Telegram Instagram Twitter Tags Rss
59076
1400/02/14 16:31

آمار سخنگوی دولت از ردصلاحیت‌های انتخابات شوراها

آمار سخنگوی دولت از ردصلاحیت‌های انتخابات شوراها

ربیعی گفت: هزار نفر از اعضای فعلی شورای اسلامی شهرها توسط هیات نظارت رد صلاحیت شده‌اند. در کلان شهر تهران بیش از 80 درصد و در شهرهایی مثل رشت، کرج و سمنان نیز بیش از 80 درصد ردصلاحیت داشته‌ایم. نکته جالب این است که 3746 نفر از رد صلاحیت شدگان در هیچ یک از مراجع چهارگانه سابقه‌ای نداشته‌اند، با این حال در هیات نظارت ردصلاحیت شده‌اند!

سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به این پرسش که دیدگاه دولت در زمینه نگرانی برخی جریان‌ها و افراد از ردصلاحیت‌های گسترده در انتخابات شورای شهر چیست، اعلام کرد: در انتخابات شورای اسلامی شهرها ۵۹۸/۵۱ هزار نفر ثبت نام کرده که ۱۲ درصد آن را زنان و ۸۸ درصد آن را مردان تشکیل می دهند که نسبت به دوره قبل حدود ۳ هزار نفر کاهش ثبت نام داوطلبان را مشاهده می کنیم.

ربیعی افزود: برای انتخابات شورای اسلامی روستاها حدود ۸۱۸/۲۴۷ هزار نفر ثبت نام کرده که شامل هفت درصد زن و ۹۴ درصد مرد بوده که نسبت به دوره قبل ۱۳ درصد افزایش ثبت نام را مشاهده می کنیم. هیات های اجرایی بیش از ۹۰ درصد داوطلبان را تایید کرده اند ولی ۱۴ درصد از تایید شدگان توسط هیات‌های نظارت رد صلاحیت شدند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه هزار نفر از اعضای فعلی شورای اسلامی شهرها توسط هیات نظارت رد صلاحیت شده‌اند، گفت: به عنوان مثال در کلان شهر تهران بیش از ۸۰ درصد و در شهرهایی مثل رشت، کرج و سمنان نیز بیش از ۸۰ درصد ردصلاحیت داشته‌ایم. نکته جالب این است که ۳۷۴۶ نفر از رد صلاحیت شدگان در هیچ یک از مراجع چهارگانه سابقه‌ای نداشته‌اند، با این حال در هیات نظارت ردصلاحیت شده‌اند.

وی افزود: بنا بر گزارش‌های وارده تعداد ۲۱ شهر به دلیل ردصلاحیت گسترده داوطلبان حدنصاب لازم را برای برگزاری انتخابات و تشکیل شورا از دست داده و بیش از ۵۰ شهر دیگر نیز در معرض عدم حد نصاب هستند.

ربیعی با بیان اینکه موضوع ردصلاحیت‌ها در یکی از جلسات دولت مورد بحث قرار گرفت، اظهار کرد: به نظر می‌رسد نتایج این نوع ردصلاحیت‌های گسترده موجب کاهش مشارکت مردم و پایین آمدن انگیزه انتخاباتی شود. استنادات و دلایل ردصلاحیت‌ها در مورد این حجم از افراد چنانچه به عنوان نمونه آماری به کل جامعه تعمیم داده شود، نتیجه نگران‌کننده‌ای خواهد داشت.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه وزارت کشور در حال رایزنی با مدیران ارشد مجلس در این زمینه است، ادامه داد: امیداریم با توجه به اینکه که رهبری همواره بر افزایش مشارکت در انتخابات تاکید کرده‌اند، ریاست و هیئت رییسه مجلس در خصوص عملکرد هیئت نظارت تدبیری کنند تا انتخابات رقابتی که حضور همه دیدگاههای سیاسی در آن وجود داشته باشد، برگزار شود.


منبع خبر : ایسنا
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 , All rights reserved.