سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۱۶۵۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۳/۱۸ ۱۰:۵۹

رییس سازمان بورس خبر داد؛

۱.۵ درصد مشمولان سهام عدالت سهام خود را معامله کردندئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران گفت: در دو هفته گذشته ۱.۵ درصد از مشمولان سهام عدالت توانستند سهام خود را در بورس معامله کنند.

«حسن قالیباف» امروز (یکشنبه) با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر فرصت خوبی برای تامین مالی و توسعه اقتصادی از طریق بازار سرمایه در کشور فراهم شده است.

وی افزود: در چند سال گذشته در بازار سرمایه، چند اتفاق بزرگ افتاده است. نخست تصویب قانون جدید بازار سرمایه که در سال ۸۴ این قانون به تصویب رسید و باعث شد یکسری ابزارها و نهادهایی که در بازار سرمایه نداشتیم در این بازار خلق شود.

رییس سازمان بورس گفت: هم اکنون در بازار سرمایه انواع نهادهای کمکی برای تشکیل سرمایه و پس انداز از طریق این بازار وجود دارد.

وی افزود: ابزارهای متنوع تامین مالی و انواع اوراق بهادار در بازار سرمایه وجود دارد که به تامین مالی از طریق بازار سرمایه کمک می‌کند.

قالیباف اضافه کرد: همچنین قانون توسعه نهادها و ابزارهای مالی جدید در راستای اجرای اصل ۴۴ در سال ۸۸ به تصویب رسید و این قانون خوبی بود که در اختیار بازار سرمایه قرار گرفت.

وی اظهار داشت: دو ماموریت مهم توسط رهبر معظم انقلاب به بازار سرمایه سپرده شد و از طریق این بازار اجرا شد کمک کرد که بازار سرمایه مورد توجه قرار گیرد و جایگاه آن ارتقا یابد. یکی از اینها اجرای اصل ۴۴ بود که در چند سال گذشته اجرای این قانون و واگذاری شرکت‌ها در راستای این قانون، از طریق بازار سرمایه انجام شده است.

رییس سازمان بورس با مقایسه بازار سرمایه در سال ۸۸ و ۹۸ گفت: در سال ۸۸ ارزش کل بازار ۴۲ هزار میلیارد تومان بوده است و در حال حاضر به پنج هزار هزار میلیارد تومان رسیده است و نسبت به سال ۸۸ بیش از ۱۰۰ برابر شده است و این نشان دهنده پتانسیل بالای این بازار در اقتصاد کشور از باب تامین مالی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بازار سرمایه مسوولیت بیشتری می‌تواند برعهده بگیرد، گفت: سال گذشته مبلغ تامین مالی که در بازار سرمایه انجام شد ۲۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است در صورتی که سال ۸۸ این عدد یک هزار میلیارد تومان بوده است در حقیقت در ۱۰ سال گذشته مبلغ تامین مالی در بازار سرمایه بیشتر از ۲۶۰ برابر شده است و این نشان دهنده پتانسیل بالا برای تامین مالی در بازار سرمایه است.

قالیباف گفت: اتفاق مهمی که در حال حاضر در بازار سرمایه می‌افتد آزادسازی سهام عدالت است. به گونه‌ای که در طول ۱۵ سال گذشته مردم نمی‌توانستند دارایی خود را ملاحظه کنند و قابلیت معامله برای آنها وجود نداشت.

وی افزود: با اذن رهبر معظم انقلاب به شورای عالی بورس این امکان در بازار سرمایه فراهم شده است که دارندگان سهام عدالت و مشمولان این سهام هم می‌توانند دارایی خود را مشاهده کنند و هم دارایی خود را در بازار سرمایه معامله کنند.

رییس سازمان بورس گفت: در دو هفته گذشته مشمولان سهام عدالت ۱.۵ درصد توانستند سهام خود را در بورس معامله کنند. البته این نگرانی وجود داشت که با آزادسازی سهام عدالت عمده اینها فروشنده می‌شوند اما چون این دارایی ارزشمند است افراد تمایل دارند دارایی را نگه‌داری کنند.

وی با بیان اینکه تعداد کدهای معاملاتی در کشور نسبت به کشورهای منطقه بی‌نظیر است، افزود: در حال حاضر ۱۳ میلیون کد معاملاتی داریم و با اضافه شدن مشمولان سهام عدالت (۴۹ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر) تعداد دارندگان کدمعاملاتی بالغ بر ۶۰ میلیون نفر است و این عدد بی‌نظیر است و نشان دهنده جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کشور است.

قالیباف با اشاره به اینکه بازار سرمایه می‌تواند مسوولیت‌های بیشتری در اقتصاد کشور برعهده بگیرد، افزود: یکی از کارهایی که انجام شد تسهیل ورود و پذیرش شرکت‌ها در بورس است و امکان حضور بیشتر شرکت‌های خصوصی در بازار سرمایه فراهم شود.

وی ادامه داد: پیش نیاز تامین مالی از طریق بازار سرمایه و تشکیل پس انداز از طریق بازار سرمایه حضور شرکت‌های جدید در بازار سرمایه است و امسال این تسهیلات فراهم شده است و امیدواریم حضور شرکت‌های جدید در بازار سرمایه امسال جهش زیادی نسبت به سال‌های گذشته را مشاهده کنیم.

رییس سازمان بورس گفت: حوزه‌ای که در بازار سرمایه خیلی بر آن تمرکز کردیم بحث انتشار اوراق بخش خصوصی از طریق بازار سرمایه است، دولت از بازار سرمایه تامین مالی خوبی انجام می‌دهد و این اتفاق خوبی است.

وی افزود: در گذشته دولت از طریق بانک‌ها تامین مالی می‌کرد و این تورم زا بود و موجب افزایش پایه پولی در کشور می‌شد اما در حال حاضر به طور عمده دولت از طریق بازار سرمایه تامین مالی می‌کند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

جنجال نامه آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها به رهبری و انتقادش از وضع کنونی جمهوری اسلامیتأملی بر یک نامه/سعید حجاریانمی‌ترسیدم ظریف مخ ترامپ را بزندروایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی/ روحانی نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی را تعیین کرد نه جهانگیری!پاسخ موسوی به ادعای احمدی‎ نژاد: توافق ۲۵ ساله ایران و چین درحد پیش‌نویس استکمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!«ملک جماران» ریاست جمهوری؛ بهانه ای برای هجمه دوباره به خاتمی و اطرافیانش؟!هاشم آقاجری: کارنامه مصدق نشان می‌دهد که در ایران امکان یک توسعه دموکراتیک ملی و مستقل وجود داردواکنش گل‌محمدی به شایعه نخواستن سیدجلالسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بود
آخرین اخبار

مهاجری: فضاهای تندِ سیاسی در خارج از مجلس به درون مجلس کشیده می‌شودپیشنهاد ایتالیایی برای طارمیهشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبری طبری و سایر متهمان/همکاری مه آفرید خسروی با دانیال زاده۲۵۶۰ ابتلای جدید کرونا در کشور / ۱۶۳ تن جان باختندکاوه آفاق در نقش قاچاقچی ارز/ خواننده پاپ به «خانه امن» رسیدتحرکات زیرپوستی «مصطفی الکاظمی» در عراقافزایش مداوم قیمت خودرو در بازار بی‌مشتریتعطیلی فوتبال در وضعیت سفید، برگزاری در وضعیت قرمز!سناریوهای مختلف درباره کنکور ۹۹/کنکور امسال در شب برگزار می‌شود؟میزان صحت و قطعیت تست‌های PCR چقدر است؟حدیث ۱۱ ساله، قربانی جدید فرزندکشیبازی با قیمت ارز و سکه، عملیات روانی دشمن علیه اقتصاد ماستبیمه ایران معین جزو شرکت‌های باکیفیت صنعت بیمه استاجباری شدن استفاده از ماسک در محیط‌های اداری بیمه ایرانپسری در زندان از ترس کرونا ماده ضدعفونی‌کننده خورد و جان باختانتقام از نانوای ثروتمند رنگ خون گرفت/ طناز جوان چرا با مرد 76ساله رابطه داشت؟اخاذی مرد جوان از خانم دندانپزشک 55 ساله به بهانه انتشار تصاویر شخصیعلی پاکدامن: فقط آقازاده ها را استخدام می‌کنند!روایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی/ روحانی نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی را تعیین کرد نه جهانگیری!جزییاتی از امکان فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت در بورس


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved