سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۴۱۱۷۷

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۱۱/۰۷ ۱۱:۴۱

راغفر:

توزیع یارانه نقدی بین مردم سم مهلک برای اقتصاد است/ برخی مقامات جلوی کاهش نرخ ارز را می‌گیرنداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: از سوی دیگر توزیع یارانه نقدی بین مردم سم مهلک برای اقتصاد است و عملاً دست دولت‌های بعدی را خواهد بست. بنابراین هرکس از این شعارها بدهد عملاً به کام مردم و اقتصاد سم می‌ریزد.

حسین راغفر در مورد افزایش نرخ دلار در بودجه و پرداخت مابه‌التفاوت آن بصورت یارانه نقدی اظهار داشت: قطعاً هر نرخی که در بودجه اعلام شود موجب افزایش نرخهای‌ بعدی خواهد شد. مجلس نرخ اعلامی دولت را از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۷۵۰۰ تومان افزایش داده که قطعاً انواع دیگر نرخ ارز مانند نرخ بازار آزاد افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر توزیع یارانه نقدی بین مردم سم مهلک برای اقتصاد است و عملاً دست دولت‌های بعدی را خواهد بست. بنابراین هرکس از این شعارها بدهد عملاً به کام مردم و اقتصاد سم می‌ریزد.

راغفر تصریح کرد: این اقتصاد نامولد مبتنی بر فعالیت‌های سوداگری است و چنین برنامه‌هایی تنها مشوق انحراف منابع از تولید و اشتغال به سمت مصرف در گروه‌های مختلف است. همچنین تجربه تاریخی نشان می‌دهد که پرداخت یارانه نقدی به مردم در همه جا شکست خورده است، بنابراین دولت و مجلس باید بکوشند یارانه‌بگیران نقدی را کاهش دهند و  اگر معتقد به تولید هستند باید منابع را به سمت تولید به پیش ببرند.

این استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا با تاکید بر تاثیر منفی نرخ ارز بر صنایع گفت: در چنین شرایطی بعضی از صنایع نابود می‌شود. همچنین منابع ارزی برای برخی کالاها مانند دارو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اگر ارز دارو را منحرف کنند، نرخ آن افزایش می یابد.الان بسیاری از داروها با این شایعات گران شده و بسیاری از واردکنندگان دارو، کالاهایی را که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده بودند در انبارها نگه داشته تا افزایش قیمت  صورت بگیرد و از این طریق هزاران میلیارد در جیب مافیای واردات دارو خواهد رفت.

وی خاطرنشان کرد: اخیرأ یکی از نمایندگان مجلس در مصاحبه‌ای گفتند که قرار بر اعلام نرخ در بودجه نیست بلکه این نرخ محاسباتی و میانگینی از نرخ‌های مورد استفاده است و به دنبال افزایش نرخ به ۱۷,۵۰۰ تومان نیستند. اما همین ابراز مسئله یکی نوع تلقی از افزایش نرخ را ایجاد می‌کند.

وی افزود: به نظرم روزها اخیر که نرخ ارز روند کاهشی به خود گرفته است مقامات اقتصادی تلاش می‌کنند که جلوی کاهش نرخ را بگیرد و این یک معضل اقتصاد ماست. به نظرم این تلاش مجلس نیز به این مسئله کمک خواهد کرد.

منبع: ایلنا

تبلیغات

پربازدیدترین ها

ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کردرئیس جمهور آینده از بدنه اصلی حاکمیت خواهد بودبا تفکر نابودی آمریکا به دامن چین و روسیه افتادیم و سکوت می‌کنیم/تندروهای فعلی کم تجربه هستندمالیات خانه های لوکس چقدر است؟عباس عبدی: با گفتن «تکرار می کنم» مردم پای صندوق رای نمی آیندچرا قالیباف، در برابر پایداری چی های مجلس کم می آورد؟بیانیه دولت در خصوص ارجای قانون مجلسساندی تایمز: رفع تحریم‌های ایران در راه استزخم سوخت بران سراوان/اعتراض مولوی عبدالحمیدمردم از اصلاحات در سیستم ناراضی‌اند/اصلاح‌طلبان نیاز به تجدیدنظر در گفتمان خود دارند
آخرین اخبار

رقابت های دوومیدانی داخل سالن بانوانکاهش اندک ارزش طلای جهانیاگر FATF بد هست، چطور همه کشورها در آن حضور دارندظریف: کره ای‌ها هنوز مجوز آزادسازی منابع ارزی ایران را دریافت نکرده‌اندآیا سیب باعث کاهش وزن می شود؟قاتل مرد جوان به آلمان فرار کردکلاهبرداری اینترنتی با آگهی استخدامقاتل مرد میانسال پسرش است یا همسرش؟هوای تهران پاک شدنوربخش: «نون. خ» می‌خواهد به اندازه توان خود این غم را از بین ببردپایان اکران «آبادان یازده ۶۰» با ۹۰ میلیون فروشبیک زاده: هر کسی سرمربی باشد فقط باید حمایت کردسرمربی استقلال امروز معرفی می‌شودگسترش ویروس کرونا در خوزستان از طریق مدارس نبودکرونای انگلیسی در خوزستان عامل افزایش مبتلایان و جانباختگانمصباحی مقدم: رئیسی بیاید، از او حمایت می کنیمنرخ رسمی ۲۹ ارز افزایش یافتحضور مهدی قایدی در یک موزیک ویدیو!نحوه پرداخت سود سال ۹۸ سهام عدالتروحانی در تماس تلفنی با رئیس جمهور فرانسه په گفت؟


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved