سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۷۱۱۴

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۸/۰۵ ۱۷:۲۸

اکرمی به شورای نگهبان: با دید بازتری صلاحیت نامزدهای ۱۴۰۰ را بررسی کنیدیک عضو شاخص جامعه روحانیت مبارز با انتقاد از کم کاری احزاب سیاسی در کشور گفت: به نظر نمی‌رسد حزبی در کشور توانایی معرفی یک کاندیدای مستقل برای انتخابات ۱۴۰۰ را داشته باشد.

به گزارش اصلاحات پرس، در فاصله باقیمانده تا انتخابات 1400، بحث و رایزنی ها بر سر کاندیداهای بالا گرفته است. از یک سو لیست نامزدهای احتمالی هر روز کم و زیاد می شود و از سوی دیگر نگرانی از باب مشارکت در این انتخابات جدی تر از قبل مطرح می شود.

سیدرضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز تاکید دارد شورای نگهبان باید زمینه مشارکت گسترده تر را فراهم کند و می تواند با نگاه بازتری صلاحیت ها را بررسی کند.  این روحانیِ اصولگرا احتمال رئیس جمهور شدن یک روحانی، چهره نظامی و زنان را کم می داند اما این را هم می گوید که «نوع نگاه مردم در انتخابات سال آینده قابل پیش بینی نیست.»

حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی عضو شاخص جامعه روحانیت مبارز، در پاسخ به این پرسش که مطرح شدن اسامی پر تعداد کاندیداهای ریاست جمهوری از هم اکنون مردم را دچار سردرگمی برای انتخاب نمی‌کند؟، گفت:‌نمی‌توان از چندین ماه مانده به انتخابات در خصوص افرادی که اسامی آنها برای سال ۱۴۰۰ مطرح می‌شود، پیش داوری کرد.

این عضو جامعه روحانیت مبارز اضافه کرد: باید دید شورای نگهبان کدامیک از چهره‌های سیاسی را برای انتخابات احراز صلاحیت می‌کند و اینکه چه تعداد کاندیدا مجال حضور در مرحله پایانی انتخابات را پیدا می‌کنند.

اکرمی گفت: باید منتظر ایام انتخابات ماند تا در آن زمان تشخیص داد که رقابت تا چه میزان جدی است تا مردم از بین کاندیداها یک نفر را برگزینند.
کرونا شاید انتخابات را کم رونق کند

این روحانی سیاستمدار در ارزیابی فعالیت جناح‌های سیاسی و فضای انتخاباتی کشور، اظهار کرد: شیوع بیماری کرونا در جهان باعث شده تا نوع برگزاری انتخابات در سال ۱۴۰۰ از هم اکنون به عنوان یک مسأله مورد بحث قرار گیرد. مشخص نیست که مردم باید در سال آینده در شعب اخذ رأی صف ببندند و یا برای مثال از طریق پست آرای خود را به مقامات دست اندرکار برسانند.

وی ادامه داد: شاید کرونا یکی از عوامل مهم در کاهش مشارکت مردم در انتخابات سال آینده شود و به همین دلیل باید تلاش‌هایی صورت بگیرد تا مردم به رأی دادن ترغیب شوند.

تغییر نگاه شورای نگهبان موجب افزایش مشارکت می‌شود

اکرمی در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان می‌تواند با تغییر نگاه خود به برخی کاندیداها می تواند زمینه مشارکت بیشتر مردم در انتخابات را فراهم کند؟، گفت: به طور طبیعی به هر میزان که شورای نگهبان یک فضای بسته برای بررسی صلاحیت‌ها ایجاد کند، به تبع آن دواطلبان و حتی مشارکت مردم کمتر می‌شود.

وی تصریح کرد: بهتر است شورای نگهبان با دید بازتری به مقوله بررسی صلاحیت‌ها بپردازد تا در نهایت موجب افزایش مشارکت مردم در امر انتخابات شود.
عرصه برای کاندیداتوری زنان فراهم نیست

این روحانی سیاستمدار در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حضور بانوان در قامت کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز گفت: بعید است که یک کاندیدای خانم در سال ۱۴۰۰ با مردان رقابت کند. هنوز زمینه برای حضور بانوان در این عرصه فراهم نیست و این قشر از جامعه همچنان می‌توانند در مجلس شورای اسلامی و یا سایر نهادها از جمله شورای شهر نقش آفرینی کنند.

اکرمی در خصوص شانس کاندیداهای نظامی، ابراز داشت: تا کنون مردم اقبالی به نظامیان نشان نداده‌اند. البته نوع نگاه مردم در انتخابات سال آینده قابل پیش بینی نیست.


احتمال رئیس جمهور شدن یک کاندیدایِ روحانی کم است

این عضو جامعه روحانیت مبارز در پایان و در پاسخ به اینکه آیا این احتمال وجود دارد که یک چهره روحانی راهی پاستور شود؟، اظهار کرد: به نظر نمی‌رسد که در فضای فعلی این اتفاق رخ دهد. امیدوار هستم که در آینده نزدیک گشایش بیشتری برای حضور داوطلبان در انتخابات و همچنین مردم در پای صندوق‌های رأی ایجاد شود.

نماینده ادوار مجلس درباره اینکه آیا احزاب سیاسی قدرت معرفی کاندیدا و به پیروزی رساندن نماینده خود در انتخابات سال ۱۴۰۰ را دارند؟، اظهار کرد: متاسفانه احزاب به این دلیل که در طول سال فعالیت جدی ندارند، نمی‌توان آنها را در جایگاهی ببینیم که توانایی معرفی کاندیدای مستقل و حتی گسیل آن فرد به آوردگاه انتخابات را داشته باشند.

وی افزود: این موضوع در دو جناح سیاسی کشور نیز وجود دارد و احزاب حاضر در این دو جریان اصلی کشور گریزی ندارند که در نهایت برای انتخابات ریاست جمهوری تنها بر حضور یک کاندیدا اجماع کنند.

این عضو جامعه روحانیت مبارز تأکید کرد: هنوز بستری در کشور به وجود نیامده که در عرصه انتخابات ریاست جمهوری، احزاب با یدگیر رقابت کنند که این موضوع نیز برآمده از کم کاری خود احزاب است.

منبع: خبرآنلاین

تبلیغات

پربازدیدترین ها

بیزینس یک ابربدهکار بانکی از داخل زندان؟بعضی به امریکا «گرا» می دهند که با ما بهتر می توانید کار کنیدخداروشکر که شرِ ترامپ از سر مردم آمریکا و دنیا کم شد/ ایران و آمریکا می توانند به شرایط قبل بازگردندپاسخ به سوالات و ابهامات محدودیت‌های جدید کروناییبرجام۱۴۰۰ از برجام۹۴ موفق‌تر خواهد بود/امکان نرمش قهرمانانه با بایدن فراهم شده استبرنی سندرز: ترور فخری‌زاده غیرقانونی و تحریک‌آمیز بوددموکراتیک‌تر شدن فضای انتخابات، شعارها را واقعی‌تر می‌کنددکتر ملک‌زاده: به جای اظهارات بی پایه و اساس کرونا را کنترل کنیدکسانی که به ظریف حمله و اهانت می‌کنند حرف مفت می‌زنندانتقاد تند روحانیِ‌ اصولگرا از فراخوان علیه دولت روحانی در قم
آخرین اخبار

کرونا جان ۳۷۱ نفر دیگر را در ایران گرفتپیک زمستانه کرونا پیش رو استبیانیه شورای روابط خارجی اروپایی درباره بازگشت دولت بایدن به برجامآیا رمزارز چینی می‌تواند بیت‌کوین و دلار را به چالش بکشد؟تداوم رشد شاخص کل و ورود پول حقیقی ها به بورسنوسان نرخ دلار در کانال ۲۴ هزار تومانپروتکل های بهداشتی در باشگاهها رعایت نمی شوددوری سه هفته‌ای دیاباته از میادینافزایش اندک بهای طلا/سکه به مرز ۱۱میلیون تومان بازگشتفکری و رحمتی محرومان هفته چهارم لیگ برترالجزیره اعلام کرد: هشدار رژیم صهیونیستی به شهروندانشآخرین وضعیت آبگرفتگی در اهواز و ماهشهرپیکر شهید فخری‌زاده در امامزاده صالح تهران آرام گرفتشمخانی: عملیات و محل ترور شهید فخری‌زاده پیش‌بینی شده بود/دشمن از سبک جدیدی استفاده کردپرویز مظلومی: تا بازی سپاهان و پرسپولیس برگزار نشود، در دربی بازی نمی‌کنیمهم کار کردن و هم کار نکردن هر دو خطراتی دارندهتل های کوچک برای قرنطینه بیماران کرونا تجهیز می شوندنشانه هایی برای فهمیدن درست عمل نکردن کبد در خانهطرز تهیه ماست خانگی خوشمزه با بافت خامه‌ایفایده های مصرف زنجبیل و لیمو در صبحانه


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved