اصلاحات پرس
Telegram Instagram Twitter Tags Rss
59918
1400/03/02 11:30

چرا رئیسی به دنبال حضور زاکانی در انتخابات بود؟

شنیده‌ها حاکی از این است که زاکانی در میان طرفدارانش این را بیان کرده است که با درخواست‌ رئیسی ثبت نام کرده است و قرار است کاندیدای پوششی رئیسی باشد. بلافاصله بعد از ثبت نام او بود که که تیم سعید جلیلی خواستار ردصلاحیت همه کاندیداهای پوششی شده بود که نشان از اختلافاتی در پشت پرده میداد.

اخبار به دست آمده حاکی از این است که‌ ابراهیم رئیسی با درخواست از زاکانی برای حضور در انتخابات موجب شد تا در ساعات آخر سعید جلیلی نیز تصمیمش را برای حضور در انتخابات بگیرد. جلیلی که از مدتها قبل مدعی بود اصولگرایان با «کلاه وحدت» قصد دارند دیگران را کنار بگذارند، وقتی دید علیرضا زاکانی برای ثبت نام به وزارت کشور رفت، تصمیمش را برای آمدن و ماندن در انتخابات تا به آخر گرفت.

شنیده‌ها حاکی از این است که زاکانی در میان طرفدارانش این را بیان کرده است که با درخواست‌ رئیسی ثبت نام کرده است و قرار است کاندیدای پوششی رئیسی باشد. بلافاصله بعد از ثبت نام او بود که که تیم سعید جلیلی خواستار ردصلاحیت همه کاندیداهای پوششی شده بود که نشان از اختلافاتی در پشت پرده میداد.

این خبرها تا آنجا پیش رفت که حتی برخی کانالها نوشتند که زاکانی بعد از دعوت رئیسی از او برای حضور در انتخابات استخاره کرده و آیه ۷۷ سوره مبارک طه آمده بود. آیه ای که در آن خداوند از حضرت موسی می‌خواهد بندگانش را از مصر به اورشلیم ببرد و از غرق شدن در دریا نهراسد.

اما برای فهم این اختلافات باید به چند ماه قبل برگردیم جایی که ویدئویی از علیرضا زاکانی توسط حمید رسایی پخش شد که در آن گفته بود: «نباید در جریان اصولگرایی عده ای نقار ایجاد کنند و به کاندیدای دیگری فکر کنند» به اعتقاد او جمعی از اصولگرایان که از سال ۹۶ ذیل همکاری با آقای رئیسی فعالیت می‌کنند قرار است برای انتخابات سال ۱۴۰۰ نیز تصمیم بگیرند. همان زمان رسایی به این نوع تصمیم گیری اعتراض داشت.

حمید رسایی در نقد زاکانی نوشته بود: «فرموده‌اید که کسی حق ندارد اجماع مورد نظر شما روی فرد مورد نظرتان را بهم بزند، طیف گسترده‌ای از خواص و فعالان سیاسی و اجتماعی، از خبط و خطایی که تاکنون کرده‌اند، به خود آمدند و از این پس، به هیچ کاندیدای دیگری به غیر از فرد مورد نظر شما فکر نمی‌کنند.»

جریان نزدیک به پایداری معتقد بودند البته ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف باید سرجای خود در قوای مقننه و قضاییه باقی بماند و کاندیدایی جدید وارد انتخابات شود. از نظر آنها گزینه اصلح سعید جلیلی است. اما جریان اصولگرا معتقد است که سعید جلیلی با ورودش به انتخابات گفتمان ضدبرجامی را بر فضای انتخاباتی حاکم می کند و به این ترتیب دست برتر را به جریان رقیب می‌دهد تا در مناظرات پیروز میدان باشد.

سعید جلیلی اما معتقد است که از سال ۹۲ تاکنون حرفش یکی است و این اصولگرایان هستند که در مقطعی موافق برجام بعد مخالف و حالا نیز در رودربایستی با بازگشت برجام قرار دارند که نمی‌دانند چه راهی را در پیش بگیرند.

به این ترتیب سئوال این است که رئیسی چرا از زاکانی خواسته است در انتخابات شرکت کند؟ با وجود آنکه او دوبار پیشتر ردصلاحیت شده بود؟ به نظر می رسد رقابت اینجا بر سر گفتمان «انقلابی‌گری» هم هست. جلیلی معتقد است جریان «کلاه وحدت» انقلابی نیست و آمده تا با انتقاد به کسانی چون زاکانی آنها را به چالش بکشد.

گفتنی است ثبت نام زاکانی بر خلاف مشی او در ماه های اخیر و ذکر این نکته که باید «نهضت نیامدن» راه اندازی کنیم، صورت گرفت. آیا شورای نگهبان د این بار تصمیم درستی خواهد گرفت یا اینکه تلاش می‌کند تا شبکه حامیان رئیسی را در مناظرات قوی‌تر کند؟‌


منبع خبر : امتداد
نظرات

نظر شما

پربازدیدترین‌ها :
  آخرین اخبار :

  درباره ما

  اصلاحات پرس رسانه‌ای است وابسته به جریان اصلاحات به ویژه جوانان اصلاح طلب که در راستای مطالبات اصلاح طلبانه مردم ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول است.

  با ما در تماس باشید

  info[@]eslahaatpress.com
  Telegram Instagram Twitter Tags Rss
  Copyright © 2020 eslahaatpress.com‎, All rights reserved.