اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
37848
1399/08/25 10:07

ظریفیان :

در زمینه درک دقیق تحولات بین الملل عقب هستیم

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: ما باید تحولات نظام بین الملل و از جمله انتخابات اخیر آمریکا را به درستی تبیین و درک کرده و نظام اقتصادی و دیپلماسی خود را متناسب با این تغییرات متحول کنیم.

غلامرضا ظریفیان با بیان اینکه تحولات نظام بین الملل هم تعارضات خاص خود را دارد و هم فرصت های جدیدی فراهم می سازد، اظهار کرد: ما در برابر این تحولات به راهبرد های روشن و شفافی نیازمندیم تا از فرصت ها نهایت استفاده را برده و از تهدیدات بکاهیم.


وی با اشاره به اینکه  جهان امروز دیگر جهان دوقطبی گذشته نبوده و اینگونه هم نیست که آمریکا مقدرات همه کشورها را تعیین کند، خاطرنشان کرد:  انتخابات آمریکا و نوع حضور و رای مردم این کشور نشان داد که تحولات جدیدی در حال شکل گیری است که با نگاه کلاسیک تفاوت دارد. اهمیت زیادی دارد که ما درک درستی از این تحولات داشته باشیم و به نظر من هنوز در زمینه درک دقیق تحولات بین الملل کمی عقب هستیم.

این فعال سیاسی ادامه داد: ما باید تحولات نظام بین الملل و از جمله انتخابات اخیر آمریکا را به درستی تبیین و درک کنیم،  زیرا اگر هنوز نگاه کلاسیک به این تحولات  داشته باشیم، نمی توانیم از فرصت های این تحولات به نفع خود بهره ببریم. در این زمینه باید از نظرات کارشناسان خبره تر استفاده کرده و نظام اقتصادی و دیپلماسی خود را متناسب با تغییرات نظام بین الملل متحول کنیم و برخورد هوشمندانه ای با تحولات نظام بین الملل داشته باشیم.

ظریفیان با اشاره به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، گفت: بایدن اگر بخواهد سیاست ترامپ در قبال ایران را دنبال کند، دچار خطای استراتژیک می شود. درست است که ما در نظام اعتقادی خود در مقابل با آمریکا قرار داریم اما با این حال با حفظ نظام اعتقادی خود می توانیم با این کشور براساس منافع ملی خود تعامل داشته باشیم. البته دولت جدید آمریکا نباید دنبال راهبرد تغییر نظام باشد و نقش ایران را به عنوان کشوری تاثیرگذار و تعیین کننده در منطقه بپذیرد.

این فعال سیاسی در پایان با بیان اینکه آمریکا هم نیاز دارد که درک بهتری از جمهوری اسلامی ایران به دست بیاورد، گفت:  اگر این شرایط بوجود بیاید، دو کشور می توانند به سمت تعامل براساس منافع متقابل بروند ‌و هر کشوری استراتژی روشن تری داشته باشد، بهتر می تواند منافع ملی خود را تامین کند.

منبع: ایسنا

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.