سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۴۰۷۲۵

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۱۰/۲۴ ۰۷:۵۳

تردید اصولگرایان برای اجماع درمورد کاندیدای واحد/رییسی هم به میدان می‌آیداصولگرایان، هر روز آشفته‌تر می‌شوند. هر کدام ساز خود را کوک کرده و هر روز پرچم کاندیدایی تازه را علم می‌کند.

اعتماد نوشت: تردیدها بین‌شان فراوان است و در عین حال می‌خواهند هر طور که شده در صحنه بمانند و پیروز میدان هم باشند. هرکدام به ‌تنهایی! حالا هر طیفی از این جریان سیاسی دوست دارد خردادماه 1400 کاندیدای محبوب خود را روی سکوی پیروزی انتخابات ریاست‌جمهوری ببیند. تا همین چندی پیش باتوجه به مخالفت‌ها و شواهد، این‌طور برداشت می‌شد که سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه قصد ندارد کرسی ریاست یکی از قوا را که نقدا در اختیار دارد، رها کند و وارد رقابت برای کرسی نسیه ریاست قوه‌ای دیگر شود. هم برخی از اصولگرایان با او مخالفت می‌کردند و هم سخنانش این‌گونه نشان می‌داد. اما حالا چند صباحی است گویا ورق برگشته و حرف و حدیث درباره حضور احتمالی رییسی در انتخابات 1400 بالا گرفته است. دیروز سیدمهدی هاشمی، کنشگر اصولگرا در مصاحبه با پایگاه خبری- تحلیلی نامه‌نیوز دوباره مدعی شده که ستادهای انتخاباتی حامیان آقای سیدابراهیم رییسی به‌طور خودجوش فعال شده و توضیحاتی داده است: «بسیاری از تشکل‌ها، احزاب و گروه‌های شناسنامه‌دار و شخصیت‌های مطرح درخواست دارند که آقای رییسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شود اما ایشان تا به امروز پاسخ مثبتی نداده‌اند، در گذشته نیز پاسخ‌های منفی متعددی ازسوی ایشان شنیده شده است. حالا اینکه این فشارها کارساز باشد یا نباشد، بحث دیگری است. احزاب، تشکل‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌ها اعلام آمادگی کردند برای اینکه ستادهای انتخاباتی آقای رییسی را طبق برنامه‌ریزی با پشتیبانی مردمی راه‌اندازی کنند. در واقع این یک حرکت خودجوش است اما آقای رییسی تا به الان این موضوع را نپذیرفته‌اند و هیچ اقدام عملیاتی و اجرایی در این راستا صورت نگرفته است.» این اظهارات هاشمی اما در حالی مطرح شده که تا چندی پیش برخی چهره‌های مطرح اصولگرا صراحتا اعلام می‌کردند که با حضور رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری مخالف هستند چراکه او سکان اداره قوه قضاییه را به دست دارد و بهتر است کار خود را در این قوه به اتمام برساند و بعد سراغ امور دیگر برود. سخنان رییسی هم همین را نشان می‌داد. او چندی پیش در دیدار با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به‌صورت تلویحی گفته بود که در انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ نامزد نمی‌شود. رییسی با اشاره به سند تحول قضایی که آن زمان تقدیم رهبری شده و حالا چند روزی است با ابلاغیه، زمینه اجرایش نیز فراهم شده، توضیح داده بود که «همه هم‌وغم من اجرایی‌شدن این سند تا پایان دوره پنج‌ساله مسوولیتم در دستگاه قضایی است تا ان‌شاالله تحول مدنظر رهبر انقلاب در بستر گام دوم در قوه قضاییه محقق شود.»

اشاره رییسی به پایان دوره 5 ساله نشان می‌داد که او قصد ندارد زودتر از موعد از کرسی قاضی‌القضاتی برخیزد. ضمن اینکه او حکم خود را از رهبری گرفته و به این سمت منصوب شده و چنانچه بخواهد زودتر از موعد این سمت را ترک کند، بنابه عرف حاکم بر جمهوری اسلامی، باید از شخص رهبری رخصت بگیرد.

با این حال گویا تقاضاها زیاد شده و همزمان و توامان اختلافات در جریان اصولگرا نیز بالا گرفته است. جریانی سیاسی که پیش از این هم به‌سادگی نمی‌توانست برای اجماع بر کاندیدای واحد به اجماع برسد و حالا اگر احیانا باتوجه به اظهارات اخیر مهدی هاشمی، رییسی بار دیگر کاندیدای انتخابات شود، قاعدتا دشوارتر هم خواهد بود. مهدی هاشمی که در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری ریاست ستاد استان تهران رییسی را برعهده داشت اما دیروز گفته است: «اگر آقای رییسی وارد صحنه انتخابات شوند، حتما و قطعا مشابه قبل، اجماعی روی نام ایشان صورت خواهد گرفت و اساسا یکی از دلایلی که این تقاضا شکل گرفته برای آن است که احزاب، تشکل‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌ها معتقدند روی فرد دیگری وحدت و اجماع شکل نخواهد گرفت.»

پیش از این برخی دیگر از چهره‌های سیاسی اصولگرایان از تاثیر رییسی بر وحدت در جریان اصولگرایی سخن گفته بودند. ازجمله سیدحسین نقوی حسینی، رییس ستاد سعید جلیلی در انتخابات 92 و ازجمله چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری که گفته بود: «اصولگرایان تنها درصورتی به اجماع می‌رسند که آقای رییسی نامزد انتخابات شود.» با این حال رییسی یک بار در انتخابات از حسن روحانی شکست خورده و بیم این برای اصولگرایان وجود دارد که بار دیگر برابر کاندیدای موردحمایت اصلاح‌طلبان قافیه را ببازد. حسن غفوری‌فرد اما تصور متفاوت درباره پایگاه رای رییسی دارد.

او به خبرآنلاین گفته است: «سید ابراهیم رییسی به‌خصوص باتوجه به اقدامات بسیار شجاعانه ایشان در قوه قضاییه، ظرفیت ایجاد سونامی رای به قول شما را دارد.» اما حضور رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 بسیار ساده و بی‌دردسر هم نیست. دوره پیشین انتخابات محمدباقر قالیباف پس از سال‌ها تلاش و تبلیغات مستمر با اراده‌ای جدی وارد عرصه شده بود اما دقیقه 90 و البته با منت بسیار، به نفع رییسی کنار کشید.

هرچند او حالا به‌هرحال به ریاست قوه‌ای دیگر رسیده اما گویا چیزی از علاقه‌اش به کرسی ریاست‌جمهوری و ریاست قوه مجریه کم نشده و چنان که منابع خبری طی ماه‌های گذشته گزارش داده‌اند او طی این مدت اخیر به‌جد در تدارک شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال بعد است و بسیاری از ناظران حتی سفرهای استانی و اقدامات او به عنوان رییس مجلس را صرفا تبلیغاتی و در راستای برنامه‌هایش برای رسیدن به «پاستور» تفسیر می‌کنند. اما اینکه دوباره قالیباف و رییسی هر دو در صحنه حاضر شوند و تا روزهای پایانی کنار هم بمانند اتفاقی به نظر دور از ذهن است. شاید تا پیش از موعد نام‌نویسی انتخابات به نتیجه قطعی برسند و با هم کنار بیایند. ضمن اینکه خود اصولگرایان هم تاکید دارند که این اتفاق رخ نخواهد داد و هم قالیباف و هم رییسی باهم در صحنه انتخابات ظاهر نخواهند شد.

چنان‌که حمیدرضا ترقی عضو حزب موتلفه با قاطعیت گفته که کاندیداتوری همزمان رییسی و قالیباف در انتخابات ۱۴۰۰ صورت نمی‌گیرد. آنچه اما در مجموع از اردوگاه اصولگرایان دستگیرمان می‌شود این است که اوضاع و احوال متشتت است و تحلیل‌ها و تفسیرها، متفاوت و ضد و نقیض؛ ناصر ایمانی، روزنامه‌نگار اصولگرا در این رابطه به «اعتماد» می‌گوید: «در این ایام انتخابات، درخواست احزاب و گروه‌ها از همه چهره‌های مطرح جریان‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب زیاد می‌شود. بالطبع از آقای رییسی هم درخواست می‌شود که وارد انتخابات شوند. اما من تصور نمی‌کنم که این اتفاق رخ دهد و ایشان ریاست قوه قضاییه را رها کند. اما به‌هرحال درعالم سیاست همه‌چیز ممکن است.»

او می‌گوید: «نظر شخصی من این است که کاندیداتوری آقای رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری منطقی نیست. باتوجه به اخبار و شواهدی هم که وجود دارد، به نظر می‌رسد ایشان هم بر این اعتقادند. چون مسیری را در قوه قضاییه شروع کردند که اگر آنجا را رها کنند، کند یا متوقف می‌شود.»

ایمانی درباره به وحدت رسیدن اصولگرایان توضیح می‌دهد: «ممکن است که به کاندیدای واحدی نرسند. هیچ الزامی هم در این باره نیست. اما هرچه جلوتر برویم با شروع نام‌نویسی کاندیداها و بعد اعلام‌نظر شورای نگهبان، تعداد محدودتری می‌مانند و درنهایت جریان‌های سیاسی شاید با افرادی که در صحنه هستند، بهتر بتوانند درباره کاندیدای نهایی خود تصمیم بگیرند. اما ممکن است که نتوانند به کاندیدای واحدی هم برسند.»

باوجود این همچنان برخی ناظران و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که رییسی در انتخابات حاضر می‌شود و این نکته‌ای است که شاید بیش از هر سیاستمدار ایرانی، قالیباف و البته یارانش را نگران می‌کند. چندی پیش مرتضی طلایی، چهره اصولگرای نزدیک به قالیباف درباره احتمال نامزدی سیدابراهیم رییسی در انتخابات۱۴۰۰ گفته بود: «ممکن است آقای رییسی نامزد انتخابات شود که البته او نیز مانند دیگر شخصیت‌ها برای تصمیم‌هایی که می‌گیرد با بزرگان نظام مشورت می‌کند؛ مانند دیگر عزیزانی ازجمله آقای دهقان و آقای رستم قاسمی که آنها هم اگر بخواهند در انتخابات نامزد شوند، حتما با بزرگان نظام به شور می‌پردازند. آقای رییسی هم همین کار را خواهد کرد و اگر در مشورت‌هایی که انجام داد به این نتیجه رسید که بیاید، می‌آید.»

تبلیغات

پربازدیدترین ها

سقوط سنگین شاخص بورسشدت آلودگی هوا/برای کاهش ساعت کاری و تعطیلی اقدام شوداحزاب اصلاح‌طلب با استقرار نهاد اجماع‌ساز و ترمیم اعتماد آسیب دیده‌ مردم، آینده بهتری را رقم بزنندآرش برهانی: میلیچ به ما پوزخند زد/نمی دانم مشکل اسماعیلی حل شدنی است یا نه!عاملان پخش ‎پوسترهای جنجالی درباره پسر رهبر انقلاب دستگیر شدندحقایق جالب و باورنکردنی از جنگل خودکشی در ژاپنانتشار صحبت‌های جدید رسول‌پناه/از درخواست 20 میلیاردی گل‌محمدی تا پشیمانی العربی از خرید ترابی!ایلان ماسک ثروتمندترین مرد جهانسعید محمد می خواهد شهردار بشود یا رئیس جمهور؟مشکلات سریالی که قرار بود درباره آقازاده‌ها باشد/نبرد حاجی ها به جای اقازاده ها
آخرین اخبار

چه زمانی فرصت مناسب برای خرید در بورس است؟افزایش نرخ رسمی ۲۲ ارزظریف: کره زمین بدون رژیم ترامپ بهتر خواهد بودصعود دلار در معاملات جهانیجنجال استفاده از کلاه‌گیس در صداوسیما/چرا «کاناپه» توقیف شد؟آیا نوراللهی قصد جدایی از پرسپولیس را دارد؟همتی: دشمنان از فروپاشی اقتصادی ناامید شدندمحسن رضایی: بیانیه گام دوم را خدا به رهبر انقلاب الهام کردیحیی از حرف‌هایش عقب نشست/قصد دخالت در کار وزیر را نداشتم!کاهش قیمت طلا/ سکه ۱۰ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان شدکرونا جان ۸۱ نفر دیگر را در ایران گرفتکرونا جان 81 نفر دیگر را در ایران گرفتقیمت دلار کاهش یافتانتشار صحبت‌های جدید رسول‌پناه/از درخواست 20 میلیاردی گل‌محمدی تا پشیمانی العربی از خرید ترابی!باشگاه ذوب آهن: از رحمان رضایی حمایت میکنیممیلاد حاتمی کیست و چگونه مشهور شد؟شرط ظریف برای حضور در انتخابات 1400دیدار ابطحی با عارف/پشت او را در انتخابات خالی کردیم!زن پولدار عمانی 500 سگ و گربه داردایران سومین تولیدکننده بیت کوین در جهان است!


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved