اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
40105
1399/10/09 07:45

ظریفیان: قانون اساسی را نمی توان محدود کرد

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اصلاح قانون انتخابات در مجلس، تصریح کرد که قانون اساسی به منزله قانون مادر است و نمی توان آن را محدود کرد.

غلامرضا ظریفیان با اشاره به اینکه بخش زیادی از اصلاحات قانون انتخابات ریاست جمهوری، جنبه حقوقی ندارد، اظهار کرد: قانون اساسی تکلیف را درباره شرایط رییس جمهور مشخص کرده است که چه کسی با چه شرایطی می تواند رییس جمهور شود و قوانین عادی نمی تواند این تعاریف را گسترش دهد.

وی با بیان اینکه این اصلاحات، جمهوریت و حق انتخاب مردم را محدود می کند، افزود: در قانون اساسی این اصل خیلی مهم وجود دارد که خداوند حق تعیین سرنوشت را به استان ها واگذار کرده است. اما این اصلاحات در قانون انتخابات ریاست جمهوری به این اصل بنیادین و اساسی قانون اساسی تخصیص می زند. ایجاد هرگونه محدودیت برای این اصل قانون اساسی، نادرست است زیرا قانون اساسی ، قانون مادر است و نمی توان آن را محدود کرد.

این فعال سیاسی همچنین تصریح کرد: از شورای نگهبان که مسئولیت دفاع از قانون اساسی را دارد، انتظار می رود که جلوی تصویب این قانون را بگیرد. توصیه من به نمایندگان مجلس هم این است که با نگاه گسترده تر و درازمدت تر این مسأله را ببینند.

ظریفیان با اشاره به تلاش های انجام شده توسط بزرگان نظام برای برقراری ارتباط میان اسلامیت و جمهوریت در مجلس خبرگان قانون اساسی، خاطرنشان کرد: تضعیف هرکدام از جمهوریت یا اسلامیت نظام، موجب آسیب دیدن دیگری هم می شود، زیرا این دو مکمل یکدیگر هستند.

وی ادامه داد: آنچه در قانون اساسی آمده است، روشن و شفاف بوده و آنچه تاکنون تصویب شده است، قانون اساسی را محدود می کند. شرط گذاشتن برای نامزدی در انتخابات به جهت آنچه در قانون اساسی آمده است، موجب محدود کردن قانون اساسی می شود.

منبع: ایسنا

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.