سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۴۳۸۶

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۶/۲۷ ۱۱:۴۶

وضعیت بحرانی، انتخاب روحانی/ علی ورامینی
از ابتدای روی کار آمدن دولت حسن روحانی، بعضی از اقتصاددانان سیاست‌های اقتصادی این دولت را سیاست‌های نولیبرالیستی می‌دانستند. این اقتصاددانان با نظر به سیاست‌های کلی‌ای که روحانی داشت معتقد بودند که در پی بهتر شدن رابطه ایران و جهان و به تبع آن افزایش درآمدهای نفتی، این درآمدها نه از مجرای سیاست‌های اقتصادی عدالت‌محور که در کانال‌های تقویتِ طبقه برخوردار خرج خواهد شد. رفتار تیم اقتصادی روحانی در ذوقی که برای ورود کمپانی‌های خارجی به ایران نشان می‌دادند، کمپانی‌هایی که البته عمدۀ آن‌ها ربطی به صنایع مادر نداشتند و می‌خواستند کالایشان را راحت‌تر بفروشند، احتمالاً در خاطر همه مانده است.  

این رفتار از جانب موافقان دولت به میل به توسعه ترجمه می‌شد و منتقدان این وضعیت را ضد توسعه می‌دانستند. در سوی مقابل، البته نه کسانی که به دولت نزدیک بودند، بلکه آن‌ها با نظریات دست راستی در اقتصاد همدل هستند این باور را داشتند که این نظر از اساس ایراد دارد. می‌گفتند هنوز صورتبندی‌ای از نولیبرالیسم نداریم، متر و معیاری نیست که دقیق بتوان گفت نولیبرالیسم چیست و حتی اگر این را هم داشته باشیم، اقتصاد ایران هنوز به مراحل ابتدایی سرمایه‌داری هم نرسیده و الخ. این روزها موافقان سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی کمتر سخن می‌گویند، مخالفان هم، البته به دلایل متفاوت. موافقان روحانی می‌خواهند سال آخر را بی ریسک و واهمه سر کنند، مخالفان دولت هم احتمالاً دیگر میل و رمقی ندارند. امروز که هفت سال از شروع آن دعواها می‌گذرد می‌توان اندیشید که بالاخره نام سیاست اقتصادی دولت روحانی به کدام یک از طرفین دعوا نزدیک است؟   

اصلاً نامی به آن دهیم، سیاست اقتصادی امروز روحانی امروز جانب کدام طبقه است؟ امروزی که شاید شرایط اقتصادی حتی از زمان جنگ هم بدتر شده است و خلاف گفته آقای روحانی علاوه بر ابروان، کمر مردم هم به معنای دقیق کلمه خم کرده است دولت حسن روحانی چه سیاست‌هایی برای حمایت از کسانی که در بیشترین تنگنا افتاده‌اند اتخاذ کرده است؟ به یاد بیاورید که جلسات شورای عالی کار که بعد از بالا و پائین‌های بسیار، جلسات طولانی و به تعویق انداختن اعلام حداقل دستمزد و حتی کشاندن آن به سال بعد بالاخره نرخ را تعیین کرد؛ یک‌میلیون‌ و ۸۳۴ هزار و چهارصد تومان. 

هفته‌ها جلسه برگزار می‌شد که تا آن خرده‌‌ای که امروز قیمت یک «تن ماهی» است تصویب شود. در همین دولت به خودروسازان انحصاری ایران اجازه داده شده که هر سه ماه یکبار، قیمت‌های خود را افزایش دهند. دولت روحانی در حالی این اجازه را به خودروسازان می‌دهد که جز یک اصلاحیه ناچیز افزایش حق مسکن، تا به حال هیچ اقدامی برای رفتن حداقل دستمزد به سمت میزانی که که حداقل بقا را تضمین کند نرفته است. هیچ کارگری نمی‌تواند با کار کردن در یک جا امورات حداقلی زندگی خود را بگذا رند. 

در واقع افزایش قیمت‌هایی که با چراغ سبز دولت انجام می‌شود در همه جا هزینه می‌شود و همه افزایش هزینه‌ها دیده می‌شود جز دستمزد کارگر. همان دستمزد بگیران که از ابتدای سال هیچ افزایش درآمدی نداشتند با تورم افسارگسیخته‌ای روبه‌رو هستند بدون اینکه ذره‌ای از جانب دولت حمایت شوند. اگر حمایت دولت از سرمایه‌دارن در قالب اجازه افزایش قیمت است که کاملاً عملیاتی می‌شود، حمایتش از طبقه قشر ضعیف این است که ابلاغیه بی‌ضمانت اجرای حد افزایش اجاره خانه بدهد. ابلاغیه‌ای که وقتی مستاجری به صاحبخانه می‌گوید، او مستاجر و دولت می‎خندد و مستاجر هم احتمالا به ریش دنیا. این روزهای بخش عمده‌ای از جامعه در حالی چنین زیر فشار طی می‌شود که چندی پیش مشاور بسیار طناز رئیس جمهور در گفت‌وگویی بیان کرده بود که آقای روحانی علاوه برا آماری که مدام از نهادهای رسمی می‌گیرد، از قبض‌های خرید گرفته تا قیمت کالاها نیروهایی هم دارد که به‌صورت مستقیم به او آمار وضع اقتصادی جامعه را می‌دهند. 

یعنی رئیس جمهور با آگاهی کامل از جزئی‌ترین مسائل بخش عمده‌ای از مردم جامعه نمی‌خواهد و یا نمی‌تواند در بحرانی‌ترین شرایط اقشار آسیب‌پذیر را حمایت کند و یا حداقل با توقف مجوزهای افسارگسیخته به صاحبان سرمایه فشار بر مردم آسیب‌پذیر را کمتر کند. در واقع دولت روحانی نشان داد که در بحرانی‌ترین شرایط کجا می‌ایستد و الان متوجه می‌شویم که همۀ آن فریادهای منتقدان به چه چیز اشاره داشت.

تبلیغاتپربازدیدترین ها

کلیپ سازی تیم رسانه‌ای محمد امامی از جلسات دادگاه!هشدار حجاریان به همایون شجریان: شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!پیش بینی سعید حجاریان از تیتر روزنامه کیهان در صورت پیروزی بایدندستور انتخاباتی پدران اصلاحات /خاتمی و خوئینی‌ها صحنه‌گردان شدندعبور از تهدید؛ ورود به شایعه/آیا رئیس جمهور خزانه دارد؟پیروزی ترامپ در انتخابات احتمال جنگ با ایران را افزایش می‌دهدنمایندگان فراموش کرده‌اند با برخی شعارهای انقلابی گری، مردم را فریب دادندآمدن بایدن تأثیری بر بازشدن فضای سیاسی کشور ندارداعتراض تند مصطفی کیایی به حوزه هنری/ «خیانت در امانت نکنید!»سیاستِ فالوسی/تاجیک
آخرین اخبار

پیدا و پنهان صادرکنندگان کارتن خواب؛ مقصر کیست؟قیمت اوراق مسکن باز هم افزایش پیدا کردکارمزد جدید خدمات بانکی چقدر است؟همتی: بسته جدید ارزی در راه استبازگشت سکه به کانال ۱۲ میلیون تومانیکاهش اندک قیمت دلارشاخص بورس بعد از مدت‌ها مثبت شدبرنامه پرداخت سود سهام‌ بیمه ملت اعلام شدکرونا جان ۳۸۶ نفر دیگر را در ایران گرفتمحدودیت‌های جدید کرونایی در ۴۶ شهرستان دیگر اجرا می‌شودخودسوزی کارگر ۳۲ ساله مقابل محل کار سابق خودتقدیر از نمایندگان سینمای ایران در بزرگ‌ترین جشنواره فیلم آسیاشریفی با پرسپولیس دو ساله بستپرسپولیس ITC «خلیل‌زاده» را صادر نمی‌کندانتشار اطلاعات معاملات ملکی شهرداری تهرانهیچ ملتی با تلگرام و اینستاگرام دین خود را از دست نداده استخبرهای تکان‌دهنده از بهشت زهرا تهران؛ سالن تطهیر پاسخگوی حجم جنازه‌ها نیستکلیپ سازی تیم رسانه‌ای محمد امامی از جلسات دادگاه!زکی‌پور از استقلال جدا می‌شودنقوی حسینی: الان زمان گرو کشی سیاسی نیست


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved