سرویس‌های خبری

خبر

شناسه خبر :

۴۱۸۷۰

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۱۱/۲۵ ۰۸:۴۰

سکوت نکنیم/ظریفیان
غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی نوشت: روز ۲۲ بهمن که به عنوان جشنی ملی تلقی می‌شود، شاهد سر دادن شعارهای توهین‌آمیز به رییس‌جمهوری مستقر و قانونی کشور را شاهد بودیم. شاید انتقاداتی به عملکرد رییس‌جمهوری و مجموعه دولت وجود داشته ‌باشد که اصلاح‌طلبان خود نیز در زمره منتقدان قرار دارند اما نه این اقدام توهین‌آمیز را قبول دارند و نه اقدام‌شان در سال ۹۲ و ۹۶ را غلط و اشتباه تلقی می‌کنند. در آن زمان اصلاح‌طلبان شرایط سایر رقبای حسن روحانی را نسبت به او سنجیدند و همچنان معتقدند که حمایت از روحانی تصمیم درستی بوده است، چراکه اگر امروز به رقبای حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری نگاه کنیم که اتفاقا در مصادر امور هم هستند و عملکردها را با هم مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که تصمیم حمایت از روحانی تصمیمی اشتباه نبوده است. ضمن اینکه اساسا اصلاح‌طلبان از این جهت به روحانی انتقاد می‌کنند که چرا از همه ظرفیت‌های مردم و جریان‌های سیاسی از جمله اصلاح‌طلبان در مدیریت استفاده و برای تحقق شعارهایش ایستادگی نکرد. با وجود همه انتقادات، توهین آن هم در روز ۲۲ بهمن به عنوان روز همبستگی و وحدت ملی امری مذموم و غیرقابل دفاع است. این روند و این اتفاقات را باید جدی تلقی کرد. شاید به کسانی که دست به این اقدام زده و شعارهای توهین‌آمیز سر داده‌اند، حرجی نباشد اما نشان‌دهنده این است که جریانات پشت این ماجرا و ماجراهایی از این دست مستقیما همبستگی و وحدت ملی را نشانه گرفته‌اند و نمی‌خواهند که وحدت و همبستگی ملی حاصل شود. اینکه در روز وحدت‌آفرین در جمهوری اسلامی عده‌ای بر طبل اختلاف و تنازع و خشونت می‌کوبند پیامی در دل دارد.

پیام آن این است که جریانات پشت این وحدت‌شکنی‌ها یا اساسا دلسوز جمهوری اسلامی نیستند یا با تحریک نفوذی‌ها که باورهای متناسب و متناظر با اصول جمهوری اسلامی ندارند و اتفاقا بخشی از آنها در مصادر امور هستند، دست به این اقدامات می‌زنند.
ممکن است برخی افرادی که مسوولیتی برعهده ندارند، از وضع موجود شکایت داشته ‌باشند یا انتقاد کنند. حتی ممکن است این نقدها با عبارات غلط و نامناسب بیان شود که من معتقدم به این افراد حرجی نیست اما کسانی که در مصادر امور کشور هستند و از این‌گونه اقدامات حمایت یا در مقابل آن سکوت می‌کنند، رفتاری در تعارض با بنیان‌ها، روش و منش جمهوری اسلامی دارند. البته این نوع اقدامات مسبوق به سابقه بوده است. هنوز فراموش نکردیم که چند سال پیش در چنین ایامی همین برخورد با سیدحسن خمینی که به نوعی میراث بر جای مانده از امام خمینی است، صورت گرفت. دلیل تداوم این رفتارها این است که برخی جریانات در حاکمیت از این افراد یا از این روش‌ها حمایت می‌کنند و دستگاه‌های امنیتی و نظارتی و قضایی نیز به‌ راحتی از کنار آن عبور می‌کنند به همین دلیل هم شاهد تکرار مساله هستیم.
این‌گونه رفتارها نه‌ تنها از نظر قانونی و اخلاقی و شرعی زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست در این فضای شبکه‌ای حتی می‌تواند پیامد‌ها و واکنش‌ها و آثار فراملی داشته ‌باشد و حکایت‌گر وجود ناهنجاری‌های درون جامعه برای جهان باشد. بنابراین کسانی که این اتفاقات را رقم می‌زنند و تدبیر می‌کنند یا کسانی که سکوت کرده و از کنارش به راحتی عبور می‌کنند باعث جا افتادن سنتی در جامعه می‌شوند که قابل تسری و اصطلاحا در ادبیات و فرهنگ سیاسی ما به شیوه خلیفه‌کشی معروف است. البته نباید فراموش کرد که اگر این رویه جا بیفتد تنها به یک جریان خاص خلاصه نمی‌شود.
طبیعتا نقدهایی به این دولت وارد است اما این افراد و گروه‌ها گویا متوجه نیستند که استفاده از چنین روش‌هایی به جای نقد در افکار عمومی تنها به این می‌انجامد که دولت در موضع مظلومیت قرار می‌گیرد و نتیجه عکس می‌دهد. در واقع تکیه بر چنین روش‌هایی در افکار عمومی روشی دو سر باخت است؛ چراکه از یک‌سو وحدت جامعه را خدشه‌دار می‌کند و از سوی دیگر جز مظلومیت برای کسانی که مخاطب این شعارها هستند هیچ عایدی ندارد. در واقع هیچ‌کس از این روش‌ها سود نمی‌برد و تنها منجر به ایجاد آثار سو برای جامعه و فرهنگ سیاسی می‌شود بنابراین نباید در مقابل این‌گونه رفتارها سکوت کرد.

منبع: اعتماد

تبلیغات

پربازدیدترین ها

ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کردرئیس جمهور آینده از بدنه اصلی حاکمیت خواهد بودبا تفکر نابودی آمریکا به دامن چین و روسیه افتادیم و سکوت می‌کنیم/تندروهای فعلی کم تجربه هستندمالیات خانه های لوکس چقدر است؟عباس عبدی: با گفتن «تکرار می کنم» مردم پای صندوق رای نمی آیندچرا قالیباف، در برابر پایداری چی های مجلس کم می آورد؟بیانیه دولت در خصوص ارجای قانون مجلسساندی تایمز: رفع تحریم‌های ایران در راه استزخم سوخت بران سراوان/اعتراض مولوی عبدالحمیدمردم از اصلاحات در سیستم ناراضی‌اند/اصلاح‌طلبان نیاز به تجدیدنظر در گفتمان خود دارند
آخرین اخبار

مخالفت ایران با مذاکره در نشست 5+1 اقدام خوبی نبودچه اقداماتی در بازار سهام جرم تلقی می‌شود؟قیمت‌­های غیرمتعارف آپارتمان در پایتختپیش بینی کارشناسان از وضعیت امروز بورسواکسن معتبر وارد نمی کنید؛ مردم مقصرند؟پسری که دوست خود را به خاطر تقلب در بازی کشت!ناطق‌ نوری کاندیدای ۱۴۰۰ می‌شود؟بیتکویین مجددا عقب نشستتداوم روند نزولی دلارآذری تکلیف مذاکره استقلال با نکونام را روشن کردچرا احمدی نژاد را «حصر» نمی کنند؟/زیدآبادینام «جبهه اصلاحات ایران» برای نهاد اجماع‌ساز ثبت شدانصاری: نامه حسن روحانی به رهبر انقلاب راه را باز کردآغاز تولید انبوه واکسن کرونا از هفته آیندهاعلام وضعیت ویژه برای خوزستانبازار خودرو با کمترین نوسان سال را به پایان می‎‌رساندمهاجرانی: برای کاپیتان تیم ملی متاسفمواکنش مظاهری به خبر شکایت عزیزیانعزیزیان: مرد باش درست حرف بزن، بد و بیراه نگو...گزارش فیفا از کمک‌های مالی به ایران


درباره ما

اصلاحات پرس رسانه ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه ای مشغول است.

با ما در تماس باشید
ما را در شبـکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram Twitter Telegram rss

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2018 www.EslahaatPress.com, All rights reserved