سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۴۲۷۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۶/۲۵ ۱۱:۳۳

مخالف نگاه بدبینانه به هنر هستممعاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه با نگاه بدبینانه به هنر مخالفم، افزود: با این که شرایط سخت شده علی رغم محدودیت بودجه و مشکلات دیگر، هنر و مخاطبین آن رشد کرده‌اند از این رو هنر و هنرمندان ایرانی در اقصی نقاط جهان در تمامی رشته‌های هنری حرفی برای گفتن دارند.

سید محمد مجتبی حسینی، با تشریح ویژگیهای هنر به ویژه هنر نزد هنرمندان ایرانی، هنر را یکی از ویژگی‌های اصلی حفظ بقا در ایران دانست و گفت: ایران با همه مشکلاتی که داشته، بدون خلاقیت و بدون هنر، نمی‌شد در آن زیست و یکی از دلایل تعالی هنر در ایران، همین سخت‌کوشی و استعداد خارق العاده نسبت به هنر است.

وی با اشاره پیشینه تاریخی اقتصاد هنر، افزود: در منابع تاریخی متعدد آمده است که شهرهای مختلف فارس، بافته‌های خاص خود را با نام اختصاصی داشته‌اند اما اکنون حتی مسن‌ترهای شهر هم از پدران‌شان نام آن را نشنیده‌اند، در مستندات قاجاری آمده است که شهر کاشان، ۵ درصد کل مالیات کشور را پرداخت می‌کرده، این تنها صنایع خلاق، فرش و دست آفریده‌های مردمش بوده که این شکوفایی اقتصادی را به وجود آورده است.

حسینی در ادامه ،سند جامع فرهنگ و هنر را یکی از راه‌های شکوفایی اقتصاد هنر دانست و گفت: ستاد نقشه فرهنگی کشور، به ریاست معاون اول رییس جمهور، یکی از فعالیت‌هایی که دنبال می‌کند، تحقق سند جامع فرهنگی کشور است. ذیل فصل نهم آن، مقرر شده اسناد بالادستی بر اساس قوانین، تدوین شود و ابلاغ شده که معاونت هنری مسئولیت آن را بر عهده دارد.

وی افزود: جلسه اولی که تشکیل شد، مدیران مرتبط و دبیر محترم شورای هنر، مواضع کلان آن را مورد بحث قرار دادند و مقرر شد هر حوزه‌ای که باید به آن رسیدگی شود، قوانینی را تدوین کند، با اصحاب هنر در رشته‌های مختلف، گفت‌وگو تعامل کند و نهایتا با گردآوری آرای مختلف، نکات را در قالب قوانین بریزد و عرضه کند. در مراحل تصویب هم اصلاحاتی در نظر گرفته می‌شود.

جشنواره‌های بین‌المللی فرصت شناساندن هنر ایران هستند

حسینی، درباره همکاری‌های بین‎المللی معاونت هنری، با نهادهای دیگر، گفت: ما با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به توافق رسیده‌ایم که کمیته فعالیت مشترک برای اعزام هنرمندان و گروه‌های هنری و آثار هنری که به خارج کشور ارسال می‌شود، داشته باشیم و این شورا به صورت ترکیبی، موارد را بررسی و تصمیم‌گیری کند.

وی افزود: جشنواره‌های بزرگ ما که عنوان بین‌المللی هم دارند، مثل جشنواره فجر در عرصه‌های مد و لباس، موسیقی و تئاتر، جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، جشنواره تئاتر عروسکی، خود دعوت همکاری از نهادهای بین‌المللی و هنرمندان دیگر هستند. برخی جشنواره‌ها که این عنوان را ندارند مثل جشنواره موسیقی نواحی، ما از ظرفیت آن استفاده می‌کنیم و با دعوت از نوازندگان، پژوهشگران موسیقی مقامی دنیا برای حضور در ایران و آشنایی با رشته‌های مختلف، فضایی چند وجهی می‌سازیم.

حسینی اضافه کرد: در رشته‌هایی که عنوان بین‌المللی دارند، می‌شود دو رویکرد داشت، یا صرفا دعوت از چند مهمان خارجی که این عنوان محقق شده باشد، یا مطالعه برای دعوت از گروه‌ها یا اشخاصی که بر اساس موضوعی ویژه بتوانند به فضای ما کمک کنند. سعی کردیم این روال را پیگیری کنیم، چون باید از این ظرفیت‌ها برای معرفی فرهنگ کشور استفاده کرد.

وی پتانسیل برنامه‌ریزی بین‌المللی برای هنرهای تجسمی در ایران را بسیار بالا دانست و ادامه داد: در حوزه هنرهای تجسمی، خاور میانه در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته، از ۱۰ هنرمند گران قیمت منطقه ۴ نفر ایرانی هستند و ۶ نفر متعلق به بقیه کشورها، آخرین حراج بین‌المللی هنرهای تجسمی که در امارات متحده عربی اتفاق افتاد، ۴۴ درصد از کل فروش آن متعلق به هنرمندان ایرانی بود.

معاون هنری وزیر فرهنگ، اظهار داشت: در مقوله اقتصاد ما می‌توانیم به اقتصاد خلاق فکر کنیم، مثل استارت آپ‌ها و دیگر برنامه‌های به روز شده، از سوی دیگر اقتصاد وابسته به صنایع فرهنگ و هنر، می‌تواند موثر باشد، مثلا تولید رنگ، تولید تجهیزات صوت و تصویر و نکته دیگر فروش آثار است و اشتغالی که در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر ایجاد می‌شود.

فقدان قانون، هنرمندان را محدود می‌کند

حسینی، نبود قوانین یاری رسان در بخش‌های مختلف را محدود کننده هنر دانست و گفت: قوانین و قواعد هنر نسبت به جامعه هنری محدود است، وجود اسناد بالا دستی، ظرفیت قانونی را برای فعالیت در این عرصه‌ها فراهم می‌کند و این امر ضروری است. مجموعه شرایط هنرمندان را که بررسی می‌کنیم، علی رغم تمام مشکلات، ظرفیت فوق العاده‌ای را می‌بینیم که استعداد رشد چشمگیری دارد، این مجموعه در سال‌های آینده بسیار موثر خواهد بود اما برای این که ما بتوانیم حداکثر بهره‌برداری منطقی و دقیق از این ثروت را داشته باشیم، از امروز باید برنامه‌ریزی کنیم.

زندگی بدون هنر، در ایران ممکن نیست

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه، اقتصاد فرهنگ و هنر را  عامل حفظ روحیه در تاریخ ایران دانست و گفت: زندگی بدون هنر در ایران ممکن نیست چراکه ایرانیان همواره با هنر عجین شده و براین اساس شکوفایی اقتصادی ناشی از صنایع خلاق را برای پیشرفت کشور رقم زده‌اند.

وی ادامه داد: برای الهام گرفتن و خلق آثار جدید، نقشی که هنر در همزیستی اقوام ایران در اقوام مختلف داشته باشد، بسیار مهم بوده است. این یکی از کارکردهای هنر است، هنری که باید درباره قوانین و مقررات و سیاست‌گذاری و برنامه‌های کلان آن فکر و از این فرصت مغتنم استفاده کنیم.
حسینی همچنین با اشاره به افزایش تئاترها، کنسرت‌ها و گالری‌ها در ۲۰ سال گذشته، ادامه داد: بازار مصارف فرهنگی رشد داشته است و می‌توان آن را از تولیدات تشخیص داد. به همین تناسب در آینده هم هنرمندان فعال خواهند بود. برای این که جامعه بتواند از آثار هنری بهتر و ارزشمندتر استفاده کند باید برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم. بنابراین ضرورت پرداختن به هنر، نگاه کارشناسی و بر اساس برنامه‌ریزی عمل کردن است. این موضوع با نگاه احساسی داشتن متفاوت است. ما باید  این ظرفیت را بشناسیم و از آن استفاده کنیم.

اولویت اول ما اتمام پروژه‌های نیمه تمام

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دیگر جزئیات هنر و خصوصیات هنرمندان ایرانی، درباره برنامه‌های آتی این معاونت ، اظهار داشت: اولویت اول ما اتمام پروژه‌های نیمه تمام است، ابنیه‌ای که مرمت آن را شروع کردیم، تا پایان امسال آماده بهره‌برداری شود، در امور ستادی، همه ساماندهی شوند. در تصحیح رویدادها طرح کلان ما ساماندهی رویدادها و جشنواره‌های هنری است که مطالعات آن انجام شده است و باید ببینیم تعطیلی رویدادها چه اجازه‌ای به ما می‌دهد.

منبع:ایرنا

تبلیغات

پربازدیدترین ها

اصلاح‌طلبان تجربه سال ۹۲ را تکرار خواهند کرد؟الزام یا التزام؛ مساله همچنان «حجاب» استغیرقابل پیش بینی ترین انتخابات: ایالت های سرنوشت ساز در انتخابات آمریکا کدامند؟طرح اولیه مجلس قطعا در جهت کاهش مشارکت مردم خواهد بودخباز: اصولگرایان با مشارکت حداکثری رای ندارندسردار سلامی: آمریکایی‌ها بدانند هر کسی را که در ماجرای ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی نقش داشته است، می‌زنیمرهبر انقلاب اسلامی: دفاع مقدس یکی از عقلانی‌ترین حرکات ملت ایران بودچرا تعاون در اقتصاد ایران همچنان حاشیه‌نشین است؟سریال «آقازاده» بدآموزی دارد/ چه ضرورتی دارد یک داستان اطلاعاتی را به خانواده بکشیم؟!فریدون‌ مجلسی: اسرائیل می‌خواهد خود را تا پشت خاک ایران برساند
آخرین اخبار

سرمربی الاهلی عربستان: با بازیکنان جوان مقابل استقلال بازی می‌کنیمرییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین منصوب شدکاهش ۸.۶ درصدی نرخ بیکاری در استان تهرانجزئیات درگیری ماموران مبارزه با مواد مخدر «فهرج» با قاچاقچیان مسلحاستقلالی‌ها شارژ مالی شدندوزیر ورزش: در سایه ۸ سال دفاع مقدس، عزت و عظمت برای کشور به ارمغان آمده استتوضیحات هاشمی درخصوص نامه محرمانه‌اش در مورد خیابان شجریانسینمای آقا رسول درک نشدبرترین‌های هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا؛ حضور غیر منتظره ۲ بازیکن ایرانیطباطبایی: استقلال در لیگ قهرمانان تمرکز لازم را ندارددفاع مقدس چهره دوستان و دشمنان انقلاب اسلامی را افشا کردمادران باردار برای تزریق واکسن آنفلوآنزا به مراکز جامع سلامت مراجعه کنندتعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۴ هزار و ۶۵۶ نفر رسیدطرز تهیه مینی پیتزا مخصوص میهمانیجهش ژنتیکی کرونا / افزایش ابتلاهای خانوادگیکاهش چشمگیر بینندگان تلویزیونی جوایز اِمیخسرو آواز ایران کیست؟۳ درصد از افراد زیر ۶۵ سال دچار اختلال حافظه می‌شوندوزیر بهداشت: شعله های جدید آتش کرونا در کشور برافروخته شده استنامجومطلق: محکوم به برد مقابل الاهلی هستیم


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved