سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۷۰۲۸

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۸/۰۳ ۰۹:۵۸

اقبال به کاندیداتوری رضا خاتمی در ۱۴۰۰ زیاد است/خاتمی جای برادرش می‌آید؟معرفی کاندیدای نهایی از سوی دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا برای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 هنوز زود است و باید از میان گزینه‌های مطرح به اجماع بر سر یک کاندیدا برسند؛ البته ممکن است جریان اصولگرا نتواند به این اجماع برسد و مانند سال 92 با 4 کاندیدا وارد عرصه رقابت شود اما عزم اصلاح‌طلبان برای معرفی کاندیدای واحد جزم است و اکنون به بررسی شرایط کشور و تطبیق آن با گزینه‌های موجود برای انتخاب کاندیدای نهایی می‌پردازند.

به گزارش اصلاحات پرس، در انتخابات‌های اخیر سیدمحمد‌خاتمی نقش رهبری سیاسی جریان اصلاحات را برعهده داشت و تصمیم نهایی اصلاح‌طلبان به اطلاع او می‌رسید که تایید یا رد کند اما اکنون برخی جایگاه دیگری برای رئیس دولت اصلاحات در نظر گرفته‌اند که آن هم کاندیدا شدن برای ورود دوباره به پاستور در سال 1400 است. ناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید: «مشکل اصلاح‌طلبان، اتحاد و وحدت نیست. و اگر سیدمحمد خاتمی بیاید و تایید شود، همه اصلاح‌طلبان بی‌چون‌وچرا به اتفاق‌نظر می‌رسند» اما تاییدصلاحیت خاتمی بسیار خوشبینانه است و به نظر می‌رسد او بتواند به‌عنوان کاندیدا در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 حضور داشته باشد. قوامی همچنین به این موضوع اشاره می‌کند که «اصلاح‌طلبان می‌دانند آن گزینه‌ای که رای‌آوری دارد، تایید نمی‌شود یا اصلا ثبت‌نام نمی‌کنند، مانند سیدمحمد خاتمی، عبدا... نوری که ثبت‌نام نمی‌کنند، چراکه اگر ثبت‌نام کنند تایید نمی‌شوند؛ این مشکل اصلی اصلاح‌طلبان است.» اما از هم‌اکنون نمی‌توان پیش‌بینی کرد که جز رئیس دولت اصلاحات کدام شخصیت‌ها با مانع ردصلاحیت مواجه می‌شوند.

محمد رضا خاتمی گزینه مطلوب

اگر قائل به این باشیم که رئیس دولت اصلاحات ردصلاحیت می‌شود یا اصلا علاقه‌ای به رقابت در این عرصه ندارد اما نباید فراموش کرد که برادی به نام محمدرضا دارد که اصلاح‌طلب و نایب‌رئیس مجلس ششم بود. سیدمحمدرضا خاتمی، فرزند آیت‌ا... سیدروح‌ا... خاتمی در ابتدای پیروزی انقلاب دانشجوی رشته پزشکی بود. او پس از انقلاب به جهاد سازندگی پیوست و سپس در میان دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در تسخیر سفارت آمریکا شرکت کرد مشاور وزیر ارشاد در دوره عباس دوزدوزانی بود. در دوران دفاع مقدس در عملیات بیت‌المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد، حضور داشت و مجروح شد. پس از آن معاون درمان وزارت بهداشت شد تا اینکه در سال 1371 دوره تخصصی بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری را در لندن گذراند و به ایران بازگشت. زمانی که برادرش رئیس‌جمهور شد، همراه تعدادی از اصلاح‌طلبان حزب مشارکت را راه‌اندازی کرد که قوی‌ترین حزب اصلاح‌طلبان بود و تا سال 85 دبیرکلی این حزب را برعهده داشت. در انتخابات مجلس ششم حضور یافت، به‌عنوان نفر اول به مجلس رفت و بر کرسی نایب‌رئیسی تکیه زد که همین موضوع نشان‌دهنده علاقه بخش بزرگی از جامعه به دیدگاه‌های اوست. محمدرضا خاتمی هیچگاه از جایگاه برادرش برای نیل به اهدافش بهره نبرد و تمایل داشت توانمندی‌های خودش مدنظر باشد. بسیاری از نمایندگان مجلس ششم زمانی که از ردصلاحیت خود برای ورود به مجلس هفتم آگاه شدند اقدام به تحصن اعتراضی کردند که سیدمحمدرضا خاتمی در آن برهه گفت: «بیشتر از 80 نفر از نمایندگان مجلس ششم برای مجلس هفتم ردصلاحیت شدند. ما تمام کوششمان را انجام دادیم تا این روند را برگردانیم ولی موفق نشدیم. ولی برخی دوستان ما در تهران در انتخابات شرکت کردند و وقتی به دور دوم رسید، آنها هم متوجه شدند بنابراین از دور دوم انصراف دادند». محمدرضا هم مانند برادرش در نقش حل مشکلات گام برمی‌دارد که همین تلاش برای توضیح چرایی تحصن مجلس‌ ششمی‌ها و آرام کردن فضا از آن جمله است. در جریان اتفاقات سال 88 هم محاکمه شد.

تصمیم جمعی بر کاندیداتوری خاتمی؟

زندگی سیدمحمدرضا خاتمی فراز و نشیب‌های زیادی داشته و دارد. ظاهرا خودش تمایلی به کاندیدا شدن ندارد اما اگر تصمیم جمعی اصلاح‌طلبان کاندیدا شدن او باشد، شاید باوجود آگاهی از احتمال ردصلاحیت شدنش کاندیدای 1400 شود. حزب اتحاد حامی سرسخت سیدمحمدرضا خاتمی است و اگر او بپذیرد که کاندیدا شود رایزنی‌های این حزب با سایر احزاب اصلاح‌طلب برای حمایت از برادر رئیس دولت اصلاحات آغاز می‌شود. سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم درباره ورود سیدمحمدرضا خاتمی به انتخابات 1400 گفته است: «ایشان کاندیدای خیلی خوبی است؛ اگر بیاید. جدی بودنش را باید از خود ایشان سوال کنید ولی به نظر من ایشان کاندیدای خوبی است و می‌تواند بیاید.»

منبع: روزنامه آرمان ملی

تبلیغات

پربازدیدترین ها

پاسخ کدخدایی به احتمال تائید صلاحیت خاتمی و احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰روایت نماینده مجلس از تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان تحت فشار بیرونیپاسخ به سوالات و ابهامات محدودیت‌های جدید کروناییکوثری: رئیس‌جمهور نظامی یک جنگ روانی علیه بچه‌های سپاه استلغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات زمانبر نیست/به برجام برگردید، برمی‌گردیمپیغام عراقچی از طریق واسطه‌ها به تیم بایدن: بدون پیش شرط به برجام بازگردیدتست کرونای زهرا رهنورد و میرحسین موسوی مثبت شددکتر ملک‌زاده: به جای اظهارات بی پایه و اساس کرونا را کنترل کنیدکسانی که به ظریف حمله و اهانت می‌کنند حرف مفت می‌زنندخاتمی هم کاندیدا شود، اصلاح‌طلبان پای صندوق نمی‌آیند/برجامِ ۱۴۰۰ برای اصولگرایان است
آخرین اخبار

درخواست کانون انجمن های نمایندگان بیمه ایران از وزیر اقتصاد برای تداوم حمایت از مدیریت پایدار و پیشرو این شرکتثبت نام دانشجو در مرکز آموزش علمی کاربردی بیمه ایرانسفر استانی مدیرعامل بیمه ایران به استان قزوینواردات کالای ممنوعه در سکوت!رکوردشکنی در نتفلیکس/ «گامبی وزیر» پربازدیدترین مینی‌سریال تاریخ نتفلیکستارتار اسعفاء کرد/شرمنده مدیران پیکان هستمروحانی: شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی تاکنون ۲۲۶ طرح تصویب کرده استخشونت منجر به مرگ در زنان ۴ برابر مردان استظریف: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی در جهت صلح پایدار استکرونا جان ۴۸۳ نفر دیگر را در ایران گرفتتوضیحات مدیر امور بین‌الملل باشگاه پرسپولیس درباره پرونده‌های کالدرون و آل‌کثیرامضاء تفاهم نامه میان سازمان بهزیستی کشور و آموزش و پرورش استثناییپوران درخشنده: مرگ کامبوزیا پرتوی را باور نمی کنمخداحافظی کیروش از کلمبیایی‌هاآرامش در بازار طلا/ سکه ۱۱میلیون و ۹۰۰هزار تومان شد٤٥٠ هزار تن روغن خوراکی در بنادررکوردشکنی قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانیدلار در آستانه ورود به کانال ۲۴ هزار تومانی۳ نقد مهم و جدی به مصوبه اخیر ترخیص کالاهای رسوبی از گمرکپرسپولیس به دنبال گرفتن دستور موقت در پرونده آل‌کثیر


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved