سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۳۸۱۱۹

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۸/۲۹ ۱۰:۴۰

راه های جلوگیری از خراب شدن دندان در خانهافراد زیادی از پوسیدگی،کرم خوردگی و زردی دندان رنج می‌برند که دلیل بسیاری از آنها انجام عادات اشتباهی است که شاید هر کدام از ما بارها آنها را انجام داده باشیم.

سلامت دهان و دندان بخش مهمی از سلامت عمومی شماست. عدم رعایت بهداشت دندان نه تنها بر روی زیبایی شما تأثیر می‌گذارد بلکه سلامت جسمی‌تان را نیز به خطر می‌اندازد. مشکلات دندانی ماننده حفره یا بیماری لثه می‌تواند توانایی شما در غذا خوردن و صحبت کردن را مختل کرده و باعث درد و بوی بد دهان شود.

آنچه ممکن است بسیاری از مردم متوجه آن نباشند، این است که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند تأثیر عمیق و منفی بر مناطق خارج از دهان، از جمله قلب، دیابت، بارداری و التهاب مزمن مانند آرتروز بگذارد. بنابراین رعایت بهداشت دندان بسیار مهم است زیرا می‌تواند از این نوع بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری کند اما گاهی افراد خواسته یا ناخواسته با انجام برخی عادات اشتباه به راحتی به دندان‌هایشان آسیب می‌زنند. در ادامه به ۱۰ عادت اشتباه که موجب نابودی دندان می‌شود، می‌پردازیم:

۱-خوردن سرکه

طبق گفته متخصصان طب سنتی، نوشیدن سرکه اثرات معجزه‌آسایی بر سلامت بدن دارد اما متخصصان دندانپزشکی معتقدند اسید استیک موجود در سرکه برای مینای دندان بسیار مضر است. دکترنیوگارد استادیار دندانپزشکی بالینی در دانشگاه کلمبیا می‌گوید: حتی نوشیدن آب بعد از خوردن سرکه هم نمی‌تواند آسیب‌های احتمالی آن را کاهش دهد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنم که اصلاً از سرکه استفاده نکنید چراکه باعث ساییدگی و آسیب به مینای دندان می‌شود.

۲-مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن غذا

برخی تصور می‌کنند با مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن غذا از دندانهایشان محافظت می‌کنند، درحالی‌که این یک باور غلط است. خوردن غذا به خصوص مصرف مواد خوراکی مثل آب میوه و مرکبات باعث نرم شدن مینای دندان می‌شود که مسواک زدن بلافاصله بعد از مصرف مصرف غذا مینای دندان را از بین می برد و در نتیجه موجب پوسیدگی دندان می‌شود. بنابراین حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از غذا خوردن صبر کنید تا حالت اسیدی دهان کاهش یابد. چنانچه بعد از غذا خوردن نیاز به مسواک زدن داشتید، بهتر است به جای آن، دهان خود را چندین بار با آب بشویید تا جالت اسیدی دهان را از بین ببرید.

۳-تنفس از طرق دهان

نفس کشیدن از راه دهان باعث خشک شدن لثه‌ها می‌شود و اثر محافظتی بزاق دهان را در کشتن باکتری مؤثر در اسیدی شدن دهان از بین می‌برد. با توجه به افزایش سطح اسید دهان در شب، خوابیدن با دهان باز می‌تواند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود.

خوابیدن می‌تواند باعث جمع شدن مخاط بینی شده و شما را مجبور به نفس کشیدن از طریق دهان کند؛ بنابراین سعی کنید برای جلوگیری از این امر، روی یک بالشت محکم و یا بلند بخوابید. همچنین دندان‌های خود را به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و آب زیادی بنوشید تا دهان خود را در طول روز مرطوب نگه دارید. در صورتی که با انجام این کارها به نتیجه‌ مطلوب نرسیدید، باید در مورد مشکل خود به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است آلرژی یا پولیپ باعث انسداد مجاری بینی و مشکل تنفس از این راه شده باشد.

۴-استفاده از خلال دندان

برخی عادت دارند بعد از صرف غذا، غذاهای گیر کرده بین دندان‌هایشان را با خلال دندان دربیاورند اما حقیقت این است که خلال دندان‌های چوبی بدترین راه ممکن برای تمیز کردن دندان است. آنها می‌توانند باعث تحریک و خونریزی لثه شده و به مینا و ریشه دندان آسیب برساند. همچنین استفاده مکرر از خلال دندان باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود.

۵-محکم مسواک زدن

 روزی دو بار و هربار دو دقیقه  مسواک زدن در روز یکی از بهترین عادت‌هایی است که می‌توانید انجام دهید اما اگر فکر کردید که با محکم مسواک زدن دندان‌هایتان تمیز و سفید می‌شود کاملاً اشتباه کرده‌اید چرا که این‌کار نه تنها مفید نیست بلکه باعث سایش و تغییر رنگ برگشت‌ناپذیر طوق دندان‌ها خواهد شد و این فرایند در طولانی‌مدت می‌تواند موجب تحلیل لثه، حساسیت و در نهایت درد دندان‌ها شود. برای جلوگیری از این مسئله، از مسواک با موی نرم استفاده کنید و دندان‌های خود را به آرامی مسواک بزنید.

۶-خوردن نوشابه

هنگامی که نوشابه می‌نوشید، قندهای موجود در آن با باکتری‌های موجود در دهان ارتباط برقرار کرده و تشکیل اسید می‌دهند که این اسید باعث نرمی دندان و خطر کرم خوردگی و پوسیدگی دندان می‌شود. نوشابه‌گازدار معمولی و بدون قند نیز حاوی اسیدهای خاص خود هستند و اینها نیز به دندان‌ها آسیب می‌رسانند. همچنین وجود ترکیبات  co۲و تبدیل آن به اسید کربنیک در نوشابه باعث از بین رفتن تدریجی مینای دندان، تغییر رنگ، ایجاد حساسیت و پوسیدگی مینای دندان می‌شود.

۷-استفاده از دندان به عنوان ابزار

استفاده از دندان‌ها برای باز کردن بسته‌بندی وگره‌ها، جویدن ناخن، خودکار و مداد عادت بسیار بدی است که باعث تراشیده شدن تاج دندان و حتی تغییرشکل دندان، جابه جا شدن دندان و ضعیف شدن ریشه دندان می‌شود زیرا نوک دندان‌ها باریک‌ترین قسمت دندان است، بنابراین آسیب و فرسودگی آن آسان است.

۸-نخوردن آب به اندازه کافی

عدم نوشیدن آب به اندازه کافی در طول روز علاوه بر سلامت بدن، سلامت دندان را نیز تهدید می‌کند. خوردن آب بعد از غذا نه تنها تکه‌های باقی مانده غذا را شستشو می‌دهد بلکه می‌تواند به عنوان فلوراید نیز دندان‌ها را محکم و سالم نگه دارد. از طرف دیگر، بزاق دهان PH دهان را تنظیم و مانع افزایش غلظت اسید در دهان می‌شود، بنابراین هنگامی که آب می‌نوشید، بزاق بیشتری در دهان شما ترشح می‌شود که این امر اسیدهای موجود در دهان را خنثی کرده و به بازسازی دندان‌ها کمک می‌کند.

۹-سیگار کشیدن

کلینیک کلیولند در ایالت اوهایو آمریکا اعلام کرده است که تمام محصولات توتون و تنباکو برای دندان و لثه مضر است. استفاده از دخانیات خطر ابتلا به بیماری‌های لثه، بوی بد و خشکی دهان، پوسیدگی دندان و حتی سرطان دهان را افزایش می‌دهد.

۱۰-استفاده از خمیر دندان نامناسب

برخی از مواد موجود در خمیر دندان که به منظور افزایش سلامت دندان شما ساخته شده‌اند نیز می‌توانند به دندان‌هایتان آسیب جدی وارد کند. به عنوان مثال، خواص سایشی خمیر دندان، از بین بردن پلاک و جرم دندان است اما این خمیر دندان‌ها به مینای دندان آسیب می‌رساند و باعث پوسیدگی دندان می‌شود.بنابراین هنگام خرید خمیر دندان به سطح سایش آن که به عنوان RDA شناخته می‌شود، توجه کنید. محصولات دندانی باید ۲۵۰RDA یا کمتر از آن داشته باشند چرا که سطوح بالاتر می‌تواند به دندان‌ها آسیب بزند.

همچنین خمیر دندان‌های سفیدکننده ممکن است ساینده‌تر باشند زیرا حاوی خاصیت فرسایشی هستند که در خمیر دندان‌های معمولی وجود ندارد؛ بنابراین در استفاده از این خمیر دندان‌ها لایه خارجی دندان شما برداشته شده و لایه زیری که سفیدتر است دیده می‌شود اما استفاده روزانه از این خمیر دندان‌ها، درخشندگی دندان و مینای دندان‌ها را از بین می‌برد و در نتیجه بعد از گذشت مدتی دندان دچار پوسیدگی می‌شود.

منبع: تبیان

کلید واژگان

تبلیغات

پربازدیدترین ها

بیزینس یک ابربدهکار بانکی از داخل زندان؟بعضی به امریکا «گرا» می دهند که با ما بهتر می توانید کار کنیدخداروشکر که شرِ ترامپ از سر مردم آمریکا و دنیا کم شد/ ایران و آمریکا می توانند به شرایط قبل بازگردندپاسخ به سوالات و ابهامات محدودیت‌های جدید کروناییبرجام۱۴۰۰ از برجام۹۴ موفق‌تر خواهد بود/امکان نرمش قهرمانانه با بایدن فراهم شده استبرنی سندرز: ترور فخری‌زاده غیرقانونی و تحریک‌آمیز بوددموکراتیک‌تر شدن فضای انتخابات، شعارها را واقعی‌تر می‌کنددکتر ملک‌زاده: به جای اظهارات بی پایه و اساس کرونا را کنترل کنیدکسانی که به ظریف حمله و اهانت می‌کنند حرف مفت می‌زنندانتقاد تند روحانیِ‌ اصولگرا از فراخوان علیه دولت روحانی در قم
آخرین اخبار

کرونا جان ۳۷۱ نفر دیگر را در ایران گرفتپیک زمستانه کرونا پیش رو استبیانیه شورای روابط خارجی اروپایی درباره بازگشت دولت بایدن به برجامآیا رمزارز چینی می‌تواند بیت‌کوین و دلار را به چالش بکشد؟تداوم رشد شاخص کل و ورود پول حقیقی ها به بورسنوسان نرخ دلار در کانال ۲۴ هزار تومانپروتکل های بهداشتی در باشگاهها رعایت نمی شوددوری سه هفته‌ای دیاباته از میادینافزایش اندک بهای طلا/سکه به مرز ۱۱میلیون تومان بازگشتفکری و رحمتی محرومان هفته چهارم لیگ برترالجزیره اعلام کرد: هشدار رژیم صهیونیستی به شهروندانشآخرین وضعیت آبگرفتگی در اهواز و ماهشهرپیکر شهید فخری‌زاده در امامزاده صالح تهران آرام گرفتشمخانی: عملیات و محل ترور شهید فخری‌زاده پیش‌بینی شده بود/دشمن از سبک جدیدی استفاده کردپرویز مظلومی: تا بازی سپاهان و پرسپولیس برگزار نشود، در دربی بازی نمی‌کنیمهم کار کردن و هم کار نکردن هر دو خطراتی دارندهتل های کوچک برای قرنطینه بیماران کرونا تجهیز می شوندنشانه هایی برای فهمیدن درست عمل نکردن کبد در خانهطرز تهیه ماست خانگی خوشمزه با بافت خامه‌ایفایده های مصرف زنجبیل و لیمو در صبحانه


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved