سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۲۴۰۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۱۵:۵۷

درباره اظهارات عجیب وزیر مسکن

خودمان نمی‌خریم، شما چه می‌کنید؟سخن اخیر آقای اسلامی، وزیر مسکن و شهرسازی اما از همه دیگر سخن‌ها بیشتر لایق خط خوش است؛ وزیر مسکن و شهرسازی به‌عنوان بالاترین مقام تصمیم گیری در حوزه مسکن توصیه می‌کند که "فعلاً مسکن نخرید." یاللعجب؛ نمی‌دانم که این سخن را به چه کسی گفته است و نمی‌دانم چرا آن مخاطب در پاسخ نگفته است: "باشد آقای وزیر ما نمی‌خریم اما شما چه‌کار می‌کنید؟ یعنی اگر قرار است خودمان باشیم و خودمان، خب شما اینجا چه می‌کنید؟"

علی ورامینی در روزنامه شرق نوشت: روحانی و مردان اطرافش در این سال‌ها و به خصوص در دورۀ دوم سخنهای فراموش ناشدنی کم نگفتند. به من بود همۀ آن‌ها را به خطاطی چیره‌دست سفارش می‌دادم تا بنویسدشان و همه را قاب می‌کردم برای دولت‌مردان بعدی؛ از خودت بمال آن وزیر جراح تا من هم جمعه خبردار شدم‌های خود روحانی. شاید کسانی که بعدها این‌ها را می‌دیدند می‌فهمیدند که بعضی مواقع سکوت چه فضیلتی است، به‌خصوص وقتی که دستانت از تدبیری خالی باشد. سخن اخیر آقای اسلامی، وزیر مسکن و شهرسازی اما از همه دیگر سخن‌ها بیشتر لایق خط خوش است؛ وزیر مسکن و شهرسازی به‌عنوان بالاترین مقام تصمیم گیری در حوزه مسکن توصیه می‌کند که "فعلاً مسکن نخرید." یاللعجب؛ نمی‌دانم که این سخن را به چه کسی گفته است و نمی‌دانم چرا آن مخاطب در پاسخ نگفته است: "باشد آقای وزیر ما نمی‌خریم اما  شما چه‌کار می‌کنید؟ یعنی اگر قرار است خودمان باشیم و خودمان، خب شما اینجا چه می‌کنید؟" 

انگار کسی که قرار است مسئول اساسی‌ترین و بدیهی‌ترین نیاز هر انسانی باشد چشم از صفحه اول کتاب مبانی اقتصاد فراتر نبرده است. همان صفحه‌ای که آدام اسمیت، پدر معنوی قدیس‌گونه‌ی طرفداران اقتصاد آزاد گفته است "دست‌های نامرئی بازار را در عدم دخالت دولت تنظیم می‌کنند." نه جناب وزیر مسئله به همان سادگی صفحه اول و دوم کتاب مبانی اقتصاد نیست و منطق عرضه و تقاضا را حتی دستفروش‌های مترو هم مفصل می‌دانند. آقای وزیر احتمالاً نمی‌دانند که حتی افراطی‌ترین دولت‌های دست راستی هم در مسئله مسکن ورود پیدا می‌کنند، مالیات‌ خانه‌های خالی را  چنان زیاد در نظر می‌گیرند که صاحب‌خانه مدتی قبل از تخیله شدن خانه‌اش به فکر پیدا کردن مستاجر بعدی می‌افتد تا مبادا یک روز هم خانه‌اش خالی بماند. جناب وزیر نولیبرال‌ترین دولت‌ها هم همه سیاستی در پیش می‌گیرند تا خانه را از یک کالای سرمایه‌ای و محل سرمایه‌گذاری به یک کالای ضروری-مصرفی تبدیل کنند.

البته آنقدر ساده‌اندیش نیستیم که تمامی مشکلات عمیق مسکن ایران که ریشه در معضلات بزرگتر اقتصادی دارد، گردن وزیر فعلی مسکن بیندازیم، به‌خصوص که وزیر سلفش آنقدر علاقه داشت که به‌عنوان یک فیلسوف، روشنفکر، پژوهشگر و یا نمی‌دانم چی شناخته شود که بیشتر وقت‌اش در تلاش مذبوحانه برای شناخته شدن در مقام فیلسوف گذشت و به قول معروف در نزدیک به شش سال وزارتش انگار نه خانی آمد و نه خانی رفت. اما با همۀ این‌ها برای مردمی که حقوقشان 20 درصد رشد پیدا کرده است و اجاره‌هایشان بیش از 50 درصد سوال است که دولت چرا در مسئله مسکن ورود پیدا نمی‌کند؟ چرا با وجود این همه کسری بودجه طرح مالیات بر خانه‌های خالی جز از شعار فراتر نمی‌رود؟ چرا چند دلال در یک منطقه آنقدر قدرت دارند که هر روز قیمت را تغییر دهند؟ مستاصل شدن نزدیک به چهل درصد مردمی که اجاره نشین هستند بحران ملی نیست؟ به آقای وزیر باید گفت باشد همانطور که خودمان به‌جای فیزیوتراپ مالیدیم خودمان هم نمی‌خریم اما شما لااقل بگوئید که چرا هیچ کاری نمیکنید؟  این‌روزها مدام حرف آن راننده تاکسی که  پارسال همین اوقات به من گفت در سرم می‌چرخد. او بعد از برنامۀ رادیو دربارۀ قیمت خانه (همان اوقات که حداقل 40 درصد ارزان‌تر از امروز بود هم وزیر می‌گفت نخرید تا ارزان شود) گفت اگر قرار باشد که مملکت چنین اداره شود من هم که می‌توانستم رئیس جمهور شود

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تأملی بر یک نامه/سعید حجاریانروایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی/ روحانی نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی را تعیین کرد نه جهانگیری!دفاع عجیب کمیسیون تحقیق مجلس از تاجگردونکرونا باعث شد دولت ناچار به پناه بردن به بورس شود/ نهادها در برابر تغییر مقاومت می‌کننداکران فیلم‌های خارجی؛ فرمولی تازه برای نجات سینمای ایران!؟کمیسیونی کاملا فرهنگی بدون کتاب و فیلم!رسانه بلژیکی: کاوه رضایی با "کلوب بروژ" به پایان خط رسیده استسیف: برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد/«تقریبا هیچ» حرف دلم بودفرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران اعلام کرد: پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای تهرانچه نوع ماسکی ما را در برابر کرونا محافظت می‌کند؟
آخرین اخبار

وزیر بهداشت: ویروس کرونا از طریق هوا منتقل نمی‌شودفوت ۱۸۸ بیمار کووید۱۹ در کشور/ مجموع بیماران در کشور به ۲۵۵ هزار نفر رسیدترامپ: در انتخابات پیروز می‌شوم/من مجوز حمله سایبری به روسیه در سال ۲۰۱۸ را صادر کردمسخنگوی شورای نگهبان: نظر مجلس درباره رد یا تایید اعتبارنامه ها برای ما محترم استرییس اتاق فکر کرونای تهران: موج دوم کرونا در پاییز می‌آید و ممکن است بسیار کشنده‌تر باشدرونمایی از کیفی اعجاب انگیز در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزیترابیان: در قرارداد ویلموتس جملاتی هست که به نفع اوستکارگزاری بورس بیمه ایران در خرداد ۹۹ به جمع ۸ کارگزار برتر بورسی راه یافتپوران درخشنده: چطور به یک بازیگر برای یک ماه یک میلیارد دستمزد می‌دهند؟ضبط برنامه «عصر جدید» متوقف شددایی: تا وقتی آقازاده‌ها تصمیم‌گیرنده هستند بازگشت من به فوتبال ممکن نیست!چگونه تست‌ کرونای بازیکنان استقلال که مثبت اعلام شده بود، منفی شد؟افزایش نرخ سود بانکی تا سقف ۲۰ درصدمینو محرز: بیماری طاعون خیارکی وارد کشور نشده استهمه چیز درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعیزنگنه: تسلیم تحریم ها نمی شویم/توجه به میدان های نفتی مشترک یک ضرورت است«بتمن» سریال می‌شود/ زندگی در دنیای گاتهامکیانوش اسلامی: دستمزدبازیگران مثل قیمت مسکن بالا می‌روداصلاحات به اصل خود بازگردد مردم حمایت می کنند/تندرویهای اصولگرایان اوضاع را نابهنجار خواهدکردکرونا هراسی همانند عادی سازی کرونا خطرناک است/تعطیلی کامل فعالیت‌های اقتصادی غیر ممکن است


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved