سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۷۱۰۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۸/۰۵ ۱۱:۱۸

آموزش مجازی برای تحقق همه اهداف آموزش عالی کافی نیستمدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی گفت: بر اساس توافق دو وزارتخانه علوم و ارتباطات همه دانشگاه‌ها در پلتفرم‌های دانشگاهی و علمی تعریف شده اند و امکان استفاده از اینترنت رایگان برای دانشجویان خود را دارند.

محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی، درباره سرنوشت آموزش کشور در دروان پساکرونا و اینکه آموزش مجازی در آینده تا چه اندازه می‌تواند بار علمی و آموزشی کشور را به دوش بکشد؟ گفت: در این باره، در شرایط عدم اطمینان به سر می‌بریم. آموزش مجازی، مزیت‌های رقابتی خود را داراست، اما روشن است که مانند هر شیوه آموزشی دیگری نمی‌تواند برای تحقق همه هدف‌های آموزش عالی کفایت کند.

وی خاطرنشان کرد: کوشش می‌کنیم تا در مدل آمیخته‌ای بتوانیم بر حسب رشته تحصیلی؛ مقطع تحصیلی، نوع درس از نظر هدف (نظری یا عملی بودن)؛ بومی یا غیربومی بودن دانشجو و متغیرهایی نظیر اینها، مدل ترکیبی از آموزش را ارایه دهیم.

آهنچیان با تاکید بر اینکه سلامت جامعه دانشگاهی در صدر تصمیمات ما قرار دارد، گفت: در هر حال محور تصمیم ما، سلامتی جامعه دانشگاهی ضمن حفظ و ارتقای کیفیت است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی در پاسخ به این سوال که آیا این احتمال وجود دارد که ما در دوران پسا کرونا به همان سبک و سیاق در نوع آموزش قبلی برگردیم؟ گفت: هرچند جاذبه‌های حضور در میدان‌های یادگیری بسیار زیاد است، اما احتمال کمی وجود دارد که در آینده دقیقا به وضعیت پیش از کرونا بازگردیم. تفاوت‌های زیادی در فرایند یاددهی-یادگیری ناشی از تجربه‌های اخیر ایجاد خواهد شد.

آهنچیان در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چند درصد از دانشگاه‌های ما در سراسر کشور هنوز موفق به ارائه آموزش مجازی نشده‌اند و یا اینترنت رایگان در دسترس ندارند؟ گفت: بر اساس توافق دو وزارتخانه علوم و ارتباطات همه دانشگاه‌ها در پلتفرم‌های دانشگاهی و علمی تعریف شده اند و امکان استفاده از اینترنت رایگان برای دانشجویان خود را دارند.

وی تصریح کرد: هر چند، گاهی گزارش‌های متفاوتی دریافت شده است، اما وزارت ارتباطات تا حد زیادی در پوشش دهی برخی نیازهای مقدماتی دانشگاه ها، حسن نیت و همکاری خوبی را نشان داده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی تصریح کرد:‌ همه زیرنظام‌های آموزش عالی مدعی هستند که قدرت ارایه دروس خود در فضای مجازی را دارند. بر اساس تجربه‌های نیمسال گذشته، میزان موفقیت در این زمینه را با گزارش‌های همسان اما با تحلیل و تفسیرهای متفاوت در اختیار داریم.

آهنچیان در پاسخ به این سوال که برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه الزهرا به صورت خودجوش اقدام به عاریه دادن ابزارهای آموزشی مثل تبلت و لپ‌تاپ به دانشجویانی که تمکن مالی ندارند کرده است، آیا وزارت علوم برای توسعه این گونه اقدامات برنامه‌ای دارد؟ گفت: از این موضوع که دانشگاهی به طور خاص در این زمینه اقدام کرده است، اطلاع ندارم. سیاست وزارت علوم حداکثر همراهی با دانشجویان بر اساس تشخیص نیاز آنان به ویژه از طریق اعطای وام بوده است.

وی بیان کرد: در شرایط ویژه کنونی، از دانشگاه‌ها خواسته شده است تا هر یک به نوبه خود، بر اساس توان مالی دانشگاه به دانشجویان نیازمند در دسترسی به رسانه یا ابزار مورد نیاز یادگیری کمک کنند. روشن است که همیشه این یاری، از طریق ارایه ابزار نبوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی در پاسخ به این سوال که آیا در ترمی که گذشت پایشی در زمینه‌ی نمرات و آزمون‌های دانشجویان انجام شده است که بر اساس آن بدانیم آیا ارتقاء نمرات دانشجویان به خاطر تقلب در فضای مجازی بوده است یا خیر؟ گفت: پایشی انجام نشده است و به همین دلیل طرح گزاره ارتقای نمره دانشجویان در اثر تقلب، مورد سوال است. دانشگاه‌ها همه کوشش خود را به کار گرفتند که رفتارهای ناهنجار احتمالی را به صورت‌های مختلف کنترل کنند و در حد اطلاع من، در این زمینه با چالش جدی مواجه نشدیم.

منبع: ایلنا

تبلیغات

پربازدیدترین ها

بیزینس یک ابربدهکار بانکی از داخل زندان؟بعضی به امریکا «گرا» می دهند که با ما بهتر می توانید کار کنیدخداروشکر که شرِ ترامپ از سر مردم آمریکا و دنیا کم شد/ ایران و آمریکا می توانند به شرایط قبل بازگردندپاسخ به سوالات و ابهامات محدودیت‌های جدید کروناییبرجام۱۴۰۰ از برجام۹۴ موفق‌تر خواهد بود/امکان نرمش قهرمانانه با بایدن فراهم شده استبرنی سندرز: ترور فخری‌زاده غیرقانونی و تحریک‌آمیز بوددموکراتیک‌تر شدن فضای انتخابات، شعارها را واقعی‌تر می‌کنددکتر ملک‌زاده: به جای اظهارات بی پایه و اساس کرونا را کنترل کنیدکسانی که به ظریف حمله و اهانت می‌کنند حرف مفت می‌زنندانتقاد تند روحانیِ‌ اصولگرا از فراخوان علیه دولت روحانی در قم
آخرین اخبار

کرونا جان ۳۷۱ نفر دیگر را در ایران گرفتپیک زمستانه کرونا پیش رو استبیانیه شورای روابط خارجی اروپایی درباره بازگشت دولت بایدن به برجامآیا رمزارز چینی می‌تواند بیت‌کوین و دلار را به چالش بکشد؟تداوم رشد شاخص کل و ورود پول حقیقی ها به بورسنوسان نرخ دلار در کانال ۲۴ هزار تومانپروتکل های بهداشتی در باشگاهها رعایت نمی شوددوری سه هفته‌ای دیاباته از میادینافزایش اندک بهای طلا/سکه به مرز ۱۱میلیون تومان بازگشتفکری و رحمتی محرومان هفته چهارم لیگ برترالجزیره اعلام کرد: هشدار رژیم صهیونیستی به شهروندانشآخرین وضعیت آبگرفتگی در اهواز و ماهشهرپیکر شهید فخری‌زاده در امامزاده صالح تهران آرام گرفتشمخانی: عملیات و محل ترور شهید فخری‌زاده پیش‌بینی شده بود/دشمن از سبک جدیدی استفاده کردپرویز مظلومی: تا بازی سپاهان و پرسپولیس برگزار نشود، در دربی بازی نمی‌کنیمهم کار کردن و هم کار نکردن هر دو خطراتی دارندهتل های کوچک برای قرنطینه بیماران کرونا تجهیز می شوندنشانه هایی برای فهمیدن درست عمل نکردن کبد در خانهطرز تهیه ماست خانگی خوشمزه با بافت خامه‌ایفایده های مصرف زنجبیل و لیمو در صبحانه


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved