اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
39430
1399/09/22 07:42

بهارستانی‌ها صدای شوراهای شهر را هم درآوردند

رئیس شورای شهر تهران از کاهش اختیارات شوراها با تصمیم مجلسی‌ها انتقاد کرد.

ایران نوشت: به گفته محسن‌ هاشمی رفسنجانی، مصوبه‌ای که در مجلس دهم درخصوص تعیین عوارض در شهرها توسط وزارت کشور به تصویب رسید و با ایراد شورای نگهبان در مجلس یازدهم اصلاح شد، نتیجه‌ای جز کاهش مشارکت در انتخابات شوراها و تشریفاتی نشان دادن مردم‌نهادترین رکن قانونی کشور ندارد. همان هدفی که به گفته خیلی از سیاسیون با طرح اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا در مجلس فعلی هم در حال بررسی است، حالا نگرانی‌ها را بیش از پیش کرده و شاید از سوی شورایی‌ها لازم باشد چاره‌ای برای گریز از آن یافت.
طبق مصوبه مجلس، شورای اسلامی شهر در چارچوب ابلاغیه وزیر کشور مجاز به تأمین هزینه‌های شهر و روستا از محل وضع عوارض هستند. همین موضوع سبب شد که رئیس شورای شهر تهران به دنبال رایزنی با مجلسی‌ها باشد تا بتواند جلوی چنین اقدامی که به گفته او همین اختیارات نیم بند را هم از شورا می‌گیرد، بایستد.
محسن ‌هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، از رایزنی برای اصلاح مصوبه مجلس در مورد تعیین عوارض در شهرها توسط وزارت کشور خبر داد و در مورد مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر تعیین عوارض در شهرها توسط وزارت کشور گفت: دقت داشته باشید که این مصوبه مربوط به مجلس گذشته است که با ایراد شورای نگهبان مواجه شد و برای اصلاح به مجلس جدید ارسال شد. او اضافه کرد: مجلس جدید هم بدون در نظر گرفتن جایگاه و اختیارات شورا، حق قانونی شورای شهر در تعیین عوارض را نقض کرد و آن را به وزارت کشور محول کرده است. هاشمی تأکید کرد: با توجه به اینکه این مصوبه در مجلس دهم تصویب شده بود، انتظار می‌رفت که اشکالات شورای نگهبان به کمیسیون شوراها ارجاع شود اما متأسفانه فقط با نظر کمیسیون اقتصادی، بلافاصله در صحن علنی به رأی گذاشته شد و نمایندگان جدید هم که در جریان جزئیات و سوابق نبودند، با آن موافقت کردند، البته ما طی یک هفته گذشته در حال رایزنی و استفاده از ظرفیت شورای عالی استان‌ها، هیأت رئیسه مجلس و شوراها و شهرداری‌های کلانشهرها و مراکز استان برای حل مسأله هستیم و امیدواریم این تفسیر مضیق از اصل ۱۰۰ قانون اساسی در مورد شوراها که در مغایرت با قوانین مورد تأیید شورای نگهبان هم هست، تغییر کرده و مدیریت شهری را دچار بحران جدیدی نکند.
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه متأسفانه این مصوبه برخلاف روح فصل هفتم قانون اساسی که در جهت تقویت شوراها است، بوده، اضافه کرد: این تصمیم همچنین با سیاست‌های کلی نظام مبنی بر تمرکززدایی از دولت و واگذاری امور به سایر نهادهای نیز در تضاد است و اگر قرار باشد عوارض توسط وزارت کشور تعیین شود، عملاً شورا به ماشین امضای دولت تبدیل می‌شود و همین اختیارات نصفه و نیم بندی که در حال حاضر شوراها دارند نیز اثرگذاری خود را از دست می‌دهد.
هاشمی با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی نیز هرگونه مصوبه شورا در مورد عوارض توسط هیأت تطبیق در فرمانداری‌ها بررسی می‌شود، گفت: همین حالا نیز اختیار شوراها برای تعیین عوارض منوط به تأیید دولت است و گرفتن همین اختیار نیم بند، دادن علامت منفی به مردم جهت مشارکت در انتخابات شوراها و تشریفاتی نشان دادن مردم نهادترین رکن قانونی کشور است.
هاشمی در پاسخ به این سؤال که این تصمیم علاوه بر کاهش اختیارات شوراها، چه پیامدی برای مردم دارد، گفت: عملاً تصمیم‌گیری در حوزه عوارض شهری از دایره تأثیرگذاری شورا و نمایندگان مردم خارج می‌شود و توسط دولت و وزارت کشور صورت می‌گیرد، در موضوع قیمت بنزین و حوادث پس از آن شاهد پیامدهای تصمیمات خارج از اطلاع افکار عمومی و پارلمانی بودیم و اصولاً این نوع تصمیم‌گیری قابلیت اقناع کمتری برای مردم دارد، اما وقتی در جلسات علنی شورای شهر و با حضور موافقین و مخالفین بحث می‌شود، همه جوانب موضوع سنجیده می‌شود و تصمیم قابل قبول‌تری گرفته می‌شود.

 شهردار اسبق علیه شورای شهر
اما یکی از موضوعات مورد اشاره محسن‌ هاشمی، حضور محمدباقر قالیباف و تعدادی از نمایندگان سابق شورای شهر در مجلس یازدهم بود. حضور این افراد در مجلس یازدهم گویی قرار است به ضرر شورای شهر تمام شود.  آنان تاکنون نه تنها به نفع این شورا مصوبه‌ای نداشته‌اند بلکه با تغییر قانون انتخابات شوراها در آینده‌ای نزدیک قرار است که با سخت‌تر کردن نظارت‌ها، حق انتخاب مردم را هم محدود کنند.
از همین رو‌ هاشمی در این گفت‌وگو با اشاره به حضور شهردار اسبق تهران و نمایندگان سابق شورای شهر در مجلس گفت: اگر بخواهیم خوش‌بینانه نگاه کنیم، باید بگوییم مجموعه مجلس اعم از رئیس مجلس که با ۱۲ سال تصدی سمت شهردار تهران همواره از مدافعین مدیریت یکپارچه شهری بودند، فراکسیون شوراها و نمایندگان تهران و کلانشهرها، در جریان جزییات و پیامدهای موضوع نبودند و غافلگیر شدند و امیدواریم موضوع با تلاش همه دوستان جبران و حل و فصل شود و از قالیباف که خود منتقد تضعیف مدیریت یکپارچه شهری و دخالت در امور شهرداری‌ها توسط دولت بود نیز انتظار می‌رود تدبیری اتخاذ کنند که از تضعیف مدیریت شهری در برابر دولت جلوگیری شود.

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.