سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۳۰۵۳

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۵/۱۵ ۰۹:۴۲

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

وحدت شرط کافی برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات نیستفعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: وحدت برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات شرط لازم است اما شرط کافی نیست. اگرچه اصلاح‌طلبان باید در انتخابات پیش‌رو از تعدد کاندیدا پرهیز کنند اما به این معنی نیست که اگر با هم اتحاد کردند و کاندیدایی را مطرح کردند که نتوانست گفتمان‌سازی مناسب کند و اقبال افکار عمومی را به دست بیاورد، در انتخابات پیروز می‌شوند.

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در پاسخ به اینکه عملکرد مجلس یازدهم تا چه اندازه بستر را برای پیروزی اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰ فراهم می‌کند؟ به خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری برنا گفت: موضوع انتخابات ریاست جمهوری موضوع کاملا متفاوتی است به همان نسبتی که جریان‌های سیاسی موثرند به همان نسبت، ویژگی‌های اشخاص هم اهمیت پیدا می‌کند ضمن اینکه عملکرد مجلس فعلی برای اصولگریان نقطه قوت محسوب نمی‌شود.

این نماینده سابق مجلس افزود: به عبارت دیگر بخش عمده‌ای از مردمی که در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نکردند و بخشی هم که شرکت کردند الزاما رفتارهای مجلس را تایید نمی‌کنند و بر این باورند که نمایندگان مجلس، بیش از اینکه به بحث معیشت، که جزو شعارهایشان بود، بپردازند درگیری با دولت را سرلوحه کار خود قرار دادند. در انتخابات مجلس اکثریتی را داریم، که در آن شرکت نکردند.

تاجرنیا با اشاره یکه‌تازی اصولگرایان در جریان انتخابات مجلس یازدهم تصریح کرد: البته حضور اصولگرایان در مجلس خصوصا در انتخاباتی که با قلع و قمع کاندیداهای رقیب همراه بود و با مشارکت اندک مردم، می‌تواند دورنمایی برای انتخابات ریاست جمهوری باشد.

این چهره اصلاح‌طلب ضمن تاکید براینکه چهره‌های انتخابات ۱۴۰۰ با چهره‌های انتخابات مجلس یازدهم متفاوت هستند، اظهار کرد: با توجه به اینکه شرایط ایران شرایط متفاوتی است، دلیلی وجود ندارد که انتخابات ۱۴۰۰ هم انتخاباتی به کام اصولگرایان باشد. بر همین اساس اگر در انتخابات با حضور حداکثری مواجه باشیم احتمال اینکه پیش‌بینی‌های اصولگرایان به هم بخورد، وجود دارد.

تاجرنیا ادامه داد: ممکن است اصولگرایان خود را پیروز انتخابات آینده بدانند اما این مساله نمی‌تواند استحکام داشته باشد؛ علتش هم این است که همواره در دوران ریاست جمهوری غیر از دوران قبل از هاشمی رفسنجانی که عملا رقیب جدی وجود نداشت، از انتخابات دوم خرداد به این طرف همیشه با انتخابی غیرقابل پیش‌بینی مواجه بودیم. به عنوان مثال در انتخابات سال‌های ۷۶ و ۹۲ در حالی که تصور برتری کاندیدای دیگری بود اما شرایط به گونه دیگری رقم خورد.

این عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در خصوص شرایط پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: وحدت برای پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات شرط لازم است اما شرط کافی نیست. به عبارت دیگر اگرچه اصلاح‌طلبان باید در انتخابات پیش‌رو از تعدد کاندیدا پرهیز کنند اما به این معنی نیست که اگر  با هم اتحاد کردند و کاندیدایی را مطرح کنند که این کاندیدا نتواند گفتمان‌سازی مناسب داشته باشد و نتواند اقبال افکار عمومی را به دست بیاورد، در انتخابات پیروز می‌شوند.

تاجرنیا در پایان یادآور شد: در حقیقت این جریان بیش از اینکه نیاز به وحدت داشته باشد نیاز به اصلاح گفتمان و شرایطی دارد که به نوعی بتواند، جلب حمایت طبقات مختلف و خصوصا طبقه متوسط که اصلی‌ترین جریان حامی اصلاح‌طلبان است، را داشته باشد. بنابراین وحدت روی یک کاندیدا شرط لازم است ولی شرط کافی برای پیروزی نیست.

 

منبع: برنا 

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

الزام یا التزام؛ مساله همچنان «حجاب» استغیرقابل پیش بینی ترین انتخابات: ایالت های سرنوشت ساز در انتخابات آمریکا کدامند؟طرح اولیه مجلس قطعا در جهت کاهش مشارکت مردم خواهد بودسردار سلامی: آمریکایی‌ها بدانند هر کسی را که در ماجرای ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی نقش داشته است، می‌زنیمچرا تعاون در اقتصاد ایران همچنان حاشیه‌نشین است؟فریدون‌ مجلسی: اسرائیل می‌خواهد خود را تا پشت خاک ایران برساندعطریانفر: تصمیم نهایی را باید از زبان خاتمی بشنویمسریال «آقازاده» بدآموزی دارد/ چه ضرورتی دارد یک داستان اطلاعاتی را به خانواده بکشیم؟!شهروندان بیش از حاکمیت آمادگی دارند به یک زن برای ریاست‌جمهوری رای بدهندسیاسی‌ها اول خیانت می‌کنند بعد می‌گویند «پرستو» بود
آخرین اخبار

خباز: اصولگرایان با مشارکت حداکثری رای ندارنداصلاح‌طلبان تجربه سال ۹۲ را تکرار خواهند کرد؟قدردانی بنیاد ملی نخبگان از مدیرعامل بیمه ایرانمجلس چگونه می‌تواند بازار خودرو را ساماندهی کند؟واشنگتن پست: ترامپ بزرگترین ضربه را به اعتبار آمریکا زده استآمریکا در استفاده از مکانیسم ماشه دچار شکست حتمی می‌شودپیام استراماچونی برای هواداران استقلال: دروغ‌ها عشق ما را خراب نمی‌کنندطرز تهیه ذرت مکزیکی در خانه؛ یک میان وعده خوشمزهکرونا تجربیات جالب و جدیدی را رقم زداوحدی: بیش از ۳۶۰ شبکه ماهواره‌ای علیه کشور اقدام می‌کنندمقابله با کرونا نیازمند همدلی و وفاق استالزام یا التزام؛ مساله همچنان «حجاب» استچرا تعاون در اقتصاد ایران همچنان حاشیه‌نشین است؟سفارت انگلیس در تهران: تروئیکای اروپا به اجرای برجام پایبند هستند۱۸۳ فوتی جدید کرونا در کشور / ۳۰۹۷ تن مبتلا شدندشرایط کاملا قرمز در تهران / درخواست بازگشت محدودیت ها و دورکاری کارمندانواکسن‌های چینی و روسی فاز ۳ تحقیقاتی را پاس نکرده‌اندمحرمی: بازی با الدحیل صدرنشینی پرسپولیس را تثبیت می‌کندجستجو برای یافتن سه عضو یک خانواده در کوه‌های علمدار بهبهانپیدا شدن جسد سلاخی‌شده و نیمه‌برهنه زنی جوان در مخزن زباله در مشهد


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved