سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۲۸۰۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۴/۲۳ ۲۰:۱۳

بهترین روش ها برای افزایش طول عمر باطری لپ‌تاپباطری لپتاپ‌ها شاید تنها نکته منفی استفاده از آن‌ها باشد. این باطری‌ها که معمولا قدرت زیادی ندارند پس از استفاده طولانی مدت ضعیف می‌شوند اما راه‌هایی برای محافظت و افزایش طول عمر آن‌ها نیز وجود دارد.

به گزارش اصلاحات پرس، بسیاری از مردم با کمک لپتاپ‌های شخصی و کاری خود زندگی می‌کنند؛ گروهی با لپتاپ‌هایشان به تدوین ویدیوها، ویرایش عکس‌ها و نوشتن درباره موضوعات گوناگون می‌پردازند و گروهی هم از لپتاپ برای تماشای فیلم و سریال، گوش‌دادن به موسیقی و خواندن مطالب موردعلاقه‌شان استفاده می‌کنند. با این حال بسیاری از کاربران لپتاپ‌های ارزان‌قیمت و حتی گران‌قیمت از باطری محصولات محبوب خود شکایت دارند. اگرچه باطری بیشتر لپتاپ‌ها برای استفاده طولانی چندان مناسب نیست اما عادت‌ها و رفتارهای نادرست کاربران هم تضعیف بیشتر این باطری‌ها نقش مهمی دارد.

استفاده از باطری لپتاپ اصول و قواعد خاصی را می‌طلبد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم اما پیش از هر چیزی لازم است بدانید که این قواعد به معنای افزایش عملکرد باطری لپتاپ شما نیست و تنها طول عمر فعلی آن را افزایش می‌دهد.

از تخلیه کامل باطری لپتاپ جلوگیری کنید

یک باور قدیمی می‌گوید بهتر است برای مراقبت از باطری گجت‌های خود آن‌ها را به صورت کامل شارژ کنید و در ادامه اجازه دهید تا به صورت کامل هم شارژ خود را از دست دهند. متاسفانه این تصور بیش از حد اشتباه است. این حالت به باطری لپتاپ شوک زیادی وارد می‌کند و حتی ممکن است آسیب شدیدی به همراه داشته باشد. بنابراین بهتر است به‌جای رهاکردن باطری تا تخلیه کامل و سپس شارژکردن کامل آن، پس از رسیدن به ۲۰ یا ۳۰ درصد از ظرفیت باطری لپتاپ آن را شارژ کنید و پیش از آن که برای مدتی حتی کوتاه روی ۱۰۰ درصد ظرفیت بماند، از برق جدا کنید.

از حافظه SSD استفاده کنید

استفاده از درایو حافظه SSD برای لپتاپ به شما کمک می‌کند تا مصرف انرژی لپتاپ خود را به شدت کاهش دهید. نسل جدید حافظه‌های درایوی که با نام SSD شناخته می‌شوند، از فناوری‌های جدید یاری می‌گیرند تا سرعت بیشتر و البته انرژی مصرفی کم‌تری داشته باشند. به همین دلیل شاید بهتر باشد از هارددیسک‌های جدید استفاده کنید. با این حال فراموش نکنید که حافظه‌های SSD قیمت بسیار زیادی دارند.

از شارژکردن سایر گجت‌ها با لپتاپ بپرهیزید

پورت USB لپتاپ برای بسیاری از افراد چیزی فراتر از اتصال حافظه‌های جانبی است. آن‌ها باور دارند که شارژکردن تلفن هوشمند، پاوربانک، هدفون بلوتوث یا سایر گجت‌های همراهشان در شرایطی که پریز برق دیگری وجود ندارد، چندان هم غیرمنطقی نیست. متاسفانه این تصور به شکل عجیبی نادرست و خطرناک است. شارژکردن تلفن هوشمند و سایر گجت‌ها با لپتاپ‌ نه تنها به باطری و سخت‌افزاری این محصولات آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌کند بلکه انرژی بیشتری از لپتاپ شما می‌گیرد. ضمن این که فراموش نکنید اتصال اسپیکر و ماوس به لپتاپ هم نتیجه مشابهی به دنبال دارد.

هنگام استفاده از شارژر، باطری را از لپتاپ جدا کنید

اتصال دائمی لپتاپ به برق پرسشی است که بسیاری از کاربران لپتاپ‌ها دارند. پاسخ آن اما بستگی به شرایط شما دارد. بسیاری از لپتاپ‌های مدرن و جدید توانایی جدایی باطری را ندارند. بنابراین شما نمی‌توانید درباره اتصال باطری به بدنه لپتاپ یا جداکردن آن تصمیم خاصی بگیرید. با این حال لپتاپ‌هایی هم هستند که باطری آن‌ها جدا می‌شود. اگر مسئولیتی که از لپتاپ خود می‌خواهید فراتر از قدرت معمولی آن است شاید بهتر باشد باطری لپتاپ را از آن جدا کنید. چون وقتی لپتاپ شما به دلیل فشار به سخت‌افزارش داغ شود، می‌تواند آسیب بسیار زیادی به باطری خود وارد کند. اصلا بهتر است بدانید بزرگترین دشمن باطری لپتاپ‌های امروزی گرما و فشار ناشی از آن است که قدرت باطری را به مرور زمان کاش می‌دهد.

اگر در شرایط استاندارد از لپتاپ استفاده نمی‌کنید، باطری را جدا کنید

پیش‌تر به این حقیقت اشاره کردیم که اگر فشاری که به لپتاپ خود وارد می‌کنید باعث افزایش دمای آن می‌شود، باطری لپتاپ را جدا کنید. شاید تصور کنید اگر فشار چندانی به لپتاپ خود وارد نمی‌کنید، جدایی باطری شما تاثیر خاصی هم نداشته باشد. متاسفانه اشتباه فکر می‌کنید. لپتاپ‌ها محصولات همراهی هستند که بسیاری از ما بدون کمک وسایل جانبی مانند خنک‌کننده از آن‌ها استفاده می‌کنیم. استفاده از لپتاپ در چنین شرایطی که معمولا استاندارد هم نیست دمای لپتاپ را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر نیازی به جابجایی لپتاپ خود ندارید، باطری آن را جدا کنید.

حافظه موقت (رم) لپتاپ را افزایش دهید

با افزایش رم لپتاپ نیز می‌توانید طول عمر باطری لپتاپ خود را بیشتر کنید. از آن‌جایی که افزایش رم باعث می‌شود به جای اینکه سیستم مرتب از حافظه مجازی استفاده کند، پردازش‌ها را با کمک حافظه موقت انجام دهد می‌توانید انرژی کمتری از باطری لپتاپ برای تامین انرژی آن دریافت کنید که در درازمدت به بهره‌وری بیشتر باطری لپتاپ شما کمک می‌کند.

باورهای قدیمی را فراموش کنید

برخلاف یک باور عمومی، باطری لپتاپ‌های جدید مشکلی با شارژشدن طولانی‌مدت ندارند. در حقیقت پس از تکمیل انرژی باطری، لپتاپ ورود انرژی الکتریسیته را متوقف می‌کند. آن‌چه عمر یک باطری لپتاپ را کاهش می‌دهد نه اتصال دائمی آن به برق بلکه افزایش دمای لپتاپ است. بنابراین بهتر است بیشتر از آن که نگران میزان شارژدهی باطری لپتاپ خود باشید به کاهش دمای آن مشغول شوید. چون در هر صورت این دمای بالای است که باطری لپتاپ را ضعیف می‌کند.

نور صفحه نمایش را مدیریت کنید

کاهش نور صفحه نمایش لپتاپ به معنای کاهش انرژی مصرفی آن است و همین برای کافی فشار وارده به لپتاپ کافی به نظر می‌رسد. شاید به همین دلیل لپتاپ‌های با صفحه نمایش براق بیشتر از هم‌تایان با صفحه نمایش مات خود شارژ باطری را می‌بلعند.

تنظیمات ذخیره انرژی را فراموش نکنید

همه لپتاپ‌ها با کمک تنظیمات ذخیره انرژی سیستم عامل نصبی خود به کاربرشان این اجازه را می‌دهند تا میزان انرژی مصرفی لپتاپ را مدیریت کند. با استفاده از تنظیمات ذخیره انرژی می‌توانید مدت بیشتری از لپتاپ خود استفاده کنید و در عین حال فشار کم‌تری به سخت افزار آن وارد می‌شود. هر چه این تنظیمات را سخت‌گیرانه‌تر کنید، باطری لپتاپ شما هم مدت بیشتری دوام می‌آورد و در نهایت برای طول عمر آن نیز مناسب است.

باطری لپتاپ را کالیبره کنید

متاسفانه با هر تصمیم و هر شرایطی باطری لپتاپ ها در طول زمان ضعیف‌تر می شود و عملکرد نامناسبی را نمایش می‌دهند. به همین دلیل هم به تدریج زمان باطری‌سنج لپتاپ قادر به تشخیص دقیق میزان باقی‌مانده باطری نخواهد بود. بنابراین نباید اهمیت کالیبره‌کردن باطری را فراموش کنید. به هر حال واقعیت این است که با کالیبره‌کردن، طول عمر باتری لپتاپ شما افزایش پیدا نمی‌کند. این روش تنها به باطری‌سنج لپتاپ شما کمک می‌کند تا دقیق‌تر از قبل میزان باقی‌مانده باطری لپتاپ را نشان دهد.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمادامه واکنش‌ها به واگذاری تکه‌ای از جنگل هیرکانی به یک شخصصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟بورس چگونه از حباب خارج می‌شود؟«بی قدرتی» اصلاح‌طلبی به دلیل«درقدرتی» است/اصلاح‌طلبی حیات خود را به بند ناف قدرت گره زدهمحمد مهاجری: اصولگرایان از رسیدن به پاستور اطمینان دارندجنایت مرد قناد به خاطر همسر سابقسیاسیون عادل را برمی‌گردانند؟گاهی می‌گویند شمال ایران را فروختند و گاهی می‌گویند جنوب ایران به فروش رفت
آخرین اخبار

ایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوریچه کسی می‌گوید که جامعه تاب اقتصاد ریاضتی را ندارد؟اصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیستبالاخره حجاریان از نماینده مجلس به هیات نظارت شکایت کرده است؟منشأ خیلی مفاسد آنجاست که قدرت انتخاب را از مردم سلب یا محدود کنیم / آیا می‌توان نماینده را از حق نمایندگی محروم کرد؟روزنامه کیهان یادش افتاد به سخنرانی چند سال قبل مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حمله کنداصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستانفجار مهیب در بیروت+تصاویراولین واکنش داماد نعمت زاده به فرارش از کشوربازداشت دو مدیر پرسپولیس تکذیب شدشکایت حجاریان از نماینده عضو جبهه پایداری به کجا رسید؟حسادت یک زن به شوهرش، او را بالای دار برداجیر کردن مرد ایدزی برای قتل مشاور املاک/ دفترچه ای که نقشه قتل را لو داد!القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمن استعضو جامعه روحانیت مبارز: احمدی‌نژاد مهره سوخته استابلاغ پروتکل‌های بهداشتی ماه محرم تا هفته آیندهدلایل عمده نگرانی صهیونیست ها از سند همکاری ایران-چین از نگاه شبکه اسرائیلیتعرفه تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی اعلام شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved