌هایی داشته‌اند. کشور ما سال‌هاست یک گرفتاری و مشکل دارد که کشورداری، منافع و مصالح کشور برای همه جریان‌های سیاسی در رده اول قرار نمی‌گیرد و اولویت اصلی نیست. همواره شاهد بوده‌ایم که برخی جناح‌ها و گروه‌های سیاسی با پررنگ کردن برخی موارد طرف مقابل و رقیب خود را منکوب کرده‌اند و هیچ‌گاه به جای این اقدامات سیاسی، مصالح کشور را در راس امور قرار نداده‌اند. این امر آن علتی است که در سال‌های اخیر به اعتماد مردم ضربه جدی وارد کرده است و سبب شده شکاف و اختلافات جدی میان مردم و مسئولان به وجود آید. مقوله‌ای که در آینده نیز گریبان کشور را خواهد گرفت و باید امروزه به عنوان اولویت اصلی تمامی احزاب سیاسی و جریان‌ها و نهادهای دولتی قرار گیرد تا در وهله اول اعتمادسازی در بستر جامعه شکل بگیرد و مردم بار دیگر به بدنه مسئولان نزدیک‌تر شوند و در مرحله بعد مصالح و منافع کشور شناخته شده و با توجه به موقعیت داخلی و خارجی کشور در اولویت قرار گیرد و پرداختن به حواشی از صحنه اداره کشور دور شود.

چنین اختلافاتی اگر در میان دولت و مجلس شکل گیرد ممکن است منجر به چه آفت‌هایی شود؟

هنگامی که مسائل کشور از زاویه منافع و مصالح ملی دیده نمی‌شود آنگاه شاهد برخی دخالت‌ها خواهیم بود. این دخالت‌ها گاهی اوقات همه‌جانبه نیست و گاهی اوقات نیز منجر به دعواهای سیاسی و جناحی شدیدتری می‌شود که به هیچ‌وجه به نفع کشور نیست. بنابراین مجلس و دولت باید در سال جاری اختلافات را کنار گذاشته و در راستای منافع ملی حرکت کنند. تا زمانی که مدار سیاست در کشور حول اختلافات شکل می‌گیرد و احزاب به شکل واقعی و موثر در صحنه سیاست کشور حضور ندارند و سیاسی بازی و تعاملات غیر‌حزبی صحنه سیاست کشور را شکل می‌دهد، همه موارد شخصی قلمداد می‌شود و در ورای این اتفاق موضع‌گیری‌های شخصی و غیر‌اصولی و غیرکارشناسانه مطرح می‌شود، لذا هیچ‌کس نیز پاسخگو نخواهد بود و پس از پایان دوره سیاسی به حاشیه رفته و نسبت به اقدامات خود پاسخگو نیستند. در صورتی که اگر این جریان از طریق حزب شکل گرفته و پیش رود، حزب برای تداوم حیات خود مجبور است که اصولی را رعایت کند و از موضع‌گیری‌ها و اقدامات غیرمنطقی فاصله گیرد. از سوی دیگر با انتخاب افراد شایسته و کارآمد از سوی احزاب عرصه مدیریت کشور نیز سمت و سویی مناسب و ایده‌آل خواهد گرفت اما متاسفانه روش‌های حزبی در کشور ما مورد اعتنای لازم قرار نگرفته و علت آن نیز این است که برخی علاقه ندارند عرصه قدرت را با دیگران تقسیم کنند و همه آن را به صورت متمرکز برای خود می‌خواهند؛ مقوله‌ای که یکی دیگر از مشکلات امروز در عرصه سیاست کشور است.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تأملی بر یک نامه/سعید حجاریانروایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی/ روحانی نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی را تعیین کرد نه جهانگیری!دفاع عجیب کمیسیون تحقیق مجلس از تاجگردونکرونا باعث شد دولت ناچار به پناه بردن به بورس شود/ نهادها در برابر تغییر مقاومت می‌کننداکران فیلم‌های خارجی؛ فرمولی تازه برای نجات سینمای ایران!؟مصباحی مقدم : اقتصادکشور نه دست اصولگراها بوده نه اصلاح طلبهاکمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!آخرین جزئیات از حکم اعدام 3 بازداشت‌شده اعتراضات آبان/وکلا امکان دسترسی به پرونده را نداشته‌اندرونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزیسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بود
آخرین اخبار

هر دو باختند؛ هم صداوسیما، هم روح‌الله زمجلسه‌های عزاداری محرم با وجود کرونا باید برگزار شوددهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات طبری برگزار شدصادق زیباکلام: برجام گرفتار تیر غیب شدسرنوشت تاج‌بخشی/ سعید حجاریانبرخورد خارج از چارچوب قانون با مفسدترین افراد عین فساد استاحمدی‌نژاد پاسخگوی عملکرد دوران ریاست‌جمهوری خود خواهد بود؟طرح رجیستری، قاچاق تلفن‌همراه را متوقف نکرده استاستعفای عارف باید در «شورای عالی» بررسی شود/ عبدالله نوری ریاست شورایعالی سیاستگذاری را می پذیرد؟دولت بعدی از جنس مجلس یازدهم نخواهد بود/ مجلس یازدهم نماینده هیچ طبقه‌ای نیستتست سرولوژی نمی‌تواند وضعیت کنونی ابتلا به کرونا را مشخص کندنیویورک تایمز: برنامه جامع همکاری تهران-پکن، خون تازه در رگ‌های اقتصاد ایرانبرگزاری کنکور در گرو تصمیم ستاد ملی کرونا است/ نگران برگزاری کنکور دکترا نیستیمدستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط ابلاغ شدمراقب کلاهبرداران در ثبت‌نام دریافت شناسنامه فرزندان با مادران ایرانی باشیدفوت ۱۹۴ بیمار در شبانه روز گذشته/ دو هزار و ۱۸۶ بیمار جدیدوزیر بهداشت: سالم‌ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می‌کنیمورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به بورسزالی: برگزاری مجالس عروسی و ترحیم در تهران تعلیق شودوزیر بهداشت: ویروس کرونا از طریق هوا منتقل نمی‌شود


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved