سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۱۴۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۳/۱۰ ۱۹:۴۶

بهبودخواهی و ضرورت تقویت طبقه متوسط/ علی جمالی
علی جمالی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران نوشت: در تعیین غایت اصلاح‌طلبی هم بهبودخواهی به عنوان یک نگاه حداقلی و هم اصلاح و تغییر ساختار قدرت سیاسی به عنوان یک نگاه حداکثری می‌توانند مدنظر قرار بگیرند. اما نکته مهم در این میان توجه به مفهوم «امکان» است. هر دو تعریف تعاریف قابل توجهی هستند اما آنچه که برای ما روشن می‌کند کدام یک را انتخاب کنیم امکان تحقق هر کدام از آنهاست.

اما چرا توجه به امکان مهم است؟ به این دلیل که اصلاح‌طلبی همیشه در مقابل انقلاب و تحول ناگهانی تعریف می‌شود. اصلاح‌طلبی به معنای یک حرکت تدریجی است که با کمترین خشونت و کمترین تکانه‌های اجتماعی و سیاسی انجام می‌پذیرد. به این دلیل آن چیزی که می‌تواند در انتخاب مسیر و هدف اصلاح‌طلبی تعیین‌کننده باشد میزان امکان تحقق آن هدف است.

به همین دلیل در زمان و مکانی که اصلاح‌طلبی به معنای تغییر قدرت سیاسی و محدود کردن قدرت سیاسی اتفاق نمی‌افتد و یا امکان تحقق آن سخت است این امر ما را به این نقطه می‌رساند که حداقل به گونه دیگری از اصلاح‌طلبی که همان بهبودخواهی و تغییر شرایط معیشتی مردم عادی است روی بیاوریم و آن را رها نکنیم.

در واقع می‌خواهم بگویم وقتی ما امکان تغییر قدرت سیاسی را نداریم و یا به هر دلیل اعم از تصلب ساختار قدرت و یا عدم همراهی جامعه این امکان بسیار سخت است، نباید به گزاره‌های دیگری نظیر انقلاب و یا اقدامات خشونت‌بار و تحولات ناگهانی و بر هم زدن ساختارها برسیم.

اگر کسانی مدافع نظریه بهبودخواهی باشند به این معنا نیست که آنها اصلاحات را در معنای تغییر و اصلاح قدرت سیاسی قبول ندارند؛ آنها هم اصلاحات را به این معنا قبول دارند اما متاسفانه در این شرایط که امکان اصلاح و یا مهار قدرت سیاسی وجود ندارد استدلال‌شان این است که ما از امکان موجود خود که بهبودخواهی و تغییر شرایط زندگی مردم و بهینه کردن امور جاری زندگی مردم است استفاده کنیم و آن را رها نکنیم.

در مجموع معتقدم این دو مفهوم را نمی‌توان صفر و صدی دید و دست به انتخاب یکی و کنار گذاشتن صددرصدی دیگری زد. کسانی که گزینه بهبودخواهی را انتخاب می‌کنند به دلیل عدم امکان انتخاب گزاره اول است که به بهبودخواهی رسیده‌اند. 

البته منتقدان بهبودخواهی معتقدند تن دادن اصلاح‌طلبان به مناسبات قدرت آنها را در ساختار قدرتی که خودشان منتقد آن هستند مستحیل خواهد کرد. اما واقعیت این است که هم شواهد تاریخی متعدد در تاریخ معاصر ایران و هم شواهد نظری وجود دارد که ثابت می‌کند امکان هیچ تغییری در فضای سیاسی ایران و ساخت قدرت نبوده و اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه حاملان و عاملان این تغییر خودشان بخشی از این ساختار قدرت بوده‌اند.

از قبل از مشروطه در زمان امیرکبیر و عباس میرزا و بعد از آن در زمان دکتر مصدق و بعدها در جمهوری اسلامی و اصلاحاتی که در زمان آیت‌الله هاشمی و یا آقای خاتمی رخ داده است همیشه عامل اصلی تغییردهنده رفتار قدرت و اصلاح‌کننده آن خودش بخشی از ساخت قدرت بوده است.

بنابراین نمی‌شود اصلاح‌طلبان قدرت را رها کنند و صرفا با اتکا به جامعه مدنی کار خود را پیش ببرند. آن هم جامعه مدنی که امروز در ضعیف‌ترین حالت خود به سر می‌برد و امکان ایجاد یک جنبش قوی برای تغییر رفتار حاکمان را ندارد. پس بهبودخواهی در این معنا تن دادن به مناسبات قدرت نیست. این یکی شدن با بخشی از قدرت برای ایجاد تغییرات بنیادین در قدرت است.

البته همیشه خطر محافظه‌کار شدن هر نیروی سیاسی را تهدید می‌کند. خیلی از جنبش‌های بزرگ در تاریخ را می‌بینیم که عاملان آنها بعد از تغییر (که حالا لزوما اصلاح‌طلبانه هم نبوده و حتی تغییرات انقلابی هم بوده‌اند) خودشان به تدریج بخشی از ساخت قدرت شده و اهداف و آرمان‌های خود را فراموش کرده و آنها را رها کرده‌اند.

خطر محافظه‌کار شدن نیروهای سیاسی همیشه وجود دارد. اما کنار گذاشتن بهبودخواهی برای پرهیز از محافظه‌کار شدن نیروهای سیاسی هم جای پای محکمی ندارد و دست‌کم برای ساختار سیاسی ایران و وضعیت موجود جامعه ما با توجه به مخاطراتی که کشور را تهدید می‌کند نمی‌تواند مناسب باشد.

جامعه ما در طول این سال‌ها سست و ناتوان شده و اتفاقا عامل اصلی آن رها کردن بهبودخواهی بوده است. بهبودخواهی از زاویه دیگر در واقع تقویت طبقه متوسط است. طبقه متوسطی که بنیان اساسی پیشبرد اصلاحات در ایران است.

یکی از دستاوردهای مهم بهبودخواهی احیا طبقه متوسط است. وقتی ما مدیریت نابسامان، اقتصاد از هم پاشیده و طبقه متوسط ضعیف داریم اساسا تکیه بر جنبش‌های اجتماعی برای تغییر ساخت قدرت جایگاهی نخواهد داشت.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تأملی بر یک نامه/سعید حجاریانروایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی/ روحانی نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی را تعیین کرد نه جهانگیری!دفاع عجیب کمیسیون تحقیق مجلس از تاجگردونکرونا باعث شد دولت ناچار به پناه بردن به بورس شود/ نهادها در برابر تغییر مقاومت می‌کننداکران فیلم‌های خارجی؛ فرمولی تازه برای نجات سینمای ایران!؟مصباحی مقدم : اقتصادکشور نه دست اصولگراها بوده نه اصلاح طلبهاکمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!آخرین جزئیات از حکم اعدام 3 بازداشت‌شده اعتراضات آبان/وکلا امکان دسترسی به پرونده را نداشته‌اندرونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزیسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بود
آخرین اخبار

هر دو باختند؛ هم صداوسیما، هم روح‌الله زمجلسه‌های عزاداری محرم با وجود کرونا باید برگزار شوددهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات طبری برگزار شدصادق زیباکلام: برجام گرفتار تیر غیب شدسرنوشت تاج‌بخشی/ سعید حجاریانبرخورد خارج از چارچوب قانون با مفسدترین افراد عین فساد استاحمدی‌نژاد پاسخگوی عملکرد دوران ریاست‌جمهوری خود خواهد بود؟طرح رجیستری، قاچاق تلفن‌همراه را متوقف نکرده استاستعفای عارف باید در «شورای عالی» بررسی شود/ عبدالله نوری ریاست شورایعالی سیاستگذاری را می پذیرد؟دولت بعدی از جنس مجلس یازدهم نخواهد بود/ مجلس یازدهم نماینده هیچ طبقه‌ای نیستتست سرولوژی نمی‌تواند وضعیت کنونی ابتلا به کرونا را مشخص کندنیویورک تایمز: برنامه جامع همکاری تهران-پکن، خون تازه در رگ‌های اقتصاد ایرانبرگزاری کنکور در گرو تصمیم ستاد ملی کرونا است/ نگران برگزاری کنکور دکترا نیستیمدستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط ابلاغ شدمراقب کلاهبرداران در ثبت‌نام دریافت شناسنامه فرزندان با مادران ایرانی باشیدفوت ۱۹۴ بیمار در شبانه روز گذشته/ دو هزار و ۱۸۶ بیمار جدیدوزیر بهداشت: سالم‌ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می‌کنیمورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به بورسزالی: برگزاری مجالس عروسی و ترحیم در تهران تعلیق شودوزیر بهداشت: ویروس کرونا از طریق هوا منتقل نمی‌شود


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved