اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
59520
1400/02/24 19:04

ناصر قاضی زاده

بورس، تعارض منافع و انتخابات 1400


️بازار سرمایه در هرنظام اقتصادی سنجیده و متعارفی، جایگاه مهم و اثر گذاری را در آن کشور ایفا می‌ کند. این نقش آنقدر اهمیت دارد که  حتی بورس در کشورهای لیبرال ، بی بدیل ورقیب به نظر میرسد.

اما در اقتصاد شبه آزاد ایران این جایگاه وجود ندارد و بورس بیشتر از آنکه متاثر از متغیر های اقتصادی عمل کند، با اهرم های فرا اقتصادی و جریان های سیاسی قدرت، بالا و پایین میشود.
نگاهی کوتاه به شاخص های بازار سرمایه در سال گذشته ، این پیام را به سهام داران خرد وکلان داد که  اولا بورس به جهت گردش مالی، حوزه اختصاص صاحبان قدرت است! و جناح های سیاسی از این متاع شیرین نمیگذرند.

دوم آنکه بازار سرمایه به جهت آنکه محل تلاقی و تعارض منافع دولتمردان و بلوک های قدرت وثروت است، همواره با تعارض منافع مواجه می باشد. در واقع اگر امروز بورس ایران دستخوش سیاست آزمون وخطا شده است و همچنین برخی تصمیم گیری های خلق الساعه و عجولانه برآن سایه انداخته است، باید بپذیریم که سهم زیادی از شکنندگی بورس در سال گذشته ، به تعارض منافع باز میگردد.

درروز های پایانی دولت، بسیاری از فعالان بورس به این نتیجه رسیده اند که مطالبات خودشان را به نامزدهای اصلی ریاست جمهوری ارایه کنند. این طیف از نخبگان بازار سرمایه برآنند تا وقتی مطالبه اهالی بورس و نگاه کارشناسانه در دستور کار نامزد های انتخاباتی قرار نگیرد، احتمال هر گونه سناریویی در دولت بعدی دور از انتظار نیست.  در همین چارچوب برخی تحلیلگران بازار سرمایه  مترصد آنند که مدل علمی و سنجیده خودشان را در انتخابات پیش رو عملیاتی سازند تا ریاست جمهوری آینده، به سهم وجایگاه قدرتمند این بنگاه اقتصادی، متعهد شود.


منبع خبر : اقتصاد ما
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
آخرین اخبار :

درباره ما

اصلاحات پرس (اصلاحات نو) رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

با ما در تماس باشید

info[@]eslahaatpress.com
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.