سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۳۰۰۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۵/۱۲ ۱۰:۴۸

نقش دولت‌ها در جهان پسا‌ کرونا/ معصومه انتظامکرونا، تصادفی باشد یا ساختگی تاثیر گذاریش به قدری عظیم و پیچیده است که تاریخ معاصر را به دو دوره ی پیشا کرونا و دنیای پسا کرونا تقسیم می کند.

معصومه انتظام، دانشجوی دکتری جامعه شناسی سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی: این یادداشت کوتاه به تاثیر ظهور پاندومی کوید 19 بر روند دولت مداری پس از اتمام دوران قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی می پردازد. قبل از ظهور پاندومی کوید 19، نظام بین الملل دچار چالش های اساسی بود. جهانی شدن تضعیف و بروز و ظهور قدرتمند چین در عرصه تجارت بین الملل و شکل گیری مدل آسیایی توسعه یافتگی نظرات بسیاری از نظریات اندیشمندان لیبرال دموکرات که صنعتی شدن، گسترش ارتباطات و خصوصی سازی در نهایت به نظام لیبرالیستی ختم خواهد شد را زیر سوال برد و برخلاف نظریه لیبرالیستی؛ دولت های اقتدارگرا نه تنها در چین بلکه در بسیاری از نقاط جهان تثبیت شدند. 

در کنار حاکمیت چند قطبی در عرصه ی نظام بین الملل وتعارضات آن و در حالیکه  مناسبات منطقه ای و جهانی به سمت شکل گیری جهان متفاوتی در قرن بیست و یکم کشیده می شد و نظم جدیدی در حال شکل گیری بود، ظهور بیماری کرونا بسیاری از معادلات نظام بین الملل را تغییر داد. ، در ابتدای شیوع این بیماری با توجه به ناشناخته بودن و همه گیری گسترده و بعضا بی توجهی شهروندان به توصیه های بهداشتی بسیاری از دولتها در شرایط غیر قابل پیش بینی قرار گرفتند، 

قرنطینه های اجباری از همان ابتدا تبعاتی داشت، دولتها مجبور شدند با کمک های مستقیم به اقشار ضعیف و کسب و کارهای آسیب دیده و نیز افزایش خدمات بهداشتی و پزشکی در صدد جبران بخشی از آشفتگی های اجتماعی و اقتصادی برآمده از بیماری کرونا، تهدید و مهار آن بپردازند.  

با توجه به تبعات زیانبار کرونا بر اقتصاد جهانی اعم از افزایش نرخ بیکاری، کاهش صنعت توریسم، اختلال در روند تولید، کاهش در آمدها و تبعات عظیمی که بر رشد و توسعه اقتصادی دارد، نقش دولت در این ایام بنا به شرایط اضطراری حاکم بسیار پر رنگ شده  است. 

با در نظر گرفتن اینکه هیچ نقطه ای از جهان از این پاندومی مصون نمانده، بالتبع گسترش نقش دولت نیز در همه جای دنیا مشهود است؛ اما با درجات متفاوت. بی تردید یکی از اصلی ترین شاخصه ی جهان پساکرونا گسترش دامنه ی دولت خواهد بود. با شیوع این بیماری شاهد  اهمیت یافتن مجدد مرزهای جغرافیایی هستیم . 

مرزها اهمیت پیدا کرده و دولت ها برای جلوگیری از تردد مسافرین و تبعات آن مبادرت به بسته نمودن مرزهای خود نمودند. در واقع آثار و پیامدهای کرونا دلیلی برای دولت خواهد بود برای کنترل گری و پیشروی به درون مناسبات جامعه مدنی. دولت به بهانه های مختلف( اجبار زدن ماسک و ضرروت رعایت فاصله اجتماعی) دست به محدود سازی شهروندان خواهد زد

در واقع از شواهد چنین بر می آید صوری از قدرت انضباطی (به مفهوم فوکویی) حاکم خواهد شد که نتیجه اش کنترل بیشتر شهروندان است. از همه مهم تر نیاز به بازسازی اقتصادی اولویت اقتصاد را مجددا حاکم و بسیاری از مناسبات حقوق شهروندی به محاق خواهد رفت.

کلید واژگان

تبلیغاتپربازدیدترین ها

تندروها می‌خواهند خودشان با آمریکا توافق کنندوزارت نفت با عرضه پالایشگاه‌ها در صندوق ETF مخالف نیستنقد عباس عبدی بر تاثیرگذاری توییتر بر تصمیم‌گیری‌ها در قوه قضاییهایرادات دولت هیچ ربطی به اصلاح‌طلبان نداردصدور قرار موقوفی تعقیب برای سردار نقدی غیرقانونی است/ درخواست اعاده دادرسی می کنیمتئوریسین‌های اصلاحات هنوز در حال و هوای سال ۷۶ هستند/ مردم می‌گویند این‌ها سر و ته یک کرباسندتیمی که در حال شکست است، نفرات خود را تعویض می‌کندعده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینندمجلسی: وقت خوبی برای مذاکره نیستاصلاح‌طلبان با نامزد شناخته شده به صحنه انتخابات می‌آیند؟
آخرین اخبار

مجلسی: وقت خوبی برای مذاکره نیستجزئیات جدید از بازداشت عوامل تیراندازی در سعادت‌آباددارادوم را بیشتر بشناسیدپاسخ اسعدیان به حاشیه‌های انتخابات خانه سینما: وارد دعوا نشویمبرنامه مرحله نیمه نهایی جام حذفی اعلام شد / داربی ۵ شهریورچرا برخی افراد به نوع شدید کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند؟عده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینندواکسن ایرانی کرونا بزودی ارزیابی بالینی می شوداحمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته استاصلاحات ساختاری کلید نخورد، شاید خیلی زود دیر شود / جامعه مدنی ضعیف و مردم فرسوده شده‌اندنفت به جای طلا/ حسین مرعشیاصلاح‌طلبان تماشاچی انتخابات ۱۴۰۰؟ /خباز: سکوت بزرگان شایسته نیستعباس عبدی:حرفهای فتاح خنده دار بود/نقش‌بازی کردن هم قلق داردروزنامه «جهان صنعت» توقیف شدظریف: برای استرداد پول‌های بلوکه شده از روش‌های مختلف استفاده می‌کنیمتندروها می‌خواهند خودشان با آمریکا توافق کنندتوافق اولیه علی علیپور با باشگاه چینیفاش شدن جزئیات جدید درباره محموله مرگباری که بیروت را منفجر کردنقد عباس عبدی بر تاثیرگذاری توییتر بر تصمیم‌گیری‌ها در قوه قضاییهسقوط مرگبار دختر 16ساله از پشت بام مدرسه/ خواستگار او بازداشت شد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved