سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۲۹۴۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۵/۰۵ ۱۳:۱۰

محمدجواد حق‌شناس، فعال سیاسی اصلاح طلب:

دولت بعد از انتخابات به تفکر اصلاح‌طلبی پشت پا زدبنابراین اصلاح‌طلبان باید درباره چنین واکنشی توضیح بدهند. اگر اینچنین نشود‌، مردم به پای صندوق‌های رأی نخواهند رفت و همچنین از تفکر اصلاح‌طلبی ناامید خواهند شد.

جریان اصلاحات در شرایطی به استقبال انتخابات ۱۴۰۰ می‌رود که نگاهی منفی به گروهی در جامعه وجود دارد که با حمایت بی‌ چون و چرای جریان اصلاحات به دولت، مجلس و شوراهای شهر راه یافتند. به همین دلیل اگر جریان اصلاحات نتواند پاسخی قانع‌کننده برای پرسش‌های افکار عمومی بیابد، سرمایه‌ اجتماعی‌اش رغبتی برای حضور در پای صندوق‌های رأی نخواهد داشت.

 

محمدجواد حق‌شناس، عضو حزب اعتماد ملی، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین در این ‌باره اظهار داشت: در اینکه انتخابات با مساله حضور مردم ارتباط مستقیمی دارد، جای هیچ شکی نیست. در واقع انتخابات بدون حضور قشرهای مختلف مردم معنا و مفهومی ندارد. متاسفانه در کشور ما فقط مردم نیستند که بر روند انتخابات اثر می‌گذارند؛ در حالی که حضور مردم شرط لازم است،‌ به نظر می‌رسد سازوکار انتخابات دچار آسیبی جدی و فرسایشی شده و به همین دلیل بحث مهم مشارکت مردم در انتخابات مشکلات جدی پیدا کرده است.

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت:‌ در واقع نوع نگاه و نگرشی که شورای نگهبان به مقوله انتخابات دارد‌ اصل انتخاب را با چالش روبه‌رو کرده است آن هم در شرایطی که نمی‌توانیم انتخابات را پدیده‌ای تک‌وجهی بین مردم و جریان اصلاح‌طلب قلمداد کنیم. انتخابات پدیده‌ای چندوجهی است که اگر قرار بر بی‌توجهی به وجوه دیگر باشد، تفسیر دقیق و روشنی از انتخابات به ما نخواهد داد. در واقع بحث رقبای انتخابات، نظارت و میزان مشارکت مسائل مهمی است؛ از این رو که مردم اگر حق انتخاب نداشته باشند، برای انتخاب قانع نخواهند شد.

 

او تصریح کرد: جریان اصلاحات برای اینکه بتواند هوادارانش را به رأی دادن راضی کند باید درباره عملکرد منتخبانی که با حمایت‌شان روی کار آمدند توضیح دقیقی بدهد و همچنین علت ناکارآمدیشان را هم برای مردم شفاف‌سازی کند. علاوه بر این، اصلاح‌طلبان، به عنوان کسانی که در انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس و همچنین شورا افرادی را تایید کرده‌اند،‌ امروز باید مسئولیت عملکردشان را بپذیرند و خیلی آشکار و بی‌پرده به بیان دلایل عدم کارآمدی بپردازند.

 

حق‌شناس ادامه داد:‌ به عنوان مثال دولت نتوانست خواسته جریان اصلاحات را پاسخ دهد و بعد از انتخابات به تفکر اصلاح‌طلبی پشت پا زد، بنابراین اصلاح‌طلبان باید درباره چنین واکنشی توضیح بدهند. اگر اینچنین نشود‌، مردم به پای صندوق‌های رأی نخواهند رفت و همچنین از تفکر اصلاح‌طلبی ناامید خواهند شد.

 

محمدجواد حق‌شناس در پایان صحبت‌هایش گفت:‌ بی‌توجهی به انتخابات آفتی بزرگ و هزینه‌ساز است.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

همه‌ی آنچه درباره‌ی «جمشید شارمهد» و انجمنش می‌دانیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمبرای ۱۴۰۰ نیاز به تغییر صحنه داریم/چه اشکالی دارد یک پایداری در سبد کاندیداهای ۱۴۰۰ باشد؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسنداصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟جهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلماصلاحات از کادرسازی و پوست‌اندازی غافل است/ برای رهبران سیاسی اصلاحات انتقاد از خود بی‌معناستچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟اصلاح‌طلبان دیگر از کسی که از اعلام وابستگی به جریان اصلاحات ابا دارد حمایت نمی‌کنند
آخرین اخبار

احمدی نژاد میان اقشار طرفدار شخصیت های پوپولیست کاریزما دارد/ جامعه از جریانات سیاسی ناامید شدهجهان، پس از کرونا چگونه خواهد بود؟/ محمود سریع‌القلمتحلیلی از سرگذشت علمی و کارآفرینی استاد عالی نسب/ چرا با گران شدن ارز مخالفت کرد؟چه کسی رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌شود؟تئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندرقابت قیمت کاغذ با قیمت طلا و ارز!/ علت گرانی کتاب چیست؟آخرین خبر از پرونده‌های وقف جنگل ها در آق‌مشهد و کوه دماوندسه نسخه‌ برای نظارت بر نمایندگان/ ردصلاحیت چند مرحله‌ای می‌شود؟به خاطر حمایت از عمه ام، با اسید به شوهرش حمله کردمسخنگوی قوه قضاییه: آزادی در انتظار یکی از فعالان محیط‌زیستی/ عفو شامل او شدچرا فیفا جواب فدراسیون فوتبال را نمی‌دهد؟نتایج طرح مالیات خانه‌های خالی دو سال دیگر بروز می‌کندتغییر پروتکل‌های بهداشتی برگزاری کنکور/استفاده از مصلی‌ها و ورزشگاه‌هامسکن ارزان می شود؟مردم با رعایت مقررات بهداشتی، مانع بروز موج جدید کرونا شوندتیم‌های اروپایی به دنبال جذب «حسینی»جان باختگان کرونا در کشور به ۱۷ هزار و ۹۷۶ نفر رسیدعماد افروغ: با محرم برخورد صفر و یک نکنیمایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردبی‌اعتمادی بیشترین آسیب را در مواجهه با بحران و فشار به همراه خواهد داشت/ آذرمنصوری


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved