سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۱۶۰۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۳/۱۶ ۱۰:۴۲

محمدرضا خباز در واکنش به نطق قالیباف: مانند فهرست یک کتاب بود/ راهکارهای خود را بیان کنیدعضو حزب اعتماد ملی گفت: پیشنهاد بنده به رییس مجلس این است، فهرست کتابی که بیان کرده‌اند در نطق‌های بعدی و یا در مصاحبه‌های بعدی خود، راهکارهای آن را بیان کنند و فقط بر بحث نظارت تاکید نکنند.

برنا نوشت: «محمدرضا خباز»، عضو حزب اعتماد ملی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره مجلس یازدهم و دوری از شعارزدگی با هدف رفع دغدغه‌های اقتصادی مردم گفت: با توجه به اینکه چهل سال از عمر شکوهمند انقلاب اسلامی گذشته است و افرادی که در این کشور زندگی کرده اند ۱۲ دوره ریاست جمهوری و ۱۱ مجلس را مشاهده کردند، لذا تجربه مردم، نخبگان و دلسوزان کشور، تجربه قابل قبولی است و می توانند با مشاهده و اظهارنظر افراد بررسی کنند، شعارها و سخنانی که مطرح می شود تا چه میزان به حقیقت خواهد پیوست و تا چه میزان از این مطالب، عملیاتی می شود.

او افزود: اولین سخنرانی و نطق پیش از دستوری که قالیباف به عنوان رئیس مجلس بیان کرد مانند فهرست یک کتاب بود. او فهرست کتاب را بیان کرد اما باید وارد کتاب شود؛ ما و نخبگان کشور هم باید وارد کتاب شویم چون با خواندن فهرست مشکلی حل نخواهد شد. باید بررسی کرد هر کدام از این فهرست‌ها چه مطالب واقعی و کارشناسی و عملیاتی را به همراه دارد. پیشنهاد بنده به قالیباف و مشاورین او این است که در سخنرانی‌های بعدی برای هر یک از این فهرست‌ها، راهکارهای آن را ادامه و ارائه کنند. یعنی وقتی که می‌گویند قرار است به مسائل اقتصادی بپردازیم و رفع مشکلات اقتصادی مردم سرلوحه کار است، اینها صرفا فهرست است، راه رسیدن به آنها را بیان کنند. باید بگویند چگونه، با چه معیار و امکانات و برنامه‌هایی می توان مشکلات را حل کرد.

خباز ادامه داد: از آنجا که دولت مانند قطاری است که روی ریلی که مجلس تعبیه می‌کند حرکت می‌کند، مجلس بگوید برای خروج از این وضعیت چه برنامه ای دارد؟ یعنی دقیقا بپردازند به اینکه قرار است فلان طرح را ارائه دهیم و با مذاکره با دولت، می خواهیم فلان لایحه را ارائه بدهد. قوانین باید راهگشای مسائل اقتصادی کشور باشد. باید بگویند برای اصلاح بودجه‌ریزی کشور قرار است چه کاری انجام گیرد. مجلس یازدهم باید وارد جزییات شود چراکه کلی گویی دردی را دوا نمی کند.

او عنوان کرد: نمایندگان اولین کاری که مدنظر قرار دهند رسیدگی به بودجه ۱۴۰۰ است. باید این مجلس تشریح کند که بودجه و نحوه بودجه‌ریزی کشور را با فلان روش انجام خواهد داد و به دولت پیشنهاد کند و دولت نیز مثلا با فلان روش اصلاح کند، اگر دولت انجام نداد خود مجلس بودجه را اصلاح کند تا به هدف برسد.

این نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: متاسفانه بودجه‌ریزی ما، بودجه‌ریزی قدیمی و از رده خارج است. این نحوه بودجه‌ریزی در کشور ما به هدر رفتن منابع کشور می انجامد. خوشبختانه دو سال است که پشت سر هم بودجه را از طریق اینترنت در معرض افکار عمومی و مردم قرار می دهند. عده زیادی مشاهده کردند که این نحوه بودجه‌ریزی در کشور ما به گونه ای است که بودجه ای نجومی در اختیار برخی دستگاه‌ها و واحدها قرار می گیرد که هیچ اثر بیرونی ندارد و به هیچ کس هم، پاسخگو نیستند بنابراین طبیعتا یکی از اقدامات اصلی مجلس همین مسئله باشد. در غیر این صورت سخنانی که قالیباف در مجلس مطرح کرد در حد گفته باقی می ماند و ۴ سال بعد هم از روزی که مجلس شروع شد، استارت پایان آن زده می شود. یعنی تا چشم بر هم بزنیم مجلس به پایان خواهد رسید.

او اضافه کرد: از دولت نهم و دهم، شش مصوبه داریم که به قوه قضاییه ارسال شده که قوه قضاییه رسیدگی کند که چه تخلفاتی به وسیله دولت نهم و دهم انجام شده است. قوه مقننه از قوه قضاییه بخواهد که به این پرونده‌های چندین ساله رسیدگی کند و گزارش آن را به مردم بدهند تا مشخص شود که کار جدی است و تنها بحث شعار نیست، چون شعار تا یک مدت زمانی اثر این داشته و مصرف داخلی آن یکی، دو یا شش ماه خواهد بود. بعد از پنج، شش ماه این مردم هستند که قضاوت می کنند این مطالب عملیاتی است و یا در حد شعار و سخن گفتن، است. 

این عضو حزب اعتماد ملی اظهار کرد: نظر بنده این است که مجلس به این دلیل که اکثریت آن‌ها دوره اولی هستند و سابقه مجلس کمتری دارند برای اینکه خود را قوی کنند از خرد جمعی یعنی از مجموعه نخبگان خارج از مجلس استفاده کنند. تعدادی از این نخبگان در بخش خصوصی هستند از اتاق بازرگانی گرفته تا شخصیت‌های برجسته علمی، تجربی، عملیاتی که طرح و برنامه هم دارند. از آنها دعوت کنند تا نظرات خود را بیان کنند تا مجلس با دست پُر بتواند وارد شود یا در دانشگاه‌ها، شخصیت‌ها و نخبگان برجسته علمی و اقتصادی حضور دارند که اگر به آنها بها داده شود و به صورت جدی در کمیسیون‌های مجلس از وجودشان استفاده کنند و در تصمیم گیری و تصمیم سازی‌ها وارد شوند و نظر خود را بیان کنند، به توانمندی علمی و تجربی مجلس اضافه می شود. در غیر این صورت این ۴ سال هم سپری می شود و خواهیم دید گام موثری در راه رضایت خدا و مردم برداشته نشده است.

او در پایان ضمن پیشنهاد به رئیس مجلس گفت: از این رو پیشنهاد بنده به رییس مجلس این است، فهرست کتابی که بیان کرده‌اند در نطق‌های بعدی و یا در مصاحبه‌های بعدی خود، راهکارهای آن را بیان کنند و فقط بر بحث نظارت تاکید نکنند. نظارت یکی از وظایف مهم مجلس است اما باید با قوانین راهگشا و راهبردی، بتوانند به قوه مجریه کمک کنند تا قوه مجریه بتواند کشور را از این شرایط موجود به شرایط مطلوب برساند. 

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تأملی بر یک نامه/سعید حجاریانروایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی/ روحانی نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی را تعیین کرد نه جهانگیری!دفاع عجیب کمیسیون تحقیق مجلس از تاجگردونکرونا باعث شد دولت ناچار به پناه بردن به بورس شود/ نهادها در برابر تغییر مقاومت می‌کننداکران فیلم‌های خارجی؛ فرمولی تازه برای نجات سینمای ایران!؟مصباحی مقدم : اقتصادکشور نه دست اصولگراها بوده نه اصلاح طلبهاکمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!آخرین جزئیات از حکم اعدام 3 بازداشت‌شده اعتراضات آبان/وکلا امکان دسترسی به پرونده را نداشته‌اندرونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزیسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بود
آخرین اخبار

هر دو باختند؛ هم صداوسیما، هم روح‌الله زمجلسه‌های عزاداری محرم با وجود کرونا باید برگزار شوددهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات طبری برگزار شدصادق زیباکلام: برجام گرفتار تیر غیب شدسرنوشت تاج‌بخشی/ سعید حجاریانبرخورد خارج از چارچوب قانون با مفسدترین افراد عین فساد استاحمدی‌نژاد پاسخگوی عملکرد دوران ریاست‌جمهوری خود خواهد بود؟طرح رجیستری، قاچاق تلفن‌همراه را متوقف نکرده استاستعفای عارف باید در «شورای عالی» بررسی شود/ عبدالله نوری ریاست شورایعالی سیاستگذاری را می پذیرد؟دولت بعدی از جنس مجلس یازدهم نخواهد بود/ مجلس یازدهم نماینده هیچ طبقه‌ای نیستتست سرولوژی نمی‌تواند وضعیت کنونی ابتلا به کرونا را مشخص کندنیویورک تایمز: برنامه جامع همکاری تهران-پکن، خون تازه در رگ‌های اقتصاد ایرانبرگزاری کنکور در گرو تصمیم ستاد ملی کرونا است/ نگران برگزاری کنکور دکترا نیستیمدستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط ابلاغ شدمراقب کلاهبرداران در ثبت‌نام دریافت شناسنامه فرزندان با مادران ایرانی باشیدفوت ۱۹۴ بیمار در شبانه روز گذشته/ دو هزار و ۱۸۶ بیمار جدیدوزیر بهداشت: سالم‌ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می‌کنیمورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به بورسزالی: برگزاری مجالس عروسی و ترحیم در تهران تعلیق شودوزیر بهداشت: ویروس کرونا از طریق هوا منتقل نمی‌شود


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved