سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۱۶۳۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۳/۱۶ ۱۳:۵۹

محرز، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

امکان تعطیلی مدارس در پاییز در صورت رعایت نکردن بهداشت/ گرما پاشنه آشیل کرونا نیستعضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با یادآوری اینکه فعالیت بیشتر مراکز اداری و تجاری آغاز شده بدون اینکه کسی ماسک بزند یا نکات بهداشتی را رعایت کند، گفت: در صورتی که مردم نکات بهداشتی و استفاده از ماسک را رعایت و در آن دقت نکنند دوباره ویروس باز می‌گردد.

به گزارش ایرنا، مینو محرز روز، در مورد نگرانی های مردم در استفاده از لنز و عینک افزود: کرونا از طریق لنزی که تمیز شسته شده باشد و سپس داخل چشم قرار بگیرد منتقل نمی شود و مشکلی ایجاد نمی کند.

وی ادامه داد: در صورتی که دست آلوده به ویروس به چشم زده یا مالیده شود، کرونا از این طریق منتقل می شود. بنابراین اگر دست آلوده باشد و لنز هم درست شسته نشده باشد ویروس ها خواه ویروس کرونا یا هر نوع ویروس دیگری را به بدن منتقل می کند. اما اگر همه نکات بهداشتی رعایت شود استفاده از لنز مشکل ساز نخواهد بود. موضوعی که انجمن اپتومتریست آمریکا هم اعلام کرده که شواهدی مبنی بر تاثیر استفاده از لنزهای تماسی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ وجود ندارد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی در مورد استفاده از عینک هم متذکر شد: عینک به دلیل فاصله ای که با چشم دارد راه انتقال کرونا از طریق چشم به بدن نیست. همانطور که بارها گفته شد وقتی با دست آلوده، چشم مالیده می شود ویروس وارد چشم می شود اما به دلیل فاصله عینک با چشم، به هیچ وجه راه ویروس انتقال نخواهد بود. اما بهتر است افرادی که از عینک استفاده می کنند روزانه عینک‌های خود را با آب و صابون ضد عفونی و خشک کنند.

با رعایت نکردن نکات بهداشتی به استقبال کرونا خواهیم رفت

محرز در ادامه این گفت وگو با گلایه از اینکه فعالیت بیشتر مراکز اداری و تجاری آغاز شده بدون اینکه کسی ماسک بزند یا نکات بهداشتی را رعایت کند، خاطرنشان کرد: در صورتی که مردم نکات بهداشتی و استفاده از ماسک را رعایت و در آن دقت نکنند دوباره ویروس باز می‌گردد.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در مورد بازگشایی رستوران ها هم همین مساله وجود دارد، یعنی وقتی افراد بدون رعایت فاصله و بدون ماسک در رستوران کنار هم می نشینند و با هم حرف می زنند ویروس از راه صحبت کردن منتقل می شود. بنابراین آن هم خطرناک است زیرا کرونا می‌تواند از طریق ترشحات تنفسی که هنگام نفس کشیدن، صحبت کردن، سرفه یا عطسه از دهان و بینی خارج می‌شود انتقال پیدا کند. بنابراین خوب است که در صورت امکان چشم‌ها با عینک، شیلد یا دیگر وسایل حفاظتی پوشانده شود.

وی تاکید کرد: باید هر شخص که از منزل خارج می شود ماسک بزند موضوعی است که سازمان جهانی بهداشت به همه مراکز  بهداشتی دنیا توصیه کرده است. واقعا نگران کننده است که بیشتر مردم بخصوص قشر جوان ماسک نمی زنند موضوعی که احتمال بازگشت دوباره کرونا را دوچندان می کند.

گرما پاشنه آشیل کرونا نیست

محرز با یادآوری این موضوع که ویروس کرونا در محیط گرم در عرض چند دقیقه از بین می رود اما طبق مطالعات انجام شده این ویروس از محیط منتقل نمی شود بلکه در بدن انسان با ۳۷ درجه ویروس زنده می ماند و از انسان به انسان دیگر سرایت می کند، به مردم توصیه کرد: گمان نکنید که با گرم شدن هوا ویروس از بین می رود زیرا در گرمای وحشتناک خوزستان شاهد اپیدمی شدن آن بودیم.

وی افزود: درست است که در تابستان پنجره ها باز است و تهویه هوا بهتر از زمستان صورت می گیرد اما باز هیچکدام از اینها تاثیری در نابودی کرونا ندارد اگر رعایت اصول اولیه بهداشتی نشود.

امکان تعطیلی مدارس در پاییز در صورت رعایت نکردن بهداشت

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد احتمال تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات در فصل پاییز هم اظهار داشت: در حال حاضر دانشگاه ها و مدارس و مراکز آموزشی تعطیل هستند و جهت برگزاری امتحان با رعایت و کنترل نکات بهداشتی باز شده اند. اما اگر تا فصل سرما، هنوز ویروسی در جامعه وجود داشته باشد و دانشگاه ها و مدارس باز شود بیش‌ترین پخش کنندگان ویروس همین نوجوانان و جوانان خواهند بود زیرا نوع بدون علامت ویروس را می گیرند و ناقل هستند.

ویروس از طریق مخاط و پوست ناسالم منتقل می شود

محرز در بخشی دیگر از این گفت وگو ادامه داد: ویروس کرونا از طریق پوست سالم منتقل نمی شود و بیشتر از طریق مخاط منتقل می شود.

وی توضیح داد: اگر خون آلوده به اچ آی وی روی دست و پوست سالم ریخته شود به هیچ وجه از طریق پوست سرایت نمی کنند مگر اینکه زخم باشد. در مورد ویروس کرونا هم وضعیت به همین منوال است.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: بنابراین ویروس از راه پوست سالم انتقال پیدا نمی کند اما از طریق چشم، بینی و دهان یا پوست ناسالم سرایت می‌کند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تأملی بر یک نامه/سعید حجاریانروایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی/ روحانی نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی را تعیین کرد نه جهانگیری!دفاع عجیب کمیسیون تحقیق مجلس از تاجگردونکرونا باعث شد دولت ناچار به پناه بردن به بورس شود/ نهادها در برابر تغییر مقاومت می‌کننداکران فیلم‌های خارجی؛ فرمولی تازه برای نجات سینمای ایران!؟مصباحی مقدم : اقتصادکشور نه دست اصولگراها بوده نه اصلاح طلبهاکمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!آخرین جزئیات از حکم اعدام 3 بازداشت‌شده اعتراضات آبان/وکلا امکان دسترسی به پرونده را نداشته‌اندرونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزیسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بود
آخرین اخبار

هر دو باختند؛ هم صداوسیما، هم روح‌الله زمجلسه‌های عزاداری محرم با وجود کرونا باید برگزار شوددهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات طبری برگزار شدصادق زیباکلام: برجام گرفتار تیر غیب شدسرنوشت تاج‌بخشی/ سعید حجاریانبرخورد خارج از چارچوب قانون با مفسدترین افراد عین فساد استاحمدی‌نژاد پاسخگوی عملکرد دوران ریاست‌جمهوری خود خواهد بود؟طرح رجیستری، قاچاق تلفن‌همراه را متوقف نکرده استاستعفای عارف باید در «شورای عالی» بررسی شود/ عبدالله نوری ریاست شورایعالی سیاستگذاری را می پذیرد؟دولت بعدی از جنس مجلس یازدهم نخواهد بود/ مجلس یازدهم نماینده هیچ طبقه‌ای نیستتست سرولوژی نمی‌تواند وضعیت کنونی ابتلا به کرونا را مشخص کندنیویورک تایمز: برنامه جامع همکاری تهران-پکن، خون تازه در رگ‌های اقتصاد ایرانبرگزاری کنکور در گرو تصمیم ستاد ملی کرونا است/ نگران برگزاری کنکور دکترا نیستیمدستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط ابلاغ شدمراقب کلاهبرداران در ثبت‌نام دریافت شناسنامه فرزندان با مادران ایرانی باشیدفوت ۱۹۴ بیمار در شبانه روز گذشته/ دو هزار و ۱۸۶ بیمار جدیدوزیر بهداشت: سالم‌ترین شیوه برگزاری کنکور را اعلام می‌کنیمورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به بورسزالی: برگزاری مجالس عروسی و ترحیم در تهران تعلیق شودوزیر بهداشت: ویروس کرونا از طریق هوا منتقل نمی‌شود


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved