اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
40328
1399/10/14 10:46

اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس

یک کارشناس بازار سرمایه به اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس اشاره کرد و گفت: نکته‌ای که در وضعیت فعلی می‌تواند کمک‌کننده بهبود وضعیت بازار باشد، افزایش میزان عرضه‌های اولیه است تا دوباره نقدینگی وارد بازار سرمایه شود.

«سهیل کلاهچی» به اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس اشاره کرد و گفت: شرایط حاکم در بازار نشان‌دهنده عملکرد مثبت شاخص هم‌وزن نسبت به شاخص کل است.

وی با بیان اینکه انتظار و تردید برای سرمایه‌گذاری در سهام کوچک کمتر از سهام شرکت های بزرگ است، گفت: سهامداران نباید به دلیل ایجاد روند صعودی در سهام کوچک اقدام به فروش سهام بزرگ خود کنند و وارد سهامی شوند که از نظر وضعیت بنیادی در موقعیت ضعیف‌تری قرار دارند.

کلاهچی خاطرنشان کرد: سهام کوچک بازار مانند سهام بزرگ و بنیادی دارای سهام خوب و بد هستند، به همین دلیل باید سهامداران دقت نظر بیشتری را برای انتخاب سهام خود داشته باشند و وضعیت بنیادی و تکنیکالی شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت مدنظر قرار دهند.

وی اظهار داشت: با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم در کشور و بازارهای جهانی می توان شاهد ایجاد تعادل رو به بالا در معاملات بازار باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه به افزایش میزان عرضه اولیه در بازار اشاره کرد و گفت: نکته‌ای که در وضعیت فعلی می‌تواند کمک‌کننده بهبود وضعیت بازار باشد، افزایش میزان عرضه‌های اولیه است و بهتر است که مانند چند وقت گذشته هفته‌ای دو بار عرضه اولیه داشته باشیم تا دوباره نقدینگی وارد این بازار شود.

کلاهچی به افزایش بازدهی بازار بورس نسبت به دیگر بازارها مانند دلار، مسکن و طلا اشاره کرد و گفت:‌ اکنون بازارهای موازی در رکود شدیدی به سر می‌برند و معامله ای در این بازارها انجام نمی‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه به نوسان شاخص بورس در محدوده‌های بین یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد اشاره کرد و افزود: با توجه به روند منفی بازار، سفارش‌های حمایتی زیادی در برخی از سهام وجود دارد که این موضوع می تواند امیدواری هایی را نسبت به روند بازار ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: شاخص بورس در چند وقت گذشته در محدوده یک میلیون و ۳۷۰ هزار واحد در نوسان بود، این در حالی است که اکنون این نوسان در محدوده‌های یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد است.

نگرانی‌های حاکم در معاملات بورس

کلاهچی به نگرانی‌های موجود در بازار اشاره کرد و افزود: اکنون بازار در انتظار مشخص شدن مسایلی مانند لایحه بودجه ۱۴۰۰، مذاکرات ایران با آمریکا و روشن شدن تکلیف FATF است و بعد از آن می‌توان روزهای خوبی را برای این بازار متصور بود.

وی اظهار داشت: بازار بعد از هر ریزش شدیدی که به روند صعودی باز می‌گردد با نوسان همراه می‌شود و این موضوع نباید سهامداران را نگران وضعیت بازار کند.

کلاهچی اظهار داشت: به دلیل رشد هیجانی شاخص بورس در چند ماه نخست سال، این واکنش‌ها در بازار طبیعی است و اکنون سهامداران در حال نقد کردن سهام خود و خروج از این بازار هستند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، شاخص بورس برای چند روزی در نوسان است اما بعد از آن دوباره در مسیر تعادلی قرار می‌گیرد و به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

وی با بیان اینکه روند فعلی معاملات بورس را در سال‌های ۹۲ و ۹۴ در بازار شاهد بودیم، اظهار داشت: دید بلندمدت می‌تواند به کسب سود معقول در بازار کمک کند؛ بنابراین سهامداران باید نگاه خود را به کسب بازدهی از این بازار تغییر دهند.

منبع: ایرنا

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.