اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
39895
1399/10/03 20:12

صحبت واکسن را فقط از وزیر بشنوید

وزیر بهداشت درباره اقدامات انجام شده برای خرید واکسن کرونا توضیح داد

دکتر سعید نمکی از پایگاه رصد شبانه روزی طرح شهید سلیمانی در مبارزه با کرونا، گفت: در هفته ای که گذشت باز هم جهان روزهای پرالتهابی را در رابطه با ابتلا و مرگ و میر بیماری کووید-۱۹ سپری کرد. ضمن ابراز تاسف برای ابتلا و مرگ و میرهای گسترده در جهان، خوشبختانه کشور ما وضعیت کم التهاب‌تری را طی کرد و با همت همه شرکا و همراهان ما در طرح بزرگ ملی  شهید سلیمانی، خوشبختانه آمار ابتلا و مرگ و میر در کشور بسیار کاهش یافت.

کاهش ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور

وی افزود: در هفته‌ اخیر میزان مرگ و میر و ابتلا در کشور ما نسبت به سایر کشورهای جهان، هفته بسیار موفق تر و آرام تری را سپری کرد. دقیقا بسته به مداخلات مرحله ای که در اجرای طرح داشتیم، منحنی ها به همت همکاران ما سر تعظیم فرود آوردند. به طوری که در کشور چه در مرگ و میر، چه در ابتلا و چه در میزان بستری ناشی از کرونا به شدت رو به کاهش و تنزل رفتیم.

وی گفت: اگر نقشه کشور را نگاه کنید، اگر از اولین روز آذر ماه با شرایط کنونی مقایسه کنید؛ می‌بینید که در اولین روزهای آذر ماه نقشه پر از نقاط قرمز و آتشین بود، اما به مرور این نقشه در ۱۱ آذر ماه، ۱۸ آذر و ۲۲ آذر، نقاط قرمز به شدت کم شد و نقاط نارنجی و زرد جایگزین شدند. به طوری که در آخرین روز آذر ماه می‌بینید که نقاط نارنجی هم دارند به نقاط زرد بدل می‌شوند.

۴ نقطه پرالتهاب در کشور

وی افزود: بنابراین  ۱۶۰ شهرستان قرمز در کشور، امروز به صفر رسیدند. ۲۰۵ نقطه نارنجی و ۲۴۳ نقطه زرد داریم. البته هنوز شهرهایی را داریم مانند بافت در کرمان، کردکوی در گلستان، آمل و گلوگاه در مازندران که هنوز نقاط پر التهاب و قرمز ما هستند.   البته این به این معنا نیست که ما سمت و سوی قرمزتر شدن نقاط نارنجی و یا زرد را نخواهیم داشت، بلکه هر لحظه ممکن است خدایی نکرده به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها باز هم به آتشی برگردیم که در دامن استان‌هایمان بود.

نمکی ادامه داد: از مردم کشور که حرف ما را گوش دادند و در شب یلدا پروتکل‌های اعلامی وزارت بهداشت را رعایت کردند، تشکر می کنم. در عین حال باز هم از تعداد اندکی گلایه می‌کنم که این تقاضای عاجزانه ما را نپذیرفتند و متاسفانه پروتکل‌ها را شکستند. امیدوارم میزان رعایت پروتکل‌ها روزبروز بیشتر شود و پاداش آن را بتوانیم بگیریم.

امروز؛ کمترین میزان مرگ ناشی از کرونا طی ۲ ماه گذشته

وی با بیان اینکه امروز مرگ‌های ما کمترین تعداد را در طول دو ماه گذشته نشان داد و این نقطه دلگرم کننده ای برای ماست، گفت: امیدوارم بتوانیم این راه را در قالب این طرح ادامه دهیم.
تاخیر دولت انگلیس در اعلام جهش کرونا

نمکی درباره جهش ویروس کرونا در انگلیس، گفت: درباره گزارشی که دولت انگلیس با تاخیر درباره ورود یک سویه جدید از ویروس که دچار جهش در یکی از قسمت‌های بسیار مهم ویروس که قسمت پروتئین آن است، اعلام کرد، باید توجه کرد که این قسمت به ویروس این توانایی و قابلیت را می‌دهد که علاوه بر چسبندگی بیشتر، قدرت سرایت بیشتر و همچنین نفوذ بیشتر به درون سلول و نسوج و بیماری‌زایی بالاتری را از خودش نشان دهد.

توقف پروازها به انگلیس و ردیابی مسافران
ردپایی از کرونای جهش یافته پیدا نکردیم

وزیر بهداشت گفت: به محض اینکه این خبر را شنیدیم، بلافاصله مرزهای هوایی‌مان را بر روی کشور انگلیس بستیم و از ایران هم پروازی به آن سمت نداشتیم. همچنین بلافاصله افرادی را که طی ۱۵ روز قبل از انگلیس به ایران آمده بودند اعم از شهروند ایرانی و غیر ایرانی ردیابی کردیم و خوشبختانه تا امروز ردپایی از این ویروس که دچار جهش شده در کشور پیدا نکردیم.

وی گفت: اگر همکار یا دانشمند یا رسانه‌ای خبری را بیان می‌کنند که این پیک گذشته ما از نوع این ویروس جهش یافته است، باید بگویم که تا این لحظه ویروس شناسان ما هرگز چنین جهشی را در کشور در این ویروس گزارش نکرده‌اند. البته ما جهش‌هایی در ویروس دیده بودیم و بنده گزارش بیش از ۶۶ نوع جهش را در ویروس دریافت کردم که هیچ یک از جهش ها در قسمت پروتئین ویروس که اکنون در انگلیس دیده شده، نبوده است. به دلیل پیوستگی انگلیس و اروپا، برای کل اروپاییان علاوه بر تست منفی از آن طرف، اینجا هم در فرودگاه تست می‌گیریم.
صحبت واکسن را فقط از وزیر بشنوید

نمکی درباره واکسن کرونا گفت: خواهش می کنم مردم عزیز صحبت واکسن را فقط از وزیر بشنوید؛ یک به دلیل تخصص و دو به دلیل اطلاع.

وی افزود: بسیاری از صحبت ها در این زمینه، اذهان مردم را بر هم می ریزد. همانطور که ما داروهای ضد ویروس را چه موثر و چه بی تاثیر در هر جای دنیا گفتند، سریعا تامین کرده و شروع به ساخت کردیم و هرگز این حسرت را نداشتیم که به دلیل تحریم ها داروی مورد نیاز مردم را تامین نکردیم  و اجازه ندادیم این موضوع به عنوان خاطره ای تلخ برای آیندگان و مردم این سرزمین بماند.
برای تهیه واکسن همه راه ها را می رویم

وزیر بهداشت گفت: برای تهیه واکسن همه راه ها را داریم می رویم. علیرغم همه فشارهایی که دنیا برای ما گذاشته و مضایقی که ایجاد کرده، از بهترین و مطمئن ترین منابع تولید واکسن دنیا، داریم واکسن می‌خریم.

وی تاکید کرد: البته هیچ جای دنیا هنوز روی واکسن قسم نخورده و هیج جای دنیا قرار نیست با شتاب‌زدگی واکسن تزریق کند و اگر دارد تزریق می‌کند عالمانه نیست؛ همین موتاسیونی که ایجاد شد ذهنیت را در مورد واکسن و پلتفرم های آن در دنیا تغییر می دهد.

اولویت بندی تزریق واکسن را اعلام می کنیم

نمکی گفت: واکسن را داریم می آوریم و برای گروه های آسیب پذیر کار را شروع کردیم. در آینده نزدیک اعلام می‌کنیم که برای چه گروهی و به چه شکلی قرار است که کار را آغاز کنیم.
این هفته اولین گروه برای تست انسانی واکسن ایرانی انتخاب می شوند

نمکی در زمینه تولید داخلی واکسن کرونا، گفت: در زمینه ساخت داخل هم این هفته اولین گروه برای تست بالینی انتخاب می‌شوند که گزارش این کار بزرگ ملی را در آینده به اطلاع مردم می‌رسانیم. امیدوارم با همدلی، وفاق و رفاقت و صمیمت و باور و اعتماد به یکدیگر بتوانیم این شرایط را طی کنیم.

منبع: ایسنا

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.