اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
59311
1400/02/19 10:30

کارت بانکی 700 نفر هک شد

فرمانده انتظامی استان البرز گفت: افرادی که اقدام به آموزش نصب دستگاه اسکیمر و تبلیغ و بازاریابی در فضای‌مجازی به‌صورت گسترده کرده و از 700 نفر از شهروندان کلاهبرداری کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.

عباسعلی محمدیان افزود: در پی مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا و اعلام شکایت مبنی بر اینکه در حالی‌که کارت عابربانک وی در نزد خودش بوده مبلغ ۴۶۵ میلیون ریال از حسابش برداشت شده است که بلافاصله در بررسی‌های اولیه کارشناسان این پلیس مشخص شد که مبلغ برداشت شده از طریق دستگاه pos و به روش اسکیمر نجام شده است، لذا تحقیقات ویژه دراین خصوص آغاز شد.

وی افزود: در بررسی پرینت حساب شاکی و ردیابی‌های مالی صورت گرفته محرز شد که متهم با وجوه حاصل از کلاهبرداری اقدام به خرید دستگاه بازی در یکی از شهرهای جنوبی ایران کرده است اما در این مرحله شناسایی محل کپی‌کردن کارت‌بانکی میسر نشد بنابراین در تحقیق از متصدی فروشگاه، مشخصات ظاهری فرد خریدار که یک پسر حدودا ۲۰ ساله است و چهره خود را در هنگام خرید، با ماسک پوشانده است، شناسایی شد.

فرمانده انتظامی استان البرز افزود: در ادامه تمامی خریدهایی که شاکی از طریق دستگاه pos در چند وقت اخیر، انجام داده بود بررسی شد که نامبرده به چند مورد از خریدها مشکوک بود که در نهایت از بین محل‌های خرید، سوپرمارکتی که در جنوب شهر تهران از آن خرید کرده بود شناسایی و احتمال کپی کارت‌بانکی شاکی از سوی متصدی آن سوپرمارکت قوت گرفت.

محمدیان ادامه داد: اکیپی از ماموران این پلیس با دریافت نیابت قضائی به سوپرمارکت موردنظر اعزام و در تحقیقات میدانی و نامحسوس صورت گرفته محرز شد که گرداننده سوپرمارکت در حال تخلیه مغازه است و در چند روز اخیر قصد تحویل مغازه به صاحبش را دارد.

وی اضافه کرد: ماموران در یک عملیات غافلگیرانه متصدی سوپرمارکت را دستگیر و از داخل مغازه 2 دستگاه pos، یکدستگاه لپ‌تاپ، یک گوشی هوشمند و تعدادی کارت خام بانکی کشف کردند. فرمانده انتظامی استان البرز یادآور شد: متهم پس از انتقال به پلیس فتا ابتدا منکر جرم خود شد اما در ادامه اعتراف کرد که به علت مشکلات شدید مالی به‌دنبال راه‌های پردرآمد بوده که در ادامه با اجاره سوپرمارکت و نصب اسکیمر بر روی دستگاه pos اقدام به کپی کارت مشتریان و برداشت از حساب آنها به‌صورت غیرقانونی کرده است.

وی بیان کرد: در ادامه متهم اعتراف کرد که دستگاه اسکمیر را از یکی از فروشگاه‌های تجهیزات رایانه‌ای در یکی از شهرهای جنوبی ایران خریداری کرده و صاحبان این فروشگاه طرز استفاده از دستگاه و کپی کارت‌های بانکی را به وی آموزش داده‌اند که در ادامه با انجام تحقیقات گسترده پلیسی، مخفیگاه ۲ نفر از متهمان در شهر کرمان شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضائی کارشناسان پلیس فتا استان البرز به آنجا اعزام و با همکاری پلیس فتا استان کرمان متهمان را دستگیر و در بازرسی از آنجا تعداد زیادی دستگاهpos ، ریدر، اسکیمر، لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و تعدادی زیادی ابزار و آلات الکترونیکی کشف کردند.

محمدیان افزود: متهمان در تحقیقات پلیسی به جرم خود مبنی بر آموزش نصب دستگاه اسکیمر و تبلیغ این دستگاه و بازاریابی در فضای‌مجازی و فروش هر دستگاه به مبلغ ۷۰ میلیون ریال اعتراف کردند که با بررسی اکانت‌های متهمان در فضای‌مجازی محرز شد که تعداد افراد زیادی اقدام به سفارش دستگاه اسکیمر کرده و منتظر تحویل گرفتن آن هستند.

وی تصریح کرد: در بررسی جرائم متهمان مشخص شد که نامبردگان قبل از ورود به حوزه اسکیمر در شبکه‌های اجتماعی اقدام به فیشینگ اطلاعات کارت بانکی شهروندان به‌صورت گسترده در سطح کشور کرده و تاکنون اطلاعات بیش از ۵۰۰ کارت بانکی را فیشینگ نموده و تاکنون از ۷۰۰ نفر از شهروندان به این شیوه و شیوه اسکیمینگ به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده‌اند. فرمانده انتظامی استان البرز افزود: تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.


منبع خبر : روزنامه آرمان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.