اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
40342
1399/10/14 14:13

سید سجاد نوری

تعاونی، الگوی کارآمدتر برای شرکت های دانش بنیان


منتا، مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران هفته گذشته با حضور وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاون محترم علمی و فناوری رییس جمهور افتتاح شد. شفافیت و نوآوری، دو رکن اساسی است که معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دورۀ آقای کبیری در دستور کار خود قرار داده است و راه­اندازی منتا، در راستای تحقق یکی از این دو رکن بوده است.

از بدو فعالیت منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران) با دو مقوله‌­ پیرامون تعاون و نوآوری روبرو بوده­ایم: مورد اول نوآوری در مفهوم تعاون است که آن را نوآوری در تعاون می‌نامیم و مورد دیگر که به نوآوری در کارکرد تعاون توجه دارد و آن را نوآوری در تعاونی‌ها خواهیم خواند. نوآوری هم به مانند بسیاری از واژگان انسانی دیگر، تعاریف چندگانه و گهگاه متناقض دارد. اما در این یادداشت می­خواهم دو جنبه از تعاریف نوآوری را مبنا قرار دهم و از این جنبه­ها، به امکان نوآوری در مفهوم تعاون بپردازم.

نوآوری را «خلاقیت اجرا شده» گویند به این معنا که هر خلاقیتی اعم از کشف، اختراع و خلق اثر، تا آن زمان که کاربردی و یا تجاری‌سازی نشده باشد، نوآوری نیست. نوآوری زمانی اتفاق می­افتد که تخیلات و تفکرات، به اجرا درآیند و از سوی دیگر منجر به ارزش افزوده شوند. با این تعریف، آیا تعاون قابلیت تبدیل به یک مفهوم نوآورانه را به گونه­ای که هم قابلیت اجرایی داشته باشد و هم منجر به ارزش افزوده شود دارد؟ در واقع این سئوال به منافع حاصل از نوآوری در تعاون معطوف است؛ چه باید کرد که اقتصاد تعاونی در ساحت اجرا، ارزش افزوده­ای ایجاد کند که  به سایر انواع اقتصاد ترجیح داده شود؟

در اینجا می­خواهم به سه اصل از اصول مکتب راچدیل (از قدیمی‌ترین مکاتب تعاون) اشاره کنم: 1- اداره امور شرکت براساس دموکراسی (اصل هر عضو، یک رای)، 2- بهره محدود سرمایه، 3- تقسیم مازاد و عواید شرکت به نسبت معاملات اعضا. این سه اصل را در خاطر داشته باشید، مجدد به آن­ها رجوع خواهم کرد.

در زیست­بوم نوآوری که شاید مهمترین خروجی آن، شرکت­های دانش­بنیان و خلاق باشد، اصالت با دانش و خلاقیت است و سرمایه، محرکی است برای به ثمر نشستن آن­ها. تیم­های نوآور پس از کار زیاد روی ایدۀ خلاقۀ خود، به یک نمونه اولیه دست می­یابند و در مراحل مختلف رشد، دست به دامان سرمایه­گذاران خطرپذیر می­شوند. تعامل بین سرمایه­گذاران و سرمایه‌پذیران همواره با چالش­های متعددی روبروست و تعداد کمی از پروژه­ها شانس برخورداری از یک تعامل پایدار و سازنده میان این دو را دارند و این همانجایی است که به نظر می­رسد سه اصل فوق می­تواند مدل بهتری از رابطه سرمایه­گذاران و استارت­آپ­ها را پیشنهاد نماید.

اگر اصالت با دانش و خلاقیت است، منطقی نیست که سرمایه­گذار به دلیل دارا بودن سهم بیشتر، نفوذ بالاتری داشته باشد. برای موفقیت یک استارت­آپ ، باید روح حاکم بر آن که موجب جذب سرمایه شده است، حفظ شود و سرمایه­گذاران اجازه دهند بنیان­گذاران با همان اراده اولیه کار را به پیش برند. اصل هر عضو یک رای که یکی از اصول بنیادین تعاون است، به راحتی متضمن این جریان است که نه تنها بین سرمایه­گذاران و استارت­آپ ، بلکه میان هم­بنیانگذاران نیز این تعادل را ایجاد و حفظ می­نماید.

از همین منظر، اصل دوم نیز قابل بررسی است. در تعاون، بهرۀ سرمایه محدود است و در شرکت­های دانش­بنیان نیز اینچنین است. سرمایه متضمن حصول نتیجه است اما شرط کافی نیست. یکی از وجوه اشتراک دانش­بنیان­ها و تعاونی­ها این است که نمی­توان سهم سرمایه از بهره را نسبت به سهم کار بیشتر در نظر گرفت.

 و اما اصل سوم، سهم یک عضو از مازاد عواید به میزان معاملات عضو بستگی دارد. من در این اصل بخش زیادی از مفاهیم نوین بازاریابی، بازی­نمایی (گیمیفیکیشن) و ارتباطات را می­بینم، شما چطور؟

از این رو، در نظر نگارنده، مفهوم تعاون قابلیت تبدیل به یک مفهوم نوآورانه را دارد، زیرا مدلی نوین را در شیوه تعاملات دانش­بنیان­ها، اجرایی می­کند که تاب­آورتر و پایدارتر است و این همان ارزش افزوده­ لازمه نوآوری است. اما هنوز در ایستگاه خلاقیت قرار داریم و برای رسیدن به راهکاری اثربخش، نیاز به تحقیق، پژوهش و گفتگوی بسیار در باب این مدل (استفاده از بستر تعاونی در تشکیل شرکت­های دانش­بنیان و خلاق) داریم. برای تجربۀ این مدل، باید ریسک آن را بپذیریم و ما در منتا برآنیم که با همراهی زیست­بوم نوآوری و بخش تعاون کشور، به الگویی اثربخش در نوآوری در تعاون دست یابیم.


سید سجاد نوری
رییس مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران «منتا»


منبع خبر : اصلاحات پرس
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.