سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۲۷۵۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۴/۲۱ ۱۳:۲۹

سخنگوی شورای نگهبان: نظر مجلس درباره رد یا تایید اعتبارنامه ها برای ما محترم استکدخدایی گفت: نمایندگان مجلس براساس قانون داخلی خود مجلس اعتبارنامه ها را در مواردی که مسایل جدیدی دارند می توانند بررسی کنند و این کار هم در مجلس های گذشته هم اتفاق افتاده است.،۱۹ مورد هم قبلا مواردی داشتیم که در شورای نگهبان تایید شده اما مجلس به اعتبارنامه آنها رای لازم را نداد از این رو اتفاق خاصی نیست که صورت گرفته باشد.

عباسعلی کدخدایی روز شنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره چهار حوزه انتخابی که نمایندگان آن فوت یا رد اعتبارنامه شده اند، گفت: ما دو مرحله انتخابات بعد از انتخابات سراسری داریم که مرحله دوم برای کسانی است که حد نصاب لازم را ندارند این معمولاً بعد از انتخابات اصلی برگزار می‌شود، به خاطر همین شرایط کرونا به شهریور ماه موکول شد بنابراین تصمیم گرفته شده مرحله دوم انتخابات در شهریور ماه است اگر اتفاق خاصی نیفتد انشالله انتخابات مرحله دوم برگزار می‌شود. 
وی افزود: برای کسانی که فوت می‌کنند و به هر دلیلی از ورود به مجلس باز می‌مانند انتخابات میان دوره‌ای باید برگزار شود، انتخابات میان‌دوره‌ای قبلاً به صورت مستقل برگزار می‌شد ولی سالهاست به موجب قانون مجلس با اولین انتخابات سراسر برگزار می‌شود، انتخابات این ۴ حوزه انتخابیه با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان تایید شد

وی ادامه داد: لایحه اصلاح موادی از قانون محاسبات عمومی کشور نیز تایید و مغایر قانون اساسی شناخته نشد.

وی یادآور شد: اساسنامه کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح برخی قوانین انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا، طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی ایراد گرفت و این طرح ها و لوایح را مغایر قانون اساسی و شرع دانست.

کدخدایی با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان گفت: ما در طول ۴۰ سال گذشته ۳۳۴۶ مصوبه را از سوی مجلس در ادوار مختلف دریافت کردیم اما در مورد آن‌ها  ۴۸۰۰ بار اظهارنظر شده است.

وی افزود: از این تعداد ۲۲۱۴، لایحه و۱۱۳۲ طرح دریافت کردیم و یک دهم از مصوبات با ایراد مواجه شده است. در واقع ۲۹۸۳ مصوبه مورد تایید شورای نگهبان واقع شده است و ۳۶۳ مصوبه مغایرتش با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شده است. ۵۰۲ اساسنامه از هیات وزیران ارسال شده  که ۴۵۸ اساسنامه تایید شد و به  ۳۸ اساسنامه ایراد وارد شده است.

کدخدایی یادآور شد: ۱۰۸۱ نامه دیوان عدالت اداری برای فقها اعلام شده که از این تعداد ۱۸۱ نامه های دیوان خلاف موازین شرع شناخته شده است. همچنین  تعداد ۷۱ اصل را تفسیر کردیم که مواردی که درخواست تفسیر شده ۱۶۳ مورد بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود:  در مورد انتخابات ریاست جمهوری،  ۱۲ انتخاب سراسری داشتیم و در مجلس ۱۱ انتخابات سراسری و برای خبرگان ۵ انتخابات سراسری داشتیم اما در مجلس و خبرگان انتخابات میاندوره‌ای متعدد داشتیم که ۲۹ انتخابات سراسری هست لیکن انتخابات میان دوره ای هم به آن اضافه می شود.

نظر مجلس درباره رد یا تایید اعتبارنامه ها برای ما محترم است

وی درباره هجمه به شورای نگهبان در خصوص رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در مجلس گفت: شورای نگهبان یک مرحله رسیدگی دارد و براساس قوانین و مقررات بررسی را انجام می دهد، رسیدگی به اعتبارنامه هم مرحله دیگری است که اینها هیچ کدام ارتباطی با یکدیگر ندارد.
کدخدایی گفت: نمایندگان مجلس براساس قانون داخلی خود مجلس اعتبارنامه ها را در مواردی که مسایل جدیدی دارند می توانند بررسی کنند و این کار هم در مجلس های گذشته هم اتفاق افتاده است.،۱۹ مورد هم قبلا  مواردی داشتیم که در شورای نگهبان تایید شده اما مجلس به اعتبارنامه آنها رای لازم را نداد از این رو اتفاق خاصی نیست که صورت گرفته باشد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره هجمههای صورت گرفته هم گفت: مثل بقیه هجمه هایی است که به شورای نگهبان می شود که برخی از سر کینه توزی است و برخی از سر نادانی؛ امیدواریم که دوستان نادان هم به خودشان بیایند و توجه کنند که هجمه ها به شورای نگهبان چه آسیبی می رساند. شورای نگهبان همان شورای نگهبان سال 1388 است و قطعا از آرای خودش دفاع می کند. ممکن است اشتباهی هم صورت گرفته باشد اما ترتیبی که در قانون برای رسیدگی ها است این که براساس اسناد و مدارک رای گیری می کنند و هرکدام از افرادی که رای بیاورند به عنوان تایید صلاحیت اعلام می شود. 
وی افزود: الان که من در خدمت شما هستم برخی از نمایندگان به برخی نمایندگان در جلسه هیات مرکزی رای منفی دادند در حالی که من مخالف بودم ولی ساختار رای گیری و قانون که می گوید رای هیات مرکزی و شورای نگهبان که به آن احترام می گذاریم بنابراین همه آرایی که در شورای نگهبان صادر شده است مورد احترام و اعتبار حتی خود من هست که ممکن است مخالف باشد. دوستان باید ملاحظات دیگری هم داشته باشند و از شایعات پرهیز کنند و اخباری که بدست آنها می رسد بررسی کنند و ببینند چه کسی خبر را به آنها می دهند و بعد اعلام نظر کنند.لازم نیست فرافکنی و به شورای نگهبان  هجمه کنند.

وی درپاسخ به سوالی درخصوص این‌که گزارشگر حقوق بشر سازمان بین الملل در گزارشی ترور سردار سلیمانی را خلاف قوانین بین‌المللی عنوان کرد، گفت: من سخنگوی وزارت خارجه نیستم ولی تا جایی که می‌دانم پیگیری‌های حقوقی صورت گرفته که بخشی از آن اعلام شده است؛ اگرچه این گزارش دیر و حداقلی است اما اعلام آن که یک اقدام خلاف قوانین بین‌الملل از مرجع رسمی است این قابل توجه است و دوستان وزارت خارجه پیگیر هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ایرادهای شرعی شورای نگهبان به اساسنامه کمیته ملی المپیک اظهار داشت: طبق اصل ۸۵ قانون اساسی اساسنامه تمام موسسات دولتی و عمومی باید به شورای نگهبان بیاید و اگر هم قبلا هم نیامده این اشکال در اجرا بوده است اساسنامه کمیته ملی المپیک به عنوان یک موسسه عمومی در واقع در شورای نگهبان مطرح شده که این شورا در این خصوص اعلام نظر کرده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره رسیدگی به مدارک منتخبین مجلس گفت : اگر قانون اصلاح شود کار ما آسان تر خواهد شد، اما آنچه که تکلیف ما است که به صورت سیستماتیک از وزارت علوم یا حوزه های علمیه یا شورای مدیریت دانشگاه آزاد اعلام کنیم نیست و معمولاً دوستان ما در وزارت کشور این کار را انجام می‌دهند و ما هم در شورای نگهبان اگر تردید بکنیم و گزارشی به دست ما برسد بررسی خواهیم کرد.
وی ادامه داد: نسبت به نمایندگان که الان وارد مجلس شده اند و شورای نگهبان آنها را تایید کرده و اعتبار نامه آنها تصویب شده شورای نگهبان از نظر قانونی ورود نخواهد کرد و اگر مطلبی هم باشد نسبت به عملکرد آینده آن ها از طریق هیئت نظارت بر نمایندگان اجرا خواهد شد

تبلیغات

پربازدیدترین ها

الزام یا التزام؛ مساله همچنان «حجاب» استغیرقابل پیش بینی ترین انتخابات: ایالت های سرنوشت ساز در انتخابات آمریکا کدامند؟طرح اولیه مجلس قطعا در جهت کاهش مشارکت مردم خواهد بودسردار سلامی: آمریکایی‌ها بدانند هر کسی را که در ماجرای ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی نقش داشته است، می‌زنیمچرا تعاون در اقتصاد ایران همچنان حاشیه‌نشین است؟فریدون‌ مجلسی: اسرائیل می‌خواهد خود را تا پشت خاک ایران برساندعطریانفر: تصمیم نهایی را باید از زبان خاتمی بشنویمسریال «آقازاده» بدآموزی دارد/ چه ضرورتی دارد یک داستان اطلاعاتی را به خانواده بکشیم؟!شهروندان بیش از حاکمیت آمادگی دارند به یک زن برای ریاست‌جمهوری رای بدهندسیاسی‌ها اول خیانت می‌کنند بعد می‌گویند «پرستو» بود
آخرین اخبار

استقلال در چه شرایطی از گروه خود صعود می‌کند؟کرونا جان ۱۷۷ نفر دیگر را در ایران گرفتکروبی در حال بررسی اوضاع، احوال و شرایط انتخابات استبورس همچنان نزولی/شاخص کل وارد کانال ۱.۵ میلیون واحدی شدتوقف رشد قیمت دلار در کانال ۲۷ هزار تومانرهبر انقلاب اسلامی: دفاع مقدس یکی از عقلانی‌ترین حرکات ملت ایران بودماجرای تحویل خودروی دنا پلاس به نمایندگان چیست؟سکه همچنان در کانال ۱۳ میلیون تومانیواکسن آنفلوانزا این هفته بین افراد پر خطر توزیع می شود۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا وارد شده استاقبالی: پایان این فوتبال نابودی استاکبرپور: دیاباته و قایدی کارایی لازم را نداشتند۱۰ سگ ولگرد پسر ۸ ساله را دریدند | حال وخیم کودک سردشتیداماد خواننده معروف پاپ به جرم قتل یک زن بازداشت شدحکم قصاص برای زنی که شوهرش را با اسید کشتقاتل زن نیمه‌برهنه در سطل زباله پیدا شد | گردنبند مقتول پلیس را به خانه قاتل کشاندمردان قمه به دست خون خانواده چهارنفره را ریختندمرگ مشکوک سه دختربچه اهل آستانه اشرفیه با قرص برنجمصلح: نمی‌دانم چرا تست کرونایم دوباره مثبت شدنعمتی: برای دفاع راست آمادگی نداشتم ولی کادرفنی اینطور صلاح دانست


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved