سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۴۹۴۲

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۷/۰۷ ۱۲:۲۳

آموزش رایگان و کمک هزینه تشویقی برای دانشجویان معلولرئیس سازمان بهزیستی کشور درباره تحصیل رایگان و کمک هزینه تشویقی دانشجویان تحت پوشش این سازمان توضیحاتی ارائه کرد.

 وحید قبادی دانا روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: طبق ماده ۹ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولان موضوع آموزش عالی افراد معلول نیازمند و آیین نامه اجرایی آن، افرادی که براساس آزمون وسع مبتنی بر سامانه بانک اطلاعات رفاه ایرانیان در هفت دهک اول قرار دارند و دارای معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید هستند، می‌توانند از تسهیلات مربوط به معافیت از پرداخت شهریه برای یک‌بار در هر مقطع تحصیلی در سقف سنوات مجاز از آموزش رایگان بهره مند شوند.

وی ادامه داد: براساس ماده ۹ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، واحدهای آموزش عالی موظف هستند نسبت به ثبت نام، انجام امتحانات و صدور مدرک افراد پذیرفته شده موضوع این ماده قانونی بدون دریافت شهریه از فرد معلول مشمول اقدام کنند و سازمان بهزیستی هم موظف است بعد از ثبت نام نسبت به تسویه حساب افراد نیازمند واجدشرایط دارای معلولیت با شرایط فوق با واحدهای آموزش عالی اقدام کند.

قبادی دانا خاطرنشان کرد: همچنین سازمان سنجش آموزش کشور هم موظف است که فهرست افراد دارای معلولیت پذیرفته شده در واحدهای آموزش عالی را در هر سال تحصیلی به سازمان بهزیستی کشور اعلام کند. بر این اساس در سال تحصیلی ۹۸ - ۹۷ در نیمسال اول، سازمان بهزیستی کشور بدهی را که به دانشگاه آزاد اسلامی داشت، به مبلغ ۱۸ میلیارد تومان پرداخت کرد و برای نیمسال تحصیلی دوم ۹۸ - ۹۷ و همچنین سال تحصیلی ۹۹ - ۹۸ هم مبلغ ۳۰ میلیارد تومان را هفته گذشته به حساب دانشگاه آزاد اسلامی واریز کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: همچنین  از دانشگاه آزاد اسلامی درخواست کردیم که برای سال تحصیلی جدید یعنی نیمسال اول تحصیلی ۱۴۰۰ - ۹۹ دسترسی الکترونیکی برای بهزیستی ایجاد کند تا هزینه شهریه تحصیلی دانشجویان واجدشرایط مشمول را به حساب دانشگاه آزاد اسلامی واریز کند که امیدواریم طی دو هفته آینده این کار محقق شود.

قبادی دانا افزود: برای فرزندان دارای سرپرست غیرموثر که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند اعم از فرزندانی که در مراکز شبه خانواده ها حضور دارند یا امدادبگیر هستند و کسانی که به زندگی مستقل انتقال پیدا کردند و سن پذیرش آنها در سازمان بهزیستی کمتر از ۱۶ سال بوده است، این امکان وجود دارد تا شهریه آنان در دانشگاه غیردولتی به طور کامل پرداخت شود.

وی درباره سایر افراد تحت پوشش بهزیستی یعنی دانشجویان نیازمندی که دهک درآمدی آنها یک تا هفت هست و تحت پوشش بهزیستی هستند، گفت: این افراد در دو گروه زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها که دارای پرونده در سازمان بهزیستی باشند، و همچنین دانشجویانی که سرپرست خانواده آنها، دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید هست، و در دهک درآمدی یک تا هفت قرار دارند و نیازمند هستند، تقسیم می شوند. آنها هم تا سقف اعتبارات مصوب و در صورت تامین اعتبار می توانند بخشی از هزینه تحصیلی خود را به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: همچنین دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی که نیازمند هستند و در دهک درآمدی یک تا هفت قرار دارند و در دانشگاه های دولتی تحصیل می کنند به عنوان کمک هزینه تشویقی تحصیل در هر ترم برحسب مقطع تحصیلی آنها از کاردانی تا دکترا از مبلغ ۴۰۰ هزار تا دومیلیون تومان دریافت می کنند که در سال تحصیلی گذشته ۹۸-۹۹ در دو ترم، این مبلغ روی حساب بانکی دو هزار و ۹۰۰ نفر از آنان با شرایط ذکر شده، شارژ شد و آنان این مبلغ را دریافت کردند.

قبادی دانا افزود: امیدواریم که دانشگاه‌هایی که دانشجویان ما در آنها تحصیل می کنند شرایطی ایجاد کنند که به لحاظ مناسب سازی و دسترسی، شرایط مناسبی را برای تمام تحصیل افراد دارای معلولیت ایجاد کنند  تا آنها مانند سایر دانشجویان به طور مستقل در فضای دانشگاه حضور پیدا کنند و تحصیل خود را ادامه دهند.

وی با قدردانی از همکاری دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم و وزارت بهداشت و به ویژه دانشگاه آزاداسلامی گفت: طی تفاهم نامه منعقد شده با دانشگاه آزاد اسلامی،  ۲۵ درصد تخفیف شهریه برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی ایجاد شده است.

قبادی دانا از همه مسئولین دانشگاهی خواست تا شان و منزلت اجتماعی دانشجویان دارای معلولیت را لحاظ کنند و گفت: این دانشجویان، افراد مستعد و توانمندی هستند که در شرایط سخت با پشتکار توانستند به این جایگاه دست یابند.

منبع:ایرنا

تبلیغات

پربازدیدترین ها

هیچ اجماعی بر عارف شکل نمی‌گیرد/ یک نفر هم به او رأی نمی‌دهدمیوه شگفت‌انگیزی که هم ضدویروس است هم شما را لاغر می‌کندخواص های روغن ماهیطرز تهیه دسر آیس‌کافی با موزغذاهایی برای رفع ریزش موماندگاری شجریان به دلیل ارتباط مستمر با مردم بودطرز تهیه دلمه سبزیجاتاین غذاها را هرگز فریز نکنید۱۰ نکته مهم برای داشتن پوست سالم در فصل سرمااصلاحات حداقلی، اصلاحات حداکثری/سعید حجاریان
آخرین اخبار

آیا رئیس سابق جمعیت هلال احمر به حبس محکوم شده است؟آیت‌الله مکارم شیرازی: حفظ نظام عبادت استکنایه خاتمی به روحانی: نه صلح جواب می دهد نه مذاکرهقیمت‌ها در بازار خودرو ریزشی شدبازار داغ فروش ارز به دلیل ترس از دلار ۲۰ هزار تومانیریزش یک میلیون تومانی قیمت سکه در پی کاهش نرخ دلارادامه روند نزولی بورسدلیلی برای محدودیت در تامین کالاهای ضروری و دارو وجود نداردچند نفر را جریمه کردید و چه تعداد از جاده ها را بستید؟کرونا جان ۳۲۲ نفر دیگر را در ایران گرفتتهیه پیش نویس سند جمعیت نیازمند حضور فرهنگ استکنعانی‌زادگان: از پرسپولیس درخواست ۱۰ میلیاردی نداشتمکاهش ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی قیمت دلارابتکار: ورزش یکی از مهم‌ترین ابزار ترویج امید استخواص های روغن ماهیدانشمندان: چرت طولانی مرگ زودرس می آوردعلت دون دون شدن پوست پا چیست و چطور می توان آن را برطرف کرد؟مرد ‌جوان ‌همسرش ‌را به‌ آتش ‌کشیدقتل مرد بسیجی در دفاع از یک زنراز مرگ یک زن جوان در پایتخت


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved