سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۲۷۸۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۴/۲۳ ۱۱:۰۸

ترسیم خطوط تعامل قوا در کلام رهبریرهبر معظم انقلاب در نخستین دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم که کرونا آن را مجازی کرد، مهم ترین خطوط تعاملی قوه مقننه با دیگر قوا به ویژه قوه مجریه را ترسیم کردند و با تاکید بر اینکه مردم به مجلس یازدهم امیدوارند، قانون و شرع را مبنای همکاری دولت و مجلس برای بهبود شرایط دانستند.

ایرنا نوشت: رهبر معظم انقلاب روز یکشنبه ۲۲ تیرماه در ارتباط تصویری با نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی، مهم ترین محورهای ضروری برای ادامه کار مطلوب قوه مقننه را بیان فرموده و از امیدهای مردم به نمایندگان بهارستان برای بهبود شرایط سخن گفتند.

ایشان ضمن برشمردن خطوط قرمز رابطه مجلس با قوای دیگر به ویژه دولت، از نمایندگان خواستند در تعامل خود با دولتمردان حدود قانونی و حتی شرعی را رعایت کنند. رهبر معظم انقلاب بار دیگر ضمن حمایت از قوه مجریه بر ادامه کار آن تا آخرین روز مسوولیت تاکید کردند.

امیدواری ملت به مجلس

کشور در شرایط پیچیده ای قرار دارد که از یک سو مشکلات معیشتی و از سوی دیگر ویروس کرونا بر این پیچیدگی ها افزوده است. در این میان آنچه بیش از هر موضوع دیگری می تواند راهگشا باشد حفظ امید و اعتماد مردم به مسوولان خواهد بود.  رهبر معظم انقلاب هم در دیدار تصویری روز یکشنبه خود با نمایندگان مجلس ضمن اشاراتی به شرایط کشور بر این مهم تاکید کردند. ایشان حضور درصد قابل قبولی از مردم در انتخابات مجلس را با وجود شرایط سخت اقتصادی و تبلیغات مایوس‌کننده دشمنان نشان‌دهنده امیدواری و انتظار ملت برای حل مشکلات خواندند و به نمایندگان مجلس توصیه کردند: قدر این موقعیت مهم را بدانید.

رهبری وجود سه دسته از نمایندگان مجلس در کنار هم یعنی «جوانان پرانگیزه، پرایمان، پرتوان، تحصیل‌کرده و کارآمد»، مدیران انقلابی و دارای سوابق اجرایی و نیز پیشکسوتان دارای سوابق نمایندگی، را دلیل مهم امیدواری به مجلس یازدهم دانستند.

قوه مقننه با هدف میدان دادن به جوانان تشکیل شد و چهره های جوان و تازه نفس حاضر در مجلس نشان از عملی شدن طرح جوانگرایی در کشور است که همواره مورد تاکید رهبر انقلاب بوده و ایشان نیروی جوانی و شوق خدمت به کشور در این دوران را از مهم ترین مزایای توجه به جوانان در عرصه مسوولیت های مهم دانسته اند. همین جوانگرایی مجلس یازدهم سبب تسریع در انتخاب روسا در مجلس یازدهم شد و ایشان با ابراز خرسندی از حساسیت نشان دادن مجلس یازدهم به مسائل انقلاب و سرعت عمل نمایندگان در تشکیل هیات رییسه و کمیسیون‌ها افزودند: «مهلت چهار ساله نمایندگی، فرصت خوبی برای ریل‌گذاری حرکت عمومی کشور و تأثیرگذاری فراوان در روند حل مسائل و پیشرفت و آینده ایران است.»

جوانان مجلس برای بهره گیری از تجربیات چهل ساله انقلاب اسلامی نیازمند مدیرانی با سوابق اجرایی و نیز نمایندگانی که پیش از این در مجلس حضور داشته و با فراز و فرودهای وکالت مردم آشنا هستند. تجمیع این سه دسته می تواند مسیر حرکت مجلس یازدهم را هم  از رخوت و هم شعارزدگی و سطحی نگری مصون نگه دارد.

اقتصاد بیمار اما قابل درمان است

رهبر معظم انقلاب در دیدار تصویری با نمایندگان مجلس در نگاهی واقع بینانه و متکی بر درک درست شرایط، مشکلات اقتصادی کشور را به بیماری تشبیه کرده و فرمودند: «تورم، کاهش ارزش پول ملی، گرانی‌های بی‌منطق، مشکلات بنگاه‌های تولیدی و مشکلات ناشی از تحریم‌ها» را از جمله مسائلی خواندند که سختی معیشت را بویژه برای طبقات پایین و متوسط به همراه آورده است.»

تصریح بر وجود مشکلات اقتصادی در کشور اما بخشی از سخنان رهبری و بخش مهم دیگر درباره توفیق کشور در غلبه بر این مشکلات بود. رهبر انقلاب ابتدا تاکید کردند: «به علت بنیه قوی و قدرت دفاعی، کشور بدون تردید توان غلبه بر این بیماری را دارد، همان‌گونه که دشمنان نیز امروز اذعان می‌کنند که با وجود سخت‌ترین تحریم‌ها و فشارهای همه‌جانبه نتوانسته‌اند به اهداف ضد ایرانی خود دست یابند.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح برخی ظرفیت‌های کشور افزودند: ایجاد هزاران شرکت دانش‌بنیان، اجرای صدها طرح زیربنایی، بهره‌برداری مستمر از طرح‌های جدید، پیشرفت‌های حیرت‌انگیز در صنایع نظامی و موفقیت‌های تحسین‌برانگیز در مسائل فضایی نتایج استفاده از بخشی از ظرفیت‌های بسیار قوی وگسترده در کشور است.

رهبر انقلاب در توصیه مهمی به همه مسوولان تصریح کردند: «اگر تفکر خوداتکایی و اعتماد به نفس ملی به ویژه در جوانان همچنان رو به گسترش باشد و از بنیه قوی کشور استفاده شود و امیدهای واهی به بیرون مرزها و شرطی کردن اقتصاد کشور تضعیف شود، من اطمینان کامل دارم که مشکلات اقتصادی قابل حل است.»

مشکلات وجود دارند، قابل حل هستند، نشانه های فراوانی از به کار گیری ظرفیت کشور در مسیر حل آن ها وجود دارد و برای بهره گیری بیشتر از این ظرفیت ها باید روحیه خوداتکایی و اعتماد به نفس میان مردم گسترش یابد؛ این گزاره ها مهم ترین محورهای بیانات رهبر انقلاب درباره شرایط کنونی کشور و راه های برون رفت از آن بود.

روابط مجلس با دولتمردان مطابق قانون و شرع باشد

توصیه های چندگانه رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه های مختلف قابل توجه بود. نیت الهی و خالص، کار برای مردم و «پرهیز از جو زدگی، عمل به سوگند شرعی نمایندگی مردم، توجه به مسائل کلیدی و اصلی کشور و پرهیز از دچار شدن به حاشیه‌ها و اولویت دادن به مسائل فرعی، تعامل و هم افزایی قوا از مهم ترین توصیه های رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس بود. در این میان موضوع تعامل و هم افزایی قوا با توجه به اتفاقات و نحوه تعامل مجلس با دولت اهمیت بیشتری می یابد. این بخش از سخنان رهبر انقلاب را می توان نوعی واکنش ضمنی به احضار وزرا و نوع برخورد نمایندگان مجلس با آن ها ارزیابی کرد. ایشان در این زمینه صراحتا تاکید کردند:

-روابط مجلس با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد.

-سؤال و تفحص به عنوان حق مجلس وجود داشته باشد اما توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.

- حضور وزرا در یک ماه اول آغاز به کار مجلس و ارائه گزارش از شرایط کشور، کار بسیار خوبی بود اما نباید به وزرا توهین و یا تهمت زده شود.

- از برخوردهای احساسی و غیرمنطقی پرهیز شود و بیان دیدگاه و نظر مخالف متین، خردمندانه، قوی و قابل توجیه باشد.

دلایل این توصیه های رهبری را می توان در جمله مهمی از ایشان دریافت که تصریح کردند: «همه بدانند فضای منازعه در رئوس دستگاه ها برای افکار عمومی زیان بخش و ناراحت کننده است.» موضوعی که از یک سو نشان دهنده اهمیت افکار عمومی در شرایط کشور و از سوی دیگر تاکید بر تلاش مضاعف و نه منازعه مضاعف دستگاه ها برای کاستن از ناراحتی ها و زیان های مردم است.

تداوم کار دولت تا آخرین روز

رهبر معظم انقلاب در بخش مهم دیگری از سخنان خود بر حساس بودن سال آخر فعالیت دولت ها اشاره کردند. واقعیتی که به نظر می رسد با وجود تحریم های شدید و ویروس کرونا این حساسیت برای دولت دوم تدبیر و امید بیشتر هم شده است. به همین دلیل است که رهبری تاکید کردند در سال آخر هیچ سستی نباید در کار دولت دیده شود. همان تاکیدی که حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری و دیگر اعضای هیات دولت در هر تریبون و نشستی بر ادامه کار دولت با تمام توان، دارند.

حضرت آیت الله خامنه ای در اشاره مهم دیگر به موضوع تداوم کار دولت تاکید کردند: «اعتقاد راسخ دارم که دولت ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند و بعد از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهند.» در راستای همین دیدگاه رهبری است که «علی ربیعی» سخنگوی دولت بارها و بارها در نشست های خبری خود تصریح می کند که دولت دوازهم تا روز آخر مسوولیت خود یعنی مرداد ماه ۱۴۰۰ به وظیفه قانونی خود عمل خواهد کرد.

اشاره و تاکید رهبر انقلاب بر ادامه کار دولت تا روز آخر را می توان در راستای حمایت های همیشگی ایشان از دولت، به ویژه پس از طرح موضوعاتی مانند استیضاح رییس جمهوری در روزهای اخیر دانست.  رهبر انقلاب در فراز پایانی سخنان خود به مسوولان قوا توصیه کردند که در شرایط حساس سال آخر دولت و همچنین سال اول مجلس، باید دو قوه فضا را به گونه ای مدیریت کنند که به کار مهم کشور لطمه نخورد. توصیه و رهنمود مهمی که می تواند بر هیاهوی روزهای اخیر میان دولت و مجلس آرامش بخشیده و تمرکز دو قوه را برای فعالیت بهتر متمرکز کند.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟بورس چگونه از حباب خارج می‌شود؟«بی قدرتی» اصلاح‌طلبی به دلیل«درقدرتی» است/اصلاح‌طلبی حیات خود را به بند ناف قدرت گره زدهمحمد مهاجری: اصولگرایان از رسیدن به پاستور اطمینان دارندجنایت مرد قناد به خاطر همسر سابقسیاسیون عادل را برمی‌گردانند؟گاهی می‌گویند شمال ایران را فروختند و گاهی می‌گویند جنوب ایران به فروش رفتچرا باید کنکور در موعد مقرر برگزار شود؟
آخرین اخبار

ایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوریچه کسی می‌گوید که جامعه تاب اقتصاد ریاضتی را ندارد؟اصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیستبالاخره حجاریان از نماینده مجلس به هیات نظارت شکایت کرده است؟منشأ خیلی مفاسد آنجاست که قدرت انتخاب را از مردم سلب یا محدود کنیم / آیا می‌توان نماینده را از حق نمایندگی محروم کرد؟روزنامه کیهان یادش افتاد به سخنرانی چند سال قبل مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حمله کنداصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستانفجار مهیب در بیروت+تصاویراولین واکنش داماد نعمت زاده به فرارش از کشوربازداشت دو مدیر پرسپولیس تکذیب شدشکایت حجاریان از نماینده عضو جبهه پایداری به کجا رسید؟حسادت یک زن به شوهرش، او را بالای دار برداجیر کردن مرد ایدزی برای قتل مشاور املاک/ دفترچه ای که نقشه قتل را لو داد!القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمن استعضو جامعه روحانیت مبارز: احمدی‌نژاد مهره سوخته استابلاغ پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا هفته آیندهدلایل عمده نگرانی صهیونیست ها از سند همکاری ایران-چین از نگاه شبکه اسرائیلیتعرفه تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی اعلام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved