اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
45087
1400/01/19 07:50

آمریکا: انتظار پیشرفت سریع در مذاکرات وین نداریم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نشست وین را شروع فرایندی با مسیری دشوار و کاری سخت دانست و گفت انتظار پیشرفت سریع از این مذاکرات نداریم.

ند پرایس روز چهارشنبه در نشست خبری روزانه خود درباره نشست وین که مذاکره غیر مستقیم از طریق متحدان و شرکای آمریکایی با ایران جریان دارد، این مطلب را مطرح کرد.

هیات مذاکراتی جمهوری اسلامی به سرپرستی سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا از روز سه‌شنبه در وین مذاکرات کمیسیون مشترک برجام را آغاز کرد که محور اصلی آن بررسی چگونگی بازگشت آمریکا به برجام است.

در کنار این کمیسیون، هیات آمریکایی به سرپرستی رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در وین حضور دارند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: این صحبت ها غیرمستقیم است و در نتیجه مکانیک آنها می‌تواند دست و پا گیر باشد. سخت خواهد بود زیرا اینها مسائل بسیار فنی و پیچیده‌ای هستند. این یک مذاکرات استراتژیک نیست هرچند تا حد زیادی نقطه پایانی استراتژیک آن روشن است که انطباق در برابر انطباق نامیده‌ایم.

 پرایس نشست وین را چگونگی رسیدن به این نقطه دانست و ادامه داد: این موضوع، دشوار خواهد بود زیرا بی اعتمادی نسبتاً زیادی بین ایالات متحده و ایران وجود دارد که به وقایع سال‌های اخیر و نیز تاریخ نسبتا طولانی بین دو کشور ما و  بین ایران و جامعه جهانی بر می‌گردد. با این حال، هیچ یک از این موارد چیزی نیست که ما به طور بالقوه نتوانیم بر آن غلبه کنیم، اما چالش‌هایی پیش رو وجود دارد.

وی اضافه کرد: این نشست‌ها، درک بهتری از تفکر ایران را به ما ارائه می دهند و ما امیدواریم که به نوبه خود، تهران با درک بهتری آنچه ما می‌توانیم انجام دهیم، این دور از مذاکرات را ترک کند. تیم آمریکا در وین با متحدان اروپایی و همچنین با شرکای روسی و چینی رایزنی کرده است. آنها به نوبه خود با هیات ایرانی دیدار کرده‌اند. بنابراین در همه اینها ، ما درباره موقعیت ایران بیشتر شنیده ایم. ایران هم با توجه به اینکه شرکای ما به نوبه خود موقعیت ما را به ایرانیان انتقال داده‌اند، بیشتر از ما شنیده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه نشست وین برای چگونگی از سرگیری برجام از سوی ایران و تخفیف تحریم ها در مطابقت ما از برجام است، اظهار کرد: ما آماده هستیم تا اقدامات لازم برای بازگشت به انطباق با برجام از جمله با لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام را انجام دهیم.

پرایس تاکید کرد: من در اینجا موقعیتی ندارم که بتوانم جزئیات آنچه ممکن است باشد را به شما ارائه دهم. دقیقاً به همین دلیل است که ما توافق کرده ایم که برای این منظور در دیپلماسی شرکت کنیم. ماهیت دقیق هرگونه تحریم، موضوع دیپلماسی است.

وی در عین حال گفت ما هیچ حرکت یا انگیزه یکجانبه‌ای برای شیرین سازی هر نوع معامله یا تحریک ایران برای بازگشت به میز مذاکره یا موقعیت بهتر در آن ارائه نمی‌دهیم و نخواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره تحریم‌هایی که با برچسب‌های دیگری همچون مبارزه با تروریسم تکرار یا اعمال شده‌اند، هم گفت: این دولت متعهد است ، در بسیاری از موارد با متحدان و شرکای خود همکاری کند تا ایران را نسبت به  نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم، برنامه موشک بالستیک پاسخگو نگهدارد.

پرایس افزود: وقتی صحبت از این مناطق می شود، دقیقاً به همین دلیل است که استراتژی ما بازگشت متقابل به برجام را ضروری اما ناکافی می‌داند زیرا ما نه تنها به دنبال یک توافق طولانی تر و مستحکم هستیم، بلکه در بلند مدت با همکاری با شرکای منطقه، توافقنامه های بعدی برای رسیدگی به این موضوعات را دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: اکنون ، ما نیازی به دستیابی به توافقنامه های بعدی نداریم تا ایران را در قبال رفتارهای خود پاسخگو بدانیم ، زیرا اکنون نیز این کار را ادامه خواهیم داد. وقتی صحبت از تحریم می شود، ما آماده هستیم تا اقدامات لازم برای بازگشت به انطباق با برجام از جمله با لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام را انجام دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا تحریم سازمان‌های تروریستی خارجی را برخواهید داشت، گفت: من فقط قصد توصیف آن را ندارم. ما آماده لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام هستیم.

منبع: ایرنا

نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.